Dohráno. Hrál jsem jak původní titul (asi po dvaceti letech) a teď i tu novou verzi. Paradoxně se mi hrála vlastně lépe. Poslední dobou mi tento typ her dost vyhovuje. Je to na pár hodin, zabaví to, člověk u toho nemusí moc přemýšlet. Výrazné bugy jsem nezaznamenal, až na sem tam podivné animace, obzvláště u mrtvých nepřátel. Za mě ok. Škoda, že ani tentokrát se nedočkáme pokračování :/
I dva roky od vydání působí výrazně méně komiksovým dojmem než originál a krom toho stále narážím na prapodivné bugy typu mluvení mrtvých nepřátel nebo hlášku o ukončení levelu, který vesele pokračuje dál. A rozhodnutí překopat po každém levelu hlavní postavě inventář je naprostý bizár.

Smysl existence tohoto remake mi absolutně uniká.

EDIT: Že se od poloviny hry přestaly odemykat Steam achievementy, což je problém starý jen asi rok a půl, už je jen taková třešnička na dortu.
@PavelU (02.07.2022 07:45): Tu problematičnost vidíš v čem přesně? V původní verzi mě hodně štval systém ukládání, ale zásadnějších bugů jsem si nevšimnul.  A díky stylizaci to vypadá pořád k světu.
Ten remake z roku 2020 se snaží opravit jiní vývojáři, aby hra byla lepší. S touto značkou je to obecně problematické. Verzi z roku 2003 nemám dohránu. Možná se o to ale zase někdy pokusím.
@Charllize (18.12.2021 16:05): proto jsem psal "na poli 3D stříleček". nebylo to myšleno tak, že byla první hrou, která cel-shaded využívá. těch her byla před XIII celá řada, tady je seznam.

a dík za plus, hodný Charllize!
@Garret (komentář): Ne ze bych te chtěl opravovat. Ale třeba Mega Man Legends z roku 1997 byl Cel Shaded a docela dost her po něm než XIII vysla, tak bych s tím prukopnictvim možná trochu brzdil :)
Dam ti plus abys nebyl na mne nasranej ze te buzeruju :)
@Dunemaster (28.11.2020 08:14): Jen jsem to tak rychle proletl ale co jsem tak pochytil, autor by nejspis dal tak 5/10 i originalu, takze je to potreba brat trochu s rezervou. Podle me, jak jsem rikal, zbytecny titul. Znelo to zajimave v dobe kdy se original nedal koupit, ted uz je to uplne o nicem.
@Naginata (23.11.2020 14:16): To je dost diskutabilní. Reforged, ač zprasený, v základu stále funguje jako Warcraft, kdežto tohle ani jako střílečka není funkční. A těch bugů, uf, těch bugů. Za těch 90 min jsem narazil na víc chyb než v celém kingom come a Fallout 4 dohromady :D
@Guldy (12.11.2020 08:59): Zrušil jsem monitor a stůl. Když máš PC u stolu, debilně se řeší prostorovej zvuk a kupovat herní TV a ještě herní monitor mi přijde krapet zbytečný. A na gauči s nohama nahoře se rozvalím vždycky víc, než na jakékoliv židli u stolu.
Taky na mě dnes vyběhla Gmanova recenze. To se moc nepovedlo :-D No asi je na čase oprášit Dolphin a zahrát si konečně originál. PC verze se mi zkoušet nechce. Neumí gamepad a na nějaký kejkle se sejvama taky nemám nervy.
@pajmič (11.11.2020 19:08): Kdyby to byl pouhý remaster grafiky, tak řeknu, že prodávat to za 40 EUR je geniální business plan. Ale vzhledem k těm změnám v cut scénách a jinde, nějakou práci s tím někdo měl (ať už ji jakkoliv mizerně odvedl) a ty peníze to asi nějaké stálo. Hrozný fuck up. Nechápu jak se něco takového dostane až do obchodů.
Jak tak na to koukám, tak se mistrům autorům povedl první nechtěný Demake v historii. :D Naprostá hrůza. Nevím zda litovat či chválit za odvahu ty, kdož obětovali plnou cenu.
@Phoenix (11.11.2020 17:54): "Pak je samozřejmě otázka, k čemu je dobrý remake bez změn herních mechanik a level designu s horší grafikou a vyřazením některými herními prvky"

Tak samozřejmě v tomhle případě se podle všeho nejedná o dobrý remake.

@mazar1234 (11.11.2020 18:09): Ten rozdíl je podle mě poměrně vcelku jednoduchý. Remaster jako takový má k původní hře mnohem blíže, ať už technicky (stejný, byť moderznizovaný engine) nebo obsahově a to včetně estetické stránky. Remake se pak po stránce obsahu může - ale nemusí - originálu vzdálit více a z technologického hlediska bude obvykle běžet na novém engine; podstatné ale je, že je z velké části (ne-li celý) vytvořený odznova.

Ale určitě bych na to nepohlížel jako "buď - anebo"; existují i hry, které se pohybují někde mezi oběma termíny (napadá mě třeba teď Definitive Edition Age of Empires).
@Tarhiel (11.11.2020 14:28): jj, nepředpokládal jsem, že budu sám. Tvůj důvod k jejich podpoření zní ovšem logicky.

@MCZ (11.11.2020 16:32): Pak je samozřejmě otázka, k čemu je dobrý remake bez změn herních mechanik a level designu s horší grafikou a vyřazením některými herními prvky (Například v prvním levelu se v remake nelze zbavit helikoptéry, další lidé mluvili o neexistenci boje proti botům atd.). Chápu ještě remake něčeho, co z hlediska designu funguje dobře, jen je třeba originál dnes problém rozjet kvůli nějakým problematickým HW/OS požadavkům. Každopádně díky za tip na recenzi, mrknu.
@Tarhiel (11.11.2020 10:42): Asi definitorická neshoda, já beru remake tak, že se vezme základní kostra hry a překopou se herní mechaniky a level design bez ohledu na použitý engine.

Faktem je, že remake by měl doslova znamenat "vytvořeno znovu" (to je to Tvé od píky), možná ani tolik nezáleží na použitém engine (samozřejmě málokdy asi bude někdo vytvářet remake na stejném engine jako původně) a neříká se tak nic o náplni hry, která může zůstat stejná.

Nějaké srovnávací video jsem viděl a definitivně mě přesvědčilo, že je zbytečné to kupovat, protože hra krom jiného ztratila unikátní komiksový "feel".
@Tarhiel (11.11.2020 01:25): Tak i ten pátej díl komiksu má konec víc uzavřenej, než hra. Ale jo, taky bych chtěl radši pokračování, než tohle. Navíc to Microids zase podělal, jak třetí Syberii, a vydal nedodělanou hru, která má problémy se zvukem a kdo ví, čím ještě. Já to hned po vydání kupovat nechtěl, ale teď nemám chuť to kupovat vůbec. Navíc asi není a nebude PC krabička, což mě dost mrzí.
@Tarhiel (11.11.2020 01:25): jj, ono je samozřejmě logické, aby to byly dvě samostatné události ... proto to chápu spíše jako "něco na způsob" než skutečnou smyčku. Komiks znám, ale nečetl jsem jej.

Pořád mi ještě nejde do hlavy, proč je XIII označována jako remake, když jde podle všeho o remaster (design levelů tedy zůstává stejný). Není někde k nalezení seznam toho, co má být jinak z hlediska gameplay?
@Phoenix (11.11.2020 00:29): Ee, to boli dve samostatné udalosti, na konci sa mu úplnje vráti pamäť a zistí, kto vlastne je tá jednička - priamo po porazení Mongoosa je tam nomen omen - ten chlapík, akonáhle Ta uvidí, si zakryje tvár.

Plus vraj sa to vcelku verne drží komixu a v prvej hre spracovali 5 z 18 čísel, tak to vidím minimálne na dve daľšie hry (alebo jednu s veľkým DLC), kde ten príbeh už definitívne uzavrú - komix je už roky ukončený a príbeh vraj v rámci žánru výborný.

Ale chápem, prečo si si to myslel, začiatok a koniec na tej istej lodi k tomu napomáha.

Hru som zakúpil za plnú cenu s nádejou, že snáď predaje budú dostatočné, aby urobili pokračovanie, i keď nefanúšikom by som odporučil počkať na zľavu/kúpiť oveľa lacnejšiu jednotku.

Došľaka, mali radej vydať widescreen/kompatibility patch na jednotku a v pokračovať v príbehu, než toto.
Fakt dúfam, že to nezakape, keď už tú značku oživili.
@Tarhiel (10.11.2020 20:40): Já jsem to vždycky chápal tak, že je to v podstatě něco na způsob smyčky, protože příběh končí tak, že na konec navazuje začátek - hlavní hrdina je na konci vyhozen z paluby lodě a na začátku se po vyhození z paluby lodě probírá s amnézií
@Karasman (10.11.2020 20:35): Pre mňa klinčekom do rakvičky bolo, keď som sa dozvedel, že ani v remaku ten príbeh nijako neuzavreli, rovnako končí cliffhangerom ako pôvodná hra - a teraz sa určite vyhovoria na malé predaje a že preto pokračovanie nebude :(
@Dunemaster (24.10.2020 21:49): jj, teď se dívám na srovnávací video (je to samozřejmě drahně let, co jsem to hrál naposledy) a původní verze má styl (vypadá skutečně jako oživlý komix), remake nikoli.

Takže teď jde o to, jestli budou i nějaké úpravy ve hře, měl jsem celou dobu za to, že nikoli, pak ale nemá smysl, aby tomu oficiálně říkali remake.
@Dunemaster (24.10.2020 21:33): Já jsem měl za to, že jde o remaster (a jak píší ostatní pode mnou, vzhledem ke stylu grafiky na tom není technicky tolik co zlepšovat). marvel ostatně níže také píše, že mu to přijde podle začátku stejné stran lokací.

Nebo má jít nakonec o remake, jak naznačuješ Ty a jak stojí v popisu (tj. změny stran gameplay, designu lokací atd.)?
Rozehrál jsem původní hru na základě oznámení tohohle remakeu a nějak nevidím v čem hra tak moc vyniká, že si vylepšení zaslouží
@Fritol (11.06.2020 21:39): S ohledem na tu celshade grafiku to vypada spis na remaster nez remake. Vetsinu lokaci z traileru si pamatuji a vypadaji stejne. Nevim, tak nejak mi to pripada cele zbytecne.
Jo, vypadá to, jako by někdo udělal standardně vypadající FPS a pak na to v poslední minutě plácnul nějakej postprocess efekt.
@Paul (11.06.2020 16:43): Díky.

Teda ty obrázky mne moc nepotěšily. Technicky to je pochopitelně mnohonásobně pokročilejší, ale ten unikátní komixový styl se tam nějak vytrácí. Vypadá to dost plasticky. Uvidíme, jak to bude vypadat v chodu.