Mobil 1 British Rally Championship

Rally Championship 2000, Mobil 1 Rally Championship, RC 2000

simulátor > závodní simulátor *
19.11.1999 PC
březen 2000 PS1
, (sekundární), (PS1 verze)
Mobil 1 British Rally Championship je realistickým simulátorem závodů rally. Jak samotný název napovídá, všechny tratě se nacházejí na území Velké Británie. Závodní tratě jsou zpracovány podle velkého množství snímků z reálných tratí pro dosažení tehdy co největší míry autentičnosti. Realisticky je ve hře zpracováno i počasí se všemi svými audiovizuálními efekty.

Ve hře je 36 rychlostních zkoušek z britského šampionátu s celkovou délkou více jak 420 km. Nejdelší tratě mají délku přes 40 km, ty pak není problém jet i půl hodiny, se slabším a rozbitým vozem i mnohem déle. Vozový park čítá 22 aut, nechybí zde rallyové ikony Subaru Impreza WRC a Mitsubishi Lancer EVO 5, dále pak Peugeot 206 WRC, Seat Cordoba WRC, Ford Escort, Honda Civic, Citroen Saxo a mnoho dalších. Česká značka má hned dva zástupce, konkrétně Škodu Felicii a Škodu Octavii kitcar.

Jedná se o skutečný hardcore titul s kvalitní fyzikou implementovanou v autech, zahrnující velmi detailní model poškození, který hráče nutí nebourat a držet auto za každých okolností na silnici. Plech, sklo, kolo, motor, výfuk, tohle vše jde poškodit, nebo oddělit, čímž se vozidlo stává hůře ovladatelné, nebo úplně neovladatelné. Za vyhrané závody hráč získává peníze, které následně používá na opravu aut.

Hra nabízí pět herních módů, time trial, single rally, arcade, šampionát vozů skupin A5-A7 a šampionát vozů nejvyšší kategorie WRC a A8. Na výběr optimálního pohledu je k dispozici šest přednastavených kamer. V obtížnosti byly tyto offroadové závody patrně překonány až Richard Burns Rally. V roce 2001 se titul dočkal pokračování Rally Championship Xtreme.

Tak nevím, že bych si to pamatoval špatně? Měl jsem za to, že ani s manuálem se nešlo přehoupnout přes poškozenej stupeň. No možná se pletu.

Určitě jedno z nejlepších rally, které excelovalo hlavně zpracováním tratí, to bylo v té době prostě bezkonkurenční. Třicetikilometrové RZty byly pěkný záhul... Všechny ty tratě byly navíc podle skutečných předloh z britského mistráku. Mně tato hra přivedla spoustu nezapomenutelných okamžiků - třeba když jsem jel šampionát a po servisu následovaly dvě RZ, jedna na šotolině, druhá už celá pokrytá sněhem, musel jsem řešit jaké pneu obuju a jestli to auto vydrží. Nebo noční RZ se skvělou atmosféru (díky fotografujícím divákům). Todle je vyloženě nezapomenutelná hardcore záležitost.

Jinak hra byla nechutně těžká, soupeři zajížděli v šampionátu dost dobré časy a člověk musel jet naplno a bez chyb, aby s nimi držel krok. Ta obtížnost ale měla něco do sebe. Navíc ta odměna za výhru v šampionátu stála za to - zpřístupnění všech vozů kategorie WRC!

Jediná věc, kterou bych této hře vytknul je fyzika, ta byla dost divná. Auta málo zatáčely a navíc najetí na hranatý svah znamenalo někdy dost šílený kotoul.

Přes to vše je ale Mobil1BRC mezi mými nejoblíbenějšími rally simulátory

Pro: fotorealistická grafika, výborné tratě, bohatý vozový park, atmosféra, oficiální licence

Proti: fyzika

Pro mě zůstává nejlepším Rally vůbec. RBR je problém jen dojet trénink a Xpand nebo Colinové byli už zase vždycky moc arkádoví. Ale tohle rally předvedlo (alespoň na svou dobu) moc pěknou grafiku a hlavně nádherné tratě britské rally, moc pěkný fyzikální model a i když jsem vždycky po pár etapách (kdy ty nejdelší se jednou opravdu hodně dlouho) auto zdemoloval za hranice možností průběžných oprav, s radostí jsem hru rozehrál znova.
Pamatuju jak jsem v jednom kuse snad celé dva týdny jezdil demo, což se mi stává jen vyjímečně.

Už nikdy jsem u žádného Rally pak nezažil takový intenzivní pocit, kdy se ženete 100+kph po nějaké lehce klikaté zapadlé asfaltce uprostřed lesa, kam se vejde jen jedno auto, zleva do tratě zasahují kameny, napravo je zas příkop a vy jen doufáte že o nic neštrajchnete, protože to by byl sakra průser. Uf. Škoda že dneka už ta grafika vypadá přecejen poněkud zastarale...

Pro: tratě - délka, náročnost, krásy okolí, hratelná realističnost v řízení, fyzice, poškození, české vozy (já jezdil všecko s oktávkou), znova tratě, eee prostě nejlepší Rally vůbec

Proti: nedojel jsem jediné rally, po pár etapách muselo auto vždycky do šrotu - je to prostě dost těžké, ale nevadí to :)

Mobil 1 British Rally Championship považuji za ten nejlepší Rally simulátor, jaký kdy byl vydán. Hrál jsem jej už jako malý osmiletý kluk a dodnes si pamatuji to nadšení, jaké provázelo mé první kroky v této hře. Díky tomu se tato hra stala moji srdeční záležitostí.

Ovládání vozů je naprosto špičkové, a to jak na volantu, tak i na klávesnici. Jízdní vlastnosti aut mi velmi vyhovovaly a díky tomu jsem boural minimálně. Výkonnostní rozdíly mezi jednotlivými rally speciály tu jsou viditelně znát, každé auto se trochu jinak chová a má jiný zvuk motoru.

Tratě jsou největším kladem této hry. Jsou pěkně dlouhé, rozmanité, okolí tratí je překrásně zpracováno. Při nočních etapách se mi moc líbily záblesky od fotografů. Celkový počet tratí je 36. Nejdelší trať měří 26,61 Km, nejkratší 2,02 Km.

Vozy jsou graficky výborně zpracovány a svým reálným předlohám se věrně podobají. Byl jsem potěšen, že ve hře je má oblíbená Škoda Felicia, se kterou jsem odjezdil celý šampionát a hned napoprvé jsem skončil druhý v celkovém hodnocení. Za zmínku jistě stojí také přítomnost Škody Octavia, se kterou je šampionát jednodušší vyhrát.

Šampionát jsem na třetí pokus vyhrál a zpřístupnil jsem si tím nové vozy kategorie WRC. Dalším modem je arkáda, kterou jsem ale nikdy nedohrál, obtížnost v ní je nastavena opravdu vysoko a k tomu všemu je nutno předjíždět soupeře na úzkých rally tratích (což samozřejmě hodně brzdí). Snad ji někdy příště dohraji :)

Celkem často mě během rally obtěžovaly různé mechanické poruchy, nejčastěji mi odcházela převodovka a pneu. Při nočních etapách bylo nepříjemné, když odcházela světla. Díky mechanickým poruchám jsem si nebyl nikdy jist zda skončím na začátku či na chvostu výsledkové listiny. Do hry to samozřejmě vtáhne pořádné napětí. Potěšilo mě, že neviditelné soupeře také obtěžují různé mechanické poruchy, což zvyšovalo mé šance na dobré umístění v šampionátu. Za zmínku stojí také perfektní zvukový doprovod, jednotlivé vozy zní skoro stejně jako v reálu.

Pro: obtížnost, grafické zpracování, dlouhé tratě, přehledné menu, jízdní vlastnosti vozů, možnosti nastavení vozů, HW požadavky, mechanické poruchy, zábavnost, herní mody

Proti: nic mě nenapadá

Jako pro mnoho jiných milovníků tohoto typu her, je i pro mne právě Rally Championship perlou mezi rally hrami.Ano,tato dnes již v mnoha ohledech dávno překonaná záležitost, byla ve své době naprosto neuvěřitelným zjevením.
Hra měla nejen poměrně velký rozsah v oblasti vozového parku, ale přinášela na svou dobu i velice dobré technické zpracování..

To hlavní ale byly jak již dva předchozí "recenzenti" psali samotné tratě,někoho by mohlo překvapit že jde jen o tratě ve Velké Británii, ale ne nadarmo se hra jmenuje British Championship a věřte,nebylo to na škodu.Právě tratě jsou část ve které hra nebyla nikdy překonána a pravděpodobně ani nebude..Všechny tratě byly pravé RZty které byly součástí britské rally roku 99.A to v celé svojí ohromujcí délce..Nečekejte tedy tratě s herní dobou 2-4 minuty,tratě které dáte i s oběma palci zaraženými hluboko v nose, hledajíce holuba na odeslání poštovní zprávy.Zde,na vás čekají etapy při kterých budete napětím drtit vlastní sklovinu,to když budete pokoušet pokořit nejrychlejší čas a zároveň budete s hrůzou očekávat výpadek elektřiny u vozu..
Délka etap v minutách,ptáte se?Nejkratší tuším byla na 4 minuty,nejdelší vám zaberou klidně přes 30 minut.RZty samotné pak nejsou jen v jednom prostředí.Ano,stále jde o Británii, jak bylo řečeno, ale od slunného pobřeží se dostanete do hlubokých lesů za prvních ranních paprsků,poté znovu na venkov a později třeba i do vskutku černomůrních nočních RZtek, na sněhu a v době kdy příroda provádí redesign krajiny (také jinak za hustého sněžení ).

Vůz samotný nebylo vůbec těžké poškodit,prasklá guma (a předem podotýkám že myslím gumu jako pneumatiku) z důvodu častého řezání zatáček nebyla nijak výjimečná závada(a naštěstí něšlo ani o neřešitelnou věc,prostě jste přišli jen o několik drahocených minut) podstatně větší problém jste měli při již zmíněných výpadcích elektřiny, či vypadávajcích stupních na řazení.A co bylo horší-člověk nemusel nutně bourat aby těchto poruch dosáhl,stačilo prostě jen jet více agresivně a nějaká ta porucha na sebe nenechala dlouho čekat.

Když vaše vozidlo přestalo svítit, uprostřed noční etapy a hráč ujel nějakých 15 minut tratě, šlo o poměrně závažný problém který zpravidla končil ukončením RZty ať už vlastním přičiněním (vzdání závodu) nebo vlastním přičiněním č:2 (z důvodu extrémní bouračky do stromu který jste v té tmě přehlédli a odrovnali svůj vůz).

Celkově lze říci, že co porucha, to propad v hodnocení časů,a nějaká závažnější porucha mohla klidně znamenat konec snah o první místo, nebo dokonce umístění v žebříčku..
Hra byla opravdu obtížná,ne kvůli ovládání které by nešlo zvládnout,za něco mohla fyzika -člověka nepotěší když jede opatrně skotskou krajinou,udělá smyk do ostré zatáčky, byť v poměrně malé rychlosti (samosebou aby udělal dojem na fešnou redaktorku z televize CNN, která později ve večerních zprávách umístí UK vedle Nigérie a jako žabaře na konec uvede právě vašeho jezdce) a díky nízkému drnu udělí svému vozu velice směšnou rotaci o stovky a stovky stupňů -taková chyba a herní bug vám očesal vozidlo o důležité komponenty dřív než jste stihli řici "krůtibrkotojsemp*sraltobudeostudyaždojedudomuadovezurozmlácenýautokvůli podivnégravitacizeměamojípodivnétouzezamachrovatsipředfešnouredaktorkoushezkýmúsměvemaktomuvšemujsemsiprávěúlekemcvrkldogatípřevrhlflaškusrumemamotáseměhlavaasibudu-blít" :):) ..

(EDIT--pro ty jež nezajímají superslova-Krůtíbrko,to jsem p*sral,to bude ostudy až dojedu domů a dovezu rozmlácený auto,kvůli podivné gravitaci země a mojí podivné touze zamachrovat si,před fešnou redaktorkou s hezkým úsměvem a k tomu všemu jsem si právě úlekem cvrkl do gatí, převrhl flašku s rumem a motá se mě hlava, asi budu blít..)

Ano herní fyzika byla opravdu častým problémem,takovým který z mnoha RZ dělal noční můru,díky bugu (který naštěstí ale nebyl tak častý,přesto bylo otravné u každého druhého drnu čekat nejhorší) i nízké nerovnosti pro vás mohly znamenat ve výsledku obří poruchu kvůli které buď nedojedete RZtu vůbec nebo vás do další nepůstí kvůli stavu vozidla které nestihnete opravit do požadovaného stavu..
Za část obtížnosti pak mohla délka tratí samotná,"realistické" poškozování vozidel a i AI která jezdila časy jako divá takže vás nutila riskovat a tedy často i chybovat..

Grafika byla na svou dobu opravdu krásná a i dnes přesto že je celkově zastaralá navozuje stále poměrně dobrý pocit ze hry a tak nějak "reálně" ilustruje prostředí ..Ano,i s tou zastaralou grafickou stránkou si prostě člověk dovede dokonale (no no,dejme tomu,tohle tvrzení jsem trochu přehnal, ale víme :) ) představit jak asi ony kraje vypadají (vypadaly v roce 99),tak nějak se prostě vžije do atmosféry..
Za nočních etap opravdu člověk neviděl (bez světel) na krok,jen obrysy budov a stromů proti tmavému nočnímu nebi a občas prozřel díky záblesku nějakého fotografického maniaka (pokud zrovna nešlo o blesk od bouřky,to by jste se mohli křenit do úmoru a nikdo vás nezvěčnil,jen jste ze sebe udělali hlupáka před co-pilotem :))

Dnes jsou samozřejmostí i nízké hw nároky,které člověka opravdu nemohou nijak zaskočit..

Pokud jste tedy nehráli tuto hru,navrhuji vám tedy aby jste to napravili a sehnali ji,Rally her je málo a tohle minout by byla chyba..I když, to bude dnes patrně problém, pochybuji že by hra byla ještě v prodeji jinak než bazarovou cestou..

Takže..Možná si po čtení tohoto článku říkáte,pán bůh s námi a zlý pryč..A vskutku!!Pomalu půjdu..Ano,přestaňte plakat,přestaňte hledat zaříkávače a vymýtače,jsem na odchodu..Ale nebojte,vrátím se (Kekellovým směrem letí shnilé zelí-trefuje-Kekell sestřelen a zničen)

Pro: Grafika a celé technické provedení,licence,vozidla,RZty,Obtížnost-člověka nutí hrát dál

Proti: obtížnost je díky délce tratí a rychlosti poškozování vozu velmi vysoká

Nejsem zrovna rally entuziasta, ani homokláda s volantem u PC, ale to jsem tak zas jednou naslepo kupoval časopis Score a napadlo mě, že dám jedné pořádné Rally hře šanci… A vyplatilo se! Ihned po seznamování s hrou příjemně překvapí slušná míra realističnosti a různých detailů do hry vložených. Na výběr je velké množství aut, jízdní vlastnosti se sice někdy liší jen málo, ale mám dojem, že pro každou káru byla kromě vizuálních detailů vytvořena i vlastní sada zvuků. Ještě více pak potěší propracované a velice sympatické tratě. Budete se prohánět po velkých pláních, loukách, na úpatí hor, v malebných vesničkách, ale i po zasněžených lesních stezkách. Některé tratě jsou i delší, přičemž ani na nich krajina nikdy neomrzí. Střídání denní doby i počasí je také samozřejmostí a tím se dostávám k největší přednosti hry a tou je atmosféra. Rally Championship 2000 je dost realistická, ale zároveň i nečekaně pohodová hra. Hra obsahuje na svou dobu obstojně funkční destrukční model, musíte tedy o své auto dbát, ale zároveň vám to nijak nebrání v tom, abyste v určitých místech vypnuli mozek a užili si slastný pocit bezstarostné jízdy…

Osobně jsem se šampionátu tolik nevěnoval, za to multiplayer ve split screenu jsem využil do sytosti. Z nedostatků jsem registroval drobné anomálie ve fyzice – ve větší rychlosti a při větším smyku se auta chovala trochu jako z papíru.

HW: Minimum: 266 MHZ CPU, 32 MB RAM, 8 MB VGA / Doporučeno: 400 MHZ CPU, 64 MB RAM, 16 MB VGA