Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Warcraft III: Reign of Chaos


Zajímavosti

Vývoj

Jeden z tvůrců hry, Rob Pardo, v jednom rozhovoru řekl, že po poslední misi za Noční elfy, ve které, společně ještě s orky a lidmi, bráníte Strom světa, měla následovat ještě jedna mise, která se měla nazývat "Archimonde´s ascent". Údajně v ní měl hráč nějakým způsobem bránit hlavnímu padouchovi Archimondovi v tom, aby se ke stromu dostal. Jelikož ale mise trvala něco přes dvě hodiny, plus i testeři prohlásili, že je hratelnost poněkud nudná a otravná, byla nakonec vyškrtnuta.
Tvůrci původně zamýšleli vytvořit 6 hratelných ras. Mezi původními (Lidé, Orkové, Nemrtví, Temní elfové) se měli objevit také Skřeti (Goblins) a Plamenná legie. Kvůli složitému a problematickému vybalancování 6 ras, tento plán nakonec vývojáři opustili. Skřeti a Plamenná legie ve hře sice zůstali, ale ne jako hratelné rasy.

Tvůrci

V českém znění:

Luděk Čtvrtlík (Illidan Stormrage)
Martin Stránský (princ Arthas)
Miloslav Študent (Malfurion Stromrage, Tichondrius, více rolí)
Vladimír Fišer (král Terenas)
Zdeněk Hess (Thrall, více rolí)
David Suchařípa (Archimonde, více rolí)
Ivana Milbachová (arcimág Jaina Proudmoorová)
Jan Šťastný (Vypravěč, více rolí)
Jan Vondráček (sedláci, kapitán, více rolí)
Jaromír Meduna (Anetheron, Cenarion, více rolí)
Jaroslav Horák (Prorok)
Otmar Brancuzský (Grom Hellscream, více rolí)

V dalších rolích: Jiří Wohanka, Miroslav Hanuš, Monika Hladová, Naďa Vicenová, Oscar Gotlieb, Viktor Fatka, Eduard Pavlíček, Eva Spoustová, Hana Czivišová a další

Příběh

V předposlední misi kampaně za temné elfy má hráč za úkol získat „lebku z Gul'danu“, v datadisku hry ale výraz „Gul'dan“ vystupuje v roli jména orkského čaroděje. Spekulace o tom, že překladatelé nemohli vědět, co předmětné slovo označuje, lze vyvrátit poukazem na příběhové pozadí předchozí základní hry z univerza WarCraftu.

Ve Warcraft II: Tides of Darkness je Gul'danovi největší pozornost věnována v předposlední misi za orky: Gul'dan, jakožto vůdce klanu Stormreaver, ve chvíli, kdy je Loarderon již téměř dobyt, svévolně začne pátrat po jistém artefaktu. Orgrim Doomhammer, vedoucí orkské invaze, si to ovšem vyloží jako zradu, a hráče se zadáním donést Gul'danovu hlavu proti jeho klanu poštve; tento rozkaz vydá přesto, že není zřejmé, že tento vývoj porážku lidské Aliance oddálí (to je ve hře přímo řečeno), a přesto, že v předchozí části tažení Gul'dan Hordě z padlých rytířů Aliance vytvořil rytíře smrti (orkská sub-top jednotka ve hře). Orkové v tomto kroku přijdou i o jeden další klan, Twilight's Hammer, poněvadž tento se ke Stormreaveru v zájmu získat artefakt připojí.
Jaina Proudmoore, sympatická a pěkná čarodějka, měla patrně během kampaně za lidi zemřít. Vyplývá to z nepoužitých částí zvukových stop, přesněji z dialogů prince Arthase:
,,No...Jaina!"
,,Jaina. I swear by the Light: you shall be avenged."

Hardware

Minimální konfigurace:

CPU: Pentium II or Athlon equivalent
CPU Speed: 400 MHz
RAM: 128 MB
OS: Windows 98/ME/2000/XP (NT & 95 not supported)
Video Card: 8MB Direct3D Card (NVIDIA TNT+/ATI Rage 128+/Intel 810+)
DirectX version: 8.1
Sound Card: Yes
Free Disk Space: 700 MB
CD-ROM: 4X speed CD-ROM

Doporučená konfigurace:

CPU: Pentium III or Athlon
CPU Speed: 600 MHz
RAM: 256 MB
OS: Windows 98/ME/2000/XP (NT & 95 not supported)
Video Card: 32 MB 3D Accelerated Video Card
DirectX version: 8.1
Sound Card: Yes
Free Disk Space: 700 MB
CD-ROM: 4x speed CD-ROM

Easter eggy

Pokud budete neustále klikat na jakékoliv neutrální zvíře ve hře, tak exploduje video
Jedna z hlášek, kterou říká Flying Machine jednotka, když umírá, je "They came from, behind!" než vybuchne. Je to odkaz na tu samou hlášku, kterou řekne Gold Five "Pops" ve Star Wars Episoda IV: Nová Naděje.
Jak je známo, všechny jednotky ve Warcraft III mají po mnohočetném klikání na ně vždy nějakou vtipnou průpovídku či hlášku. V české verzi si hrdina Grom Hellscream - za kterého jde hrát jen v kampani - začne prozpěvovat: "Svítí, svítí slunce nad hlavou" což je refrén a zároveň název písně z české pohádky, Honza málem králem.
Cheat s názvem KeyserSoze, který přidává hráči zlato, je odkazem na film The Usual Suspects (Obvyklí podezřelí). V něm totiž vystupuje mysteriózní postava jménem Keyser Soze, jejíž pravá identita se odhalí až na úplném konci filmu.
Cheat s názvem AllYourBaseAreBelongToUs ukončí misi vítězstvím. Název tohoto cheatu odkazuje na hru Zero Wing z roku 1989.

Ostatní

Čeští distributoři se dopustili omylu při překládání hry, když přiřadili hlášky od hrdiny nemrtvých Rytíře smrti (Death Knight) k lidské jednotce rytíři (Knight). Rytíř tedy říká celkem nezvyklé hlášky na člověka jako: "Za Ner´Zhula" nebo "Já jsem temnota". Samotný Rytíř smrti však byl přeložen správně, a tak se v české verzi vyskytuje stejná série replik pro dvě postavy.
V páté misi za nemrtvé - The Fall of Silvermoon, je možné ovládnout dělníka Vysokých Elfů pomocí nově získané jednotky smrtonošky (banshee), můžete s ním postavit všechny jejich budovy, jednotky a také vycvičit lidského hrdinu. Toto je jediná možnost si hru za Vysoké Elfy v kampani vyzkoušet. Jezdec dračího jestřába (Dragonhawk rider) vás ostatně po opakovaném klíkání upozorní, že bude mít v datadisku daleko důležitější roli.
Na konci kampaně můžeme sledovat závěrečné Credits odkaz , ve kterých si tvůrci dělají legraci z některých postav a dějů.

Vedle toho si ale lze všimnout několika scén, které paroduji cinematics z Warcraftu 2 odkaz
Doposud se hru podařilo nejrychleji dohrát za 4 hodiny, 26 minut a 4 vteřiny.
Dabérka Zuzana Šavrdová nadabovala noční elfy a to jednotku- Lovkyně.
Ač není zmíněná v seznamu dabérů, tak si ji můžete poslechnout v roli Blanky z filmu; zkrocení zlé ženy
Fanoušek vytvořil několik epizod, kde rekonstruuje v enginu World of Warcraft příběhové sekvence ze hry.
V roce 2003 byla vydána desková hra na motivy hry. Rozšíření do deskové hry vyšlo také o rok později než verze pro pc v roce 2004. Více podrobností viz. zdroj.