Rally Championship Xtreme

Rally Championship 2002

02.11.2001

Volné pokračování Rally Championship 2000. Tentokrát s nově pojatými tratěmi extrémnějšího rázu než minule. Hráč si zajezdí ve 28 vozech, licencovaných od známých značek, kterými jsou např. Ford Focus, Škoda Octavia či Subaru Impreza. Ty bude moci vyzkoušet v soutěžích Safari Rally, British Championship, U.S. Rally a Artic Rally. Z herních režimů stojí za zmínku Kariéra, Šampionát nebo Arkáda. Posledně jmenovaný režim obsahuje tratě v opačném směru a jde v něm o to sbírat checkpointy s cílem zajet danou trať co nejrychleji.

Od minulého dílu byla mírně vylepšena grafika a rozšířila se i herní plocha mimo tratě, kde lze např. špatně odbočit nebo použít nějakou zkratku. Na české verzi hry se podíleli Radim Chrastecký a Petr Linhart, kteří pomohli se správnými termíny a jejich zakomponováním do hry.

mám dobrou zkušenost s kompatibilitou na win7, spoustu her mi to tak rozjelo (vzpomínám si na VTM Bloodlines, který mi z nepochopitelných duvodu zase nejdou na XP) a zároven souhlasím, že je nejlepší mít systémy tři! jak viry, to se jako muže počítač bez toho firewalu nachladit? osobně jsem nic podobného u něj zatím nepozoroval. radši to nebudu ani zapínat!

Rally Championship Xtreme mě mírně zklamal, hlavně díky tomu, že jeho předchůdcem je vynikající Mobil 1 British Rally Championship. Ve srovnání s ním je největší rozdíl vidět v jízdním modelu, který má blíže k arkádě. Samotné závodění se mi líbilo, díky arkádovým vlastnostem vozů je velmi zábavné a dobří soupeři vás nutí nedělat chyby.

Co se týče grafiky, tak zpracování prostředí vypadá fajnově, což se bohužel nedá říct o autech, když Felicia je hranatá skoro jako Favorit a s ostatními vozy to také není žádná sláva. Vozový park se rozrostl o historická vozidla jako Mini Cooper, Audi Quattro a Lancia Stratos. Autorům se velmi povedly tratě, jejich délka je taková optimální a jsou krásně zpracované s bohatým okolím a různými povětrnostními vlivy. Šířka tratí je větší než v případě předchůdce, což trochu snižuje obtížnost. Novinkou je možnost za jízdy ztratit kolo. V ten okamžik se musí člověk rozhodnout, zda dojet bez kola nebo jej vyměnit. Samotná výměna kola je hodně zajímavě zpracovaná, objeví se páka heveru a vaším úkolem je ji zastavit co nejblíže číslu 0. Poté se zobrazí čas strávený výměnou pneu.

Podle mě se jedná o povedenou Rally hru, která ale zůstala ve stínu skvělého předchůdce. Nebýt hodně širokých tratí, arkádovému modelu řízení a špatné grafiky vozů, klidně bych RCX zařadil po bok těch nejlepších. Dávám 80%.

Pro: Pěkné a přehledné menu, hezké tratě, zábavnost, historická vozidla, mechanické poruchy, kariéra, ozvučení.

Proti: Grafické zpracování vozů, ve srovnání s předchůdcem široké tratě.

první hra, u který jsem se málem poblil, a to nemyslím nijak ve zlém - z těch skoku a pohyblivé kamery v kabině se vám vážně udělá špatně! jednou mi auto trochu táhlo ke straně a když jsem asi po 10ti minutách přepnul pohled (abych trochu vydejchal), tak mi chybělo kolo, takže destrukční systém se opravdu povedl! škoda, že jsem to hned po pár ostrejch erzetách musel zabalit a jít si hledat kýbl. přes všechny benefity výše na mě hra neudělala další výrazný dojem: od nepřehledného menu až po nastavování klávesnice ve Windowsech to pusobilo hodně nedodělaně, ted nevím, jestli se mi zvedal žaludek z toho jízdního modelu, navigátora (kterej nešel vypnout) nebo z grafiky, dokonce jsem měl tendenci nainstalovat hru znovu bez patche, jestli to není náhodou tím a nepomohlo, ani když jsem dal vyšší rozlišení! na konec mi zpusob vyhrávání v šampionátu nepřišel ani jako výzva, abych se snažil překonávat jeho šibeniční termíny a pak jsem to smazal.

Proti: krom toho v komentáři asi nic.

Zas taková sláva to imho nebyla. Hlavně mě pohnuly žlučí ty modely aut "vykradené" ze starého Rally Championship, autoři se ani nenamáhali je nějak přeskinovat, nebo přemodelovat, takže Octavia WRC vypadala jako Kit-car. Na druhou stranu, hra měla na tu dobu ne-úplně-nejhorší (těžko se dá říct dobrou) fyziku a celkem fajn atmosféru. Celé to ale působilo tak nějak narychlo zplácané. Nejvíce mě pobavil Hrdinka na krabici české verze, který tam tvrdil něco ve smyslu, že realističtější hra neexistuje :)

Pro: atmosféra, možnost upravení rozpisu, pár povedených tratí, dalo se to i hrát :)

Proti: modely aut

Po předchozím dílu nejlepší rallye hra té doby. Skvělá grafika, fyzika, hratelnost... Nepřekonáno do doby RBR.