@Charllize (18.06.2020 18:09): Hmm, na tom taky něco bude :).
Na druhou stranu díky kritice právě pitomého, debilizujícího, neoriginálního mainstreamu pak možná vzniklo spousty bezva indie her... záleží to holt na preferenci každého z nás.

Každopádně tvrzení "vše příjímat sluníčkově a nekritizovat" je krátkozraké, kór na databázi her, kde právě díky porovnávání a KONSTRUKTIVNÍ kritice (nezaměňovat s prachsprostým hatem apod.) se o hře hráč doví nejvíce informací či si dokáže více představit, na čem vlastně je či co od hry očekávat.
@Charllize (18.06.2020 18:00): Právě naopak;), ale je rozdíl mezi slepou kritikou typu "je to sračka" a "konstruktivní kritikou", která vypisuje konkrétní vady produktu a informuje, jak by to šlo udělat jinak/lépe.

Díky nekritické povaze většiny kontumentů (kterým je právě jedno, že hrají stokrát reskinovanou stejnou ptákovinu), nás producenti následně krmí takovými blafy :).
@Charllize (18.06.2020 12:01): Tak to už je o nějakém osobním nastavení. Tebe třeba originalita nezajímá. Ale stejně si to nemyslím. Myslím, že jen tu hranici máš třeba jinde. Já třeba originální myšlenky, nápady, technické provedení oceňuji velmi a je to vlastně i důvod, proč se zdráhám hrát nové hry, dokud nemám dohrané ty starší :-)). Protože pak je to jak Gordon, očerňuje hru, která byla ve své době úplné zjevení a hodnotí ji především z pohledu dneška mám pocit.

Všechny databáze jsou o tom srovnávání. A brát všechno jako samostatné celky, já s tím nesouhlasím. Mě právě baví sledovat ty souvislosti, co ovlivnilo co, kde bylo co poprvé. A je vykrádání a vykrádání. Je rozdíl, pokud se po 20 letech někdo vrátí k nějakému postupu, co už zapadl, zpracuje ho nově, vytvoří nějakou novou hodnotu. A je rozdíl, když někdo udělá třeba takové NAM, kde obšlehne kompletní HUD z Duke 3D, včetně zvuku a v podstatě dá akorát jiné textury.

A je prostě zásadní, když přijde hra typu The Terminator: Future Shock, kde je poprvé mouselook. Z dnešního pohledu už 20 let naprostý standard, tehdy nebyl a je to prostě potřeba srovnat a ocenit. Nebo Jurassic Park: Trespasser, kde snad poprvé bylo přítomno tělo hrdiny v rámci FPS, takže nelevitovalo v prostoru, což nebyl standard ani 10 let poté. Nebo samozřejmě ty známé příklady věcí, se kterými prvně přišel Doom nebo Quake.

Je to stejné i s jinými věcmi jako je hudba, film, literatura atd. A taky i tam platí, že je samozřejmě ta většina, které je úplně šumák, že poslouchá ty samé čtyřakordovky furt dokola, nebo furt ty samé comicsové krávoviny furt dokola, nebo pořád ten samý švédský krimithriller a jsou spokojený. Ale prostě jakmile člověk ten umělecký žánr začne brát trochu vážně, pozorumí mu trochu a vzdělá se v něm, a záleží mu vůbec na konceptu autorství, tak je podle mě nevyhnutelné, že by měl vyhledávat a oceňovat nové přístupy a naopak očerňovat to, co pouze parazituje na už vytvořeném. Ale bohužel většinově to tak nefunguje a naopak ti parazité mají častěji větší úspěch, což zase souvisí s nastavením lidského mozku, který oceňuje to, co už zná a bojí se toho, co nezná.

Samozřejmě kapitola sama pro sebe je, co je to vůbec originál, jestli vůbec je možné něco originálního, jak nakládat s různými fúzemi atd. Já to mám nastavené tak, že oceňuji úplně jakýkoliv prvek, který jsem do té doby neviděl nebo viděl málo. A i neobvyklé spojení obvyklého může dělat nové hodnoty.
@Charllize (18.06.2020 12:01): no na jednu stranu mi vadi srovnavani her v dane serii... hlavne Fallout nebo Doom, jak vsichni vykrikuji ze to uz neni to co byvalo a podobne kecy. pokud bych to osobne mel srovnavat tak mi jako vitezove vychazi New Vegas a Doom 3.

me spis vadi kdyz hra kopiruje hru tak okate jako Singularity kde je to vylozene vykradacka ostatnich her bez vlastniho napadu.
Ja nevim ze se porad tolik lidi obsira s tim co je cemu podobne a co kdo kde okopiroval. Jako snaha o ztotozneni se s danou veci to moc nefunguje, pac to miva negativni nasledky a clovek si to tim zkazi jeste vic nez to je. To je opravdu tak tezke koukat na jednotlive hry bez toho srovanani a brat je jako samostatne celky? Stejne jde casto jen o trendy veci ktere postupem casu zapadnou a nasledne znovuobjevovani neceho na co se dana trendy vec uz nevztahuje protoze to uz nikoho nezajima muze byt s krizkem po funuse.

Takovyto, tvl tohle uz nekde bylo, ta ja znam, je reakce macarata jeskynniho na svetlo a ne seriozni nahlizeni na danou vec.

Toz toto je bile, a tamto pred nedavnem bylo taky bile. Kurna podobne to je. Musim to jit nekam napsat !!
Gordon naznačuje že domorodci jsou okopírování dle Johna Cartera, což je klidně možné. To by se dalo říci i o Half-Life 1, proto má poznámka. :) Obě jsou to výborné hry bez ohledu na to co a odkud okopírovali.
Papírový model hvězdné lodi Galaxia pro mladší z časopisu ABC je údajně také kopie z Battlestar Galactica ale jeho kvality to nijak nesnižuje.
Tak dohráno. nebylo to špatné, ale na prdel mě to také neposadilo, mělo to pěknou hudbu, pěkně zvládnuté světelné efekty, umělá inteligence taky nebyla zlá, nepřátelé uměli třeba použít výtah, nebo jít zalarmovat kámoše.

Akorát se mi moc nelíbil design, mapy se děsně táhly, byly zbytečně zamotané, a prostředí mi přišlo naprosto bez nápadu, měl jsem u toho pocit, jako kdybych se díval na nějakej spletenec devadesátkových seriálu v jednom raypunku, jako byla třeba Xena, FarSpace atd... Prostě nízkorozpočtové. :)
Do toho ještě parodie na mimozemského ježíše a originálnost je v prdeli. :-D
chápu že v té době ty bylo jiné terno, ale mě opravdu hrady a domorodý vesnice nebaví, když to má být exoplaneta. Občas se ale i tak ukázaly pěkné scenérie, třeba plavba loďkou v bažinách, to by bylo zajímavé, kdyby to udělali do dnešní podoby.
Snažím se být ohleduplný, vědom si faktu, že jsem dohrál Half-Life letos na jaře.

Ačkoliv jsem vždy fandil Unrealu, tak faktem je že ho zde na DH hodnocený stále nemám. Ohodnotím až dohraji, a samozřejmě budu srovnávat s největším rivalem HL1. Sám jsem zvědav jak souboj dopadne. HL mě dost překvapil.
Se mi líbí jak před pár měsíci Rapier srovnával HL1 s Unrealem a teď se tu děje to samý, jen v jiné roli :)
Takhle "explorativní" je ovšem co si vzpomínám jen že začátku, takže to stačí jen překonat.

Každopádně jestli Gordonovi trvalo pořádně rozjet a nastavit 22 let starou hru jen půl hodiny, tak by si měl spíš gratulovat a ne kvůli tomu fňukat.
No, já si vzpomínám jak mi v Unrealu trval doslova půl hodiny každý loading mapy :)
@Gordon (14.06.2020 06:11): Unreal má rozsáhlé venkovní prostory, jejichž účelem je navodit atmosféru pobytu na cizí planetě (spolu s neútočící faunou nebo NPC). V tomto je skutečně unikátní a je klidně možné, že to zejména dnes leckomu nesedne.

Neexistuje příliš mnoho podobných "explorativních" FPS.
Zatím tedy vcelku bezduchá záležitost, má to pěknou hudbu, no...
Musel jsem to opatchovat a hrabat se v ovládání, to mi vzalo asi půl hodiny, než jsem to mohl rozehrát.
@Isair (21.09.2019 14:02): Unreal zatím to jedu stále na Unreal obtížnost, není to zrovna snadné. Nepřátel je mnohem více. U Quake 2 je to velmi podobné, paradoxně tam dostávám ale větší nálož, protože jak říkáš, stačí jedna až dvě střely z obyčejné pistolky a mám -50-70% zdraví.

No alespoň mi došlo, že sbírám fléry pro tu první zbraň v Unrealu (které tedy na rozdíl od Q2 potřebuje munici), hledal jsem jak je použít na osvětlení temných prostor, teď ještě přijít na to jak použít baterku co jsem našel a bude to super. :)
@Rapier (21.09.2019 11:26): Mno v Quake 2 na hard mi dost možná přišly řadové souboje ještě obtížnější (tam tě přeci jen odstřelej klidně jedním granátem, když se blbě odrazí), nicméně díky syslení quad damage a nesmrtelnosti jsou naopak boss fighty, včetně toho finálního, procházkou růžovým sadem. V Unrealu není příliš boss fightů, ale dokáží (a kór ten finální) zatopit více. U řadových nepřátel je to pak hodně o AI a jejich odolnosti, občas to možná zabere pár reloadů a čím blíže konci, tím bude přituhovat (Quake 2 si celkem drží pořád podobnou míru obtížnosti)... důležité je držet si je od těla, hodně mi při tom překvapivě pomohla ta základní pistolka, kterou považuji možná za užitečnější kousek, jak některé pozdější zbraně.

Hlavního hrdinu si můžeš nastavit v settings podle vlastních preferencí... můžeš měnit i ksicht a oblečení. V té původní verzi byl výběr postavy nabídnutý automaticky před startem hry (viz. video), v té gold edici už jej musíš najít.
@Isair (20.09.2019 07:16): dobrá tedy budu pokračovat s nejvyšší obtížností. Nicméně u Unrealu se bojím toho co potkám více než u Quake II. K tomu hodně pomáhá dynamický hudba.

Jak jsem zmiňoval tu chodbu kde se odráží vše od podlahy ve vězeňské lodi, jen tak mimochodem jsem se podíval pod sebe dolů a zaregistroval že hlavní hrdina je ONA! :) Také se mi docela líbí pokus o příběh. Ne že by tam toho bylo hodně ale i to málo vcelku obstojně vysvětluje o co tam jde.
Zkusil jsem Unreal na Unreal obtížnost. No nevím jestli mám chuť na tuhle variantu. Ihned po opuštění vesmírné lodi, mě překvapila ta zelené potvora zavěšená na stropě jak střílí šipky. U vstupu do skal byly pro jistotu hned 3 alieni co střílí z rukou rakety. Ne že by nešli ustřílet ale na to, že to je teprve začátek hry, je to slušný nášup nepřátel. :) Nevím zdali se to později dá ustát.

@Garret (19.09.2019 16:34): nasvícení, barvy, vizuálně to je dílo samo o sobě, kam se na to hrabe Quake 2 (ten původní bez bez Ray Tracingu).
@Isair (19.09.2019 09:28): dobře přesvědčil jsi mě, rozjedu to znovu na Unreal obtížnost. Je fakt že na Normal to je až příliš snadné. Tenkrát ta obtížnost na mě ale působila jinak. Na takovou AI člověk nebyl tenkrát zvyklý.
@Rapier (19.09.2019 09:21): Unreal bych se být tebou nebál. Já to začínal na Hard a ta mi právě přišla vcelku snadná, tak jsem zvýšil na Unreal a ta jakože už byla tou výzvou, kterou od podobných starých FPS očekávám, ale zároveň to nebylo nehratelné peklo.
Imo prostě jiná obtížnost nemá příliš smysl, zbytečně to ubírá na atmosféře... teprve na Unreal jsou nepřátelé opravdu těmi obávanými lovci a plně se využije jejich skvělá AI.
@Isair (19.09.2019 08:59): s tou volbou obtížností to je dobrý postřeh. Zatím mě žádné AI nedostalo. Překvapivě mě nechybí ani lékárničky. Taky se mi to zdá nějaké moc lehké. Nevím zdali jsem tak vycepovaný z hraní Battlefield 4 v MP ale si zdvihnu obtížnost.
@Rapier (19.09.2019 08:48): Taky mě to při poslední hře neuvěřitelně rozsekalo, možná ještě více jak tehdy (resp. určitě více jak tehdy, překvapivě jsem nikdy velký fanoušek Unrealu nebyl a oblíbil si ho až o dost později, byť z technické stránky mi samozřejmě spadla čelist už tehdy, podobně jako později z prvního Halfu či Turoka 2). Hlavně to první opuštění lodi, když tam začne hrát ta skvělá hudba a vy jako jediný přeživší na cizí planetě... má to zkrátka dost jedinečnou atmosféru a hraje se to stále naprosto skvěle. A zdejší AI se vyrovná jen velmi málo her. Dost možná jen vojáci z HL 1 a první FarCry.

Jediné co mě překvapilo je, jak je hra na "normal" snadná, opravdu má smysl ji hrát pouze na "Unreal" obtížnosti, kde se už tedy hra s hráčem opravdu nesere, jak to má u podobných her býti :).
Tak jsem po dlouhé několikaleté pauze znovu rozehrál Unreal. Tak musím objektivně říct, že ta hra v době vydání musela, a nejen na mě a i co si tak pamatuji všechny mé kamarády, působit jako hra z jiné doby.
Psal se rok 1998, 3Dfx grafiku jsem neměl, na S3 Virge DX/GX 4MB to s AMD 233 MMX běhalo ale dobře. Kvalita textur i bez akcelerace byla excelentní.

Grafika je na dnešní poměry hranatá ale design levelů, otevřené prostory, dynamické osvětlení kdy střely z první energetické zbraně ozáří temné prostory, AI nepřátel metajících kotouly a hezky vpadajících do zad, to vše mě znovu dostalo.

Už samotný začátek ukazuje na tehdejší dobu naprosto fantastickou grafiku, v lodi je místnost s brněním kde se nádherně vše odráží od podlahy, pamatuji si, že jsem z toho byl doslova v šoku, tenkrát když jsem to poprvé pustil akcelerovaně na 3Dfx Voodoo 1! Člověk nevěřil vlastním očím. Sotva rok, dva zpět jsme běžně hrávali Doom, Duke Nuken 3D, Shadow Warrios a Quake 1 později na Open GL akcelerovaně. A pak to přišlo: Unreal. Masakr.