Vlak

Snake Train, Train Snake

Gemtree Software •  Robot2037 (J2ME) •  AngryDev (Android) •  MixedApps (iOS) •  Martin Suchan (WPhone)
1993
20.02.2008
15.09.2011
04.05.2012
22.07.2015

freeware

Známá česká freewarovka, jejímž autorem je Miroslav Němeček. Vlak je postavený na principu oblíbeného Hada, v tomto případě je třeba s mašinkou vysbírat všechny předměty na obrazovce, do ničeho nenarazit a úspěšně odjet do dalšího levelu. Těch je rovných padesát, přičemž úroveň obtížnosti postupně narůstá a některé jsou zapeklité.

Díky jednoduchému principu, minimální hardwarové náročnosti a velikosti několika desítek kilobytů, se stal Vlak populární záležitostí. Od roku 2008 si ho můžou užívat i majitelé mobilních telefonů.

Tak jsem si pročetl komentáře, vlak byl fakt pecka v tom, že mě to hned napoprvé chytlo. Bylo to super, akorát, jak psalo pár lidí, to nedohrálo kvůli obtížnosti a proto jsem měl motivaci to dohrát! :) Krásná vzpomínka! :)

Moje první logická hra, kterou jsem tehdy přibližně před patnácti lety hrál na našem prvním PC. Strávil jsem u ní mnoho času. Hrával jsem stále dokola prvních pár levelů, protože jsem si ve 12. levelu nevěděl rady s tím, jak vysbírat s vlakem všechna auta v tak malém prostoru a vyjet ven tím samým průjezdem.

Když jsem ho hrál po pár letech znovu, tak se mi ten záludný 12. level podařilo pokořit a dostal jsem se až do levelu 41. S tím jsem se trápil hodně dlouho a stejně se mi ho nakonec nepovedlo dokončit. A to jsem byl rád, že se mi podařilo dostat až tak daleko, protože některé levely před tímto byly taky silná výzva.

Asi před před půl rokem jsem náhodně objevil na internetu Vlaka ke stažení do mobilu. Grafika byla stejná a levely taky, akorát to mělo menu navíc. Hrával jsem ji při některých nudných hodinách ve škole. A nakonec se mi ho podařilo nedávno dohrát až do konce.

Pro: Zábavnost, znovuhratelnost a hodně levelů

Proti: Snad jen to, že hudba obsahovala jen pár zvuků

A další obrovská srdcovka, na kterou jsem poprvé narazil na školních počítačích. Náhodou jsem šel v družině okolo počítače a zahlédl vláček, který sbírá diamanty, korunky a tak podobně. Hned mě to chytlo a byl jsem nadšen.

Dnes jsem si hru po dlouhé době oprášil a musím říct, že některé úrovně mi tedy daly velmi zabrat a strávil jsem u nich více,, než normálně. Ale nakonec se mi úspěšně povedlo všech 50 levelů dokončit. Trvalo mi to něco málo přes hodinu, takže jsem poměrně spokojen,

Líbilo se mi, že každá úroveň měla své heslo, které, když jste zadali, tak vás ta hra dala přímo do té úrovně, což bylo super, pač jste nemuseli nic ukládat, na druhou stranu to ani nešlo.

Další super připomínka, která mě opět vrátila do dětských let. :)
Vlak je jedna z těch velmi známých her. Je to taková logická arkáda, kdy se na jedné obrazovce snažíte s vlakem naložit různé předměty. Každý sebraný předmět vytvoří jeden vagon za vaší mašinkou. První levely jsou jednoduché ale s přibývajícím časem se naše řada vagónu stává delší a delší a navíc cesta mnohdy nabízí jen jedno řešení.
Například v některých levelech je třeba naložit nejprve automobily abychom se nesrazili s našimi vagóny. Cílem hry je posbírat vše a následně vjet do vrat (další kolo), které se otevřou posledním sebraným předmětem. Hra má celkem padesát úrovní. Každá z nich je jiná, jsou tu jinak rozestavené zdi a s každým postupem ve hře se nám ukazují různé nové předměty, které můžeme nakládat (drahokamy, zlato, zvířata, elektrotechnika atp.). Navíc po úspěšném zvládnutí jednoho kola se na obrazovce ukáže heslo (něco jako save). Když ve hře stiskneme F4 můžeme se druhý den navrátit do úrovně, ve které jsme skončili zapsáním onoho hesla.

Hru Vlak bych zahrnul do kolonky kultovní hra. Obzvláště v tuzemsku se hra hrávala všude i na školách. Grafika hry je jednoduchá, líbivá a dovoluje nám tak si hru, bez jakéhokoliv šklebu ve tváři, zahrát i dnes.

Pro: rozmanité levely, možnost hesla - hrát tam kde jsem skončil

Hra, která přes svou nezpochybnitelnou originalitu, zábavnost a místy i zapeklitost ve skutečnosti nabízí tak málo obsahu, že už v tuto chvíli ani nevím, jak v komentáři dále pokračovat. Napadá mě, že bych mohl snad trochu zavzpomínat a tím text o něco málo natáhnout. Protože legenda české herní scény Vlak si jeden z komentářů určitě zaslouží.

První seznámení s tímto logickým rychlíkem (reálně ale spíše osobákem) proběhlo v mém případě někdy kolem roku 1998. Opět a zase se ke mně dostala nějaká záhadná disketa s několika hrami. Neznámo od koho, neznámo za kolik, ale dostala. Tak jsem samozřejmě ihned zkontroloval její obsah a hru spustil. Mojí první reakcí byl smích, protože tento titul vypadal i v té době značně zastarale a po odehrání prvního kola rozhodně velmi jednoduše. Ale chyba lávky! Stačilo deset minut všem dobře známého cvakacího zvuku při pohybu vláčku a už jsem se začínal potit. Obtížnost stoupala s každým dalším levelem a zhruba někdy ve 24. patře jsem již byl v koncích a motal vagóny do sebe a o sebe jedna radost. V té době samozřejmě žádné videonávody a jiné vymoženosti neexistovaly, takže jsem svou snahu po několika (mnoha a mnoha) pokusech ukončil a vrátil se na místo činu až o pár let později..

A světe div se, i po dosažení mé videoherní dospělosti nasbíráním kopy zkušeností jsem tuto čertovinu nebyl schopen pokořit. Pomohl mi až kamarád, který mi ukázal, jak by se těch pár posledních "pater" asi mělo ideálně odehrát, já si vše podstatné zapsal a doma poté úspěšně aplikoval. Nakonec to zase tak složité nebylo. Tím příběh o vláčku s miliónem vagónků končí a já hře uděluji při vší úctě solidních 75%.
Co napsat k legendárnímu Vlaku? Ke hře se kterou se ve své době potýkal úplně každý.

Byla graficky příjemná :), zároveň však nervy trhající. Líbilo se mi jak se jednotlivé předměty měnily v roztodivné vagonky. Štvalo mě když jsem sbírál různé předměty na přeskáčku a v mé řadě vagonků, tak nebyly souvislé řady totožných exemplářů.

A taky si vzpomínám na do podvědomí se vrývající: "cak...cak...cak...cak..", donekonečna se opakující a povětšinou ukončené : "bum..."

Zkrátka hra, kterou jsem jedinkrát dohrál a v zájmu zachování svého duševního zdraví, se do repríz nepouštěl. Někdy si jen tak zavzpomínám a nahraju level, jehož heslo se mi vybaví.
Jinak je to pro mě vzpomínkou na devadesátá léta a Windows 98 :)
85%

Pro: Nostalgie

Proti: Lehce trhá nervy, hra u které si opětovné dohrání rád odpustím :D