Mobil 1 British Rally Championship

Rally Championship 2000, Mobil 1 Rally Championship, RC 2000

Magnetic Fields •  Creative Asylum Limited •  ATOB AB (PS1) •  HotGen (PS1)
19.11.1999
březen 2000

Mobil 1 British Rally Championship je realistickým simulátorem závodů rally. Jak samotný název napovídá, všechny tratě se nacházejí na území Velké Británie. Závodní tratě jsou zpracovány podle velkého množství snímků z reálných tratí pro dosažení tehdy co největší míry autentičnosti. Realisticky je ve hře zpracováno i počasí se všemi svými audiovizuálními efekty.

Ve hře je 36 rychlostních zkoušek z britského šampionátu s celkovou délkou více jak 420 km. Nejdelší tratě mají délku přes 40 km, ty pak není problém jet i půl hodiny, se slabším a rozbitým vozem i mnohem déle. Vozový park čítá 22 aut, nechybí zde rallyové ikony Subaru Impreza WRC a Mitsubishi Lancer EVO 5, dále pak Peugeot 206 WRC, Seat Cordoba WRC, Ford Escort, Honda Civic, Citroen Saxo a mnoho dalších. Česká značka má hned dva zástupce, konkrétně Škodu Felicii a Škodu Octavii kitcar.

Jedná se o skutečný hardcore titul s kvalitní fyzikou implementovanou v autech, zahrnující velmi detailní model poškození, který hráče nutí nebourat a držet auto za každých okolností na silnici. Plech, sklo, kolo, motor, výfuk, tohle vše jde poškodit, nebo oddělit, čímž se vozidlo stává hůře ovladatelné, nebo úplně neovladatelné. Za vyhrané závody hráč získává peníze, které následně používá na opravu aut.

Hra nabízí pět herních módů, time trial, single rally, arcade, šampionát vozů skupin A5-A7 a šampionát vozů nejvyšší kategorie WRC a A8. Na výběr optimálního pohledu je k dispozici šest přednastavených kamer. V obtížnosti byly tyto offroadové závody patrně překonány až Richard Burns Rally. V roce 2001 se titul dočkal pokračování Rally Championship Xtreme.

@Dunemaster (22.10.2023 20:17): Poslední dobou je nějak moc projektů v práci a raději zase hraju než píšu. Rád bych se k tomu vrátil, každý týden si říkám že už něco opět napíšu. No a neděle večer a zase nic. A přitom témat na články je tolik.

Z mého pohledu rozhodně nejlepší rally simulátor a jeden z nejlepších závodních kousků na PC obecně. Zároveň jediná hra, kterou znám, u které téměř nikdy nepřeskočím povedený úvodní intro filmeček (zhlédnout můžete v profilu hry v sekci "Videa").
Graficky již v dnešní době Mobil 1 British Rally Championship asi neoslní, každopádně vším ostatním i po více než dvaceti letech od vydání rozhodně ano. Po individuálním nastavení potřebných parametrů v zajímavě zpracovaném hlavním menu a výběru herního režimu se ocitáte v ráji milovníků automobilového sportu. V režimu kariéry na vás čekají reálné tratě z britského mistrovství, jejichž délka je někdy až úmorná. Měnící se denní koloběh, změny počasí a různé povrchy jednotlivých "RZ" vám zároveň dávají možnost nastavení podvozku a pneumatik u vybraného vozidla. Při samotném závodu se také mohou poškodit různé komponenty (výfuk, motor atd..), které posléze můžete nechat opravit. Pokud ovšem do cíle vůbec dojedete. Hra vám rozhodně nedá nic zadarmo, soupeři jezdí téměř bezchybně a tím pádem totéž se očekává i od samotného hráče. Z vlastní zkušenosti, nejhorší je asi překlopit automobil v předposlední zatáčce před cílem, kdy za sebou máte ujeto zhruba 25 minut reálného času úplně čistým stylem. To pak naštve..
Velkým plusem pro mě osobně je nabídka vozidel: Renault Mégane I, Peugeot 106, Citroen Saxo a další, pro někoho francouzské "plečky", pro mě radost a vzpomínky, jelikož jsem téměř polovinu vozů ve hře opravdu vlastnil a na například takové Saxo VTS nedám nikdy dopustit. Dále, jaká hra vám dá možnost zajezdit si ve Felicii, třebaže ve verzi Kit Car? Nebo ve staré Octavii?
Samotné chování soutěžících automobilů není úplně bezchybné, respektive dokonalé, ale s ohledem na rok výroby je to v pořádku. Jediným mínusem tedy zůstávají někdy až neskutečně dlouhé tratě.

Pro: nabídka vozidel, reálné tratě, intro, možnosti, model poškození, nastavení vozů

Proti: délka některých tratí, chování vozů

Určitě jedno z nejlepších rally, které excelovalo hlavně zpracováním tratí, to bylo v té době prostě bezkonkurenční. Třicetikilometrové RZty byly pěkný záhul... Všechny ty tratě byly navíc podle skutečných předloh z britského mistráku. Mně tato hra přivedla spoustu nezapomenutelných okamžiků - třeba když jsem jel šampionát a po servisu následovaly dvě RZ, jedna na šotolině, druhá už celá pokrytá sněhem, musel jsem řešit jaké pneu obuju a jestli to auto vydrží. Nebo noční RZ se skvělou atmosféru (díky fotografujícím divákům). Todle je vyloženě nezapomenutelná hardcore záležitost.

Jinak hra byla nechutně těžká, soupeři zajížděli v šampionátu dost dobré časy a člověk musel jet naplno a bez chyb, aby s nimi držel krok. Ta obtížnost ale měla něco do sebe. Navíc ta odměna za výhru v šampionátu stála za to - zpřístupnění všech vozů kategorie WRC!

Jediná věc, kterou bych této hře vytknul je fyzika, ta byla dost divná. Auta málo zatáčely a navíc najetí na hranatý svah znamenalo někdy dost šílený kotoul.

Přes to vše je ale Mobil1BRC mezi mými nejoblíbenějšími rally simulátory

Pro: fotorealistická grafika, výborné tratě, bohatý vozový park, atmosféra, oficiální licence

Proti: fyzika

Rally Championship 2000 (název pod kterým hru znám nejvíce) vyšla v době, kdy jsem alespoň zkoušel každou závodní hru, ke které jsem se dostal. Nějaký čas jsem tak strávil s většinou rally konkurence té doby, ale právě s Rally Championship 2000 jsem strávil nejdéle a mám na ni opravdu hodně živých vzpomínek. Nejvíc mi utkvěla délka jednotlivých rychlostních zkoušek a noční závody s vypadávajícími světly. Závody jsou jeden z žánrů, kde člověk očekává plynulý vývoj a minimum důvodů k návratu ke starším titulům. Přesto mě hra i po více než dvaceti letech velmi mile překvapila a až do dokončení šampionátu byla silně návyková.

Jedním s hlavních lákadel je totiž věrné zpracování britského rally šampionátu, které vyniká především samotnými rychlostními zkouškami. Ty totiž odpovídají předloze nejen prostředím, ale i délkou. Není tak problém závodit více než čtvrt hodiny a to už vyžaduje slušné soustředění a klid. Tratě jsou opravdu skvělé, když jsem si projížděl stejné úseky na mapách tak přesně odpovídali hře. Shodné zatáčky, většinou velmi úzké cesty a na svou dobu i slušně udělané prostředí. Na grafice je vidět stáří hry, ale zase nejde o nic nekoukatelného.

Hra také potěší zpracováním modelu poškození. Není problém si auto během jednoho závodu naprosto zdemolovat a pak nestihnout v přiděleném čase opravy. To vede buď k časové penalizaci nebo k neprojití technickou prohlídkou a ukončením závodu. Je tak mnohem lepší ztratit pár vteřin pomalejším průjezdem nebezpečného úseku než si poškodit auto a ještě ztratit čas u oprav. Poškození se mi zdálo až příliš přísné, ale vnáší to do hry spolu s dlouhou dobou jízdy neopakovatelnou atmosféru. Musím ocenit i to, že problémy mají také soupeři. Není tak ani zdaleka nutné vyhrát každý závod, nestává se že by měl nejvíce bodů stále jeden protivník. Šampionát je rozdělen do šesti závodů, každý za maximálně 20 bodů, ale na výhru může stačit i méně než 100 bodů.

Jízdní model sice není tak realistický a nejde srovnávat s Richard Burns Rally, ale je zábavný a dá se slušně naučit. Po výhře se odemkne ještě šampionát kategorie A8. Ten je stejně rozsáhlý a značně tak prodlužuje herní dobu, ale není licencovaný. Díky tomu mě už zdaleka tolik nebavil a jeho dohrání mi zabralo snad třikrát delší čas. Jedinou příjemnou změnou jsou nové silnější vozy, které lépe poslouchají, ale zase je snazší udělat fatální chybu. Celkově jsem ale ze hry stejně nadšen jako kdysi a jde tak o, pro mě, nejlepší rally hru. Pokud hledáte nejrealističtější jízdní model, poohlédněte se jinde, ale skvělá zábava je přítomna naplno.
Pro mě zůstává nejlepším Rally vůbec. RBR je problém jen dojet trénink a Xpand nebo Colinové byli už zase vždycky moc arkádoví. Ale tohle rally předvedlo (alespoň na svou dobu) moc pěknou grafiku a hlavně nádherné tratě britské rally, moc pěkný fyzikální model a i když jsem vždycky po pár etapách (kdy ty nejdelší se jednou opravdu hodně dlouho) auto zdemoloval za hranice možností průběžných oprav, s radostí jsem hru rozehrál znova.
Pamatuju jak jsem v jednom kuse snad celé dva týdny jezdil demo, což se mi stává jen vyjímečně.

Už nikdy jsem u žádného Rally pak nezažil takový intenzivní pocit, kdy se ženete 100+kph po nějaké lehce klikaté zapadlé asfaltce uprostřed lesa, kam se vejde jen jedno auto, zleva do tratě zasahují kameny, napravo je zas příkop a vy jen doufáte že o nic neštrajchnete, protože to by byl sakra průser. Uf. Škoda že dneka už ta grafika vypadá přecejen poněkud zastarale...

Pro: tratě - délka, náročnost, krásy okolí, hratelná realističnost v řízení, fyzice, poškození, české vozy (já jezdil všecko s oktávkou), znova tratě, eee prostě nejlepší Rally vůbec

Proti: nedojel jsem jediné rally, po pár etapách muselo auto vždycky do šrotu - je to prostě dost těžké, ale nevadí to :)

Mobil 1 British Rally Championship považuji za ten nejlepší Rally simulátor, jaký kdy byl vydán. Hrál jsem jej už jako malý osmiletý kluk a dodnes si pamatuji to nadšení, jaké provázelo mé první kroky v této hře. Díky tomu se tato hra stala moji srdeční záležitostí.

Ovládání vozů je naprosto špičkové, a to jak na volantu, tak i na klávesnici. Jízdní vlastnosti aut mi velmi vyhovovaly a díky tomu jsem boural minimálně. Výkonnostní rozdíly mezi jednotlivými rally speciály tu jsou viditelně znát, každé auto se trochu jinak chová a má jiný zvuk motoru.

Tratě jsou největším kladem této hry. Jsou pěkně dlouhé, rozmanité, okolí tratí je překrásně zpracováno. Při nočních etapách se mi moc líbily záblesky od fotografů. Celkový počet tratí je 36. Nejdelší trať měří 26,61 Km, nejkratší 2,02 Km.

Vozy jsou graficky výborně zpracovány a svým reálným předlohám se věrně podobají. Byl jsem potěšen, že ve hře je má oblíbená Škoda Felicia, se kterou jsem odjezdil celý šampionát a hned napoprvé jsem skončil druhý v celkovém hodnocení. Za zmínku jistě stojí také přítomnost Škody Octavia, se kterou je šampionát jednodušší vyhrát.

Šampionát jsem na třetí pokus vyhrál a zpřístupnil jsem si tím nové vozy kategorie WRC. Dalším modem je arkáda, kterou jsem ale nikdy nedohrál, obtížnost v ní je nastavena opravdu vysoko a k tomu všemu je nutno předjíždět soupeře na úzkých rally tratích (což samozřejmě hodně brzdí). Snad ji někdy příště dohraji :)

Celkem často mě během rally obtěžovaly různé mechanické poruchy, nejčastěji mi odcházela převodovka a pneu. Při nočních etapách bylo nepříjemné, když odcházela světla. Díky mechanickým poruchám jsem si nebyl nikdy jist zda skončím na začátku či na chvostu výsledkové listiny. Do hry to samozřejmě vtáhne pořádné napětí. Potěšilo mě, že neviditelné soupeře také obtěžují různé mechanické poruchy, což zvyšovalo mé šance na dobré umístění v šampionátu. Za zmínku stojí také perfektní zvukový doprovod, jednotlivé vozy zní skoro stejně jako v reálu.

Pro: obtížnost, grafické zpracování, dlouhé tratě, přehledné menu, jízdní vlastnosti vozů, možnosti nastavení vozů, HW požadavky, mechanické poruchy, zábavnost, herní mody

Proti: nic mě nenapadá