Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Shenmue

08.11.2000
21.08.2018
10.11.2020
12.11.2020
78
7 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Shenmue je významnou hrou jak pro SEGU a konzoli DreamCast, tak i pro vytyčené ambice u videoher. Jde o do té doby o nejdražší počin v médiu, kdy vývoj Shenmue stále dle informací více jak 70 milionů dolarů. Jedná se o koncept designéra Yu Suzukiho, který chtěl vytvořit dlouhou sérii, který předčí jak technologicky, tak i obsahově, konkurenci. A na počátku stálo Shenmue, titul vydaný v Japonsku roku 1999. Exkluzivní titul pro konzoli DreamCast a adventura, která měla přiblížit hráčům absolutní interakci a volný pohyb po otevřeném světě. Stejně jako je třeba dbát ve hře na spánek, utrácet peníze s rozvahou a trénovat se v bojovém umění. Hlavní náplní je ovšem plnit různé drobné úkoly, které vás nasměřují k úkolu hlavnímu.

Titul Shenmue se odehrává roku 1986, kdy se vžijete do role Rya Hazukiko, který je svědkem vraždy svého vlastního otce. Ryo je tak nucen vypátrat, kdo za vraždou je a jakou měl motivaci. Tato cesta ho provede k poznání o minulosti jeho vlastní rodiny.

O rok později, v roce 2001, vychází druhý díl, Shenmue II. Ovšem plánované následující hry z universa Shenmue již nevyšly. Jako určitý restart série je bráno Shenmue III, zafinancované hráči, které by mělo po dlouhých 17 letech přinést další vyřešení příběhu.


Poslední diskuzní příspěvek

@hanak_v_exilu (22.11.2020 20:04): Pri NOLFe inde o sprostý ľudský charakter - NightDive sa už pokúšali ichc presvedčiť, aby im práva k znovuvydaniu dali, skončilo to na neochote a byrokracii niekedy roku 2014.

Ja dúfam, že sa umúdrili a za tých 6 rokov zmenili názor a skôr či neskôr sa NOLF na GOGu objaví, keď už sa tam dostal aj Powerslave.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC --
  • Dreamcast 90
Shenmue patří k nejvýznamnějším titulům začátku milénia, ovšem jeho potenciál byl naplněn jen z malé části. I to málo ovšem řadě fanoušků stačilo k tomu, aby bylo vysněné dílo Yu Suzukiho bráno po právu jako kultovní počin (Real Life Location). Shenmue přineslo řadu inovací a nových postupů, které můžeme později vidět u her jako je L.A. Noire, Sleeping Dogs nebo především u přímého nástupce, série Yakuza. Tam kde Metal Gear Solid uchvátil svět filmovým pojetím a do absurdity dotaženým scénářem, tam Shenmue nabídlo detailní otevřený svět a poměrně komorní příběh, který se měl na poli mnoha dílů rozvést a uchvátit publikum. Bohužel, čas hrál proti tvůrcům ze SEGY a PlayStation vyhrál válku konzolí, a tak nákladný vývoj nemohl po druhém dílu pokračovat.

Kdysi nejdražší hra na vývoj se ovšem v posledních letech dostala znovu na výsluní. Kickstarter přitáhl pozornost, první dva díly se objevily na Steamu a konzolích, a třetí díl je konečně po osmnácti letech (!) před vydáním. Má ale smysl se dnes zabývat sérií, nebo půjde jen o zavděčení se početnému publiku dřívějších fanoušků?

Hlavní předností i dnes je celková propracovanost, prakticky průkopnická vize na poli videoher a také důvod, proč to vše stálo více jak 40 milionů dolarů. Míra detailů je v Shenmue ohromující. Ačkoliv jsou lokace (a je jich jen pár) malé, a to především kvůli technickým možnostem DreamCastu, působí na konci roku 1999 až překvapivě živě. Postavy korzují po ulici, plně nadabované rozhovory se mění a reagují na vaše momentální záměry. Večer po ulicích chodí opilí občané, sem tam se objeví kočka nebo pes, když se přibližuje datum 24. 12. začíná stále více sněžit a na ulicích se začne dělat náledí a sněhové valy, v obchodě si můžete prohlédnout každý předmět… míra interakce je i dnes na jedničku. Nechybí ani jízda v „ještěrce“ a na motorce. Ve své době se také mohlo Shnemue pochlubit skvělou mimikou a modely postav.

A jak se hraje Shenmue dnes? Těm, co hru rozehrají bez předchozí zkušenosti pravděpodobně špatně. Osobně jsem hrál Shenmue před lety v emulátoru DC, kdy šlo stále o revoluční pojetí, ale jisté designové rozhodnutí nezestárla nejlépe. Shenmue vyžaduje trpělivost, nicméně právě pomalé tempo je největší síla titulu. Tam, kde v Grand Theft Auto V splníte za 16 hodin desítky misí, projedete se v řadě vozidel a ukrojíte pořádnou porci z příběhu, tam u vlajkové lodi SEGY zažijete spíše větší prolog (nicméně to je logické vzhledem k plánům studia). Ryo Hazuki je konfrontován se smrtí svého otce a vydává se zjistit více, jelikož v něm pne hněv a touha po pomstě. Píše se rok 1986 a panuje vánoční atmosféra, která sílí i v odlehlé čtvrti Yokosuka, a Ryo začne rozplétat nitky, které vedou až do Hong Kongu (Shenmue II). Náplní po většinu času bude zjišťování informací od obyvatel, čekání na stanovený čas a občasné (a zábavné) QTE pasáže a boje po vzoru Virtua Figter (také povedené). Adventurní část se ovšem podařila, a hráč má opravdu pocit, že přichází po zcela logickém postupu na stopu vrahovi vašeho otce. Relativně otevřený svět, který byl ve své době k vidění například v Omikronu a Outcasu, ovšem nenabízí mnoho zábavy. Jsou zde šipky a nějaké starší hry z portfolia tvůrce (Out Run), ale je to velmi málo.

I přes malé ale výrazné negativní stránky hry (stačí se kouknout na nějaké videorecenze z posledních let) jde stále o výborný titul. Kdo má rád japonské filmy (martial, yakuza), ten si v Shenmue najde to pravé. Pomalé tempo ale může odradit nejednoho hráče. Pochválit musím ovšem verzi na PC, která je po prvotních problémech dnes skvělou volbou. Ve zkratce legenda, která by neměla minout žádného (opravdového) fanouška videoher. Zde se tvořila budoucnost média.

Pro: revoluční počin, grafika, dabing (japonský), míra detailů, hudba, příběh, akční pasáže

Proti: čekání, málo aktivit

+22