CD-Man

1989

CD-Man je dalším (PC-Man) klasickým klonem hry Pac Man, slavné japonské arkádové hry z roku 1980, kde je hlavním hrdinou vykousnuté žluté kolečko, se kterým musíte ve třech odlišných světech sníst všechny kuličky, které vám přidávají body. Vaše snažení vám komplikují všelijak pobíhající pavouci a různá jiná nepřátelská stvoření.

Hra byla později uvolněna ke stažení zdarma.

CD-Man neni jen nejznamejsi a nejlepsi verzi Pacmana pro PC, ale zaroven patri do one skupiny legendarnich her, kterou mel pocatkem 90. let na disku kazdy majitel tehdy jeste ne tolik rozsireneho pececka. Triumfem CD-Mana je roztomile graficke ztvarneni a design levelu, tyto 2 faktory primo exceluji v prvnich 2 levelech, ktere jsou paradoxne nejznamejsi a malokdo se za ne dostal. Nasledujici urovne nicmene neprinasi zadne osvezeni ve stylu klice a brany prvniho levelu a co je horsi, jejich graficka stranka pusobi maximalne odflaknute a nechava uspesne zapomenout na zahradu a ocean z uvodu hry. Obtiznost neni nijak zvlast vysoka a hru neni problem dohrat. I kdyz - CD-Man je hra v podstate nedohratelna, protoze po dokonceni ne zrovna velkeho poctu svetu, vcetne jakehosi eurooptimstickeho levelu s dominantami zemi a vlajkami misto bonusu - na ceskou jsem samozdrejme nenarazil - se hrac bez jakehokoliv upozorneni (nebo nedejboze outra) opet vraci do prvniho levelu a obtiznost se nijak nestupnuje. Hraje se tedy defakto jen proti skore, coz je trochu skoda. I tak se jedna o klasiku a i bez naznaku pribehu nebo odmeny ve forme outra je hratelnost CD-Mana v hezke, ale nevyrovnane grafice stale dostacujici.

Pro: klasicka hratelnost, prvni 2 levelu

Proti: slabsi pozdejsi levely a jejich maly pocet, absence zakonceni

V době vydání jsem vlastní počítač neměl a ani na těch, ke kterým jsem měl přístup, se CD-Man nevyskytoval, takže mi chybí onen opar nostalgie, o kterém se tu rozepisují kolegové. Pacmana jsem hrál až daleko později ve flashi a popravdě se mi líbil o dost více, jako dítě jsem však hrál o dost horší klon než je CD-Man, takže proto dávám 60%. I když pestrost zvuků je jen o málo větší než u Dot Trouble:)
Možná nejlepší varianta PC-mana je tento jeho cédéčkový klon - který se pojídajícím stylem prokousává do dalších světů ( kterých není příliš ) a přitom se snaží vyhýbat pavoučím a ostatním monstrům.

Bohužel je to ve výsledku jen souboj se skórem, u kterého není potřeba příliš pokusů na to, abyste hru dokončili, takže za mě, lepší průměr i díky slušné grafice - 70 %
Po grafické stránce snad nejhezčí Pacman který jsem kdy hrál. Ale moc času jsem u něj nestrávil. Buďto byl příliš obtížný, nebo příliš krátký. Už si nevzpomínám co, ale jedno z toho určitě.

Pro: Grafika

Proti: ?