Colin McRae Rally 2.0

07.07.2000
05.12.2000

Colin McRae Rally 2.0 je druhým dílem závodní rally série, navazující na první díl z roku 1998. Nejedná se o simulaci v tom pravém slova smyslu. V zájmu přístupnosti širšímu okruhu hráčů je obtížnost řízení celkem citlivě umístěna někam mezi arkádu a simulaci, takže nováček není frustrován a šikovný závodník ve hře přesto najde výzvu. Jsou zde rozsáhlé možnosti, co se týče nastavení vozu, které mají v reálu viditelný dopad na chování aut při jízdě.

Hra nabízí dva hlavní módy –⁠ arkádu, v níž hráč krouží spolu s dalšími protivníky po jednom z okruhů a snaží se dojet první, v dalším módu se lze zúčastnit klasického šampionátu, kde postupně projíždí závody v různých zemích (pro potřebný trénink si lze jednotlivé etapy zajet i zvlášť (time trial, single rally a single stage) a jako poslední je tu challenge. Jde o soupeření dvou aut na uzavřeném okruhu. Obtížnost se dá navolit ve třech stupních –⁠ easy, normal a hard.

K dispozici jsou skutečná rally auta, poplatná době vydání, takže je možné usednout do vozidel jako je Mitsubishi Lancer, Subaru Impreza, Ford Focus, Toyota Corolla, Seat Cordoba a Peugeot 206. Auta se od sebe liší v podstatě jen vzhledem a volba toho pravého je tak jen na osobních sympatiích. Při úspěšném hraní lze postupem času odemknout i některá bonusová vozidla. Prostředí je celkem osm – ⁠Finsko, Řecko, Francie, Švédsko, Austrálie, Keňa, Itálie a Velká Británie, každé má svá specifika a převládající povrch.

Počet rychlostních zkoušek v dané zemi se liší s tím, o jakou obtížnost se jedná. Možnost opravy vozidla, stejně jako uložení dosaženého postupu, následuje po dvou odjetých erzetách. Pro postup všemi soutěžemi je nutné se umístit nejhůře na šestém místě. Obdržené body se sčítají a vítězí ten, kdo jich získá nejvíce. V hlavní nabídce nechybí načtení hráčova profilu, pod nímž se skrývají veškeré automobily získané za dobu hraní. Využitelných v šampionátu, popř. jakémkoliv jiném režimu.

CMR2 je moje nejoblíběnější rally hra. Nic předtím (CMR, V-Rally ...) ani nic po tom (tragický CMR3, už slušnější CMR4 a 5, pro mě moc realistický RBR, nebo ze jména CMR těžící, ale už ne čistě rally hra DiRT) ho v mém osobním žebříčku nepřeskočilo. CMR2 je také jediná rally hra, kterou jsem dokázal dohrát. Ačkoliv je to hra, která už je tu pěknou řádku let, asi před rokem jsem si jí znovu nainstaloval a opět pokořil na lehkou a střední obtížnost. Přiznám se, že ta těžká už je na moje nervy moc velká zátěž a asi by to odnesla klávesnice.

Neřekl bych, že jde o úplnou arkádu, i když do pořádné simulace to má dost daleko. Asi to nesedne každému, ale u mě se hra trefila přesně do toho místa, kde to ještě není moc reálné a na druhou stranu zase ne totální arkáda. V rámci možností lze nastavit některé parametry vozu, které více, či méně ovlivňují jeho následné chování, co dělají pochopil +/- i laik jako já.

Vozový park čítá cca 8 kousků (?), já jsem vždycky jezdil s Lancerem, mám to auto rád. Tratě se trochu opakují, ale myslím, že jsou dost variabilní, aby nezačaly hned nudit. Vyzdvihl bych i grafickou stránku hry, kdy na max. nastavení se na to dá v pohodě koukat i v dnešní době a utáhne to každé PC.

Pro: Pro mě vyvážený mix mezi arkádou a simulátorem, grafika, Mitsubishi Lancer :)

Proti: Popravdě mě nic nenapadá, snad jen více tratí mohlo být ...

Subaru Impreza, Toyota Corolla, Ford Focus. Zasněžené Švédsko, Prašné cesty červené Keni a Austrálie, zablácené Finsko - za hučení motorů a "prdění" výfuků odjezděno stovky hodin napříč celou Pajmičovou rodinou. Pro mne nejlepší závodní hra jakou jsem hrál.

Možná se domníváte, že ze mě mluví paní nostalgie, avšak musím konstatovat, že jsem si hru zahrál čerstvě znovu, tak jak to dělám před psaním komentáře vždycky. Codemasters se mi zde naprosto přesně trefili do mého G(amerského) bodu, jelikož našli pro mě perfektní balanc mezi arkádou a simulací. Něco, co nadcházející díly nedokázaly.

Grafika je již pochopitelně za zenitem, ale zároveň je taková kouzelná, hrozně se mi líbí detaily všech vehiklů a rozmanitost prostředí je taky moc fajn.

Velká škoda, že hra je abandonware a tudíž ji nelze již legálně sehnat. Rozchodit to z originálního CD na windows 10 je řehole a velké štěstí, pokud hra nespadne dřív než dojedete do cíle. Tato legenda si takový bídný konec nezasluhuje.
Colin McRae Rally 2.0 je jediným dílem ze známé série rally závodních simulátorů, který jsem pořádně hrál. Ještě jsem chvíli zkoušel trojku, ale ta se s tímto skvostem vůbec nedá srovnávat.

Režim arkáda ani nestojí za řeč, šampionát je ale jiné kafe a po několika pokusech se mi jej podařilo vyhrát. Hlavní zábava však spočívá v multiplayeru, který jsem absolvoval s bratrancem. Já nedal dopustit na Toyotu Corollu a bratranec zase na Ford Focus. Bylo třeba vždy zvolit správné nastavení, podle povrchu trati, takže v zasněženém Švédsku jsme se neobešli bez zimních pneumatik, kdežto v Řecku zase bez speciální úpravy na štěrk.

Stále se nám nedařilo šampionát společně dokončit na stupních vítězů, protože i když jsme počáteční závody s přehledem vyhrávali, ke konci už jsme neměli tolik natrénováno a své vedoucí pozice jsme ztratily. Nakonec se ale zadařilo a my skončili na prvních dvou místech.

Pro: šampionát, multiplayer, tratě, vozy a jejich nastavování

Proti: režim arkáda

Přestože se jedná o čistou arkádu, ve své době to byl naprostý hit a spousta lidí se u něj baví dodnes!

R.I.P. Colin McRae (1968 - 2007)

Pro: rozsáhlý vozový park, spousta skvělých tratí v čele se skvělou Itálií, povedená hudba, zábava

Proti: nepovedený pohled z kokpitu, zvuky jako z vysavače

Druhý díl Colina beru jako nejlepší díl této světoznámé závodní série.

Po akčním intru následuje velice přehledné a pohledné menu. Na výběr je ze šešti rally speciálů, po výhrách v šampionátu se odemknou bonusové vozy jako například Mini Cooper, Lancia Stratos či Ford Sierra. Bohužel mezi nimi není nějaký vůz s okřídleným šípem ve znaku. Celkově hra obsahuje 22 vozů. Vozy mají příjemné jízdní vlastnosti na pomezí arkády a simulátoru, každý vůz se jinak chová a má jiný zvuk motoru. Auta jsou více přetáčivá než třeba v konkurenčním Mobil 1 British Rally Championship.

Hra nabízí mnoho rally tratí rozdělených do osmi prostředí. Nejjednodušší je Finsko, i na vysokou obtížnost se dá relativně v klidu vyhrát. Nejobtížnější mi přišla Francie společně s Itálií, tratě zde jsou uzounké a hlavně klikaté, nadrobit se zde dá mnoho chyb. Pro mod arcade jsou k dispozici speciální rally okruhy, na kterých se jezdí proti 5 viditelným počítačovým soupeřům. Na konci každé rally se objeví speciální uzavřená trať, na které se jede proti jednomu viditelnému soupeři.

Hlavním modem je Championship, hrát se dá na tři obtížnosti (nízká, střední, těžká), na těžkou obtížnost se mi ho nikdy nepodařilo vyhrát. V klasické rally se jezdí pouze proti 16 jezdcům, všichni vždy dojedou do cíle. Po dvou etapách se pokaždé nabídne možnost vůz opravit. Na opravu je 60 minut, bohužel přetáhnout časový limit pod trestem přičtení minut k cílovému času zde nejde. Poškození vozu mě trápilo mnohem méně než v Mobilu 1 British Rally Championship.

Grafika je vzhledem k roku vydání nádherná, i na 24" monitoru vypadá velmi dobře. Vozy se svým reálným předlohám věrně podobají, překrásně zpracované mají obzvlášť interiéry. Malou výtku bych měl k okolí tratí, keře i stromy jsou 2D. Jinak déšť, mlha, prach za autem, sníh a mnoho dalších věcí jsou graficky perfektně zpracovány. Ozvučení vozů taktéž povedené.

U hry jsem se výborně bavil a po Mobil 1 British Rally Championship a Richard Burns Rally ji beru jako nejlepší rally simulátor na PC. Škoda, že nástupci tak povedení nejsou.

Pro: grafické zpracování, množství tratí, menu, jízdní vlastnosti vozů, pohled z interiéru, HW požadavky, herní mody, obtížnost

Proti: keře a stromy jsou 2D