AER Memories of Old

25.10.2017
28.08.2019
10.11.2020
12.11.2020

AER Memories of Old se odehrává v světě složeném z nespočtu létajících ostrovů, který má bohatou mytologii a tajemnou historii. Kdysi byl totiž jedinou zemí, která se ale rozpadla na kusy během pohromy, jejíž stopy jsou na něm stále patrné. Ve hře se ujímáte role Auk, která dokáže cestovat mezi ostrovy v podobě ptáka a právě se vydává na svou iniciační pouť, během níž bude prozkoumávat vzdálené kouty tohoto světa. Jeho přírodní divy i starodávné ruiny čekají... Poskládejte s Auk střípky minulosti, mýtů, příběhů a osudů lidí, kteří oblačnou dimenzi obývali dávno před ní.

Vizuálním stylem, atmosférou i minimalistickým gameplayem AER připomene např. Journey. Jeho hlavní náplní je explorace rozlehlého světa plného skrytých detailů a dílků příběhu k objevování, a to při velmi jednoduché hratelnosti. Polygonová grafika je poctou ranému 3D, podobně jako jsou pixel-art tituly poctou 8-bitové éře.

Herní výzva 2020 - 3
I přes hezký vizuál a příjemnou hudbu, nějaký náznak příběhu, mě hra nechytla, možná že místama přímo nudila. Naštěstí je hra dost krátka, jinak mi neustálé vracení zpátky do jedné a té samé vesnice lezlo krkem.

Ideální hra pro získání rychlé platiny na PS, jinak se raději podívejte po něčem jiném.

Pro: hezký vizuál, slušná hudba, naštěstí krátké

Proti: nevýrazné, nudné, nezáživné

Není nad to jednou za čas zaexperimentovat a zkusit něco, co byste třeba za normálních okolností vůbec nezkusili. Výsledek dobře odvedených pár hodin hraní pak padlo na záležitost AER Memories of Old, která mě překvapila víc, než bych vůbec kdy tušil. Tedy dost!

Koncept hry je neskutečně pohádkovej a silně pozitivní. Ač zachraňujete svět, tak to děláte neotřelou a neagresivní formou. Jestli totiž hra něco má, tak absenci násilí, čímž mě mile překvapila. Navíc i postava Auk je takový pačlověk šmrcnutý s ptákem, který když se přepne do módu letu, tak se přetransformuje na letícího barevného ptáka s křídly širší než rozvor kol Toyoty Tacomy. A v tu chvíli vlastně začíná ten správný úsek hry. V momentě, kdy letíte nad vznášející se krajinou a postupně objevujete ostrůvek po ostrůvku, je to všechno tak příjemně milé, že nemáte důvod z tohoto světa vůbec odcházet.

Hra ale není jenom o konceptu nadpozemsky krásného letu nad neméně krásnými ostrůvky země levitujícími kdesi v mracích. Dostanete se i do různých jeskyní a komplexů chrámů, kde musíte získávat klíče a pootevírat dveře skákáním po jednotlivých prostorových úrovních, což mi připomnělo skákačky typu Croc, které jsem hrával, když mi bylo snad ani ne náct.

Příběh hry je takový nemastný, neslaný. Prodíráte se sérií dialogů, které se snaží být hodně abstraktní a navíc ještě k tomu takové magicky afektované, že Vás to prostě přestane bavit číst hned v prvních minutách. Pořád tu ale máte samotný let, u kterého jsem si přišel, jako káňata, poštolky nebo jestřábi, kteří mi každý podzim korzují před autem, když se snažím z práce dovalit domů, abych si na chvíli dáchnul od životní rutiny.

AER Memories of Old je příjemný kousek. Není dlouhý, má pár příjemných nápadů a navíc v ní nezažijete zbla zlého, i přesto, že proti zlu bojujete. I grafika je taková kostičkově hravá, barevná, zábavná, že prostě neexistuje důvod, proč byste se na hru museli zlobit. Já si ji těch pár hodin užil a rozhodně je nevnímám jako ztrátu času.

Pro: Zábavný mix leteckého simulátoru ptáka nad nádhernými ostrůvky levitujícími v mracích a 3D logickou skákačkou s osobitou a pozitivní atmosférou

Proti: a nezáživným dějem, což podporuje i poměrná herní krátkost cirka 5ti hodin hraní.

Pěknej vizuál, pár logickej hádanek, příjemná hudba, je to krátký. No a pak je tu ta nuda a tý je nějak hodně.
Ovládání nejde přemapovat, takže klasika běžím rovně vyskočím a letím....do země.