Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

The Terminator: Future Shock

24.05.1996
82
76 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Revoluční 1st person akce, která poprvé hernímu světu ukázala, jak snadno se dá 3D akce ovládat za pomoci myši a klávesnice. Terminátor nabízel nepředstavitelnou atmosféru, jedinečné mise, ale i propracovaný příběh. Hrajete za jednoho z příslušníků hnutí odporu vedeného Johnem Connorem a v jeho kůži plníte rozličné mise.

Hra se spíš soustředí na plnění různých diverzních akcí, a tak jako správný bojovník za svobodu budete infiltrovat nepřátelské tábory, ničit generátory a vůbec dělat mnoho pro spásu lidstva. To všechno na obrovských mapách posetých důkazy války (jako jsou pohozené zbraně, hromady kostí či mrtvoly těch méně šťastných členů odboje), kde do každé budovy můžete vlézt a za každým rohem číhá nepřítel. A že jich není málo.

Na Future Shock ještě v roce 1996 navázalo pokračování s názvem SkyNET, které bylo původně vyvíjeno jako datadisk a nabídlo mimo nového singleplayerového obsahu i multiplay.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 85
V době velkého soupeření her Duke Nukem 3D a Quake tady byla ještě další FPS. Přišla o nějaký ten měsíc dřív. Vysloužila si primát prvního průkopníka mouselooku. Když budeme objektivní, Quake vyšel jen o dva měsíce později. Mouselook přinesl také. Byly to nezávisle na sobě vyvíjené hry. Ale Terminator byl první. Revoluce, díky které bych hře odpustil spoustu neduhů. Ta pravá revoluce podle mě ale spočívá v průkopnickém level designu.

Neběháte tady v malých uzavřených levelech a nehledáte klíče k dalšímu postupu jak to bylo v doomovkách do téhle doby zvykem. Tady jsou úrovně otevřené. Můžete jít kam chcete. Když chcete, můžete prohledat barák. I když vám to třeba k ničemu nepomůže. V misích plníte různé úkoly. Většinou diverzního typu. Jak exteriéry, tak interiéry jsou dost monotóní. Co byste ale chtěli v roce 96. Do téhle doby jste si ani nemohli zajezdit v džípu nebo zalétat se vznášedlem.

Hra má perfektní atmosféru. Všudepřítomná zkáza post apokalypsy. Všudepřítomná smrt a vražedné stroje. Zvuky a hudba jsou tak jak mají být. Hra se s vámi moc nemazlí. Jen to ten typ, kde si můžete rozbít bednu po které musíte vyskákat k dalšímu postupu. Nebo když plníte úkoly ve špatném pořadí a hra vám díky tomu uzavře cestu dál. Doporučuji tedy savovat na víc slotů. Někdy to bylo k vzteku, když jsem musel opakovat celou, už skoro hotovou, misi. Co bylo ale horší, bylo zjevování nepřátel za zády nebo těsně před vámi. Nepamatuji si, že bych někde tolikrát použil save/load. Chápu, že prostranství jsou veliké a nepřátelé pomalí. Tohle byl ale pěkný vopruz.

Bohužel má hra časté technické problémy. Několikrát jsem to musel načíst, protože jsem se zasekl o překážku. Hra občas padala. Grafika v rozlišení 320x200 taky není nic moc. Z vyšším rozlišení z datadisku si moc nerozumí. To hře ale odpouštím. Má totiž mouselook a díky tomu je samotné ovládání pohodlné a dynamické. Vlastně jako u všech dnešních FPS. Akorát, když se skrčíte, tak se nemůžete pohybovat.

Hra má podle mě velmi uspokojivé zakončení. Takové realistické. Dost mě to potěšilo. A taky je slušně dlouhá a celou dobu zábavná.

Herní výzva "Hrátky s časem" (normal)

Pro: mouselook, průkopnický level design, dopravní prostředky, atmosféra

Proti: zjevování nepřátel, technické problémy

+27
  • PC 90
Dnes dohráno po dlouhých letech znovu. Hutná atmosféra, poměrně vysoká, ale hratelná obtížnost, slušná pestrost misí, skvělý level design, briefingy. Obrovské a někdy ještě větší levely bez loadování. Možnost jít přímo za cílem nebo prošmejdit každičký kout, rozbořený domek. Například hned v první misi možnost vyčistit vyhlazovací tábor, ze kterého jste sotva utekl. Poslední level až frustrující, ale nakonec: "...you have won the war before it was ever fought..." Perfektní zážitek, i dnes (díky Dosboxu) stále hratelná hra.

Pro: Atmosféra, level design, mise v jeepu a vznášedle

+25
  • PC 90
Rok se sešel s rokem a opět jsem nainstaloval Future Shocka. Stává se to už mým pravidelným koníčkem a vracím se k této hře vždy velmi rád a nadšen. Inu, proč se tedy s vámi nepodělit o to, proč to opakovaně hraji, co mě na tomto titulu zaujalo, zda-li je to hratelné i dnes či mnoho dalších informací. Jedno vám mohu říci předem, pro mě osobně se jedná o nejlepší hru (včetně pokračování s podtitulem Skynet) s terminátory ever.

Future Shock vyrobilo a vydalo studio Bethesda a do světa jej vypustilo roku 1995. V té době mi bylo deset let a sjížděl jsem hry jako na běžícím páse. Mimochodem jsem odebíral různé herní časopisy a jeden z nich, jmenovitě SCORE mi přinesl hratelnou demoverzi tohoto skvostu. Podařilo se mi jej nainstalovat a dokonce i spustit, nicméně se mi to skoro vůbec nehýbalo, měl jsem tenkrát ještě poměrně slabé PC a doporučená sestava pro hraní byla nadupaná 486.

Bylo by dobré ve zkratce zmínit, o čem pojednává příběh. Proč ve zkratce? Inu, ono to ani jinak nejde. Píše se rok 1995 a na města po celém světě dopadají nukleární hlavice - střih - nacházíte se v roce 2015 a jste na útěku (spolu s vašim kolegou) z vězeňského tábora Skynetu. Váš kamarád to po cestě koupí ale před smrtí vám poví, kam se máte vydat a kde hledat podporu. A tak se vydáváte na cestu, po které potkáte jak člověka který se jmenuje Kyle Reese tak třeba vůdce všech vůdců Johna Connora. Dostanete mnoho úkolů, zažijete kupu zábavy, přijdete o nejednoho parťáka, abyste se nakonec dostali k "jádru" věci a hru řádně dokončily.

Možná to bylo žánrem (jelikož filmy naprosto zbožňuji), nebo tím, že hra přinesla mnoho revolučních prvků (jako například kompletní ovládání - rozhlížení do všech směrů - myší), ale od té doby jsem jí byl pohlcen. O pár měsíců později, když jsem měl konečně dostačující výkon na hraní této gamesy jsem ji rozjel znovu, tentokrát však už plnou verzi. Užíval jsem si rozhlížení myší, skvělé, hutné atmosféry, hudby a dalšího. A abych neopomenul, byl jsem doslova vyděšený z každého dalšího střetu s roboty, měl jsem z nich doslova respekt a proto jsem se ve hraní mnohokrát nedostal daleko.

Pravděpodobně za to mohla vysoká obtížnost ale na svou dobu především i můj věk (na jednu stranu to bylo dobře, byl jsem vytrénován těžkými hrami a nepotřeboval jsem k tomu Dark Souls - celá devadesátá léta totiž byla řádně hard). I při volbě easy nešlo o jednoduchou záležitost a bylo třeba být obezřetný, šetřit municí a dávat pozor na to, co se kolem vás děje. Hra neodpouštěla ani sebemenší chybu. A když to nebyly roboti, co vás zabíjelo, bylo to prostředí (například jste mohli střelit vedle nepřítele do blízko vás stojícího auta, které následně vybuchlo a vzalo vás do pekel či při couvání před roboty spadnout do jámy, kde vás pohltila radiace) či bugy (například zasekávání za budovy, torza robotů - okamžitá smrt - či chození po římsách ze kterých jste padali jen proto, že jste šlápli na špatný pixel).

Prostředí, po kterém se hráč pohybuje, bylo na svou dobu nevídané. Velké, nukleární válkou postižené město, kde nebyl problém se ztratit. K tomu si připočítejte budovy, do kterých bylo možné vlézt (většinou, pokud vás sem nevolal quest, jste zde mohli nalézt munici či zbraně navíc). Do toho všeho vás nikam nevedla žádná šipka jako dnes, vždy bylo třeba dávat při briefingu před misí pozor na to, co je vám sděleno a podle toho jednat. Příkladem budiž hned druhá mise, kde jste nasedli do obrněného džípu (po jisté modifikaci stroje jste mohli dokonce létat se stíhačkou Skynetu) a museli jste se doslova řídit kompasem či budovou u které bylo nutné zahnout nebo jste se nadobro ztratily.

Proti vám stála doslova armáda a ta se skládala z téměř dvaceti druhů protivníků. Většinu z nich jste mohli dokonce vidět ve filmech (například letouny či tank Goliáš - nezapomenulo se však ani na modely T600 a T800). Co dnes může působit trošku směšně je to, že rozstřílet se dali naprosto čímkoliv. Pokud jste byly trpělivý a měli jste velké štěstí, dali se nepřátelé (alespoň ty pozemní) umlátit i železnou tyčí. Většinou však stačilo pár dobře mířených ran z brokovnice a byl klid. Nicméně výběr zbraní byl naprosto obrovský. Namátkou zmíním třeba UZI, brokovnici, raketomet, těžký kulomet, plazmomet či třeba granátomet. Sekundárně jste měli po ruce granáty, zápalné lahve nebo tašku s trhavinou na větší (a především úkolové) věci.

Ničení nepřátel tváří v tvář končilo většinou vaši smrtí, protože nikdy proti vám nestál jen jeden enemáč (většinou se to na vás slétlo ze všech stran). Dalo se však využít chybičky hry. Pokud jste opravdu pomalu a obezřetně postupovali, před vámi se začala rýsovat silueta robota, na kterou už bylo možno střílet aniž byste byly spatřeni. Zvláště v posledních misích (kde doslova na každém metru bylo alespoň pět robotů) se tento postup vyplatil a to především v kombinaci s neustálým sejvováním (ručním, quick save v té době ještě neexistoval). Hrdinský hurárambostyl se zde moc nevyplatil, především protože když jste někoho zlikvidovali, rozletěl se na kusy a ty vás mohli (i smrtelně - jako to bylo u okolního prostředí) zasáhnout.

A co náplň hry? Ve velké většině případů stačí někam dojít a něco tam udělat (nic nového). Jednou zachraňujete vlastní tábor od vyhlazení abyste v další misi hledali nové místo kde spustit kotvu. Jindy létáte vzduchem a ničíte blížící se tankovou zkázu. Jsou zde však i klasiky typu vyhoď do vzduchu satelity, zachraň přeživší ve vězeňských táborech či zjisti více o tom, proč se něco děje. Většinou ale mačkáte tlačítka, hledáte co se kde otevřelo, skáčete po plošinkách a do toho kosíte a ničíte vše, co se vám dostane do cesty a to bez slitování.

Proč to tedy vlastně každý rok pravidelně instaluji a hraji? A vyplatí se to hrát i dnes? Vracím se k tomuto dílu hlavně kvůli perfektní atmosféře zmaru a béčkovému příběhu. Doslova mě baví číst si briefingy před misí a potulovat se městem, které pohltila zkáza. Neskutečně mě bere likvidace nepřátel, ozvučení hry (především hudby) a náplň úrovní. Velmi mě těší vzhled robotů a jejich chování. A naprosto si užívám postavy, které se ve hře mihnou. Je možné to ale hrát i dneska, kdy jsou standarty moderního hráče naprosto jiné a neodpouští se jakákoliv chybka v dizajnu hry? Inu, odpověď si musíte nalézt samy, ode mě dostanete jen varování. V této hře je velký problém i skákání, když už se někam vyšplháte a chcete skočit - například na římsu pod vás - s velkou pravděpodobností se o ní zaseknete a okamžitě začnete loadovat hru. Další věcí ,co dneska už mnoho lidí neunese, je grafika. Já osobně hru hraji v rozlišení 320x200 (pokud máte hru Skynet, nabízí se možnost hrát ve vyšším rozlišení protože lze v menu této hry přepnout do Future Shocka) a to na velkém monitoru může způsobit i silnou bolest hlavy (Skynet sice už nabízel 640x480 avšak i na dnešním systému se hra místy seká a je náchylná k pádům). A padání hry, to je jedna z dalších nepříjemných věcí a proto je třeba velmi často ukládat. Mě osobně hra spadla asi dvakrát (zažil jsem i verze které padali mnohem častěji), ale možná za to může styl, jakým jsem se ji naučil hrát a to maximálně hodinka denně (občas při delším hraní a používání funkce load titul velmi padal). Co zamrzí o to víc, je fakt, že hra se nedá skoro vůbec sehnat (alespoň ne legálním způsobem) a už vůbec neexistují žádné modifikace či updaty remasterující grafiku. Pokud patříte do starého železa a hra vás minula, určitě si dožeňte vzdělání, protože mnou výše zmíněné vady v klidu překousnete. Pakliže se řadíte mezi mladší publikum dobře zvažte, zda se do toho vůbec pouštět, ale pokud vás historie baví, minimálně za pokus to stojí. Nyní mě však omluvte, na řadě je Terminátor s podtitulem Skynet, který rozehrávám vždy po dohrání Future Shocka. Pokud uvážím, že je co k tomuto pokračování psát, určitě nějaký článek sesmolím. Přeji pěkný zbytek dne.

Pro: Perfektní atmosféra - Skvělá hudba - Zábavná náplň hry

Proti: Zasekávání se o textury či roboty - Nedoladěné skákání - Občasné pády hry

+24
  • PC --
Po spuštění hry mě hudba v menu vyhecovala zkouknout znova legendární dvojku a poté taky trojku. Ano, s odstupem času můžu říct, že příběh se pod všemi těmi časovými paradoxy hroutí jak domeček z karet, ale ve své době jsem byl unešený především z efektů a té neskutečné atmosféry. Ještě dnes mě, při vzpomínce na VHS kvalitu, mrazí v zádech.

A stejně tak unešený bych byl i z Future Shocku, hrát ho v 96‘tym. Ano, asi bych ho nebyl schopný hrát příliš úspěšně, kvůli obtížnosti. Asi bych se nedokázal dostat přes některá místa, kde mi muselo pomoci walkthrough.
Ale rozhodně bych si jej pamatoval dodnes jako jednu z nejlepších stříleček, která byla jen tak mimochodem i revoluční (díky poprvé použitému free-looku).

Tíživá atmosféra soumraku lidstva. Otevřený prostor, kde si můžu jen tak, for fun, vlézt do každé budovy kolem. Kulky se odrážejí od zdi a zraňují mě, vystřelenou raketu můžu navádět z FP pohledu a ty vznášedla a tanky mají nejen docela dobrý fyzikální model, ale ony se i dobře ovládají! Kdo to tehdy měl?

Je ostuda, že se dnes vytvářejí remaky her, které jej ani nepotřebují a takové hle klenoty zůstávají bez povšimnutí. Ačkoli na dnešních PC Future Shock funguje, nevyhnulo se mu pár nepříjemných věcí, které většinou souvisí s vyšším rozlišením 640x480, se kterým přišel SkyNET. Hra neběží moc plynule a v interiérech je fps přímo žalostné, navíc při radiaci hráč nic nevidí, protože obrazovka naprosto zrudne - originálně má ale jen problikávat. K tomu docela dost bugů, která často znemožní postup.

Skončil jsem ve 14. misi (za 17ti) a už cítím, že bych to dál táhl na sílu. Nechce se mi pokračovat, dohrání by tak bylo jen otázkou dalšího zářezu a to nechci. Nechám to vyhnít... I'll be back!

Bugy, na které jsem narazil:
- 12. mise - po stáhnutí dat z jedno počítače se za mnou zavřely dveře, které nebylo možno otevřít. ve walkthrough na yt bylo jasně vidět, že daný člověk s tím nemá problém. musel jsem část mise hrát znova a postupovat v jiném pořadí.

- 13. mise - nebylo možno zabít Miltona Bishopa, projektily létaly skrz něj. údajně známý bug, který je způsobený hi-res verzí. cheat na ukončení levelu.

- 14. mise - při přechodu mezi 14. a 15. misí mi hra padá. zatím se mi nepodařilo zjistit, jak to obejít... EDIT: vyřešeno použitím cheatu na přeskočení levelu ve Future Shock verzi a poté překopírování save do Skynet verze.


Díky Honzekovi za poskytnutí funkční verze.
+18
  • PC 95
Tato hra je pro mě jedna z těch nezapomenutelných. Nejen pro to,že mi \nám\ ukázala jiné ovládání her,ale hlavně pro svoji postapokalyptickou atmosféru,kde ve venkovních scenériích hvízdal vítr v troskách města a bylo slyšet přicházející nebezpečí,souboje v budovách nebo podzemí, kdy člověk čelil přesilám robotů. To to vše bylo podpořeno solidním příběhem,který šel ruku v ruce s vizuální stránkou hry.
+16