Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Deus Ex

89

Zajímavosti

Vývoj

Původní koncepty měly velké ambice, nakonec bylo však bezmála 500 stránek zredukováno o 270. Ve hře tak nakonec není mnoho plánovaných lokací, z nichž stojí za zmínku především Bílý dům, osvobození zajatců z koncentračních táborů jedné z organizací, průzkum velitelství NORAD, londýnská podzemka, podmořský Disneyland v Tokiu nebo závěr situovaný na povrch Měsíce.
JC mělo původně znamenat Jesus Christ, Spector se však později vyjádřil, že šlo především o univerzální jméno aplikovatelné na libovolnou genderovou volbu, kterou chtěli hráči na počátku rozehrání nabídnout. Nakonec byla tato volba možná až v pokračování.
Původní název projektu byl Troubleshooter, který měl naznačovat styl hry; v roli agenta Jake Shootera jste řešili vyhrocené situace vícero způsoby, jakými bylo vyjednávání s teroristy, prolézání šachet či prostá akce. To vše mělo však podléhat realističnosti celkového zpracování. Origin tuto nabídku odmítl podporovat, Warren Spector ovšem nepolevil a s návrhem uspěl u Johna Romera, načež hra pokračovala ve vývoji. Její pracovní podtitul zněl „Roleplaying in a World of Secrets, Lies and Conspiracies“.
Deus Ex je v podstatě realizací „ideální“ hry podle Spectorova RPG manifestu, sepsaném v roce 1997.

Příběh

Ačkoli vás hra tlačí k tomu, abyste nechali svého bratra na pospas vojákům UNATCA a agentům MJ12, tak místo toho můžete Paulovi pomoct a nepřátele postřílet. Váš bratr Paul v tu chvíli zmizí, ale potkáte se s ním u Tracera Tonga.
V Liberty Island hned na začátku hry si lze všimnout při pohledu na Manhattan absenci budov WTC, kreré podle scénáře byly zničeny po teroristickém útoku.

Easter eggy

V New Yorku (Hells Kitchen) je Streetballové hřiště, na něm můžete nalézt basketbalový míč a hrát, pokud budete blízko vhození koše dostanete zprávu od vývojářů: "Sign him up for the Knicks!" ("Angažujete ho pro Knicks!")
Pokud v menu kliknete na Credits a poté napíšete "thereisnospoon" (musí být aktivované cheaty), hra se přepne do Matrix módu - viz video.

Ostatní

Hru lze dohrát bez jediného předmětu a bez vylepšení byť jediného skillu. Stále si můžete vybrat jeden ze tří konců.
Hra byla na serveru PC Gamer označena za nejlepší počítačovou hru všech dob.
Když v Hells Kitchen narazíte na street ballové hřiště, zkuste si zaházet. Za prohození míče obručí dostanete odměnu. Deus Ex: Human Revolution v této "tradici" pokračuje.
Na konci hry lze narazit na kádě s připravenými klony - každý subjekt má jméno, přičemž jeden z nich se jmenuje Alex D. = hrdina/hrdinka Deus Ex: Invisible War.
Doposud se hru podařilo nejrychleji dohrát za 43 minut a 20 vteřin.