Supaplex

1991

Supaplex je logická hra, která je jedním z mnoha klonů hry Boulder Dash. Narozdíl od něho je však mnohem propracovanější - hráči nestačí jen sesbírat všechny elektrony a dojít do konce. Musí se vyhnout mnoha nepřátelům, poprat se s gravitací, pečlivě volit cestu... Supaplex není snadná a ani krátká hra - obsahuje přes 100 levelů, přičemž některé z nich jsou opravdu velkou výzvou i pro zkušené hráče.

Nie, Supaplex som nedohral! Možno by mi to malá kôpka ľudí dokázala vyvrátiť, ale to jednoducho nešlo. Skončil som niekde okolo 80. levelu plus som mal samozrejme 3 levely preskočené. Tie bludiská museli vymýšľať úplní psycháči, ale mne sa páčili, boli výborne prepracované (no tie s gravitáciou ma pekne srali). A ten čas, ktorý som pri tom zabil... Anyway, aj lav dis šit :D

Pro: väčšina levelov neskutočne baví, možnosť preskočiť 3 levely...

Proti: isté levely pekne serú, veľký požierač času

Klasický Supaplex jsem nejpve hrál se svými dětmi na (obstarožním) PC.
Po pořízení mobilu jsem na andoid marketu narazil na DroidPlex!- port Supaplexu (popřípadě Megaplexu) . Supaplex je hrou, kterou mají rády moje dcery - zejména ta mladší (stáří 7 a 4 let). Když už jsme u Supaplexu, narazil jsem (náhodou) na češtinu (včetně kodu na odemčení všech úrovní) :
http://cestiny.idnes.cz/supaplex-c67-/Hr ... 41_bw-cestiny-hry_bw
Dostal som sa asi do levelu 102, pričom som si niektoré náročnejšie neskôr pozrel na YouTube, aby som pochopil ako to tvorcovia vlastne vymýšľali a čo je reálne potrebné spraviť. Pretože asi tak od levelu 86 začínajú také lahôdky, čo si neviem predstaviť ako by takí bežní hráči dokázali zvládnuť. Ale aby to neznelo, že som si to celé odpodvádzal, tak dlhú dobu som sa snažil jednotlivé problémy riešiť vlastnou hlavou. Pretože ten pocit, keď prejdete s Murphym do vysnívaného východu bol skutočne na nezaplatenie. To si musíme priznať.

Takže keď som už skončil celkom ďaleko a začínal som mať pocit, že moje mozgové bunky už na to nestačia, a tiež som pri hre nechcel stráviť ďalšie stovky hodín, kým by som to vyriešil (Myslíte si, že vytiahnuť všetky diskety na začiatku levelu 67 je hardcore? Skúste si to v leveli 100.), tak som sa na to podujal tým jednoduchším spôsobom. Na druhú stranu ale v prípade tejto hry je jedna vec, keď sa na niečo pozriete. Pretože odohrať si to musíte už sami. Takže jedna vec je pochopiť, druhá vec je zvládnuť.

Keby som moc chcel, možno by som ešte takýmto spôsobom tie zvyšné levely nejako dobojoval, no na druhú stranu už nejako necítim tú potrebu to nejako výrazne dokončiť. Bolo by to super? Určite. Ale súčasne si hovorím, že aj keď by som si ten pocit eufórie určite znovu užil, v princípe už asi nič nové z titulu ako takého nezískam. Každopádne dávam hre plný počet. Za hudbu, gameplay a tú neskutočnú dávku kreativity, ktorú tvorcovia pri tom mali. Plus aj veľké množstvo ďalších máp, ktoré potom spravili fanúšikovia a hráči. Je to nesmrteľný titul, ktorý má aj po rokoch čo ponúknuť a úprimne verím, že aj dnes by tento titul potrápil aj tých najšikovnejších. Tie hlavolamy sú tu skutočne dobre vymyslené a klobúk dole pred všetkými, ktorí na tomto pracovali. Pre mňa legendary hra.

Pro: hudba, kvalitne vymyslené hlavolamy, možnosť preskočiť levely, motivujúce skúšať znovu

Proti: ku koncu je to skutočne veľmi náročné

Zábavná záležitost, která sežrala spoustu času, protože některé levely designoval a navrhoval nějaký mimozemšťan, protože u louskání hlavolamů bludiště by jeden rozflákal klávesnici na hadry, když
si zabolokujete cestu nebo Vás zničí kulaté bomby v honbě za disketami.

V mládí jsem daleko nepokročil, teď se povedlo dostat se podstatně dále ale někde kolem stého levelu už jsem nebyl schopný pokračovat a končím – Soko-ban se mi líbíl ale víc. Nicméně obdivuju ty, kteří
dokončili všechny levely – 75 %
První hra, první nerdský a geekský svět, první nervy při umírání (ano i tak se dá nazvat sežrání nůžkama), první cheaty! To všechno ve mě vyvolává takhle ta stará nostalgická hra.
A že bych jí někdy dohrála sama? Nehrozí :D ale za pomocí 10ti lidí už by to šlo.

Pro: Neomezený život, hodně levelů

Proti: Dost hardcore na některých úrovních