Dungeons & Dragons: Tower of Doom

Danjonzu & Doragonzu Tawā obu Dūmu, Dungeons & Dragons Collection

25.01.1994
04.03.1999

You pathetic fools! Was it honor or greed that brought you to my lair?

Kupecká republika Darokin odnepaměti lákala návštěvníky ze všech končin světa. Trhy hlavního města překypující cizokrajným zbožím jsou působištěm přičinlivých obchodníků chtějících zbohatnout, bohům žel však i šejdířských šelem toužících po obohacení na úkor ostatních. Tentokrát však na konšelská bedra dolehla daleko větší potíž než šíbři ředící víno vodou, zadělávající těsto křídou či vydávající len za hedvábí. Životy občanů na venkově se jaly ztrpčovat podezřele dobře organizované bandy nelidí a monster. Kancléř Corwyn Linton proto vysílá čtveřici bitvami zocelených veteránů, kteří mají ubránit doposud vzkvétající plutokracii a zároveň zatnout tipec vzmáhajícímu se spolčení zlých sil...

Tower of Doom je úspěchem konkurenčního Golden Axe od Segy inspirovaná akční odnož převážně RPGčkových adaptací deskových D&D titulů. Zprvu jen automatovka nejdříve cílila především na japonský trh, čemuž odpovídá jak artstyl, tak arkádová hratelnost, jež měla chytit a nepustit až do posledního drobáku. O co v této beat 'em up skrolovačce jde? Zvolte bojovníka, elfku, klerika nebo trpaslíka, vyrazte do pole, zlupejte všechny, kteří se vám tam postaví, vysvoboďte spoutané a nabídněte si z každé truhly, na níž během svého ne úplně lineárního tažení narazíte. Do rány vám mimo jiné přijdou tlupy koboldů, kostlivců či troglodytů, zatímco zlobři, mantikory či třeba okatí beholdeři plní úlohu nižších bossů.

Využijete po čtyřech tlačítkách a čtyřech směrech joysticku automatu společnosti Capcom, popřípadě čtveřice tlačítek a směrů d-padu na ovladači konzole od Segy. Jedno tlačítko patří ofenzivním, druhé převážně defenzivním chvatům. Třetí tlačítko otevírá křížový inventář a čtvrté potvrzuje výběr - například kouzla. Kvůli rostoucí obtížnosti si musíte zapamatovat veškeré nanejvýš trojkombinace analogů s tlačítky a akce s každým takovým kombem spojené. Střídmý RPG element spočívá v levelování po dokončení příslušného úseku, na základě získaných bodů zkušeností (XP) a také nošení magických rukavic, bot či šperků. Porazit zlo lze i kooperativně ve dvou (konzole) až čtyřech (automat) spoluhráčích.

Hrdinové znovu pozvednou zbraně jménem republiky v Dungeons & Dragons: Shadow Over Mystara (1996).

D&D: Tower of Doom je součástí kompilačního remaku Dungeons & Dragons: Chronicles of Mystara (2013).

• Arcade 85
Poprvé jsem Tower of Doom hrála několik let zpátky v muzeu Arcade hry s třemi kamarády a tak nás to bavilo, že jsme si pak koupili kolekci Dungeons & Dragons Chronicles of Mystara na Steamu, abychom to dohráli. Samozřejmě, že ke společnému hraní už nikdy nedošlo.

Zkusila jsem to až teď v rámci Retro klubu a neskutečně mě to bavilo i samotnou. Víc než Golden axe, víc než Gauntlet.

Ovládá se to dobře, i na klávesnici celkem bez problémů. Svižně to odsýpá po banálním příběhu a vyvražďováním familiérních DnD monster (Gnoll with Ax, Owlbear, Drak, Lich). Po dokončení každé lokace/questu postava vylevelí a může si za nasbírané peníze nakoupit v obchodě – vrhací dýky, kladiva nebo třeba potiony. Z monster a z beden také padají různé předměty, některé jsou jen za zkušenosti a jiné si hrdina může nasadit a používat jejich magické schopnosti – hlavně prstýnky nebo třeba boty. Klasické procházení dungeonů to ještě připomíná v nalézání tajných chodeb, pastí nebo výběru z klasických povolání jako je figher, cleric, elf a dwarf (ehm).

V podstatě jediným problémem je, že nejde vybrat, který předmět má postava použít. Pokud má zrovna šípy, tak je nejdříve musí všechny vystřílet, aby pak mohla použít kladiva a nakonec prstýnek.

Super zábava na hodinku až dvě až s třemi dalšími lidmi.

Pro: stále zábavná pařba až pro 4 hráče

Proti: používání předmětů

• Arcade 80
Tuto hru je velmi snadné popsat jako beat 'em up ze světa Dungeons & Dragons od Capcomu. Opravdu sděluje vše podstatné, z jakého je hra prostředí, jaký žánr a autory, kteří podobné hry opravdu skvěle zvládají. A platí to i v tomto případě. Zasazení do klasického fantasy D&D světa Mystara přináší známé nepřátele a na tento žánr slušný příběh. Hra je rozdělena do deseti etap, ale na čtyřech místech nabízí výběr cesty. V jednom případě dokonce ze tří možností, ale osobně jsem nakonec hrál komplet jen dvakrát. Na začátku je možné vybrat jednu ze čtyř postav - bojovník, klerik, trpaslík a elf. Hraní je dostatečně odlišné jak v základním boji, tak v možnostech využití magie a předmětů. Hraní ve čtyřech musí být díky kombinování schopností naprosto super.

Během hry získávají postavy zkušenosti za boj, dokončení jednotlivých částí i sběr předmětů. Kvůli zkušenostem i předmětům se vyplatí procházet drobné odbočky v jednotlivých etapách, ale občas je odměna menší než odpor nepřátel. Postavy tak postupně zesilují a především získávají vyšší maximální život. Na první kompletní průchod jsem po vzoru Golden Axe zvolil trpaslíka a dokončení stálo dost kreditů. Druhá volba padla na bojovníka, za kterého se mi nakonec hrálo mnohem lépe, především díky delšímu dosahu. Hra je ze světa Dungeons & Dragons a při správném postupu potkáte více než jednoho draka. Grafika je povedená, hraní je naprosto plynulé a některé lokace působí vážně skvěle. Celkově mi vše nejvíce připomínalo Knights of the Round, také od Capcomu. Pokud máte rádi beat 'em upy, tak Tower od Doom určitě nevynechávejte. Jsem zvědavý na novinky v pokračování.