Atomic Bomberman

akce > arkáda *
akce > plošinovka
31.07.1997 PC
Atomic Bomberman je arkádová plošinovka z izometrického pohledu, evoluce staršího bratříčka Dyna Blaster, orientovaná na multiplayerové hraní. Hra nemá žádný hmatatelný příběh, první housle hraje nadsázka a záměr nechat hráče pořádně se vyřádit. Jedna bitva je otázkou nejvýše několika mála minut, hraje se ve vražedném tempu.

Herním prostředím je šachovnici připomínající bludiště s pevnými a zničitelnými bloky. Na tuto plochu jsou umístěny postavičky, zdánlivě připomínající kosmonauty ve skafandrech, ovládané hráči nebo počítačem. Panáčci jsou vybaveni možností položit bombu. Po detonaci se do horizontálního i vertikálního směru rozšíří plamen, který ze hry vyřadí všechny zasažené postavy a zruší nejbližší odstranitelné bloky. Cílem je zůstat jako poslední naživu. Hraje se série bitev na nastavený počet vítězství.

Hlavním motorem hry jsou power-upy. Mezi základní patří zvyšování maximálního počtu současně položených bomb a rozšiřování dosahu plamene, o něco méně frekventovanými jsou schopnost odkopávat bomby nebo dvojstiskem položit řadu bomb. Podobu power-upů mají i tzv. nemoci, mezi které se řadí obrácené ovládání, neschopnost položit bombu nebo naopak bombový průjem. V závislosti na typu mapy se na bojišti mohou vyskytovat skokánky, teleporty či šipky, podle kterých putují odkopnuté bomby. I když počáteční podoba bludiště je generována náhodně, nemusí jít o nezbytné pravidlo. Pokud je libo zápolit na vlastní ploše, lze to provést díky přiloženému editoru.

Hra podporuje široké možnosti hry více hráčů. U jednoho počítače mohou hrát dva hráči na klávesnici, přídavek je omezen jen počtem připojených gamepadů. K tomu je možné hrát po síti, a to nad protokolem IPX, a oba jmenované způsoby je možno kombinovat. Na třech sesíťovaných počítačích tak lze relativně pohodlně obsadit všech deset možných barev panáčků. Atomic Bomberman okouzlil jednoduchým, pestrobarevným a přece přitažlivým grafickým zpracováním a ztřeštěným akustickým doprovodem. Účinek audiovizuální stránky hry je ještě umocněn několika zpracováními smrti, jež zahrnují sežehnutí na oči a popel nebo upadnutí ruky, nohy či hlavy. Podobně vtipné jsou animace ve chvílích, kdy je panáček, vinou vlastní nebo cizí, zabarikádován bombou. Často se stane, že hráč zabije sám sebe.

Atomíka Bombíka považuji za jednu z nejlepších multiplayerových her a vůbec hru, u které termín hratelnostní orgasmus platí na sto procent. Kolik dlouhých večerů a brzkých ranních hodin jsem strávil s kamarádem namačkaný u jedné klávesnice? Kolik bomb jsem odpálil, abych sledoval, jak mému žlutému nepříteli explodují všechny části těla v roztodivné hře barev a efektů? Kolikrát jsem se sám uvěznil bombou, když jsem chtěl soupeře nalákat do pasti? Kolikrát jsem odkopl bombu přes celý level přímo před nos nic nečekajícího kámoše? A kolikrát jsme oba zdrhali před nebezpečným průjmovým valem bomb, kterých se po levelu začalo objevovat až příliš mnoho? Už ani nevím kolikrát to bylo. Jedno vím ale jistě. Slzy smíchu, štěstí a radosti z čisté zábavy mi na tvářích usychají dodnes!

Pro: Křišťalově čistá hratelnost srovnatelná snad jen s orgasmem.

Proti: Bolavé prsty a klouby ze zběsilého mačkání kláves.

Atomic Bomberman je jednou z úspěšných her, u kterých tvůrci neřešili příběh a vsadili na jednoduchost herního systému s orientací na multiplayer. Jedná se čistě arkádovou zábavu, plnou nadsázky, která mj. díky rychlosti odehrání dílčí hry dokáže oslovit široké spektrum hráčů.

Herní systém není nový, ale podařilo se ho jedinečným způsobem inovovat. Tím myslím skokánky, teleporty nebo šipky. Poslední jmenované považuji za největší libůstku hry, protože šipkami se řídí pohyb „odkopnutých“ bomb.
Vedle toho jsou zde „nemoci“, které hráč sice nemusí sebrat, ale kdo by je v zájmu zábavy nevzal, když se nehraje o „zlaté trenky“? Takové obrácené ovládání, jež se podepíše pod to, že hráč vejde do akčního rádia bomby, která by jej nezasáhla, kdyby zůstal stát, pobaví i opakovaně.

Hra evidentně těží především z atraktivity smrtí a rychlosti, kterou je servíruje. Ona atraktivita přitom není tvořena jen vtipem herních situací, v nichž postava přijde o život, z nichž jmenujme např. nesprávně odhadnutou délku plamenu, ale lví podíl na ní má též kvalitní grafické a zvukové podání.
Velice příjemná je možnost hry více hráčů na jednom počítači. Záměrně neříkám dvou, ale více, poněvadž každý připojený gamepad umožní do hry zapojit dalšího člověka.

Pro: herní systém, grafické a zvukové zpracování, multiplayer

Další vzpomínky na střední školu a hodiny informatiky, účetnictví, nebo zkrátka jen na hodiny, kdy jsme místo ve třídě seděli u PC a vše za krytí učitele informatiky:) Hráli jsme dva většinou proti co možná největší přesile, výborná záležitost, kopání bomb bylo asi naprosto nejlepší, takové pěkné combo 3 a více správně kopnutých bomb v řadě dokázalo pěkně zatopit a na druhou stranu způsobit sebevraždu když se to nevychytalo:) Spousta bonusů a speciálních schopností po celý mapě, vychytávky, které změnily během pikosekundy funkci směrových kláves a spousta jiných škodolibých bonusů, v takovou chvíli to byl největší smích:D nenapadá mě nic na co bych si mohl stěžovat, prostě zábava a zase zábava:)

Pro: hraní ve více lidech, akce, bonusy, prostě PRaváDEmokratickáLegrace:)

Proti: skutečně asi nic

Atomic Bomberman je remake na Dyna Blaster. Je to hra až pro 10 hráčů, kde si můžete vybrat několik vypracovaných map, kde můžete například posílat bomby po pásu a bomba pak k překvapení protihráče zahne i za roh. Plus skvělé vychytávky jako kopání bomb na posílání nečekaných bombových přihrávek nepříteli. Nebo lebky, které vám udělají to, že za sebou kadíte jednu bombu za druhou nebo rychle vybuchující miny. Svělá zábava je pozovat kamaráda jak se zoufale snaží utéct před hordou bomb, které za sebou sází protože vzal lebku. K tomu má hra super animace smrti. Prostě zábava na dlouhou dobu.

Pro: Skvělá hra pro více hráčů

Atomic snad ani nepotřebuje žádné komentáře. Remake stařičkého Dyna Blasteru se vším všudy, co je potřeba ke skutečným herním orgiím.