Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Retro Klub 2023 #5

V pátém díle Retro Klubu se opět vrátíme k éře PlayStation 2 a podíváme se, kam až může sahat fantazie japonských tvůrců.

Retro Klub 2023


Mobilní hraní sice nemusí být šálkem kávy pro každého, ale věříme, že někteří z vás ve vybrané tvorbě Gameloftu přece jen našli něco zajímavého a doplnit si vzdělání o videoherní historii rozhodně nemůže být ku škodě. :) Pokud se však již těšíte, až se vrátíme k titulům, které si můžete nativně zahrát i na svých počítačích, tak pro vás mám dobrou zprávu – minimálně příští tři měsíce, pro které již máme vybrané tituly, se skládají z her, které se na Steamu dočkaly různých reedicí či remasterů.

Tento měsíc nás i tak čeká velmi zvláštní titul, který osobně mám ve velké oblibě a jeho soundtrack poslouchám pravidelně. I vedle extrémně povedeného soundtracku se však je na co těšit a pokud rádi vyhledáváte nové videoherní zážitky a opravdu originální tituly, neměli byste být zklamáni. Nana-Nanananana-Na-Na-Na, Na-Na-Nana-Na...  

TI z vás, kdo s Retro Klubem prozatím neměli tu čest, se s ním mohou seznámit v prvním letošním článku.
Tento měsíc si zahrajeme:

Katamari DamacyProfil na Databázi: Katamari Damacy
Katamari Damacy je v podstatě velmi jednoduchou hrou. Ovládáte panáčka, který před sebou tlačí lepivou kuličku. Kulička k sobě dokáže přilepit jakýkoliv objekt, od nejmenších sponek, gum a ořezávátek, přes střední objekty jako květináče, poštovní schránky či menší zvířectvo, až po masivní objekty jako mrakodrapy, celé ostrovy či dokonce oblaka. Cílem každé úrovně je pak v časovém limitu vytvořit kuličku o požadované velikosti. Nic víc, nic míň.

Popsat Katamari Damacy tímto způsobem je však mírně reduktivní a neférové. Dítko designéra Keity Takahašiho v sobě kombinuje jednoduchý, ale zábavný gameplay, který si po chvilce seznamování s ovládáním dokáže osvojit každý, s technického hlediska prostým, ale pohledným, přehledným a na první pohled idenfitikovatelným vizuálem, se soundtrackem plným chytlavých melodií, které vám zaručeně zůstanou uvězněné v hlavě a s absurdním příběhem, který ze svým způsobem apokalyptického scénáře dokázal udělat nejoptimističtější hru široko daleko. Hlavním etosem při vývoji bylo zaměřit se na inovativnost, jednoduchost, požitek z hraní a humor, což se povedlo na jedničku.

Svým způsobem je Katamari Damacy i relikt z éry, kdy nezávislá scéna byla ještě v plenkách, ale v portfoliech velkých vydavatelství bylo pořád ještě místo na menší experimentální tituly. I tak ale cesta hry na pulty obchodů nebyla vůbec jednoduchá. Takahaši si myšlenku na hru točící se okolo Krále, Královny a Prince všeho kosmu nosil už z konce devadesátých let, kdy pro Namco pracoval na zrušeném titulu Action Drive. S oznámením PlayStation 2 a novým konceptem, inspirovaným japonskou školní hrou tamakorogashi, se mu však povedlo přesvědčit management Namco, aby projektu dali zelenou. Takahaši se však musel vypořádat s velmi malým rozpočtem zhruba milionu dolarů, který představoval zhruba desetinu rozpočtu pro populární značky vydavatelství jako Ridge Racer či Soul Calibur. Během vývoje také musel odolávat tlaku ze strany vydavatelství, aby hru rozšířil o další herní mechaniky, jelikož se managementu zdálo, že takto jednoduchý titul nemůže uspět. Takahašiho vize se však zúročila již v roce 2003 na Tokyo Game Show, kde bylo Katamari Damacy poprvé představeno herním novinářům a sklidilo velmi nečekaný úspěch – tak moc nečekaný, že Namco nakonec přesvědčil o tom, že hra původně plánovaná pouze pro Japonsko by mohla mít úspěch i v Americe, kde nakonec s mírným zpožděním vyšla také.

Pokud vás hra zaujme a budete chtít víc, tak nejspíš s radostí uvítáte zprávu, že načasování tohoto dílu Retro Klubu jsme nevybrali jen tak náhodou. Již 2. června 2023 totiž na všechny moderní platformy vychází We Love Katamari REROLL+ Royal Reverie, tedy remaster druhého dílu We Love Katamari, s nímž jsem zatím osobně neměl tu čest, ale všeobecně panuje názor, že se jedná o velmi důstojné pokračování, které svou nápaditosti, rozsahem a zábavností překoná i první díl, a dle mnohých se jedná i o nejlepší díl překvapivě početné série, která aktuálně s různými spin-offy čítá celých 10 her na všechny možné platformy.

Takahaši nicméně po vydání We Love Katamari sérii opustil, jelikož vydavatelství chtělo pumpovat další a další díly (což nakonec i učinilo) a jeho taková práce kreativně příliš nenaplňovala. Od té doby pracoval na řadě menších, ale stále velmi kreativních projektů jako Noby Noby Boy, zvláštní variaci na Snake, či... simulátor přátelství Wattam? Jedno je jisté, pokud se u hry objeví jeho jméno, vždy platí, že se bude jednat o titul, který jinde prostě nekoupíte.
Kde si hru můžete koupit?
Většina z vás nejspíše sáhne po remasteru s podtitulem REROLL, který se od původní verze liší jen velmi mírně (kromě vyššího rozlišení grafiky nabízí navíc v podstatě jen alternativní ovládací schéma). Ten je dostupný na všech aktuálních platformách, a to počítačích skrze Steam, PlayStation 4 a PlayStation 5 na PlayStation Store, Xbox One a Xbox Series X|S na Xbox obchodě a Nintendo Switch skrze Nintendo Store. Aktuálně je hra ve slevě pouze na počítače (například na obchodě GamersGate, viz IsThereAnyDeal) a na Xbox, avšak i na ostatních platformách bývá ve slevě relativně často a budeme se snažit vás průběžně informovat o dalších slevách.

Druhá možnost je samozřejmě sehnat si původní PlayStation 2 a zahrát si ji buď na originální konzoli, či na emulátoru PCSX2. Jelikož však v PAL regionech PlayStation 2 verze nikdy nevyšla, budete se muset poohlédnout například na Ebayi a koupit si NTSC verzi.

Do jakých kategorií Herní výzvy můžete hru použít?
Kategorie 3: Císařův pekař / pekařův císař - Hlavní hrdina Princ je synem Krále všeho kosmu.
Kategorie 4: Země vycházejícího slunce -
Namco je japonská firma.
Kategorie 4: Země vycházejícího slunce (HC) -
Většina úrovní se odehrává v japonských městech moderní doby.
Kategorie 10: Před naším letopočtem -
Pokud si zahrajete původní PlayStation 2 verzi z roku 2004, tak se vejdete do základní varianty kategorie. Remaster REROLL do této kategorie však nelze použít.


Retro odměny


Jako každý měsíc platí, že je připravena odměna za napsané komentáře. Za každý komentář ke hře odehrané v rámci Retro Klubu si u @Fritol na profilu můžete vybrat ze Steam klíčů k různým titulům. Pokud máte zájem, neváhejte se mu ozvat.

Nesmí chybět ani Retro achievementy, kterými tento měsíc jsou následující výzvy:

  • Katamari Damacy - Level 1: Dohrajte Katamari Damacy.
  • Katamari Damacy - Level 2: Dohrajte Katamari Damacy s nalezením všech skrytých dárků.
Katamari Damacy není příliš obtížným ani dlouhým titulem (s rezervou se dá dohrát do 5 hodin) a remaster druhého dílu zatím ještě není venku, tedy tento měsíc to budete mít relativně jednoduché. Cílem druhého achievementu je najít v každé úrovni skrytý dárek, za jejichž nalezení si odemknete kosmetické předměty pro Prince. Pro lovce achievementů a trofejí to znamená i to, že si v rámci Retro Klubu odemknou i in-game achievement Present Hunter.

Vaše úspěchy budeme zapisovat v Google Docs tabulce, ale do budoucna plánujeme i vizuálně atraktivnější způsob, jak vaše trofeje vystavit. Pro zapsání se se svými úspěchy můžete pochlubit v diskuzi u článku či mně (@Ronik) do soukromé zprávy. Nejúspěšnější hráče na konci roku vhodným způsobem odměníme.
Čas na dohrání máte klasicky do konce měsíce, tedy do 31. května.
A co si zahrajeme v červnu? Na počest letošního filmového zpracování Dungeons & Dragons se tentokrát podíváme na oblíbenou klasiku z éry arkádových automatů, a to dvojici beat'em'upů od Capcomu Dungeons & Dragons: Tower of Doom a Shadow Over Mystara, respektive jejich moderní rerelease v kompilaci Chronicles of Mystara.

Hra je aktuálně ve slevě na Steamu (do 7. května), přičemž je dostupná i na Xboxu.

Diskuze ke článku

Sice na poslední chvíli, ale takéž hlásím, že hotovo! Stačil na to jeden víkend a vylezla z toho neskutečně kreativní chill hra.
Tak hlásím, že mám dohráno. Povedlo se mi posbírat i všechny dárky. Koukal jsem se i na požadavky toho posledního achievementu a do toho se mi teda nechce. To by bylo opravdu na dlouho, než bych to všechno sesbíral.
@Memphis (25.05.2023 09:29): Pokud ti nesedl ten začátek, tak doporučuju vydržet první cca 3 úrovně, neb pak je to mnohem příjemnější zážitek v momentě, kdy nabaluješ podstatně větší věci. A v nastavení jde změnit ovládání na mnohem jednodušší variantu btw.

@jvempire (24.05.2023 21:25): Celkově ty letní měsíce očekávám slabší teď, neb lidi hrají míň. Sám mám problém teď něco zapnout, když se venku udělalo hezky.
Stihne ještě někdo dohrát? :) Zatím jsme jen dva co tento měsíc dohráli. Byla by škoda tuhle super (oddechovou) hru minout 8-)
Já tu hru taky zkoušel. Jak všichni píšou, jak je hra jednoduchá a odpočinková, tak já jsem na třetí pokus horko těžko dal tu první tutoriálovou "misi". A všechny ty vysmívací zvuky... jsem byl tak frustrovanej, že jsem rovnou vypnul a smazal:)
@jvempire (07.05.2023 00:46): Tak to je moje chyba, nevšiml jsem si, že na ten poslední achievement je potřeba splnit ještě nějaká další kritéria než je odemknutí všech ostatních achievementů :) Myslel jsem, že to je takový ten achievement, co slouží jen jako ekvivalent platinové trofeje. V článku to upravím, aby to nebylo tak zavádějící. Díky za upozornění.
Také dohráno, zatím tedy bez Present Hunter, tady uvidím podle času a chuti jestli splním. Jinak za mě zatím nejlepší hra, která se v retro klubu objevila :)
Tedy získání všech dárků dá celkem zabrat. V některých misích jsem potřeboval klidně 3-4 pokusy a na kameru snad deset. Dohráno mám, achievement Present Hunter také, ale hra není na 100%, ještě jeden achievement chybí. Po 10 hodinách už ale budu spíše končit.
Promiňte, jestli vám připadne, že jsem hloupější než syn vesnického idiota a televizní rosničky. Ale jaký smysl dává vyhlásit hru do 31. 5., když se začne prodávat 2. 6. (teď mám na mysli tu zmíněnou Steam verzi)?
Super, plán na víkend je jasný 8-) Od Katamari mám popravdě i dost velké očekávání, Drolin ho vychválil v komentáři a vlastně i patří mezi skupinu her, kterou jsem chtěl už delší dobu vyzkoušet.

A červnovou Chronicles of Mystara vyzkouším, snad nebudou nervy :)
Katamari vynechám a Dungeons & Dragons taky, ale nejspíš se letos ještě nějakého měsíce zúčastním. Už mi chybí jen čtyři hry do kompletní výzvy na obě varianty a tři z nich si na tuty zahraju. Pořád doufám, že mě zaujme něco do HC varianty desáté kategorie, na což by měl být Retro Klub ideálním řešením.
Případní zájemci o další měsíc si mohou D&D ještě týden koupit na Gamebillet o euro levněji než na Steamu. V případě, že vám to nenačte rovnou, tak zadejte u placení kód 2023GB5 pro 5% slevu navíc ještě.

Jinak ke klíčům za komenty jsem přidal něco málo nových her.