Dohráno. Tak do 80 % hry jsem věděl, že tomu dám minimálně 80 % a koketoval jsem s 85 %. Bohužel ke konci bylo pár dost dementně navržených misí s úplně kreténsky rozmístěnými checkpointy, které mi celkový zážitek natolik zkazily, že dávám 75 %. Takže výsledek byl, že než abych tápal a přišel na to, jak misi dokončit správně, radši jsem mrknul na walkthrough, protože po desáté absolvovat eliminaci stejných enemáků, schování jejich těl, zhlédnutí nepřeskočitelné cutscény... na to nemám nervy. A na posledního bosse jsem vzal do ruky myš, ten byl celkem tuhej.
Výzva #4 tímto splněna.
Bylo to trochu pr**ní to rozchodit, ale jo. 4K, HDR i gamepad jedou. Brzy jsem poznal, že nejlehčí obtížnost bude správná volba, i na normál jsem se moc nechytal. Ovládání nejde přenastavit (nevadí, přemapoval jsem gamepad, ale stejně...). No a mise, kde se spuštěním alarmu je game over mi dal ten správný NOLF vibe :-D
@PRIVATE MARTIN (09.04.2021 06:10): Ne. Znám obsazení jen dvou projektů. A oba jsou slovenské. Vlastně ještě jeden. S Far Cry jsem šla na slovenské Dabingforum, ale nikdo nedokázal ani posoudit, jak moc profesionální ten dabing je. Takže v tomhle ohledu nevím vůbec nic. Chtělo by to známosti v tehdejším Kon-Tiki...
@PRIVATE MARTIN (08.04.2021 18:57): Mám, ale nechci, aby zatím někde koloval, dokud na tom dělám. Ne že bych se bála, že mi někdo ukradne článek, to fakt ne, ale je tam tolik otazníků, že bych byla nerada, aby to někdo považoval za ověřené (mám zkušenosti, bohužel). Můžu kdyžtak poslat odkaz do PM.
Tak update a omlouvám se za pozdvižení, originálka byla nainstalována, dabing neobsahuje. Tak sice máme o titul míň, ale aspoň je záhada vyřešena. Díky všem za pomoc, ač bez zdárného výsledku.
@kristmeister (08.04.2021 12:56): Zajímavé, ale možná bych tomu úplně nevěřila, na slovenštinu se bude možná "kašlat" ještě víc než na češtinu. Teď mi došlo, že jak byla hra free na GOG, tak kámoš vlastně posílal screen ve slovenštině, tak se ho zeptám, zda to tam přímo bylo... Ale o dabingu by se určitě zmínil, to je zvláštní. No, tak asi počkám, jak se k tomu vyjádří můj zdroj, považovala bych to spíš za omyl než záměr, protože ostatní info bylo velmi cenné. Takže pár možností.

1) Zdroj se spletl.
2) Dabing skutečně je a Kon-Tiki změnil plány z prostých titulků, které byly oznámeny Sectorem.
3) Kon-Tiki změnilo plány a nebyly ani titulky.

Teď tu mám ale dalšího člověka, co měl originálku a údajně si nějaké titulky vybavuje. Tohle bude ještě složité...
@Tarhiel (08.04.2021 02:22): Snažím se to právě ověřit. Na obale je údajně udáváno, že je kompletně slovensky. Jenže jeden starší článek na Sectoru, který zveřejnil ukázky dabingu Prince a Weird War od Kon-Tiki, současně uvedl, že vzniká lokalizace XIII, ačkoli jen titulky. Takže řeším, zda došlo ke změně plánů, nebo zda ten obal kecá (pokud se nespletl ten, kdo mi tu informaci poskytl). Už jsme párkrát už češtiny narazili s tím "kompletně", ale v tom smyslu, že šlo ve skutečnosti o hru bez dialogů. Jenže v XIII se samozřejmě mluví, a tak by udávání kompletní lokalizace bylo totálně mimo mísu...
Nevíte, jak je na to remake ? A nebo je to ztracený případ od té doby, co to vyšlo nehratelné ?
Ani si už nepamätám, že sa to vôbec dá hrať takým spôsobom, ale tak ja som hral ako TPS aj Alpha Protocol, lebo "Stélz" ma takmer nikdy nebaví (výnimka sú Dishonoredy).
Tak ta mise v ponorce je pro me nedohratelna. Nemam zadnou tichou zbran, koukam ze ve walkthrough maji pistoli s tlumicem, no ja nic takovyho nemam. A rukama nikoho na prvni uder nezneskodnim.
@Jumas (11.01.2020 09:52): jj, já jsem zvyklý manuálně ukládat už od věcí typu Doom a pochopitelně jsem na nemožnost manuálního ukládání dlouho nadával. Problém nastává v momentě, kdy v podstatě všichni začnou dělat hry bez možnosti manuálního uložení a následně to nějaká jedna výjimka začne naopak vyžadovat.

Každopádně jsem zvědavý na remaster, uvidíme, jak si poradí s tímhle, ale velké změny bych nečekal.

@PavelU (11.01.2020 10:18): Teď už počkej na remaster, já si to dám celé znovu, i když jsem původní verzi dohrál.
Dodnes to nemám dohrané. Je fakt, že jsem zvolil vyšší obtížnost, ale přestalo mi to jít až někde v polovině hry. Ale hra mě fakt bavila. Jenže nesmyslný systém ukládání. Měl jsem tam myslím neofiko 1.4.
@Phoenix (11.01.2020 09:48): Je to blbost no, já jsem však zvyklý manuálně ukládat a checkpointy mě štvou, ale je to holt ústupek moderním multiplatformním hrám. Každopádně uložit hru a po smrti začínat od posledního checkpointu je blbost. U Třináctky už s tím ale počítám.
@Jumas (11.01.2020 09:46): jj, je to celkem nezvyk, považujeme checkpoint za něco, u čeho se automaticky objevíme i v případě vypnutí a znovuzapnutí hry. Tady to skutečně příliš překombinovali, důvody takového rozhodnutí mi nejsou známé.
@Red (10.01.2020 23:19): Nechceš počkat na remaster? Na druhou stranu nepředpokládám, že by nějak zásadně změnili save system (který byl už v době vydání jaksepatří zmatený a museli jej sáhlodlouze vysvětlovat).
No to ukládání, to je teda síla. Jak rád bych objevoval mapu a vraždil po francouzsku stylově, ale když už pátý den hraju tu stejnou misi od začátku, tak už ji prostě radši nekreativně doklepnu ať mám aspoň checkpoint.
@Widl (04.10.2019 13:22): Chápem, tento komix je dlhý a hra je len, ako píšeš, zhustených prvých pár zošitov, no predsa by som bol rád, keby urobili pokračovanie, kde príbeh ukončia - jednoducho preto, že rovnako dlhá séria ako komix by sa zrejme nepredávala (zase by to skončilo nedokončené) a zároveň hra je iné médium než komix, tu mi iný/kratší koniec vôbec nevadí, ak by bol kvalitný - tí, ktorí chcú, by si stále mohli prečítať predlohu.
@marwel (04.10.2019 03:40): Já myslím, že nezkazíš. Ono to bylo příběhově hodně zhuštěných prvních pár sešitů. Od remaku nečekám nic jiného. K dokončení

Snad bude zájem a dočkáme se pokračování, k dokončení příběhu je ještě daleká cesta, cliffhangerů je tam dost a dost :D
@marwel (04.10.2019 03:40): Mě se ten vzhled nové Třináctky už tolik nelíbí, ta stará nemá jak stárnout, když je to komiks styl. Určitě bych si zahrál nejdřív tu, já jí hrál naposledy před dvěma lety a je to pořád super zážitek. Nabízí se ale i možnost zkusit nejdřív novinku, a pokud bude špatná, vrátit se k původní hře.

@Tarhiel (04.10.2019 09:18): Podle těch screenů to na pokračování nevypadá, poznávám v nich původní lokace. Dokončit příběh by mohli, ale já myslím, že to dopadne více méně stejně a příběh se bude měnit spíše v průběhu, než na konci. O hře je však stále minimum informací a jeden nicneříkající trailer, takže třeba Microïds překvapí.
@Cobot (03.10.2019 21:07): Ted je otazka zda hrat ci nehrat. Do jake miry bude ten novy obsahove stejny a jestli si znovuzahranim originalu nezkazim zazitek (kdyz uz jsem stacil za ta leta ten pribeh uplne zapomenout a jsem takv pripraven :)).
@Zx Atari 500 (01.10.2019 00:48): Však už jsem dávno přidal profil :)

@pajmič (01.10.2019 02:16): Je to remake, takže nepůjde jen o hezčí grafiku, kterou ostatně zrovna Třináctka nepotřebuje. O pokračování se ale s největší pravděpodobností jednat nebude. Původně to mělo vyjít 13. listopadu, ale vydání bylo posunuto na příští rok bez přesného data.
Tak jste mě s těmi komiksy tak navnadili, že jsem si jich musel sehnat všech pět, které vyšly v češtině. Ty první tři jsem koupil na těch verneovkách, jak odkazuje leebigh za 139 i s poštovným, ale ty další dva v tvrdé vazbě mi daly zabrat. Nakonec se mi je podařilo sehnat v antikvariátech sice za více, než by podle mě měla 48 stránková publikace stát, ale i tak za méně, než původní cenu 249 Kč. Každopádně mě to dost bavilo a těší mě, že i když se stále všechno nevyjasnilo, pětka tak nějak ukončila první sérii. Teď si budu muset kvůli vám zahrát hru :)
@mvp23 (31.10.2016 19:27): Jo, myslím, že to bylo tak, jak říkáš, špatný prodejní úspěch hry, neboť to byla hra prostě originální a ne pro masy ... já ji hrál hned jak jsem na ní přišel a to je snad už 10 let zpátky ... jak na ní někde přijdu, tak si ji zahraju, jenže ... dá se nějak sehnat v digitální distribuci? Na Steamu ani na GoGu jsem ji nenašel ... a před těmi 10 lety jsem to hrál u kámoše, takže ani tu verzi nemám ...
@mvp23 (31.10.2016 19:27): Ona to hra oproti komiksu dějově hodně zhustila a zkrátila. Česky bohužel vyšlo jenom pět dílů už před spoustou let. Originální série má ke dvacítce dílů, poslední tři roky teď jede nová od jiných autorů a ještě je spinn-off, XIII Mystery. Originální sérii určitě na netu přeloženou najdeš. Teď nevím, jestli to bylo v češtině nebo slovenštině, ale bylo :) (Mrknul bych třeba na KoCoGel ;) )
@Widl (30.10.2016 12:43): Ten comix zní zajímavě. Je možnost ho někde najít v češtině, ať už v tištěné podobě, nebo někde na internetu?

@Phoenix (30.10.2016 15:03): Myslím, že ten konec vybízí k mnoha spekulacím. Taková jedna velká záhada.

@themacs (30.10.2016 17:27): Ano, mluvilo, ale myslím, že nedostal zelenou právě kvůli ne moc velkému úspěchu prvního dílu. Tím je určitě na mysli prodej.

Mě se to opravdu tak nějak po všech stránkách velmi líbilo. Dohrál jsem to na jeden zátah. Možná by si to i z mé strany zasloužilo ještě lepší hodnocení, ačkoliv i to současné je velmi dobré.