Goodbye Deponia

Deponia 3

15.10.2013
30.01.2019
23.12.2019

Zakončení trilogie příběhu Rufuse a Goal, kteří se tak dostávají na konec svého putování, kdy musí zachránit Deponii před zničením. Na hráče opět čeká humorně laděná adventura od německých vývojářů z Daedalic Entertainment, řešení rébusů, humorné dialogy a výprava za záchranou světa v pěti kapitolách.

Rufus míří do Porto Fisco, aby se v přestrojení za Cletuse dostal na poslední loď na Elysium a mohl tam spolu s Goal zastavit hrozící zničení Deponie. Jak už to tak s Rufusem bývá, vše se zkomplikuje a kromě celé planety se do ohrožení opět dostává i samotná Goal. Jestli chce Rufus vše napravit, musí se naklonovat. Hráč od té chvíle ovládá hned tři Rufuse, každého v jiných lokacích a může mezi nimi volně přepínat.

Zatím nejlepší díl Deponie. Celé Rufusovo putování za záchranou Deponie zde nabírá na pořádných obrátkách a samozřejmě je doslova prošpikované geniálními plány. Dokonce trojnásobnými, protože Rufusovi nezbývá nic jiného, než se naklonovat na tři geniální, charismatické a úžasné chlapíky.

Lokace ve třetím díle mi zatím přišly jako nejlepší z celé série. Už začátek v divném hotelu Mentekel byl výborný, ale nejoblíbenější lokací ze trojky jsou pro mě stoky (ty děti si nejde nezamilovat) a město nad nimi. Celá tato pasáž s roztrojeným Rufusem byla výborná.

Na hře jde trochu vidět, že to měl být původně poslední díl, protože nám tvůrci předhazují snad všechny výraznější charaktery z předchozích dílů a celé to vyznívá jako poslední boj za Deponii (což vlastně také koneckonců je). O to víc mě překvapil konec, který je dost otevřený. Příběhu každopádně nemůžu nic vytknout, jedná se opět o krásně ztřeštěnou jízdu. Humor je úplně stejný jako v předchozích dílech, opět jsem se u hry slušně nasmál.

Co se týče obtížnosti, je to peklo. Na některé kombinace snad nemůže přijít nikdo, náhledy do návodu byly častější než u prvních dvou Deponií. Grafika, dabing a hudba opět špička, na to už jsme u Deponie zvyklí.

Suma sumárum, Goodbye Deponia je pro mě zatím nejlepší díl série.
Napíšu to naprosto otevřeně a natvrdo. Rufus je ten největší idiot jakého jsem kdy ve hrách potkal. A to hodnotím po odehrání trilogie Depo... Počkat, trilogie?

Zpátky do roku 2012, kdy Daedalic vyhlašovali, že Deponia bude trilogie, nech si to všichni zapamatují! A pak vydali čtvrtý díl.

Třetí část německé komické adventury je rozhodně nejobsáhlejší a také nejkomplikovanější. V průběhu děje se hlavní hrdina Rufus naklonuje na tři totožné postavy, mezi nimiž můžete volně přepínat a také si předávat předměty a tady jsem se chytal méně než u článku JXD, zda máme právo hasit hořící sebevrahy (spoiler: nemáme).

Přiznám se bez mučení, že v podstatě celou hru jsem hrál s návodem, což obvykle dělám jen výjimečně, ale tady musíte kombinovat věci, které vůbec nedávají smysl, Goodbye Deponia je šroubována ad absurdum. První dvě Deponie jsem dával všechno na všechno, a nějak to časem prošlo. Tady je ale tolik aktivních míst, tolik možností, co a kde zkusit, že se ztratíte velmi rychle. Kozel v Broken Swordu byl sice horší než bosá chůze po střepech, ale v Deponii je to jako kdybych si do ran od těch střepů ještě sypal dobrovolně sůl.

Dabing, hudba a ozvučení se mi líbilo hodně. Huzzah songy byly opět na jedničku. Všechny Deponie jsou celkem kvalitní adventury, ale jsou těžké jak peklo. Často i své fóry přehání více než já ve svých komentářích, někdy až do trapnosti a to se mi nelíbí (ne, že jsou trapné, ale že je přehání více než já!). Konec byl dobrý, i když jsem nechtěl, aby končil cliffhangerem. Ale je fakt, že filozof Jagger kdysi řekl, "Nedostaneš vždy co chceš.".

Pro: Huzzah, adventura, minihry, hudba

Proti: Těžké, trapnost

Lepšie zakončenie trilógie o Rufusovej záchrane Deponie som si ani v sne nevedel predstaviť. Po dohraní druhého dielu neubehol ani týžden a už som sa pustil do ďalšieho.

Na začiatku nemohol chýbať ten istý tutoriál ako vždy a teraz ho vysvetlovala Toni. Príbeh uzatvára celú Rufusovu cestu na Elysium a jeho záchranu Deponie. Avšak opäť sa niečo zvrtne a musí zachraňovať nielen seba, ale aj Goal. Rufus v tomto diely bude hrať viacero rolí a popritom sa nešťastnou náhodou naklonuje a hra ponúkne hrateľnosť rovno za troch egocentrických bláznov. Samozrejme bude možné medzi nimi prepínať, ale zároveň každý bude na inom mieste a v inej situácii. Našťastie nakoniec prežije len jeden a hrateľnosť sa vráti späť do starých koľají. V samotnom závere to začne byť napínavé a Rufus spoločne s jeho nepriateľmi Cletusom a Argusom musia zachrániť loď smerujúcu na Elysium. Samotné finále je trocha nejasné a ako keby nedokončené.

Príbeh odpovedá na niektoré nejasnosti z predchádzajúcich dielov, ale ponúka hráčovi ďalšie na zamyslenie. Nechýbali ani puzzle minihry, ktoré boli príjemné a neboli veľmi ťažké. Počas celého priebehu hry sa dali zbierať schované vtakopysčie vajíčka.

Rufus sa zoznámi s novými postavami, ktorým nesmie chýbať humor. Ale nebudú chýbať ani postavy z predchádzajúcich dielov. Objavia sa aj nové lokácie ako napríklad Hotel Menetekel, Mestská štvrť, Kanalizácia alebo aj Organonská loď. Znova musím pochváliť dabing, ktorý je na vysokej úrovni. Grafika je fantastická a opäť lepšia. Nič lepšie ako kreslená 2D grafika nemôže Deponii sedieť lepšie. Soundtrack je obohaťený o niekoľko ďalších, uchu lahodiacich skladieb, ktoré zpríjemňujú atmosféru.

Na túto hru sa v mojom prípade nedá povedať nič iné, než "wow". Od príbehu, cez postavy, až po soundtrack je v tejto hre na vyššej úrovni, než predošlé diely. Dúfam, že sa čo najkôr dostanem k ďalšej Deponii, ktorá by mala zodpovedať na otázky, ktorých odpovede sme sa nedozvedeli.

Pro: Príbeh, lokácie, Rufus, všetky postavy, soundtrack, grafika, dabing, dĺžka hry,....

Proti: Možno ten koniec, ale asi nič iné.

Or-ga-noooon! Oh Or-ga-noooon!

Bravurní zakončení perfektní série. Mihne se zde spousta postav z předchozích dílů a zároveň je nám představen zástup charakterů nových (Rufusův fanoušek, Cowboy Dodo, děti ze stoky, rodina "piráta" Bozo...). Samozřejmě opět nechybí pořádná dávka humoru, kvalitní dabing a krásné lokace. Jediné zklamání může být až samotný konec, který vyvolává víc otázek než odpovědí. Třeba se nakonec dočkáme dalšího pokračování.

Pro: HUMOR, dabing, lokace, skvělé postavy, grafické zpracování

Proti: wtf konec