Gran Turismo

Gran Turismo: The Real Driving Simulator

simulátor > závodní simulátor *
23.12.1997 PS1
, (sekundární)
Feel the power of 140 authentic sports cars!

Gran Turismo je prvním titulem v dlouhé řadě stejnojmenných závodních simulátorů vydávaných exklusivně pro herní konzoli Sony PlayStation. O vývoj se postaralo japonské studio Polyphony Digital, jež se utvořilo okolo profesionálního závodníka Kazunori Yamauchiho.

Poznávacím znamením řady GT je zejména důraz kladený na detail ohledně nastavování vozidel a jejich chování před i po těchto změnách. Již zde se také objevuje nutnost získávat licence pro postup v kariéře. Každá licence je poté prezentována určitým množstvím jezdeckých úkolů, které postupně zvyšují obtížnost. Za vítězství v kampani se získávají peníze, ty dále slouží pro nákup nových vozidel a již zmíněné úpravy.

K dispozici je poměrně vysoký počet vozidel, čítající na 173 kousků, zejména Japonské výroby, největší podíl tu mají značky jako Nissan, Mazda, Toyota či Honda, jež doplňuje pouze pár nejaponských strojů, například Dodge Viper GTS 99 či Aston Martin DB7. Vedle vozidel je připraveno na 11 smyšlených okruhů, poněvadž první díl GT ještě nenabídl žádné licencované. V lokálním multiplayeru si spolu mohou sjet dva hráči.

Hru jsem poprvé objevil v roce 2013. I dnes pro mne není lehké uvěřit, že byla vydána na přelomu 1997/98 s ohledem na tehdejší ponuku závodních her na PC (NFS, Screamer). Po úvodním seznámení s členěním hry jsem se rozhodl nejdřív odehrát její arkádovou část s tím, že simulační část bude přeci jen podstatně těžší. Arkáda posloužila jako seznamka s některými auty a zároveň jako přípravka nebo jezdecká škola pro simulaci.
Jenže ouha, nejdřív jsem byl nucen si odemknout všechny licence. Znamenalo to měsíce tréninku, který se ale nakonec ukázal ve smyslu "tězce na cvičišti, ještě těžčeji na bojišti". Simulace fungovala na principu vyhrávaní kreditů závoděním, nákupu dílů vylepšujících výkony aut a samotném tuningu. Některé závodní série nebo těžší závody mne za první místo odměnili hezkými a většinou perfektně vyladěnými závodními speciály. Hra disponuje americkými, britskými a japonskými vozy, s důrazem na množství japončíků. Dále se vozy dělí na předokolky, zadokolky, čtyřkolky a vozy s motorem umístěným ve středu. Každý vůz je hezky popsán s jeho klady i zápory.
Samotné závodění bych přirovnal k návyku na těžkou drogu. Jakmile jsem byl nucen měnit parametry aut, zkoušet jestli a jak to funguje na okruhu, stávala se ze hry záležitost pohlcující mne i na několik hodin denně. Pomalu jsem si garáž plnil vozy které jsem považoval za nejlépe ovladatelné, což se ne vždycky shodovalo s pojmem nejvýkonnější. Byla tam i možnost auto prodat, bohužel s výraznou ztrátou, protože hra jaksi nebrala v potaz upgrade ani počet závodů jako v NFS Porsche.
Ve hře bylo mnoho technických okruhů se záludnými zatáčkami a mnohdy i nerovným povrchem na kterém auto dokonce poskakovalo. Nejdelší závody, jako např. "300km Endurance Race" trvaly téměř dvě hodiny - samozřejmě v závislosti od auta - a já musel navštívit boxy kvůli výměně ojetých pneumatik a dotankování paliva. Takže kromě ježdění jsem také musel přemýšlet nad strategií boxů. Co se týče poškození vozů, fungovalo bohužel jenom v licencích.
Jediné mínus hry bylo divné chování auta při delším kontaktu s některými mantinely. Jinak vím, že hra má několik různých bugů ale já se nesetkal ani s jedným.

Ještě musím spomenout možnost srovnat své časy s časy závodníků z téměř celého světa na stránkách gtplanet.net a cyberscore.me.uk. I když je GT dvacet let stará hra, pořád přibývají nové časy, dokonce i nové rekordy, což jenom potvrzuje její nadčasovost.

Pro: Obrovské množství aut, hezké tratě, pocit ze závodění, kvalitní systém tuningu

Proti: Divné chování auta při delším doteku s mantinelem