Deponia

07.08.2012 PC
01.12.2016 PS4
27.03.2019 XOneSwitch
Deponia je dalším titulem od Daedalic Entertainment, společnosti, jež se zaměřuje na klasické, ručně kreslené adventury. Nicméně stejně jako předchozí projekt, Edna & Harvey: The Breakout, vyšla Deponie nejprve pouze v Německu a anglického překladu se dočkala o nějaký čas později. V tomto případě však jen o necelý půlrok. Hra od německých tvůrců spoléhá mimo grafického zpracování na humor, pestré obsazení herních postav a univerzum, inspirující se prací Douglase Adamse, Terry Pratchetta nebo Matta Groeninga.

Svět Deponie by šel charakterizovat jako jedna velká skládka. V tomto prostředí zdevastované planety však stále žijí lidé a jedním takovým je i Rufus, jehož příběh bude hráč sledovat. Rufus se pokusí změnit svůj život a dostat se někam jinam, nejlépe co nejdále od své vesnice nazvané Kuvaq. To však tak jednoduchým úkolem nebude, zvláště když do jeho rukou jednoho dne přistane Goal, dívka, jež pochází ze vznášejícího se města pořádku a harmonie, Elysiu.

No, tak jsem čekal, kdy se to jako rozjede a prásk....závěrečný titulky :D Takto krátký jsem to nečekal a to jsem poctivě dělal i všechny minihry.

O Deponii som nikdy nepočul, takže som nevedel do čoho idem. A keďže point-and-click adventúry ma veľmi nebavia, tak som si myslel, že sa budem nudiť. Ale hra ma veľmi prekvapila.

Hneď na začiatku bol tutoriál, pri ktorom som sa bavil. Hlavnou postavou je Rufus, egocentrický maniak. Hneď som si ho obľúbil, keďže sme si trocha podobobní. Prvou úlohou bolo zabaliť si veci, takže ako začiatočník v adventúrach som klikal na všetko čo sa mi označilo. Asi hodinu som strávil v prvej lokácii, kým sa mi podarilo splniť a nájsť potrebné veci. Samozrejme, že som si pomáhal aj s nápovedami na youtube, keď som niečo nevedel a to sa stávalo dosť často. Po tom, čo som zachránil Goal pred Organonom, som sa objavil v malom mestečku nazývanom Kuvaq. Po niekoľkých hodinách hrania sa mi podarilo prebudiť Goal. Ale nie tak úplne. Musel som ju odviezť za Cletusom, jej fiance. V ďalšej lokácii - šrotovisko, som musel viac premýšlať nad správnym postupom. Vo finálnej lokácii som musel zapojiť všetky svoje mysľové bunky, aby som zachránil Goal. V závere sa objavil Cletus, ktorý ma zradil a nechal ma na pospas Organonu. V hre boli pekné minihry, ktoré som radšej niekedy preskočil, keďže boli pre mňa zložitejšie.

Výborne boli napísané postavy a ešte lepší dabing a každá mala svoj charakter, a hlavne boli zábavné. Napríklad Toni (o ktorej som si na začiatku myslel, že je chlap, kým som ju neuvidel), ex-priateľka Rufusa, bola vždy arogantná; Wenzel, ktorý vedel vždy liezť na nervy, ale vždy bol vtipný; Hannek, ľachkovážny pracovník, ktorý si nevie zapamätať meno Rufusa; Gizmo, Kuvaqská 112-ka, ktorý vyzeral ako keby ho mučili; Doc, šialený doktor so šialenými hláškami; Bozo (podľa Rufusa pirát), bol veľmi milosrdný;.... O postavách by som sa tu vedel rozprávať donekonečna, ale to by bolo na dlho.

Celou hrou ma sprevádzal fantastický soundtrack, ktorý som si mrmlal v hlave stále do okola. A páčili sa mi aj Huzzah pesničky, ktoré hrali po dokončení lokácii. Grafika bola kreslená a taktiež bola pekná.

A aby som nezabudol. Krez, ďakujem za klúč.

Na záver len dodám, že od hry o ktorej som doteraz nevedel som bol veľmi prekvapený a musím ju pochváliť. A teraz čo najskôr na druhý diel.

Pro: Príbeh, lokácie, Rufus, všetky postavy, soundtrack, grafika, dabing,....

Proti: V podstate nič.

Pokud máte rádi klasické adventury, neměli byste Deponii přehlédnout. To by mělo být řečeno hned úvodem.

Deponia je klasická point & click adventura s cartoonovým laděním - a to nejen ve smyslu stylizace herního světa, ale také hyperbolizací charakterových vlastností hrdinů. Postava, za kterou hrajete, je Rufus - bohémský, sebestředný a líný král všech antihrdinů. Jeho podoba s Guybrushem Threepwoodem není jen vzhledová a rozhodně není čistě náhodná.

Rufus se zoufale (i když ne příliš pracně) snaží opustit Deponii, prašivou díru, kterou většina civilizovaného lidstva dávno opustila, včetně jeho otce. Při jednom ze svých tradičně neúspěšných pokusů však narazí na dámu v nesnázích, kterou pak velmi svérázným způsobem zachraňujete po zbytek hry.

Rufus, ačkoliv na něm najdete tolik špatných vlastností, že by to vydalo na encyklopedii, má jisté guybrushovské charisma, které vás motivuje pokračovat v jeho špatnostech a dosáhnout vytouženého exodu s jeho láskou na první pohled.

Hra staví na humoru, který je ale opravdu nenáročný a místy obsahuje klišé, která opravdu bijí do očí, nebyl mi však nikdy v průběhu hry protivný. Puzzly mi nepřipadly nijak složité, nenarazila jsem na žádný velký zákys, ale zároveň nebyly ani trapně lehké. Hra obsahuje přiměřené množství nápověd z okolí, možnost zobrazit aktivní body na obrazovce je také příjemná. Mezi lokacemi se pohybujete svižně a nic vás zbytečně nezdržuje.

Grafická stylizace hře seděla jako ulitá, lokace jsou zajímavé a plné detailů, animace postav jsou sice slabší, ale ne něco, z čeho bych se osypala hrůzou. Opět se však místy vyskytly chyby lokalizace titulků. Voice acting v tomto případě vyšel na 100% a k postavám se opravdu hodil.

Deponia sama o sobě není žádné veledílo, neoslní ani délkou hraní, ani kdovíjakým uměleckým zážitkem. Ale přesto jako celek funguje a bavila jsem se při ní tak, jak už dlouho ne.

Pro: Celková hratelnost, grafika

Proti: Relativně krátká herní doba

Deponia je vzhledově velmi pěkná adventura, ale bohužel mě naprosto minul humor této hry. Hlavní postava mi nepřišla nic jiného než otravná, a neomluvilo jí ani to, že je to účel. Moc tomu nepřidal ani příběh a jeho rozuzlení. No prostě jsem byla ráda, že už jsem hru dohrála.

Když opominu příběh, tak kombinace některých předmětů byly opravdu nelogické. To se ale dá odpustit, protože to není první ani poslední adventura, co to takhle má. Takže z herního hlediska je to fajn adventura, ale z příběhového hlediska za mě prostě ne. Což je jen můj osobní názor, takže někdo si kvůli humoru může Deponia zamilovat, ale já jsem kvůli tomu skončila u tohohle dílu a do dalších se pouštět nebudu. :)

Pro: grafika, hratelnost

Proti: humor, příběh, nelogické kombinace

Jednoho dne jsem si řekl že bych si měl zas po dlouhé době zahrát nějakou hru a zas propadnout hernímu světu,tak sem šáhnul po Deponii a nemohl jsem udělat líp. Ve hře se vžijete do role flákače Rufuse který mu se nelíbí místo kde žije a chtěl by se dostat do Elysia kde si všichni krásně žijou oproti světu tam dole který je zaházen odpadky a čistá voda je u nich něco jako pro nás ropa. Hned ze začátku mě nadchla opravdu krásna grafika která je milá a hezky dokresluje svět a dívá se na to opravdu příjemně. I postavy jsou vtipně napsané spolu s dialogy a vždy vás něco pobaví hlavně nezapomenutelná postava Lotti :D. Herní doba je docela slušná když se počítají záseky kterých je ve hře opravdu hodně a to díky někdy nelogickým kombinacím...a těch je.

No a co říci závěrem ? Skvělá logická adventura plná skvělých postav,dobrého humoru a bláznivého příběhu.

Pro: Postavy,Příběh,Grafika,Dají se skipnout hádanky

Proti: Někdy nelogické kombinace