Knights of the Round

27.11.1991
duben 1994

Knights of the Round je arkádová mlátička odehrávající se v době krále Artuše a jeho rytířů kulatého stolu. Legenda praví, že komu se podaří ze skály vyjmout posvátný meč Excalibur, stává se předurčeným mužem ke sjednocení Anglie. Tím vyvoleným je pochopitelně král Artuš. V rozpolcené zemi ovšem vládne chaos a k nastolení klidu je potřeba najít svatý grál, který se ztratil před tisícem let. Po zasvěcení kouzelníkem Merlinem se ho Artuš vydává najít a doprovázejí ho rytíři Lancelot a Perceval. To ještě netuší, že na konci jejich cesty je čeká zlý král Garibaldi.

Každá hratelná postava má jinou zbraň a liší se také v základních statistikách - rychlosti a síle. Za zabíjení nepřátel a sbírání pokladů hráč získává body, které jsou automaticky používány na zlepšování dovedností postavy. V bojovém systému hraje důležitou roli systém blokování nepřátelských úderů a správného načasování protiútoku.

• SNES 75
  • Arcade 80
Po nějaké době jsem dostal chuť na beat 'em up, ale nechtěl jsem rozehrávat další sérii. Volba nakonec padla na Knights of the Round a to je rozhodně dobře. Hra je opravdu povedená. Tři různé postavy, které jsou dostatečně, ale ne příliš, odlišné. Postavy získávají zkušenosti a jsou tak stále silnější. Super je, že se vylepšování projevuje i vizuálně na postavách lepšími zbraněmi a brněním. Zesilují samozřejmě i nepřátelé. Skvěle je také nastavená obtížnost, problém nastal vždy až u bosse. U každého je klasicky třeba nejprve vypozorovat chování. Grafika je super, vše se skvěle hýbe. Příběh o porážce zlého krále Garibaldiho je zasazen do období krále Artuše, za kterého je také možné hrát. Kromě Artuše je k dispozici ještě Lancelot a Perceval. Arkádovou verzi jsem nakonec prošel za dvě různé postavy, Artuše a Lancelota. Jeden průchod zabere něco přes hodinu.

Ač to nebylo v plánu, vyzkoušel jsem nakonec i verzi pro SNES. Jde o překvapivě věrnou konverzi, i grafika je velice dobrá. Jedinou nevýhodou je tak nižší rychlost a tím i tempo hry. Obtížnost mi díky tomu přišla trochu vyšší. Asi by to ani nevadilo, kdybych neměnil verzi bez nějaké pauzy. Po měsíci bych si to možná ani neuvědomil. Část hry jsme prošli i ve dvou hráčích, doporučuji. Arkádová verze dokonce umožňuje hru až ve třech. Celkově jde o skvělou hru, kterou mohu bez váhání doporučit. A ano, na hru jsou si vzpomněl i díky nedávnému hraní Final Fantasy VII.