CMR2 je moje nejoblíběnější rally hra. Nic předtím (CMR, V-Rally ...) ani nic po tom (tragický CMR3, už slušnější CMR4 a 5, pro mě moc realistický RBR, nebo ze jména CMR těžící, ale už ne čistě rally hra DiRT) ho v mém osobním žebříčku nepřeskočilo. CMR2 je také jediná rally hra, kterou jsem dokázal dohrát. Ačkoliv je to hra, která už je tu pěknou řádku let, asi před rokem jsem si jí znovu nainstaloval a opět pokořil na lehkou a střední obtížnost. Přiznám se, že ta těžká už je na moje nervy moc velká zátěž a asi by to odnesla klávesnice.

Neřekl bych, že jde o úplnou arkádu, i když do pořádné simulace to má dost daleko. Asi to nesedne každému, ale u mě se hra trefila přesně do toho místa, kde to ještě není moc reálné a na druhou stranu zase ne totální arkáda. V rámci možností lze nastavit některé parametry vozu, které více, či méně ovlivňují jeho následné chování, co dělají pochopil +/- i laik jako já.

Vozový park čítá cca 8 kousků (?), já jsem vždycky jezdil s Lancerem, mám to auto rád. Tratě se trochu opakují, ale myslím, že jsou dost variabilní, aby nezačaly hned nudit. Vyzdvihl bych i grafickou stránku hry, kdy na max. nastavení se na to dá v pohodě koukat i v dnešní době a utáhne to každé PC.

Pro: Pro mě vyvážený mix mezi arkádou a simulátorem, grafika, Mitsubishi Lancer :)

Proti: Popravdě mě nic nenapadá, snad jen více tratí mohlo být ...

Subaru Impreza, Toyota Corolla, Ford Focus. Zasněžené Švédsko, Prašné cesty červené Keni a Austrálie, zablácené Finsko - za hučení motorů a "prdění" výfuků odjezděno stovky hodin napříč celou Pajmičovou rodinou. Pro mne nejlepší závodní hra jakou jsem hrál.

Možná se domníváte, že ze mě mluví paní nostalgie, avšak musím konstatovat, že jsem si hru zahrál čerstvě znovu, tak jak to dělám před psaním komentáře vždycky. Codemasters se mi zde naprosto přesně trefili do mého G(amerského) bodu, jelikož našli pro mě perfektní balanc mezi arkádou a simulací. Něco, co nadcházející díly nedokázaly.

Grafika je již pochopitelně za zenitem, ale zároveň je taková kouzelná, hrozně se mi líbí detaily všech vehiklů a rozmanitost prostředí je taky moc fajn.

Velká škoda, že hra je abandonware a tudíž ji nelze již legálně sehnat. Rozchodit to z originálního CD na windows 10 je řehole a velké štěstí, pokud hra nespadne dřív než dojedete do cíle. Tato legenda si takový bídný konec nezasluhuje.
Colin McRae Rally 2.0 je jediným dílem ze známé série rally závodních simulátorů, který jsem pořádně hrál. Ještě jsem chvíli zkoušel trojku, ale ta se s tímto skvostem vůbec nedá srovnávat.

Režim arkáda ani nestojí za řeč, šampionát je ale jiné kafe a po několika pokusech se mi jej podařilo vyhrát. Hlavní zábava však spočívá v multiplayeru, který jsem absolvoval s bratrancem. Já nedal dopustit na Toyotu Corollu a bratranec zase na Ford Focus. Bylo třeba vždy zvolit správné nastavení, podle povrchu trati, takže v zasněženém Švédsku jsme se neobešli bez zimních pneumatik, kdežto v Řecku zase bez speciální úpravy na štěrk.

Stále se nám nedařilo šampionát společně dokončit na stupních vítězů, protože i když jsme počáteční závody s přehledem vyhrávali, ke konci už jsme neměli tolik natrénováno a své vedoucí pozice jsme ztratily. Nakonec se ale zadařilo a my skončili na prvních dvou místech.

Pro: šampionát, multiplayer, tratě, vozy a jejich nastavování

Proti: režim arkáda

Přestože se jedná o čistou arkádu, ve své době to byl naprostý hit a spousta lidí se u něj baví dodnes!

R.I.P. Colin McRae (1968 - 2007)

Pro: rozsáhlý vozový park, spousta skvělých tratí v čele se skvělou Itálií, povedená hudba, zábava

Proti: nepovedený pohled z kokpitu, zvuky jako z vysavače

Druhý díl Colina beru jako nejlepší díl této světoznámé závodní série.

Po akčním intru následuje velice přehledné a pohledné menu. Na výběr je ze šešti rally speciálů, po výhrách v šampionátu se odemknou bonusové vozy jako například Mini Cooper, Lancia Stratos či Ford Sierra. Bohužel mezi nimi není nějaký vůz s okřídleným šípem ve znaku. Celkově hra obsahuje 22 vozů. Vozy mají příjemné jízdní vlastnosti na pomezí arkády a simulátoru, každý vůz se jinak chová a má jiný zvuk motoru. Auta jsou více přetáčivá než třeba v konkurenčním Mobil 1 British Rally Championship.

Hra nabízí mnoho rally tratí rozdělených do osmi prostředí. Nejjednodušší je Finsko, i na vysokou obtížnost se dá relativně v klidu vyhrát. Nejobtížnější mi přišla Francie společně s Itálií, tratě zde jsou uzounké a hlavně klikaté, nadrobit se zde dá mnoho chyb. Pro mod arcade jsou k dispozici speciální rally okruhy, na kterých se jezdí proti 5 viditelným počítačovým soupeřům. Na konci každé rally se objeví speciální uzavřená trať, na které se jede proti jednomu viditelnému soupeři.

Hlavním modem je Championship, hrát se dá na tři obtížnosti (nízká, střední, těžká), na těžkou obtížnost se mi ho nikdy nepodařilo vyhrát. V klasické rally se jezdí pouze proti 16 jezdcům, všichni vždy dojedou do cíle. Po dvou etapách se pokaždé nabídne možnost vůz opravit. Na opravu je 60 minut, bohužel přetáhnout časový limit pod trestem přičtení minut k cílovému času zde nejde. Poškození vozu mě trápilo mnohem méně než v Mobilu 1 British Rally Championship.

Grafika je vzhledem k roku vydání nádherná, i na 24" monitoru vypadá velmi dobře. Vozy se svým reálným předlohám věrně podobají, překrásně zpracované mají obzvlášť interiéry. Malou výtku bych měl k okolí tratí, keře i stromy jsou 2D. Jinak déšť, mlha, prach za autem, sníh a mnoho dalších věcí jsou graficky perfektně zpracovány. Ozvučení vozů taktéž povedené.

U hry jsem se výborně bavil a po Mobil 1 British Rally Championship a Richard Burns Rally ji beru jako nejlepší rally simulátor na PC. Škoda, že nástupci tak povedení nejsou.

Pro: grafické zpracování, množství tratí, menu, jízdní vlastnosti vozů, pohled z interiéru, HW požadavky, herní mody, obtížnost

Proti: keře a stromy jsou 2D

S čistým svědomím můžu říct, že se jedná o mou nejoblíbenější závodní rally hru. Po x letech sem hru znovu naistaloval a spustil šampionát. Na starší grafiku sem si po jednom závodě zvyknul. Po dohrání šampionátu mě hra ještě drží svou hratelností a vylepšuji si časy nebo dávám těžší obtížnost.

Neříkám že je to nejlepší hra ale podle mě ty další díly jakéhokoliv rally vydávají bezhlavě každý rok a je to ta pořád dokola ta samá písnička (žádná změna) za kterou schrábnou velké prachy. Malá vyjímka byla  DiRT Rally 2015.

I když je hra fakt hodně stará, tak sem nečekal, že mě až tak znovu chytne po tolika letech. Určitě bych rád tuhle hru něčím ocenil kdybych mohl, protože si to zaslouží.

Pro: Hratelnost, vyváženost

CMR 2.0 je hra, kterou jsem již před lety hrál, nicméně nedohrál. Nyní jsem se k ní vrátil a čerstvě dokončil, takže se s vámi podělím o dojmy.

Tradičně začnu grafickou stránkou. Budu-li srovnávat s Mobil 1 British Rally Championship, pak mi připadá CMR2 přeci jen chudší a ošklivější. Tratě nejsou zdaleka tak rozmanité a nepůsobí tak realisticky. Navrch má CMR v technicky dokonalejších reflexích, což ovšem při pohledu z kokpitu příliš neoceníte. Překvapilo mě, že nebyl žádný problém vynutit antialiasing. Stejně tak mě překvapila "nativní" podpora širokoúhlých rozlišení. Ale ouha! Čím širší rozlišení nastavíte, tím méně toho vidíte. Ano, čtete správně. Nevidíte stejně nebo víc, vidíte míň. Pro podrobnější vysvětlení se podívejte na WSGF. Nu co, po delší době jsem si zahrál něco v 4:3 :-)

Zvuková stránka mi přišla slušná, nadprůměrně nepříjemný byl zvuk pískajících pneumatik, ale po čase jsem si zvykl.

A samotné závodění? Hrál jsem na volantu a hned na začátku poznal, že tahle hra používá fyzikální zákony z jiných končin vesmíru. Měl jsem pocit, jako bych řídil papírovou krabici. Nevidím to u arkádové závodní hry ale jako zásadní minus (podobný pocit jsem měl např. u NFS MW). Upřímně, opravdu nechápu, že zde ostatní označují hru jako mix arkády a simulace. Dle mého to byla čistá arkáda, a to nejen díky jízdnímu modelu, ale také téměř nezničitelnosti auta. Trochu jiný pocit jsem měl akorát v poslední rally v Británii, kde díky velmi úzkým cestám a stromům okolo člověk šlapal častěji na brzdu než na plyn. Tam jsem si opravdu vzpomněl na RBR. Po předchozí Xpand Rally Xtreme mě velmi potěšilo, že při rozbití předního skla a pohledu z kokpitu vás hra neotravuje onou "pavučinou". Sice je to ústupek od realističnosti, ale já ho vítám. Vytknout ale musím jakýsi bug, a sice nemožnost včas řadit při závodech s oponentem na okruzích zakončujících jednotlivé soutěže. Hra reagovala třeba až na několikáté zmáčknutí, což člověka hodně zpomalovalo. Soutěž jsem nakonec dokončil o bod na druhém místě, za což se docela stydím, na druhou stranu stačilo by se víc snažit a zlato by tam bylo. Poněkud mě také překvapilo, že mě hra nutila dojet na 6. a lepším místě. Zkusil jsem si i splitscreen, který není špatný, ale úplně do kolen mě neposlal. Stejně tak režimu arkády jsem na chuť nepřišel. Navíc mi přišlo téměř nemožné soupeře dojet byť jen na normální obtížnost.

A na závěr si nechám ten největší špek. Umíte si představit, jak jsem byl šokován, když jsem spustil hru s výchozí vynucenou vertikální synchronizací a snímkovací frekvence...nejen, že se neudržela na 60, ale dokonce klesala až kamsi ke 30. Byl jsem opravdu konsternován, ale nakonec jsem se nad to nějak přenesl, usmál jsem se a řekl si, že si tím hru nebudu kazit. Při klepajícím se pohledu z kokpitu se to tak nějak ztratí.

Pro: Vcelku zábavné, i když jsem byl rád, že jsem to dohrál

Proti: Bug s řazením, hra se seká i na současných strojích

Mno, nevím jak vy, ale tohle je hra mého dětství. Teď si ani nevzpomenu kolik času jsem tomu s kamarády věnoval. Vlastně si nevzpomenu skoro na nic, ale 90% je za to, že vím, že mě to hrozně bavilo :-)
Jedna z mála rallye her, která za něco stála. Jak už psal Hoonza, nejedná se o úplně čistokrevnou simulaci, nicméně spíše o směsku arkády a simulace. Líbilo se mi upravování vozidel před závodem, kde jste si mohli auto nastavit do poslední součástky. Tenhle díl Colina je asi poslední, který nesměřoval k absolutní arkádě (podívejte se na Dirt...). Vyleštěný diamant mající skvělou, čistou hratelnost.

Pro: Vozový park, různorodý terén, mnoho herních modů, odemykání aut

Proti: Zapadlá hudba, Fyzikální model mohl být lepší, absence LAN