Castlevania III: Dracula's Curse

31.10.2008
17.04.2014
26.06.2014
16.05.2019

Léta páně roku 1476 znovu vzplanul odvěký svár mezi světlem a tmou, mezi lidmi a dětmi noci s nesmrtelným hrabětem Drákulou v čele. Vojsko složené z těch nejnebezpečnějších stvoření Transylvánie nemilosrdně pustoší zem. Dvojrozměrná plošinovka Dracula's Curse umožňuje do třetice zalistovat v pomyslné rodinné kronice klanu lovců upírů z Belmontu. V příběhu zasazeném 100 let před události první Castlevanie a prožít příběh Simonova praotce, mistra Trevora. Nastal čas chopit se rodinného biče, probít se až k jeho hraběcí milosti. Vzhůru na Drákulův hrad!

V jistém smyslu nebude Trevor na své cestě nikdy bez přátel. V jeho nitru se kromě té jeho najde místo i pro duši přízračného pirátského kapitána Granta, mystickou bojovnici Syphu a Drákulova zapomenutého syna Alucarda, do kterých se může Trevor kdykoliv transformovat. Vampýr, bažinný drak, umrlec vyžadují odlišné techniky, kterými toto trio v jedné osobě disponuje. Tradiční hratelnost zpestřují zbraňové power-upy, pro každý ze tří charakterů jiné, ulehčuje mapa úrovně a občasný výběr ze dvou možných cest dál skrz celkem 17 temně laděných levelů plných arkádové akce.

Třetí Castlevania se vrací zpět k prvnímu dílu a klasičtější plošinovkové hratelnosti. Autoři ale neusnuli na vavřínech a i v toto díle přinášejí novinky. Postupujete sice stále kupředu z jedné úrovně do druhé, ale hra není lineární. Narazíte na několik křižovatek a druhý průchod se tak může lišit klidně třetinou úrovní. Znovu hratelnost podporují i společníci. Při své cestě můžete narazit na tři různé postavy, které poté mohou putovat s vámi. Je možné se do nich volně přepínat a každý má jiné užitečné schopnosti. V jednom průchodu je možné narazit na více než jednoho společníka a pak je jen na vás kdo s vámi dorazí do konce.

Obtížnost je nepřekvapivě vysoká a v některým případech i nefér. Přesto hra docela baví a jediné co mi opravdu vadilo je časový limit. Nejen že naštve jeho uplynutí při jinak povedeném průchodu, ale efektivně zabraňuje prozkoumávání úrovní. Některé obtížné úseky usnadní speciální schopnosti společníků. O technickém zpracování platí totéž co u prvního dílu. Grafika není nic moc, ale atmosféru má a hudba je i navzdory omezením povedená. Ve výsledku přináší Castlevania III zajímavé novinky, ale i několik nepříjemností. Hodnotím tak stejně jako jedničku. Hrál jsem dvakrát, jednou s Syphou a podruhé s Alucardem.
Třetí díl opouští nepříliš povedený systém otevřeného světa z druhého dílu a vrací se k principu lineárních úrovní z dílu prvního. Z druhého dílu se však zachoval hezčí grafický vzhled a lepší plynulost herní postavy. Navíc hra přináší ještě několik novinek.

Velmi jsem si oblíbil několik možností výběru cesty k hradu Drákuly. V nabídce jsou pak různorodé úrovně z různě obtížného prostředí, s různými nepřáteli i závěrečnými bossy. Dokonce je tu i slepá cesta, kde je následně potřeba se přes celou úroveň vracet zpět.

Další novinkou je i možnost hrát za 3 jiné postavy, které může hlavní hrdina Trevor při své cestě potkat. Jen je škoda, že není přímo řečeno, že za ně může hráč ihned po připojení hrát. Osobně jsem na přepínání aktivní postavy přišel až později. Ve výsledku se mi však stejně nejlépe hrálo za Trevora, ale celkem jsem si oblíbil i Alucarda, syna samotného Drákuly.

Co se jednotlivých úrovní týče, některé se povedly více jiné méně. Úroveň z hodinové věže s kyvadly a obřími ozubenými koly byly hodně zajímavé. Stejně jako postupně potápějící se úroveň. Za to až příliš zdlouhavá úroveň s padajícími bloky kamenů, po kterých se následně muselo vyskákat výš, byla pěkná opruz. Hodně mě bavily souboje s bossy, kteří byli ze začátku celkem snadní, avšak později už ta obtížnost trošku přituhovala. Nejhorším bossem byla zase smrtka, ale tentokrát byl pro mě náročný i samotný Drákula.

Dále došlo k rozšíření sortimentu sekundárních zbraní, kde jsem si tentokrát oblíbil především hvězdici, která se po hodu ještě vrací zpět. Dost mě ale štvalo, že když jsem narazil na jinou zbraň, tak jsem vlastně o hvězdici okamžitě přišel. Raději bych měl možnost si zvolit, jestli si stávající zbraň nechci ponechat.

Jak už jsem zmínil v úvodu, graficky vypadá zase o něco lépe. Vše je přehledné a hlavně je prakticky jasné, co je třeba dělat a kam se dostat. Hudba se opět dobře poslouchá. Zde není moc co vytknout.

Třetí díl hodnotím z celé Anniversary kolekce nejvíce. Probíjení se úrovněmi je zábavné a nabízí se i znovuhratelnost. Hru jsem tak dohrál postupně se všemi postavami a prošel jsem si snad i všechny cesty a souboje s bossy a dobře se při hraní bavil.
Simon Belmont nebyl prvním ze svého rodu, kdo bojoval s hrabětem Drákulou. Dávno před Simonovým narozením se s Drákulou utkal už jeho prapředek Trevor. Tenkrát ale byla Transylvánie ještě nebezpečnější než v dobách Simona, a tak má před sebou Trevor mnohem delší a náročnější cestu.

Zatímco druhá Castlevania je v rámci žánru plošinovek úplně jiná hra než první díl, ve třetím díle se autoři vrátili ke kořenům a vytvořili větší a lepší verzi jedničky. Znovu je to plošinovka, kde pochodujete stále vpřed skrz hordy nepřátel a sbíráte zbraně a bonusy, které z nich padají nebo jsou ukryté ve více či méně tajných skrýších. Opět budete nacházet staré známé zbraně a potkávat staré známé nepřátele včetně některých bossů. Zároveň ale přibyli noví nepřátelé a nové zbraně (byť ne pro Belmonta).

Grafika dostala oproti prvnímu dílu mírné vylepšení v rámci možností NES hardwaru. Hra je mnohem delší, navštívíte mnohem víc prostředí od lesů a pirátské lodě po (překvapení) strašidelný hrad. Každý level má 3 až 6 místností a na konci vždy čeká boss. Někdy dokonce potkáte i minibosse zhruba v polovině levelu, ale z něj nevypadne léčivý krystal.

Cesta sice vede pouze vpřed, ale tentokrát na pár místech narazíte na křižovatku, kde si můžete vybrat ze dvou možností, kudy dál. Při opakovaném hraní tak můžete zkusit jinou cestu a projít několik levelů, které jste napoprvé obešli. Podle výběru cesty pak potkáte až 3 společníky, které můžete vzít s sebou a podle potřeby za ně chvíli hrát kvůli jejich speciálním schopnostem (lezení po stěnách, proměna v netopýra nebo sesílání kouzel). Cestovat s vámi ale může jen jeden z nich. Když potkáte dalšího, musíte si vybrat, komu dáte sbohem.

Při soubojích s bossy už nehraje tak velkou roli náhoda a svěcená voda už není univerzální superzbraň, protože bossy neparalyzuje jako v prvním díle. Naštěstí se ale bossové chovají trochu předvídatelněji a na každého existuje se správným využitím prostředí účinná taktika, kde si vystačíte jen se základní zbraní. To ale ani v nejmenším neznamená, že by souboje byly snadné. I staří známí z předchozích dílů mají v rukávu pár překvapení.

Největším problémem je opět příšerné ovládání, které je úplně stejné jako v prvním dílu. Při rychlejším bušení do klávesy pro útok hra opět přestane reagovat na klávesy pro pohyb, takže se pak mezi šleháním bičem/řemdihem nemůžete ani otočit nebo se skrčit.

Pokud máte rádi brutálně těžké plošinovky, Castlevania III je hra pro vás. Zvlášť pro fanoušky prvního dílu je to přímo povinnost. Opět to ale není hra pro každého.

Pro: Stylové prostředí, rozmanitost nepřátel a zbraní, souboje s bossy

Proti: Ovládání