Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Deponia

07.08.2012
10.09.2015
01.12.2016
24.04.2019
kompatibilní
74
88 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Deponia je dalším titulem od Daedalic Entertainment, společnosti, jež se zaměřuje na klasické, ručně kreslené adventury. Nicméně stejně jako předchozí projekt, Edna & Harvey: The Breakout, vyšla Deponie nejprve pouze v Německu a anglického překladu se dočkala o nějaký čas později. V tomto případě však jen o necelý půlrok. Hra od německých tvůrců spoléhá mimo grafického zpracování na humor, pestré obsazení herních postav a univerzum, inspirující se prací Douglase Adamse, Terry Pratchetta nebo Matta Groeninga.

Svět Deponie by šel charakterizovat jako jedna velká skládka. V tomto prostředí zdevastované planety však stále žijí lidé a jedním takovým je i Rufus, jehož příběh bude hráč sledovat. Rufus se pokusí změnit svůj život a dostat se někam jinam, nejlépe co nejdále od své vesnice nazvané Kuvaq. To však tak jednoduchým úkolem nebude, zvláště když do jeho rukou jednoho dne přistane Goal, dívka, jež pochází ze vznášejícího se města pořádku a harmonie, Elysiu.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 70
Adventury nepatří mezi mnou často hrané žánry, ale řekl jsem si, že bych jim měl přeci jen věnovat trochu času. Deponia patří mezi to málo mnou vlastněných, takže volba padla na ni :)

První co mi padlo do oka, byla hezká grafika plná povedených detailů. I postavy vypadají fajn a celkově vizuál a atmosféra hry je na jedničku.

Co se týče příběhu, ten byl solidní. Deponia je pro Rufuse největší zapadákov ve vesmíru a dělá vše pro to, aby se odtud dostal pryč. To se mu ale dlouhodobě nedaří a při jednom z neúspěšných útěků "zachrání" Goal, krásnou a dokonalou Elysianku, před Orgaonem, což je armáda pracující právě pro Elysium. Příběh se pak trošku zamotá a popravdě je docela slušný a plný humoru.

Právě humor a charaktery jsou prvky, na kterých hra nejvíce stojí. Pokud vám už na začátku humor a hlavně svérázná postava Rufuse nesedne, nemá smysl hrát dál. Já si obojí docela oblíbil, u hry jsem se smál docela často a Rufus mi jako hlavní postava sednul, i když je to chvílemi fakt strašně namyšlený sebestředný pablb :) Celkově jsou ve hře charaktery povedené (Goal, Toni, Cletus), včetně těch švihnutých, jako je třeba Lotti. Dost tomu pomáhá i povedený anglický dabing.

U hry jsem zažil pár záseků, protože na některé kombinace předmětů snad ani nejde přijít, ale nebylo to zase tak často. Celkově to nebyla těžká hra, i minihry nejsou nijak složité. Přesto tam bylo pár míst, kde jsem potřeboval trochu popostrčit.

Ve výsledku se jedná o fajn adventuru a určitě budu v sérii pokračovat.
+23
  • PC 80
O Deponii som nikdy nepočul, takže som nevedel do čoho idem. A keďže point-and-click adventúry ma veľmi nebavia, tak som si myslel, že sa budem nudiť. Ale hra ma veľmi prekvapila.

Hneď na začiatku bol tutoriál, pri ktorom som sa bavil. Hlavnou postavou je Rufus, egocentrický maniak. Hneď som si ho obľúbil, keďže sme si trocha podobobní. Prvou úlohou bolo zabaliť si veci, takže ako začiatočník v adventúrach som klikal na všetko čo sa mi označilo. Asi hodinu som strávil v prvej lokácii, kým sa mi podarilo splniť a nájsť potrebné veci. Samozrejme, že som si pomáhal aj s nápovedami na youtube, keď som niečo nevedel a to sa stávalo dosť často. Po tom, čo som zachránil Goal pred Organonom, som sa objavil v malom mestečku nazývanom Kuvaq. Po niekoľkých hodinách hrania sa mi podarilo prebudiť Goal. Ale nie tak úplne. Musel som ju odviezť za Cletusom, jej fiance. V ďalšej lokácii - šrotovisko, som musel viac premýšlať nad správnym postupom. Vo finálnej lokácii som musel zapojiť všetky svoje mysľové bunky, aby som zachránil Goal. V závere sa objavil Cletus, ktorý ma zradil a nechal ma na pospas Organonu. V hre boli pekné minihry, ktoré som radšej niekedy preskočil, keďže boli pre mňa zložitejšie.

Výborne boli napísané postavy a ešte lepší dabing a každá mala svoj charakter, a hlavne boli zábavné. Napríklad Toni (o ktorej som si na začiatku myslel, že je chlap, kým som ju neuvidel), ex-priateľka Rufusa, bola vždy arogantná; Wenzel, ktorý vedel vždy liezť na nervy, ale vždy bol vtipný; Hannek, ľachkovážny pracovník, ktorý si nevie zapamätať meno Rufusa; Gizmo, Kuvaqská 112-ka, ktorý vyzeral ako keby ho mučili; Doc, šialený doktor so šialenými hláškami; Bozo (podľa Rufusa pirát), bol veľmi milosrdný;.... O postavách by som sa tu vedel rozprávať donekonečna, ale to by bolo na dlho.

Celou hrou ma sprevádzal fantastický soundtrack, ktorý som si mrmlal v hlave stále do okola. A páčili sa mi aj Huzzah pesničky, ktoré hrali po dokončení lokácii. Grafika bola kreslená a taktiež bola pekná.

A aby som nezabudol. Krez, ďakujem za klúč.

Na záver len dodám, že od hry o ktorej som doteraz nevedel som bol veľmi prekvapený a musím ju pochváliť. A teraz čo najskôr na druhý diel.

Pro: Príbeh, lokácie, Rufus, všetky postavy, soundtrack, grafika, dabing,....

Proti: V podstate nič.

+16 +17 −1
  • PC 80
Pokud máte rádi klasické adventury, neměli byste Deponii přehlédnout. To by mělo být řečeno hned úvodem.

Deponia je klasická point & click adventura s cartoonovým laděním - a to nejen ve smyslu stylizace herního světa, ale také hyperbolizací charakterových vlastností hrdinů. Postava, za kterou hrajete, je Rufus - bohémský, sebestředný a líný král všech antihrdinů. Jeho podoba s Guybrushem Threepwoodem není jen vzhledová a rozhodně není čistě náhodná.

Rufus se zoufale (i když ne příliš pracně) snaží opustit Deponii, prašivou díru, kterou většina civilizovaného lidstva dávno opustila, včetně jeho otce. Při jednom ze svých tradičně neúspěšných pokusů však narazí na dámu v nesnázích, kterou pak velmi svérázným způsobem zachraňujete po zbytek hry.

Rufus, ačkoliv na něm najdete tolik špatných vlastností, že by to vydalo na encyklopedii, má jisté guybrushovské charisma, které vás motivuje pokračovat v jeho špatnostech a dosáhnout vytouženého exodu s jeho láskou na první pohled.

Hra staví na humoru, který je ale opravdu nenáročný a místy obsahuje klišé, která opravdu bijí do očí, nebyl mi však nikdy v průběhu hry protivný. Puzzly mi nepřipadly nijak složité, nenarazila jsem na žádný velký zákys, ale zároveň nebyly ani trapně lehké. Hra obsahuje přiměřené množství nápověd z okolí, možnost zobrazit aktivní body na obrazovce je také příjemná. Mezi lokacemi se pohybujete svižně a nic vás zbytečně nezdržuje.

Grafická stylizace hře seděla jako ulitá, lokace jsou zajímavé a plné detailů, animace postav jsou sice slabší, ale ne něco, z čeho bych se osypala hrůzou. Opět se však místy vyskytly chyby lokalizace titulků. Voice acting v tomto případě vyšel na 100% a k postavám se opravdu hodil.

Deponia sama o sobě není žádné veledílo, neoslní ani délkou hraní, ani kdovíjakým uměleckým zážitkem. Ale přesto jako celek funguje a bavila jsem se při ní tak, jak už dlouho ne.

Pro: Celková hratelnost, grafika

Proti: Relativně krátká herní doba

+14
  • PC 60
Deponia je vzhledově velmi pěkná adventura, ale bohužel mě naprosto minul humor této hry. Hlavní postava mi nepřišla nic jiného než otravná, a neomluvilo jí ani to, že je to účel. Moc tomu nepřidal ani příběh a jeho rozuzlení. No prostě jsem byla ráda, že už jsem hru dohrála.

Když opominu příběh, tak kombinace některých předmětů byly opravdu nelogické. To se ale dá odpustit, protože to není první ani poslední adventura, co to takhle má. Takže z herního hlediska je to fajn adventura, ale z příběhového hlediska za mě prostě ne. Což je jen můj osobní názor, takže někdo si kvůli humoru může Deponia zamilovat, ale já jsem kvůli tomu skončila u tohohle dílu a do dalších se pouštět nebudu. :)

Pro: grafika, hratelnost

Proti: humor, příběh, nelogické kombinace

+14 +15 −1
  • PC 70
Já hned musím na začátek říct, že Deponia spojuje věci, které absolutně nesnáším. Za prvé, je to absurdní sci-fi. Za druhé, snaží se mít dramatické a smutné chvíle, které jsou však spojené s nevkusným humorem. A hlavní hrdina je jerk with heart of gold (aka je to sociopat ale je to vtipné a občas pohladí psa).

Všechny ty jednotlivé složky mohou někdy v nějaké hře pro mě fungovat, ale tady byli tak naložené, že jsem to prostě nedával. Bude to znít bizarně, ale mě nepřipadá na dystopii typu Elysium nic vtipného ani roztomilého a nehodlám se smát blbečkovi který prahne po krásce zatímco kolem něj lidé žijí ve špíně. Nic proti vkusu samozřejmě, tohle je děsně subjektivní, ale chci jen zdůraznit, jak děsně mi to nesedlo, a co sem četl, pokračování jsou ještě v tomto smyslu horší.

Ono to přitom není tak, že by mi spojení humoru a vážnosti vadilo, Memoria se s tím utkala se ctí, ale tady je to navíc zkombinoval s tím absurdním sci-fi. Humor je něco jako základní podstata toho světa. Je však v příliš velké dichotomii s tou vážnosti.

Abych byl ale fér, adventurní stránka hry je poměrně dobrá a vlastně i některé charaktery byly dost zapamatovatelné. Kdyby se trochu méně tlačilo na pilu, moje hodnocení mohlo být i o těch 20%, lepší jak u nejlepších her od  Daedalic.
+13