Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Project CARS

07.05.2015
08.05.2015
kompatibilní
83
53 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Project CARS (alias Community Assisted Racing Simulator) je realistický závodní simulátor vytvořený ve spolupráci s hráči, díky ve své době pokrokové crowdfunding kampani.

Hra se snaží pokrýt širokou škálu závodních tříd, aby dala na výběr opravdu každému fanouškovi čtyř kol. Najdete zde běžné silniční vozy, super sporty, americké muscle cars, GT speciály, Le Mans prototypy, formule i třeba motokáry. To vše lze prohánět na reálných i smyšlených okruzích (včetně Masarykova okruhu) a také venkovských závodů z bodu do bodu. Celkově jde o více než 60 tratí.

Tradičně pojatá kariéra začíná vcelku netradičně. Tentokrát totiž nemusíte začínat jako úplný nováček v nejnižších třídách. Lze podepsat první kontrakt s týmem a rovnou skočit do Le Mans prototypů, pokud si na to troufáte. Poté dle vašich výsledků následují nové závody, týmové nabídky, sponzoři a další závodní třídy.

Project CARS běží na Madness enginu, vytvořeném pro semi-simulátor Need for Speed: Shift a jeho pokračování. Engine byl zásadně modifikován pro mnohem realističtější jízdní model s pokročilou fyzikou. Hra nabízí nastavení jak pro začátečníky, tak i ostřílené virtuální závodníky s širokou paletou podporovaných volantů.

Hra vychází také na konzole PlayStation 4 a Xbox One. Nechybí ani podpora moderních technologií jako virtuální realita Oculus Rift či 4K rozlišení.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 70
Závodní hry hraji raritně, ale pokud se už k nim dostanu, tak se pro ně obvykle nadchnout. Jednou to byl druhý díl kultovní série s nesmrtelným splitscreenem (Colin McRae Rally 2.0), později dnes již legendární rally Richard Burns Rally a o nějaký čas později striktně realistické a výborné GTR 2: FIA GT Racing Game. Mezi tyto více méně konvenční tituly se dostala i návyková TrackMania Nations Forever (odehráno více jak 350 hodin). Z moderních závodů, tedy od roku 2010, se mezi tento úzký výběr dostalo ale i Project CARS (společně s povedeným DiRT Rally).

Zárukou kvality mi byla jistá provázanost s tvůrci ze SimBin, a také asi nejlepší díl NFS, Need for Speed: Shift. Předpoklady se potvrdily, a od technického zpracování po chování automobilů jde o zábavný titul, který přesně balancuje na hraně realistického zpracování a nikterak složitého ovládání a nastavení (i s vypnutím různých pomocníků řízení). Zatím jsem neměl možnost zahrát si Project CARS na volantu, ale i jen ježdění na klávesnici je zábavné a napínavé. Agresivita soupeřů je přiměřená, často se snaží uhájit své místo a také jim to často vychází. Tedy pokud je jejich schopnost jízdy nastavena na 50 a výše. Pak je vždy závod (obvykle preferuji 3-5 kol) napínavý až do posledních metrů, jelikož soupeři chyby skoro nedělají a naopak vás mohou šikovně vybrzdit či znemožnit výjezd ze zatáčky.

Jelikož okruhové závody moderních strojů nejsou pro každého a mohou být repetivní, tvůrci přidali i zajímavé tratě jako je Azure Coast nebo California Highway. Nechybí ani prototypy a starší mašiny, nicméně bez dokoupených DLC je výběr přeci jen omezený a poměrně malý (když to srovnáme s megalomanským Gran Turismo 2). I když své oblíbence z přibližně padesátky strojů si najde každý (moje oblíbené značky zde nejsou, takže volba padla především na Audi R8 V10 Plus a skvěle ovladatelný Renault Clio Cup). Kariéra je zde ve znamení pomalého postupu, proto jen na minikartech stráví hráč více času, než by asi bylo zdrávo. Na druhou stranu, Project CARS provází hráče jednotlivými typy závodů a tříd, a ten je pak o to lépe připraven na pekelné vozy jako je Pagani Huayra (s cenou přes 40 milionů a více jak sedmisty koni). Zvláště, pokud si zde nastavíte velmi efektivní bouřku nebo jiné ztížené podmínky, které chování vozu dramaticky mění a dostat se do smyku na klávesnici je otázkou prudčího zmáčknutí šipky dopředu.

Project CARS je skvělá závodní hra, která neodrazuje svoji realitou (jako například komplikovanější rFactor 2), ale do arkády má také velmi daleko. Jde tak o skvělou volbu pro nás, sváteční závodníky zpoza monitoru. Nicméně, co nevidět se pustím do ještě lepšího Project CARS 2, který mi z malé ochutnávky přišel ještě dotaženější a plnější obsahu.

Pro: hratelnost, grafika (déšť), semi-realismus, zvuky, hudba, menu

Proti: menší počet aut a tratí

+24
  • PC 95
Teda, nic lepšího zkrátka pro hardcore hráče není. O tom není pochyb. Grafika je velmi pěkná, vozy snad hezčí než v reálu a jízda v bouřce je vizuální orgasmus.
Hru zatím hodnotím po chvíli hraní, až si koupím volant a trochu vylepším počítač, tak bych mohl hrát bez sekání, můžu hodnotit znova.

I na klávesnici máte ale ten výborný pocit, že takto se to auto zkrátka chová na hranici možností. Pokud jste někdy jeli na závodní trati doopravdy, určitě víte o jakém pocitu tu mluvím. Trochu klame rychlost, zdá se to pomalejší, než ve skutečnosti ukazuje tachoměr a to je ten důvod, proč se občas můžou zdát reakce vozů přehnané, vzhledem ke skutečné číslovce na tachometru ale nemůžu říct ani slovo.

Bohužel hru trápí docela dost bugů - hlavně po zvukové stránce na vysoké otáčky je to docela problém. Pokud jedete výletní tempo, charaktery jednotlivých aut jsou parádně a hlavně reálně podány. Barytony, chrapláky, bublání mercedesu atp , ach bože to je paráda !

Pro: Realističnost jízdy, grafika, pocit jako za volantem, zvuk na nižší otáčky, spotíte se

Proti: Hra není ještě úplně dobře optimalizovaná, náročná na výkon počítače, spotíte se !

+10 +11 −1
  • PC 75
Jedná se o bezesporu kvalitní hru ze závodnícké branže. Existující tratě, hezká grafika, vcelku realisticky se chovající model řízení, detailně zpracovaný vozy podle svých předloh (třeba mě velmi dobře známý interiér fordky včetně rádia atp. - chvílema jsem si připadal, že sedím opravdu v autě)

I pustil jsem se s chutí do své profesionální kariéry. Motokáry mě ale moc nevzaly a tak jsem se vrhnul přímo do automobilovejch okruhů. Celkem realisticky jsem se tak zúčastnil několika závodů, abych došel k závěru, že přestože u hry jako takové si nemám moc nač stěžovat, nebaví mě. Může za to asi má obecná nechuť k automobilové kultuře či co, ale prostě mě nic netáhnulo vpřed.

Brzy jsem tak kariéru vzdal a dal si místy několik nastavitelnejch tratí (nejvíc mě oslovil ten závod na dálnici), ale ani to nebylo na dlouhé hodiny zábavy.

Pro zapřisáhlý závodníky a automobilový nadšence zřejmě super volba, nevím proč jsem si myslel, že by to mohlo výraznějc bavit i mě, když mě tato problematika v podstatě výrazněji neoslovuje ani v reálu.

75%

Pro: Grafika, detaily, snaha o realistické zpracování

Proti: Za chvíli nuda

+4 +6 −2