Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentáře

 • PC 80
A další obrovská srdcovka, na kterou jsem poprvé narazil na školních počítačích. Náhodou jsem šel v družině okolo počítače a zahlédl vláček, který sbírá diamanty, korunky a tak podobně. Hned mě to chytlo a byl jsem nadšen.

Dnes jsem si hru po dlouhé době oprášil a musím říct, že některé úrovně mi tedy daly velmi zabrat a strávil jsem u nich více,, než normálně. Ale nakonec se mi úspěšně povedlo všech 50 levelů dokončit. Trvalo mi to něco málo přes hodinu, takže jsem poměrně spokojen,

Líbilo se mi, že každá úroveň měla své heslo, které, když jste zadali, tak vás ta hra dala přímo do té úrovně, což bylo super, pač jste nemuseli nic ukládat, na druhou stranu to ani nešlo.

Další super připomínka, která mě opět vrátila do dětských let. :)
+22
 • PC 75
Hra, která přes svou nezpochybnitelnou originalitu, zábavnost a místy i zapeklitost ve skutečnosti nabízí tak málo obsahu, že už v tuto chvíli ani nevím, jak v komentáři dále pokračovat. Napadá mě, že bych mohl snad trochu zavzpomínat a tím text o něco málo natáhnout. Protože legenda české herní scény Vlak si jeden z komentářů určitě zaslouží.

První seznámení s tímto logickým rychlíkem (reálně ale spíše osobákem) proběhlo v mém případě někdy kolem roku 1998. Opět a zase se ke mně dostala nějaká záhadná disketa s několika hrami. Neznámo od koho, neznámo za kolik, ale dostala. Tak jsem samozřejmě ihned zkontroloval její obsah a hru spustil. Mojí první reakcí byl smích, protože tento titul vypadal i v té době značně zastarale a po odehrání prvního kola rozhodně velmi jednoduše. Ale chyba lávky! Stačilo deset minut všem dobře známého cvakacího zvuku při pohybu vláčku a už jsem se začínal potit. Obtížnost stoupala s každým dalším levelem a zhruba někdy ve 24. patře jsem již byl v koncích a motal vagóny do sebe a o sebe jedna radost. V té době samozřejmě žádné videonávody a jiné vymoženosti neexistovaly, takže jsem svou snahu po několika (mnoha a mnoha) pokusech ukončil a vrátil se na místo činu až o pár let později..

A světe div se, i po dosažení mé videoherní dospělosti nasbíráním kopy zkušeností jsem tuto čertovinu nebyl schopen pokořit. Pomohl mi až kamarád, který mi ukázal, jak by se těch pár posledních "pater" asi mělo ideálně odehrát, já si vše podstatné zapsal a doma poté úspěšně aplikoval. Nakonec to zase tak složité nebylo. Tím příběh o vláčku s miliónem vagónků končí a já hře uděluji při vší úctě solidních 75%.
+19
 • PC 60
Vlak jsem v době vydání neznal a narazil na něj až po téměř dvaceti letech. Určitě se jedná o zajímavou variaci Hada, který mě vždy bavil, ale spíše na mobilech. S vyšší rychlostí a větší délkou už to ale tak zábavné nebylo a já často narážel do stěn, nebo do ocasu.

Stejné je to i u Vlaku, kdy každé kolo přináší vyšší obtížnost a je čím dál tím těžší kličkovat s dlouhou soupravou mezi překážkami. Je třeba se neukvapovat a zahýbat až v ten pravý čas, což při sekaném pohybu mašinky není úplně nejjednodušší.

Dostal jsem se tak do půlky, a pak to zabalil, protože už jsem na to prostě neměl nervy. Tento počin ale bezesporu stojí za vyzkoušení, já však mám od Gemtree Software přece jen raději Mravence.

Pro: zpočátku zábavné, odlišné sbírané předměty

Proti: v pozdějších kolech obtížné

+14
 • PC --
Had v podobě vláčku okořeněný o logické prvky, někdy naskládat celou vlakovou soupravu tak, aby se člověk nevytřískal bylo peklo. Každopádně hru jsem dohrál a patřím tak mezi 0,005 % lidí, kteří to dokázali. Takže vlastně nejde ani tak o komentář o hře, ale spíše o honění si trika, ale aby to splnilo veškeré náležitosti kvalitního komentáře: Super grafika(na svou dobu), strašný příběh(žádný tam nebyl), hard W v pohodě, hratelnost výborná( ovládalo se to na šipkách na klávesnici). Co mě však na této hře vůbec nejvíce mrzí je to, že nebyla možnost si ji koupit v early accesu, nebylo možno si připlatit za exkluzivní obsah(např jiný skin na lokomotivu!) a to úplně nejvíc co mě štve, že nebyly žádné DLC! a achievmenty! a Loot boxy? jako vážně? proč tam nemohli být loot boxy!

Proti: žádná dlc, loot boxy, ani achievmenty, hra nebyla dostupná v early accesu a nemožnost koupit exkluzivku, nepodpora konzole ps4

-4 +8 −12
 • PC 70
Má oblíbená hra z mého období na prvním stupni základky. Když jsem ji objevil na internetu, stáhl jsem si ji, abych zjistil, zda mě bude po 10 letech stále bavit.

A stále baví. Díky jednoduché grafice a principu známého Hada, kdy postupně sbíráte více surovin a předmětů(klidně i slony a žirafy) a dáváte pozor, abyste s rostoucím vlakem nenabourali, odolává hra zubu času.

Jediné, co může někomu vadit je starý zvuk, co vlak vydává stále dokola, pokud neudělá ,,bum´´.

Pro: Zabírá málo místa, jednoduché ovládání a zábava.

Proti: Otravný zvuk vláčku

+15
 • PC 85
Co napsat k legendárnímu Vlaku? Ke hře se kterou se ve své době potýkal úplně každý.

Byla graficky příjemná :), zároveň však nervy trhající. Líbilo se mi jak se jednotlivé předměty měnily v roztodivné vagonky. Štvalo mě když jsem sbírál různé předměty na přeskáčku a v mé řadě vagonků, tak nebyly souvislé řady totožných exemplářů.

A taky si vzpomínám na do podvědomí se vrývající: "cak...cak...cak...cak..", donekonečna se opakující a povětšinou ukončené : "bum..."

Zkrátka hra, kterou jsem jedinkrát dohrál a v zájmu zachování svého duševního zdraví, se do repríz nepouštěl. Někdy si jen tak zavzpomínám a nahraju level, jehož heslo se mi vybaví.
Jinak je to pro mě vzpomínkou na devadesátá léta a Windows 98 :)
85%

Pro: Nostalgie

Proti: Lehce trhá nervy, hra u které si opětovné dohrání rád odpustím :D

+18
 • PC 80
Taková stará hra z dob mého mládí. Má velmi jednoducho grafiku a není náročná přesto má hodně levelů. Dostal jsem se někam do 36. levelu pak už mi to ten level nešel udělat. Je to hra pro lidi, kteří si rádi namáhají hlavu.
 • PC 90
Moje první logická hra, kterou jsem tehdy přibližně před patnácti lety hrál na našem prvním PC. Strávil jsem u ní mnoho času. Hrával jsem stále dokola prvních pár levelů, protože jsem si ve 12. levelu nevěděl rady s tím, jak vysbírat s vlakem všechna auta v tak malém prostoru a vyjet ven tím samým průjezdem.

Když jsem ho hrál po pár letech znovu, tak se mi ten záludný 12. level podařilo pokořit a dostal jsem se až do levelu 41. S tím jsem se trápil hodně dlouho a stejně se mi ho nakonec nepovedlo dokončit. A to jsem byl rád, že se mi podařilo dostat až tak daleko, protože některé levely před tímto byly taky silná výzva.

Asi před před půl rokem jsem náhodně objevil na internetu Vlaka ke stažení do mobilu. Grafika byla stejná a levely taky, akorát to mělo menu navíc. Hrával jsem ji při některých nudných hodinách ve škole. A nakonec se mi ho podařilo nedávno dohrát až do konce.

Pro: Zábavnost, znovuhratelnost a hodně levelů

Proti: Snad jen to, že hudba obsahovala jen pár zvuků

+31 +32 −1
 • PC 85
No jasně, kdo by potřeboval vědět jak vytvořit dokument Word, když jsem v Office v té době dělal už pár let. Osnovy informatiky na přelomu 90./00. let opravdu nechápu.

Hra skoro tak populární, jako Prince of Persia.A stejně tak hraná. Ač jednoduchá, tak je to jednoduchost takzvaná "geniální". Jako malý jsem se dostal tak do půlky. Nedávno (rok-dva zpátky) se mi povedlo sehnat java verzi na mobil (věrná reprodukce, vše stejné jako na počítači), kde jsem Vlak dohrál. Stálo to za to. Ke konci jsem už skoro ani neumíral.

Ke konci je to slušná výzva, ale první levely jsou tak jednoduché, že jsem paradoxně umíral častěji, než v těch koncových - umíral jsem nudou. Ale tak hru znám celý život, není se co divit.

Pamatuji se, jak jsem čučel na ty dvou (nebo tří?) políčkové animace různých tripoidních zboží co jde naložit a říkal si: "Němečku, jseš génius.".

Pro: Jednoduchost, výzva

Proti: nic moc

+11 +12 −1
 • PC 90
Vlak je jedna z těch velmi známých her. Je to taková logická arkáda, kdy se na jedné obrazovce snažíte s vlakem naložit různé předměty. Každý sebraný předmět vytvoří jeden vagon za vaší mašinkou. První levely jsou jednoduché ale s přibývajícím časem se naše řada vagónu stává delší a delší a navíc cesta mnohdy nabízí jen jedno řešení.
Například v některých levelech je třeba naložit nejprve automobily abychom se nesrazili s našimi vagóny. Cílem hry je posbírat vše a následně vjet do vrat (další kolo), které se otevřou posledním sebraným předmětem. Hra má celkem padesát úrovní. Každá z nich je jiná, jsou tu jinak rozestavené zdi a s každým postupem ve hře se nám ukazují různé nové předměty, které můžeme nakládat (drahokamy, zlato, zvířata, elektrotechnika atp.). Navíc po úspěšném zvládnutí jednoho kola se na obrazovce ukáže heslo (něco jako save). Když ve hře stiskneme F4 můžeme se druhý den navrátit do úrovně, ve které jsme skončili zapsáním onoho hesla.

Hru Vlak bych zahrnul do kolonky kultovní hra. Obzvláště v tuzemsku se hra hrávala všude i na školách. Grafika hry je jednoduchá, líbivá a dovoluje nám tak si hru, bez jakéhokoliv šklebu ve tváři, zahrát i dnes.

Pro: rozmanité levely, možnost hesla - hrát tam kde jsem skončil

+21
 • PC 85
Hehe, klasika školních počítačových škamen, kdy si přestárlý informatik něco blekotá u tabule o ukládání dokumentů a my, pokročilí uživatelé, paříme Vlak. Ach ta nostalgie....
 • PC 95
Vedle Blackthorne,Wolfenstein 3D, .Dyna Blaster rozhodně jedna z nejhranějších her v hodinách informatiky a administrativy. Tahle hra se stala erární výbavou každého pc na každé škole, hrál ji snad každý počínaje učitelem a jelikož je přístupná i slečnám co jinak cákancům krve na zdi zrovna neholdují, tak bylo pokrytí téměř 100%. Princip jednoduchý a zaběhnutý již z dob hraní známého hada, tady je vše barevné, zábavné, pozdější mise znatelně těžší, takže si přišel na své jak ten co zabíjel jen přestávku, tak i ten co chtěl podkopat morálku už takhle skomírající aktivity v celé hodině. Později tyhle hry, alespoň v případě mém a mých hráčských druhů vytlačil Atomic Bomberman kterej nabízel možnost pro více hráčů.

Pro: zábava, později celkem obtížné, spolehlivě nasere 4 z 5 vyučujících

Proti: nenasralo toho pátýho

+12 +14 −2
 • PC --
Miroslav Němeček, česká softwarová legenda :) Živě si pamatuju na období, kdy mi Windows ještě nic neříkal a po prvních pisálkovských pokusech v T602 editoru jsem si dával relax u Tetrisu, Mária a Vlaku ... a že mi tehdy bylo hodně málo, ach :).
+4 +9 −5
 • PC 90
Legenda všech legend, přes svou jednoduchost je neuvěřitelně chytlavá a zábavná. Spousta levelů, občas i logicky zapřemýšlíte...co chtít vice? Grafika navíc vůbec nestárne, naopak, je stylová a neurazí.

Pro: Nápad, délka, návykovost

Proti: Některé levely jsou hodně těžké

+13 +16 −3