Deponia Doomsday

01.03.2016 PC
27.02.2019 PS4XOne
Jedna z nejúspěšnějších německých adventur Deponia, jejíž příběh rozvíjí celá trilogie, přichází aktuálně s dalším pokračováním, v němž se znovu projevuje osobitý styl vývojářů Daedalic Entertainment. Zcela originální vtipy a černý humor, neotřelé hádanky i vlastní grafický styl a profesionální dabing všech postav slibují mnohahodinovou zábavu pro všechny příznivce předcházejících částí.

Starý známý hrdina Rufus se jedné noci probouzí z hrozného snu. Létající město Elysium se zřítí a Rufus se stane jediným přeživším. Mimoto se Deponia dostane do područí zlotřilých Fewlocků a jediný způsob, jak celou situaci zachránit, je zničit celou Deponii. Ke slovu se však dostávají podivné časové anomálie i stroje pro cestování v čase. Rufus tak s pomocí profesora McChroniclea cestuje do minulosti i budoucnosti, aby zabránil nejhoršímu...

Čtvrtý výlet do Deponie není ani sequel ani prequel, ale tak nějak oboje a ještě spousta mezi tím. Po uzavřené triologii je to očividná reakce vývojářů na reakce hráčů na ne moc povedený konec, která vysvětluje proč to vlastně skončilo tak jak to skončilo a nemohlo to skončit jinak. Spoustu fanoušků to urazilo, protože ono je to svým způsobem takové jedno velké fuck you všem, kterým se konec nelíbil. Už jenom odstup tohoto volného pokračování je znatelný z každého detailu (chybí klasický tutorial, je tu jen jedna Huzzah song, nový parťák...), ale jinak je to víceméně typická Rufusovská šílenost plná absurdního humoru, kuriózních situací a ještě kurióznějších postaviček. Opět se tady v menší či větší míře mihne většina charakterů z předchozích dílů nebo se o nich aspoň mluví a pak je zde samozřejmě znovu nával postav zbrusu nových. Osobitá animace a hratelnost se taky neokouká. Ale celkově jde prostě poznat, že tato nástavba neměla původně vůbec vzniknout. A ani já nemůžu popřít, že se po čerstvém dohrání cítím tak nějak uraženě.

Pro: humor, animace, hratelnost, lokace, postavy, dabing

Proti: z pasáže na čas by se člověk zbláznil

Už je tomu viac ako rok ako som písal posledný komentár a 10 mesiacov, čo som dohral nejakú hru. Sám neviem, prečo ma chytila sladká chuť niečo si zahrať. Možno to je aj tým, že na Steame mám desiatky zaujímavých hier, ktoré som ešte ani nenainštaloval. A keďže už rok mi v knižnici chátra Deponia Doomsday, rozhodol som sa, že si ju konečne zahrám. Po prvých troch dieloch som mal hype, ale ten časom vyprchal. Popri seriáloch sa vo mne objavilo prázdne miesto, ktoré by mohla vyplniť práve štvrtá časť o Deponii.

Celá hra je mindfuck. Počas celého príbehu som sa cítil ako na drogách. Nie je to sequel ani prequel, ale v hlbokej podstate je to všetko. Základom hry je cestovanie časom, ktoré je trochu mätúce. Pri niektorých sekvenciách som si časovú líniu vedel zoradiť behom chvíle, ale boli aj také momenty, kedy si môj mozog chcel dať dovolenku. Našťastie všetko ostalo po starom. Z Rufusa stále srší svojský humor, ktorý ma nikdy neomrzel. Staré a hlavne nové postavy sú tiež veľmi originálne. Nové lokácie nemajú chybu a bola radosť sa v nich prechádzať. Dialógy a dabing bol znamenitý. Kvalitná 2D grafika a hrateľnosť sa od predchádzajúcich dielov značne nepozmenila, čo je de facto dobre.

Zhrnul by som to ako vskutku neobyčajné "pokračovanie" Deponie. Za iných okolností by hra kľudne nemusela ani vzniknúť, ale cestovanie časom dodáva hre špeciálny zážitok, aj napriek tomu, že to miestami bolo vcelku mätúce.

Pro: Príbeh, Rufus, postavy, humor, lokácie, ...

Proti: Niektoré časové sekvencie