Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

První rok na Databázi her

Dnes je to přesně rok ode dne, kdy byla spuštěna Databáze her, pojďme si tedy trochu zabilancovat...

O nadšeném startu databáze a následných týdnech chaosu už jsme se několikrát rozepisovali. Začátek toho všeho byl, jak to tak bývá, opravdu krásný. A naivní. Spouštět a provozovat tak rychle rostoucí projekt ve dvou lidech bylo bláznovství
a v mnoha ohledech na to databáze doplácí dodnes (narychlo schválené profily her zpočátku, zbrzděné schvalování her...), byť se v posledních týdnech v tomhle ohledu udělal velký pokrok a situace už snad bude lepší.

A tím se dostáváme k tomu hlavnímu, rád bych udělal menší, snad ne moc zaujaté, shrnutí toho, co se na DH povedlo a co zase tolik ne + nějaké tradiční statistiky.

Statistiky (za 365 dní):- přidáno a schváleno 2534 her (v průměru téměř 7 za den)
- vytvořeno 974 vývojářských studií
- zaregistrováno a zaktivováno 1170 uživatelských účtů (v průměru 3,2 za den)
- uloženo 41 354 uživatelských hodnocení her (v průměru 16 na hru a 35 na uživatele)
- napsáno 3625 komentářů (v průměru 1,4 na hru a 3 na uživatele) o celkové délce 2 945 258 znaků (průměr 812 znaků na komentář - včetně mezer)
- zaznamenáno přibližně 325 000 návštěv a téměř 3 miliony zhlédnutí

Pozitiva:+ celkový rozvoj databáze "uživatelským" směrem a dodržení původního záměru
+ velmi rychle rostoucí množství kvalitně zpracovaného obsahu
+ stabilní (byť ne tak rychle rostoucí) a na poměry ostatních herních webů ochotná a přátelská komunita
+ vychytání většiny opravdu závažných chyb a neustálý vývoj nových funkcí (jak nezbytných, tak spíše zábavných)
+ po roce DH stále běží bez jakýchkoliv reklam i přes to, že náklady na provoz vzrůstají (více v jednom z příštích příspěvků na blogu)

Negativa:- ne tak rychlý vývoj funkcí jak by si většina uživatelů představovala
- stále přetrvávající nedostatky v samotném kódu (ne až tak důležité) a funkcionalitě
- po roce stále nezprovozněny důležité sekce - například Statistiky či automatická editace odkazů ke hrám
- malá propagace na herních či tématicky podobných webech
- sice přehledný, ale pro někoho možná odrazující design DH?

Osobně si myslím, že přerod z "několik kamarádů si hraje, přidává hry a dělá betatest" do rozsáhlého informačně-zábavního centra se stovkami uživatel probíhá dobře a daleko lépe, než kdokoliv z nás mohl předpovídat. Zmíněným negativům samozřejmě šlo předejít a lépe na ně reagovat, ale co by z toho člověk měl za ponaučení, kdyby neměl co zlepšovat. A zlepšovat se v budoucnu budeme, v plánu je toho spousta a v zákulisí už se šušká o DH verzi 2.0, která by měla přinést mnohé. Kdy to bude a jak bude nakonec výsledek vypadat nevíme zatím ani my.

Na závěr bych vám chtěl poděkovat za věrnost naší databázi (která na rozdíl od startu už není jedinou na českém
internetu :)), vážíme si jí. Budeme se snažit, aby web byl ještě lepší a nabízel další užitečné (a třeba ne až tak vídané - první vlaštovku už jsme tady měli) funkce. Zároveň by bylo skvělé, kdybyste se v diskuzi pod článkem v případě zájmu vyjádřili ke zmíněným + a -, popřípadě nastínili své představy a vize do budoucna. DH je tu pořád především pro Vás.


Diskuze ke článku

U návodů by byl problém s jejich "autorskými právy". Navíc v dnešní době už návody tak nějak postrádají smysl. Buď jde o žánr natolik komplexní (RPG, RTS, simulátory), že místo návodu je lepší zavítat na specializované stránky, nebo natolik jednoduchý, že není potřeba. No řekněte, zasekl se někdo v Call of Duty či Gears of War tak, že nevěděl co dál? Porovnejte to třeba s megalomanskou Daikatanou nebo i jen třeba s Jedi Outcast :)
Mňa by zajímalo, či sa tu niekedy nebudú nachádzaj aj návody ku hrám. Nie, že by som bol taká "lama", ale myslím, že by to bol celkom zajímavý nápad.
Nevím, jestli už to tady někde nezaznělo a je mi taky jasné, že by to bylo mnoho práce ale tak nějak si řikám, že mi tu chybí galerie. Ne ale ta galerie, ve které jsou všemožná videa, ale ta galerie, ve který jsou screenshoty, wallpapery a především artworky. Neplánujete něco takového?
Design je podle mě opravdu výtečný. Jednoduchost, přehlednost, nenáročnost. Osobně tyto stránky navštěvuji už tak půl roku a jsou pro mě jako šité na míru. Líbí se mi tu a tak jsem se konečně odhodlal k registraci. Web je super a líbí se mi tu opravdu vše (design, menu, styl psaní, komentáře..) Přeji hodně dobrých nápadů do budoucna a pokračujte v nastoleném trendu!
Gratulace nejen databázi ale i všem uživatelům za skvělou práci na těchto stránkách. Je až pozoruhodné jak se zde nachází jen lidé kteří mají zájem o rozkvět a zkvalitnění obsahu.
Za sebe bych uvedl jednu maličkost co mi tu schází. Rád bych věděl celkový počet kladných a záporných hodnocení mých komentářů a třeba jak si stojím oproti ostatním uživatelům. Děkuji a držim palce do budoucna.
Gratuluju databázi! Myslím, že se povedla a co se týče designu, tak aspoň nepůsobí jako omalovánka a časem se třeba naskytne nápad, jak jej nějak "zmodernizovat".
Na DH jsem jenom krátce a je pro mě docela šok, že slavíte teprve první rok:) Takže velká gratulace.

Osobně je pro mě vzhled DH naprosto dostačující - jednoduchý, intuitivní, žádné zbytečnosti navíc. Nejsem tu tak často, tak mě chybějící funkce tak moc nepálí...
Blahopřeji k narozkám. Databáze je slavý o den dříve než já .-) Jinak za sebe říkám, že se mi tady moc líbí, rád sem chodím, je tu bezva parta lidí. O podobné databázi jsem snil už někdy před 5ti lety, pak jsem narazil na ČSFD, takže jsem si trošku zpravil chuť, ale o hrách tady pořád nic pořádného nebylo, až teď před rokem vziklo DH. A toho si strašně vážím.

Co osobně bych tu přivítal já? To stejné co na začátku diskuze napsal Vodny "Nové funkce do profilu:
Wishlist, Právě hraju, Vlastním, Prodám/Koupím."

Tohle bych si tu hodně přál.
A Memphisovi a jeho týmu přeji hodně energie do dalších let.
Já bych se jen ještě vyjádřil k přípravě nového designu (který tedy z principu podporuji), kdy mnozí říkají "Je to ok, neměnit!".

Předně je třeba říct, že redesign (pokud má za něco stát) není otázka týdne, spíše dlouhých měsíců, měsíců, během nichž bude ten současný stárnout a stále častěji budou vyplouvat na povrch jeho nedostatky (i když možná spíše pro tvůrce). Osobně považuji za optimální dobu k razantnější obměně tak každé 2-3 roky.

Zadruhé nechápu ty náznaky paniky, že nový design bude prostě horší; jako líbit se všem NIKDY nebude, ale vzhledem k tomu, že se snad bude vyvíjet s ohledem na přidávání další featury atd. to může být snad jen lepší.
Pozdě, ale přece, se připojuji ke gratulaci (omluvenku ale kdyžtak mám). Design bych osobně neměnil, zvykl jsem si na něho a už se v něm za těch pár měsíců dobře orientuju, navíc jsem taková ta konzerva, která si někdy nerada zvyká na novoty. :-) A nové funkce? V tuto chvíli mě nic nenapadá.
Už tomu chybí jen aby u každé hry vedle hodnocení a komentáře bylo ještě tlačítko "spustit hru" :)

Jinak je to fajn stránka, desing se mi líbí, docela originální, hlavně tu neotravují a neblikají různé reklamy či banery, což je taky pozitivní.
design je solidní, účelový. možná by chtělo k jednotlivým hrám ještě přidat značku autora popisu.
Tyjo to už je to rok, jo? Jaj, to to uteklo. Každopádně gratulace a velké díky za tuhle stránku. Jsem rád, že jsem tu mohl být od začátku a že jsem se mohl aspon trochu na jejím vzniku podílet.
Současný design se mi hodně líbí, moc bych toho neměnil, je to přehledný a funguje to ;-)
kurva nestras, nezbyva mi moc webu kam se jeste neinfiltrovalo neunosne mnozstvi kretenu..
Jak pravila Akhera. Uz si neviem velmi predstavit den bez toho, aby som sa logol a nieco si precital (hry uz sice velmi nehrajem, ale citat sa to tu da vzdy).
Design je fajn, mne sa od zaciatku celkom paci (aj ked je pravda, ze v tomto ohlade nie som zrovna narocny). Jedina vec co mi tu trosicku vadi je strasne nevyrovnany pocet prispevkov v diskusiach :) Zatial co precitat 10 prispevkov v kazdej diskusii nie je problem, tak prehrabavat sa 100 prispevkami v poslednej je celkom blbe :)
(nevadia mi samotne prispevky - keby boli rozdelene medzi viacero diskusii, tak je to uplne v poriadku)
To jsem rád že to zmiňujete, těší mě, že se tu sešlo tolik bývalých členů z level.cz fór, bylo to tam (kdysi) hodně fajn.
Tyjo, to už je rok? To docela rychle uteklo. Každopádně všechno nejlepší k prvním narozeninám! Databáze her se stala mým internetovým domovem, který jsem po úpadku fór na level.cz hledala, takže vám přeju mnoho úspěchů i do budoucna!
Pripajam sa ku gratulacii :) Ja osobne som viac-menej spokojny, design mi vyhovuje (i ked ten pipboy-ov navrh tiez nevyzera spatne) aky je - prehladny, clovek sa v nom nestraca.
MCZ: Však jsem také čekal, že první budeš ty, a byl zklamaný, když nic (nj, diskuse tu moc nepročítám). :-)
Blahopřeji k prvním narozeninám a přeji mnoho zdaru adminům do dalších let.
Jinak mě se třeba nelíbí styl písma,kterým je napsaáno Databáze her
Ajantis: já už se o designu rozepisoval snad stokrát všude možně a klidně tedy na požádání napíšu xstránkový rádoby-odborný posudek, co všechno je divné a špatné, ale nemyslím, že to tu má místo.

Velmi stručně řečeno je UI velmi těžkopádné a design celkově působí příliš tabulkově; a teď stranou technologická realizace, ale zkrátka vizuální dojem.
Nemám sa tu na čo sťažovať. Mne sa design veľmi páči (modrá je moja obľúbená farba) a hlavne to, že tu nie sú žiadne reklmy, ktoré sú a vadia mi na väčšine stránkach (mám pomalý počítač a internet a s tými reklamami je to nen nevydržanie). Dúfam, že to takto ostane. Akékoľvek zmeny privítam (pokiaľ to nebudú tie reklamy).
Tak opožděně vše nejlepší datábazi! Design je podle mě pěkný a přehledný a myslím že moc lepších .cz webů opravdu není...
-sice přehledný, ale pro někoho možná odrazující design DH?

pod tohle se můžu podepsat, ač seš mi to teď libí třeba mnohem víc než na jiných webech ze začátku mi připadal ošklivý a trochu nepřehledný, proto jsem dlouho ani nebyl regisrovanej
Rovněž se připojuji ke gratulacím. Opravdu jsem nečekal, že se během jednoho roku Databáze rozroste do takových rozměrů.
Jinak, co se týče designu, tak mi naprosto vyhovuje. Design je přehledný, funkční a svým způsobem zajímavý.
Taky gratuluju a ať je těch nových her příští rok alespoň 2x tolik :-)

Ohledně vývoje DH, nejde nic namítat, na tak velký projekt se rozvíjí hodně rychle, jen bych s Hamsterem souhlasil, že by se mělo více zaměřit na praktické funkce než takové ty serepetičky jako jsou achievementy :-)
Congratz!

Design je supr, když jsem viděl stránku poprvé (před tím rokem) - první dojem - nic moc.Teď na něj absolutně nedám dopustit, líbí se mi jak esteticky, tak funkčně.Prostě paráda.
gratulace :)

ad nedostatky v kodu - opravdu by bodlo vysperkovat pouzitelnost ajaxovyma udelatkama, ale pokud vim tak memphis uz account na playfire ma, takze o tom snad uvazuje :)

ad desgin - to co jsem tu kdysi ukazoval - zajimalo by me co na to kdo rika, moc jsem na to od tehda neshanul bo mi to prave neprislo tak prehledne, ale toz to uz by se dalo upravit a pres leto budu mit cas snad.
Blahopřeji Adminům k stvoření DH a všem ostatním (aktivním) uživatelům k úspěšnému plnění databáze, hodnocení a leckdy zajímavým komentářům. Opět se budu opakovat, jak lituji, že nejsem na DH od samého počátku.
Design DH je výborný a musím říct, že je to nejvíc user friendly stránka, kterou znám. Barva mi nevadí, ale určitě by se barevné schémata šikly, aby sklapli ti, pro které je to zde jako na plovárně. Ale ta modrá zřejmě k DH patří, stejně jako třeba červená k CSFD.

Po technické stránce nemám co vytknout, z žádným problémem jsem se nesetkal.

Co bych uvítal:

Vlastně by stačilo pročíst diskusi návrhy. Ale tak:

Vylepšení profilu
(TOP 10, nebo TOP v žánrech; "hrotéka"; bazar her; soukromá diskuse u profilu;a dalších milión zbytečných hovadin:)


Větší možnosti v řazení her, uživatelů...

U sledovaných her upozorňovat i na nové hodnocení.

Odkaz na hlavní straně na žebříčky TOP a dle žánrů

Nějak využít DH body


A taky by měli všichni hrát a hodnotit, hrát a hodnotit, ať je u her vždy aspoň ta stovka hodnocení:-)
Tak kdo teď bude tím prvním, kdo se do designu opře? Favorizuji sevencreature. :-D
Souhlasím, DH je imo přehledná a intuitivní až nadstandartně, takže desing je parádní (nepočítám teď tedy drobnosti, jako pro mne hnusné barvy, či řazení postů směrem nahoru)

Také samozřejmě gratuluji k úspěchům. Jen bych možná měl lepší dojem, pokud by jste byli zaměřenější na praktické a smysluplné funkce a tu druhou kategorii nechali až na později, ale tím samozřejmě nijak nesnižuji práci, kterou jste na tom zatím nechali.
Jednoduchost designu DH je skvělá a DH je tak na internetu osvěžujícím úkazem vybočující z řady přeplácaných stránek. Maximálně by se mohly přidat volitelné skiny měnící barevné schéma, jak už bylo kdysi diskutováno v návrzích.

Osobně bych do budoucna ocenil především zprovoznění zmiňovaných statistik a často diskutované funkce jako možnosti nahlašovat zrušená videa (+více zdrojů pro videa) a pořádné rozšířené vyhledávání s ještě více možnostmi nastavení parametrů vyhledávání než jsou v žebříčku.
Vše nejlepší do dalších let.

Vzhled DH je pro mě jedním z nejpřitažlivějších na českém databázovém netu, protože jde ruku v ruce s úžasnou přehledností a nepřeplácaností. Nepřítomnost některých funkcí a prvků není tak tragická, protože tak raketový start, jako má DH, mělo jen málo dalších projektů. Jen tak dál.
Prvně velká gratulace!

Plusy:
Osobně beru design DH jako veliké plus. Přehlednost, bez reklam, rychlost, funkčnost jsou pro mě nejdůležitější.
Nové funkce do profilu:
Wishlist, Právě hraju, Vlastním, Prodám/Koupím.
Nové info boxy pro hry:
Přidal bych kolonku recenze v magazínech/webu a pro DH by byla určitě příjemná spolupráce s některým e-shopem přidáním odkazů ke koupi hry.

Negativa:
Opravdu mě nic nenapadá.

Celkově:
Podle mě v ČR neexistuje projekt, který by DH sahal alespoň po kolena.
A mohli bychom tot výročí oslavit nějakou TF2 nebo L4D session, co říkáte?
Taky gratuluju.
Přehledné se mi to tu zatím zdá dost, možná mi tu vadí menší mušky, ale jinak já osobně jsem tady docela spokojen. Mě se jena tak nezbavíte :-D
Congratulations! :-)

Vzhled DH není možná nějak zvlášť pěkný, ale oproti většině podobných webů (gamespot, ign aspol.) je neuvěřitelně přehledný a uhlazený (a nenáročný na pžipojení). Ač bych třeba někde uvítal třeba ajax skripty (přidávání odkazů a tak).