Apex Legends

online > online akce *
akce > 1st person akce
free to play
04.02.2019 PCPS4XOne
Apex Legends z dílny tvůrců série Titanfall, studia Respawn Entertainment, je akční multiplayerovou střílečkou z pohledu první osoby ve stylu Battle Royale. Klasický systém hry známý třeba z PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS je zde rozšířen o výběr postav se zvláštními schopnostmi (podobně, jako je to v úspěšném Overwatch), zatímco na mechanice střelby je znát rukopis tvůrců, kteří mají na svědomí mimo jiné i některé díly série Call of Duty.

V současné době hra nabízí osm různých postav, lišící se bojovými schopnostmi a efektivitou v různých situacích. Většina je hráči odemčena od začátku, ostatní se dají odemknout buď za herní měnu, nebo reálné peníze. Obdobně lze ve hře nakupovat různé kosmetické doplňky. Aktuálně je ve hře jediný herní mód pro tříčlenné týmy, avšak tvůrci oznámili, že přemýšlejí nad implementací dalších.

Ke spuštění hry na PC je potřeba launcher Origin, ale nabízí také možnost propojit si účet se Steamem pro jednoduché vyhledávání přátel z této platformy. První střípky informací o hře se objevily poněkud netradičně jen několik dní před překvapivým vydáním. Autoři se tak chtěli dle vlastních slov vyhnout negativnímu marketingu.

Asi je na místě upozornit, že nejsem hráčem FPS her. Tuto formu jsem doposud upřednostňovala svátečně v offline variantě a až Apex mi ukázal, že i online verze může být skvělá. Velkou zásluhu na tom má systém pingování, který vám jedním klikem ve zvukové podobě podle situace vygeneruje, co potřebujete. Tamhle je nepřítel, tady je helma, někdo už tu byl, půjdeme na ten kopec, potřebuji těžkou munici. Jen ukážete na předmět a celý váš tým ví, co mu chcete. Skvělá věc pro lidi, kteří nestojí o vokální rozhovor s cizinci pochybného chování. Obzvláště na Origin platformě, která navíc z každého proslovu udělá nesrozumitelnou hatmatilku špatné slyšitelnosti a kvality.

Tým skládající se ze tří hráčů mi vyhovuje. Domluva není složitá a není problém sestavit tým ze známých, i když jich moc nemáte. Se dvěma cizinci to však není o nic horší. Boj sám o sobě je zábavný a záleží na každém, jestli se chce k vítězství prostřílet od samého začátku nebo se raději někam uklízet a procampit se až k posledním týmům. Ostrov, na němž se bojuje, obsahuje celou řadu různých typů oblastí, přičemž výsadková loď a tedy startovací pozice začíná pokaždé jinde a stejně tak je pokaždé jinde i konečný střed zmenšujícího se kruhu. Musíte tak znát a pohybovat se po celé mapě. Trochu zamrzí, že je nevyužitý potenciál zbraní. Mezi nejlepší zbraně v zásadě patří všechny sniperovky a jedna brokovnice. Zbytek, včetně všech pistolí, samopalů apod. už je účinností trochu jinde, což hráče táhne ke uniformnímu konzervatismu.

Pokud jde o stabilitu, měla jsem s ní problém jen do minulé soboty, kdy hra často padala, když byl hráč v lobby a čekal na zápas. Během zápasu jsem zatím zaznamenala jen jeden lag, jinak vše běží jako na drátkách. Od sobotního (9.2.19) pádu serverů nezaznamenávám žádné potíže.

TL;DR verze: Po prvním týdnu jsem nadšená. Apex je dynamický, akční, nabízí variabilitu a pingová metoda prozatím efektivně eliminuje vliv toxických hráčů. FPS se tak otevírá i hráčům, které přímý kontakt s cizinci na netu odrazuje.

Pro: pingová metoda komunikace, rozmanité prostředí, velké množství malých týmů, stabilita hry, zábavnost

Proti: Origin voice chat, nudný výběr efektivních zbraní