Gran Turismo 2

11.12.1999

The next stage of the real driving simulation.

Po úspěchu Gran Turismo (1997) bylo brzy rozhodnuto o tvorbě pokračování. Původní záměr, nabídnout co nejdokonalejší a nejrozsáhlejší závodní simulátor zůstal nezměněn a sám Kazunori Yamauchi uvedl, že druhý díl byl od začátku plánován tak, aby svého předchůdce bezvýhradně překonal. Gran Turismo 2 představil hned 650 ovladatelných vozů, zejména japonské výroby a 27 závodních okruhů v několika závodních kategoriích.

Stejně jako v předchozím titulu platí, že jsou hráči nabídnuty dva herní režimy, arcade a simulation. Zatímco ten arkádový nabízí poježdění s volně přístupným portfoliem strojů, simulace je založena na systému postupu závodníka kariérou - od začátečníka, až po profesionála, jemuž jsou odemčeny i ty největší závody.

Důležité je získávání licencí v řidičské škole, ta obsahuje rozdílné úkoly. Po jejich splnění vždy obdržíte závodní licenci pro vyšší kategorii. Finanční odměny za vyhrané závody stoupají dle úrovně závodu. Peníze lze investovat do nových strojů či modifikací, které pomohou těmto strojům dosáhnout vyšších výkonů.

Novinkou oproti prvnímu dílu je obsažení offroadových rally závodů, které se na rozdíl od klasických okruhů jezdí známým stylem z bodu A do bodu B. Rally režim doplňují také příslušná vozidla, například Mitsubishi Lancer Evolution, Subaru Impreza Rally Car či legendy značky Lancia, vozidla Delta HF Integrale a Stratos, který lze tuningem proměnit v Lancia STRATOS Rally Car 77.

@Drolin (02.02.2020 19:43): Co se týče úpravy aut, šlo aut překopat tak, že z něj mohl udělat zdechlinu. Myslím, že kamarád mi předělal Mitsubishi 3000 GT na totálně nepojízdné auto (snad vyměnil převodovku, na rychlejší otáčky, sice jsem každou zatáčku vyhrál ale na rovině mě všichni dojeli :) ) Snad to bylo GT2 :), vlastně jiné auta PS1 nehrál.

Gran Turismo 2 patrí medzi najlepšie hry, ak nieje najlepšia hra, čo môžte na Playstation 1 si zahrať. Svojou komplexnosťou, pocitom z jazdy a mnohými iným vecami, na ktoré sme doposiaľ neboli zvyknutý. Mnoho hráčov sa k hre stále vracia, čo z hry robí nesmrteľný klenot medzi automobilovými hrami.

Grafikou hráča určite neosloví a nových skôr odradí. Tá ma svoje roky najlepšie za sebou a nieje to „TO" na čom hra stojí. Je to práve hrateľnosť a množstvo všelijakých možnosti čo hra na svoju dobu ponúkala. Mňa ako neschopného pretekára, ktorý ma problém s každou prudšou zákrutou, nesmierne oslovila. Množstvo aut, ktoré hra ponúkala bolo priam neuveriteľné! Každý automobilový nadšenec (ja nie som) si príde na svoje.
Hra je rozdelená na dve časti. Takzvaný „Arcade" mód, kde si vyberiete a auto a okruh a jazdíte si. Sem si môžte zahrať aj s kamarátom na splitscreene. Potom tu máme „Simulation" mód, kde si môžte vyskúšať profesionálnu kariéru pretekára. Možností je tu naozaj mnoho. Aby hráč mohol závodiť a aj mal prístup k rôznym autám, musí si spraviť najprv autoškolu a to podľa licenčných kategórií. Začínaš s nejakou šunkou a postupne si šetríš prachy, vylepšuješ auto, nakupuješ ďalšie až z teba sa stane najlepší závodník.

Aké jednoduché, že? No najprv sa musíš skutočne naučiť jazdiť ak chceš vyhrávať. Každé vozidlo je iné a aj chvíľu trvá kým sa človek adaptuje. Nejde ti to? Môžeš si natrénovať jazdu pred samotným pretekom. Potom ten pocit z výhry je nadmieru uspokojivý. Hráč tu dokáže utopiť množstvo času a stále sa hry „nepreje". Nudia ťa už klasické závodné okruhy? Môžeš si vyskúšať zajazdiť „rally". Výborne vybraté pesničky Vás vtiahnu do hry, z ktorej sa človek len s ťažkosťami vymaní.

Pozor hra je vysoko návyková, hráte len na svoju vlastnú zodpovednosť! Odporúčam!
Kdybych měl říct, kterou písničku jsem v životě slyšel nejvíckrát, patřila by mezi nejžhavější kandidáty My Favorite Game od švédských The Cardigans. Tuhle písničku jsem přitom nikdy neměl na žádném médiu a dokonce jsem si ji ani jednou nepustil na YouTube. Důvodem, proč jsem tuto skladbu slyšel tolikrát, je to, že hrála v intru (a často i v závodech) v mé nejoblíbenější závodní hře vůbec - Gran Turismo 2.

V Gran Turismo 2 jsem dojel více než 2500 závodů, což je patrně více než ve všech ostatních závodních hrách dohromady. Tento žánr jsem měl vždycky rád, ale doopravdy jsem jeho kouzlu podlehl, až když jsem si koupil PlayStation. Na této šedé krabičce jsem s chutí hrál V-Rally 2 i Colin McRae Rally 2, TOCA World Touring Cars a dokonce i Formula One 2001 (a to mě formule nikdy nebavily). Všechny tyto skvělé hry ale šly stranou ve chvíli, kdy jsem do mechaniky poprvé vložil Gran Turismo 2.

Hned od začátku mě tato hra uchvátila jízdním modelem. Ten je ideálním mixem mezi simulací a arkádou. V Gran Turismu je zapotřebí narozdíl od v té době nejoblíbenější série Need for Speed včas brzdit a využívat ideální jízdní stopy, protože auta jsou sice nerozbitná, ale kontakt se zdí vozidlo dost zpomalí a rozhodně nebývá dobrou taktikou upřednostnit zpomalování skrze narážení do zdi před bržděním. Proto je vhodné předtím, než se hráč pustí do závodění, pokusit se získat jednotlivé licence. Ty jsou jednak zapotřebí k tomu, že bez určité licence se nelze do některých závodů vůbec přihlásit a také k tomu, že se během zkoušení o co nejlepší výsledek hráč naučí jak a kdy nejlépe brzdit a kudy volit ideální stopu. V Gran Turismo 2 je totiž hodně znát, zda máte auto s náhonem na zadek nebo s náhonem na všechny čtyři kola, protože každé se na trati chová úplně jinak.

To vše samozřejmě platí, pokud do PlayStationu vložíte CD označené jako Simulation Mode. Pokud dáte přednost CD na němž je Arcade Mode, jednoduše si vyberete auto (buď z nabídky nebo z vlastní garáže), trať a můžete se pustit do zápolení. V obou případech pojedete proti pěti soupeřům a nejčastější délkou závodu bývají tři kola. V Gran Turismo 2 neexistuje žádná kvalifikace, takže musíte počítat s tím, že vždy budete startovat z posledního místa.

V Simulation Modu je na výběr z obrovského množství závodů. Přihláška do nich je vždy limitována výkonem vozidla a zpravidla i potřebnou licencí. K tomu bývá zapotřebí splnit i další specifika. V Gran Turismo 2 si můžete zajezdit závody jednotlivých automobilek, závody kombíků, sporťáků, podle typu náhonu, vytrvalostní nebo si můžete vyzkoušet dokonce i rally.

Co se týče výběru vozidel, ten je na svou dobu zkrátka neuvěřitelný. K dispozici je pres 600 různých vozidel od více než 40 výrobců. V Gran Turismo 2 si nejen zajezdíte s těmi nejrychlejšími vozidly na světě, ale pokud budete mít chuť, můžete si vyzkoušet i třeba klasický Míní Cooper nebo Fiat 600. A to je něco, co mě na této hře nadchlo. Série Need for Speed mi stále předhazovala ty nejnabušenější káry, ale tady jsem si konečně mohl zajezdit třeba v obyčejné Hondě Civic proti Opelu Vectra. Aby toho nebylo málo, tak u japonských automobilek si lze koupit i ojeté auto, takže nejste limitováni pouze vozy, které se vyráběly kolem roku 2000. Všechna vozidla se dají upravovat a je možné jim kupovat obrovské množství vylepšení.

Tratí je celkem 27, což je podle mého názoru naprosto ideální počet. V novějších závodních hrách, v nichž bývá okruhů obvykle výrazně více, jsem často míval problém si je vůbec zapamatovat. V Gran Turismo 2 je sice většina okruhů fiktivních, ale jsou vytvořeny tak, že se bez potíží vyrovnají i mnoha skutečným tratím.

Na závěr jsem si nechal grafiku a hudbu. Skladby, které hrají při závodech jako podkres, jsou sice kvalitní a nikdy jsem necítil potřebu je vypnout, ale abych byl upřímný, po letech se mi jich (kromě jíž zmíněné My Favorite Game) vybaví pouze několik. Grafika je jednoduše vynikající. Gran Turismo 2 je s přehledem nejlépe vypadající závodní hrou na první PlayStation a já dodnes nechápu, jak její tvůrci dokázali něco tak skvěle vypadajícího z této konzole vymáčknout. U her, které vyšly kolem roku 2000, se mi málokdy stává, že by se mi grafika líbila i dnes, ale Gran Turismo 2 je v tomto ohledu rozhodně výjimkou.

Na Gran Turismo 2 nedám dopustit. Pro mě je to nejlepší závodní hra, jakou jsem kdy hrál a já nelituju jediné vteřiny, kterou jsem s ní strávil.

Pro: Ideální mix simulace a arkády, obrovské množství aut a vylepšení, ideální počet tratí, skvělá grafika

Proti: Vždy startujete z posledního místa