Tapper

Root Beer Tapper

Bally Midway Manufacturing Co. •  Digital Eclipse Software (, Browser) •  Choice Software (AmstCPC) •  Beck-Tech (At2600, C64) •  SEGA Enterprises Ltd. (At8bit) •  Backbone Entertainment (PS3) •  Ocean Software (Spectrum) •  Micro Power (BBCMicro) •  Coleco Industries (Coleco)
1983
17.11.2003
17.12.2003
07.02.2007
06.11.2012

Ve stařičké arkádě Tapper se ocitnete v roli barmana, snažícího se včas obsloužit nekončící příliv žíznivých zákazníků. Herní obrazovka obsahuje čtyři pípy a čtyři dlouhé stoly, pohybováním mezi nimi obsluhujete zákazníky. Ti si někdy pití odnesou s sebou, většinou však pošlou prázdnou sklenici zpět po baru a vy ji musíte chytit, v opačném případě přijdete o jeden život. O život rovněž přijdete, pokud zákazníka, který se pohybuje směrem k pípě, nestihnete včas obsloužit a také pokud pošlete po baru nápoj navíc. Včas obsloužený host někdy zanechá na baru spropitné. Když jej seberete, objeví se v baru párek krásných tanečnic, které mohou upoutat pozornost některého z návštěvníků. Pokud jste dostatečně rychlí a dokážete zákazníky uspokojit tak, že v baru nezůstane ani jeden, postupujete do dalšího kola.

Herní prostředí jsou čtyři - začínáte v baru kovbojském (2 levely), poté je na řadě sportoviště (3 levely), dále rockerský bar (4 levely) a nakonec obsluhujete mimozemšťany (rovněž 4 levely). Poté se hra vrátí do baru kovbojského, obtížnost ale znatelně vzroste. Mezi levely je vložena minihra typu skořápky, ve které musíte najít pod plechovkou nenaplněný nápoj. Úspěch = extra body navíc.

Tapper existuje na všech platformách, dříve to byla opravdu zábavná hra. Nejvíce mě to bavilo na ZX, i když to není tak barevné a graficky pěkné jako třeba na C64 či Atari XE/XL. Zajímavostí si myslím je, že právě na ZX hraje hudba z BEEPu počas hry, což bylo na rok 1985 svým způsobem unikátní.

Když tehdy, začátkem devadesátých let, přivezl táta náš první počítač, nechybělo v něm k mojí radosti i několik her. A ještě lepší bylo zjištění, že si je můžu zahrát kdy chci, a také to, že se některé líbí i mým rodičům. Táta proseděl celé hodiny u mariáše (myslím že se jmenoval Flek!) a mamka si občas sedla k CD-Manovi a možná překvapivě i k závodní klasice Grand Prix Circuit. A vždy, když jsem nějakou hru dokončil nebo se alespoň dostal za nějaké kritické místo, bylo mi náležitě gratulováno.

Přesto tu byla jedna hra, kterou moji rodiče nenáviděli. Lezla moc do peněz.

Tapper. Ničitel mezerníků.

Čtyři pulty, hromada zákazníků a jeden upocený barman, který neví kam dřív skočit. Ke hraní stačí jen tři klávesy, pro pohyb nahoru a dolů to byly tuším "W" a "S" a pro poslání nápoje žíznivému zákazníkovi prokletý mezerník.

Hra byla ukrutně těžká a mám pocit, že dál než do rockového baru jsem se nedostal. Minihra byla fajn, ale tehdy jsem nějak nechápal proč tam vlastně je.

Někdo měl "vymlácený entry od olympiády", u nás v domácnosti se vyhazovaly klávesnice kvůli Tapperovi. Byla to správná oddychovka, ale časem omrzela, takže jsem ji pak hrál jen občas. Ke štěstí páté klávesnice.

A věta mé mamky "Musíš do toho tolik třískat?" mi zní v uších dodnes.