Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

NAM

Napalm

49
31 hodnocení Platformy
Žánr:
akce > 1st person akce *
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ano
Datum vydání:
31.07.1998 PC
Vývojáři:
TNT Team
NAM (v Evropě pod jménem "Napalm") je FPS běžící na už v době vydání celkem zastaralém Build enginu, která se odehrává v prostředí vietnamské války. Hráčovou postavou je americký mariňák Alan Mason, který se dostane za nepřátelskou linii a musí se tak probojovat skrz džungli plnou vojáků Vietcongu.

Kvůli snaze o realismus byla životnost postav velice malá (stačil jeden, dva zásahy na zabití) a to včetně hráčovy postavy, což vedlo k velké obtížnosti hry. Hráčovy zbraně se omezovaly na výzbroj amerických jednotek (puška M16, kulomet M60 apod.), nechyběla možnost během hry narazit na americké spolubojovníky.


Poslední diskuzní příspěvek

leebigh: já se to hrát nechystám, ale je to zajímavý úkaz. Jsem si hned pustil video a opravdu je tam ten Duke moc vidět, je tam i to…

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 45
Většinou se na hrách, které jsem měl možnost hrát. snažím vždycky najít něco pozitivního. Vždyť i u těch největších propadáků se jejich autoři v absolutní většině případů snaží do hry vložit co nejvíce své duše a tvůrčího úsilí. Ale v případě 3D akce Nam, kterou jsem v rámci historického exkursu a snahy poznat co nejvíce her na enginu Build využil také do letošní DH herní výzvy, toho mnoho dobrého nenacházím.

Přitom pozadí vývoje je mi docela sympatické. Tři úspěšní autoři totální konverze pro Duke Nukem 3D jménem Platoon, byli angažováni major firmou GT Interactive, aby pro ně vytvořili plnohodnotnou hru. Bohužel na shodném enginu Build, v době vydání již za zenitem. Cílem hry bylo vytvořit realistický herní zážitek války ve Vietnamu. I z tohoto důvodu byl nejspíše angažován armádní specialista seržant Dan Snyder, tvůrce armádního výcvikového simulátoru na Doom enginu, Marine Doom.

Pomiňme zastaralé technické zpracování, v rámci možností byly vybudovány docela slušně vypadající lokace i na poměry Buildu, i když je pravdou, že některé starší hry používající shodný engine jsou na tom vizuálně lépe, třeba Shadow Warrior či série Redneck Rampage. Autoři si navíc ulehčili práci a převzali Dukovo hekání a HUD z původní hry, což by se u komerční hry rozhodně stávat nemělo. Ale atmosféra vietnamských bojů je docela reálná, prostředí džungle zahrnuje nejen široké travnaté pláně pokryté vegetací, ale i tenké stezičky mezi stromy a křovinami, vodopády a skalisté vrchy. Nechybí ani urbanistické prostředí města a také kultovní, z Vietnamu známé podzemní chodby.

Design je poměrně lineární, úrovně jsou plošně relativně rozsáhlé a nechybí rozlehlejší volné plochy, k cílovému místu vede často více možných cest, ale bloudění naštěstí nehrozí. Jen jednou jsem musel vyhledat pomoc YouTube, když průchod do podzemí v podobě úzké šachty byl poměrně zákeřně schován.

Předchozí hry na Build enginu byly plny humoru, různých easter eggů a jejich atmosféra přinášela odlehčenost a zábavu. Hlavním problémem Namu je bohužel jeho realističnost a vážnost, což s sebou přináší obtížnost a frustraci. Je mi jasné, že Vietnamská džungle byla pro obě zainteresované strany žhavým a brutálním peklem. Bohužel na hráče čekají nástrahy na každém kroku i ve hře. Nevím jak je tomu ve známějším a úspěšnějším Vietcongu, který jsem zatím nehrál. Ale v Namu je hráč každou chvíli krůček od brutální smrti.

Přesná muška protivníků, nepřehlednost terénu pokrytého vegetací. ve které se příslušníci Vietcongu nedají zpozorovat. Vy je nevidíte, ale oni vás ano a přivítají vás sprškou kulek. Zákeřní a lstiví vojáci, kteří vypadají jako mrtví a zhmotní se často až před vámi a nepomůže ani preventivní střelba do těl, pokud je zaregistrujete včas. Neustálý a nepředvídatelný respawn vietnamčíků nejlépe přímo za vašimi zády vám nedá chvíli klidu, a tak si nejste jisti ani tam, kde jste provedli důkladnou čistku. Zákeřné miny, které se objevují podle Murphyho zákonů tam, kde je nečekáte, zejména při šmejdění v zastrčených koutech. Ano, jsou na zemi vidět, ale exploze nastane zrovna tehdy, pokud se váš pohled stočí někam výše od země. Dokonce se stává, že vám na hlavu nasypou bomby spřátelené tryskáče.

Hra se tak díky těmto překážkám neskutečně táhne a chybí dynamika a dobrý pocit z vykonané akce, Je to spíše trápení a postup kousek po kousku, s neustálými loadingy, a tak zanedlouho se alespoň u mě dostavila nuda. A nepomohla ani snaha autorů o změny prostředí. Je třeba adekvátně volit obtížnost. První epizodu jsem se sebezapřením dohrál na druhý stupeň, ale v té druhé jsem zbaběle hrál na tu nejlehčí. Pokud bych si hru nezvolil do Herní výzvy, asi by zůstala nedohrána.

Zbývá ještě pochválit spolehlivou funkčnost Steam verze, která zachovává originální vzhled i ovládání, a funguje na DosBoxu bez problémů pod Windows 10. Pokud si vyextrahujete potřebné zdrojové soubory, lze vizuálně vylepšenou verzi provozovat i pod portem EDuke32, se kterým by měla být plně kompatibilní.

Nam je vhodný pouze jako exkurs do herní historie, ale pokud chcete zábavnou akci, rozhodně vyzkoušejte spíše starší tituly na Build enginu. Je jich dost a třeba Blood se dá v modifikované verzi hrát i zdarma. Jako další dílo autorského týmu vyšla ještě podobně laděná hra World War II GI, ale po zkušenostech s buildovským zpracováním války ve Vietnamu váhám, jestli ji mám vůbec zkoušet...

Pro: Pestrá prostředí, spolehlivá funkčnost

Proti: Pomalá dynamika akce, přehnaná obtížnost, frustrující zákeřné pasti a nástrahy

+34
  • PC 60
Tahle hra se hodnotí obtížně. Z dnešního pohledu je technické zpracování na velice nízké úrovni, ale bohužel tomu tak bylo i v době vydání. NAM vyšel v roce 1998 stejně jako Unreal, Half-Life nebo Turok 2: Seeds of Evil. Všechny tyto hry i mnohé starší mají lepší grafické zpracování. NAM využívá engine Build, ale nevyužívá ho tak dobře jako například Shadow Warrior nebo Redneck Rampage, které jsou starší.

Ve své době hra zaujala zasazením do Vietnamu. Dnes je už k dispozici řada lepších FPS s touto tématikou například český Vietcong. Hra obsahuje dvě kampaně po 7 misích. Některé jsou zpracované poměrně slušně a zábavně, většina je spíše průměr. Hratelnost není špatná a většinu poměrně krátké hrací doby jsem se bavil. NAM obsahuje i multiplayer, který jsem ale nikdy nezkoušel, ale nečekal bych od něj nic závratného. Pro fanoušky starších FPS nejde o špatnou volbu a jde o seznámení s tehdejší průměrnou produkcí. Pokud jste fanoušci modernější hratelnosti NAM raději ani nezkoušejte. Pokud by hra vyšla o nějaké 2-3 roky dříve mohla se dočkat i úspěchu.
+20
  • PC 30
Jako malýho mě to bavilo, byla to prostě další střílečka a na svým prvním pc jsem bral všechno. Hru jsem si z nostalgie zase sehnal, abych si ji zahrál a bohužel... Build Engine nebyl dobře využitý a to nabízel už tehdy mnohem víc. Relativně prázdný prostředí a hlavně, hodně špatnej a ofláknutej level design. Zajímavé na celé střílečce je jen to, že se odehrává ve válce ve vietnamu.

Pro: Originální prostředí války ve vietnamu.

Proti: Level Design, nevyužitý engine, celkově nic moc.

+10
  • PC 40
Súdruhovia toto sa vám nepodarilo. Grafika a engine tejto hry boli v roku 1998 pasé. V dobách kedy sa dostala na trh kultová hra Half life a rok predtým Quake s novodobým premakaným engineom sa NAM vyjíma ako jasne technicky zaostalá záležitosť. Možno aj to je jeden z dôvodov prečo v svojej dobe u hráčov absolútne prepadla. Nepriatelia či vaši vlastní vojaci tu vyzerajú jak igráčci. Vojenská technika vrátane tankov, džípov, helikoptér či obrneného transportéru M 113 zasa vyzerajú jak vystrihovánky z ábíčka. Otravná synťáková hudba, a plno všelijakých bugov. Pripadá mi to že túto hru narýchlo spichol nejaký Vietnamec za 2 dni. Človeka tu aj ubíja neustály respawn nepriateľov, ktorí sa tu zjavujú ako duchovia a keď si myslíte že ste vyčistili celú oblasť, tak práve vtedy už za vami stojí 5 vietcongov. Jediným kladom tak zostávajú zbrane, aj keď M 16 tu má účinok asi ako vzduchovka, tak tu máte k dispozícii starú dobrú M 60, granátomet M 79, brokovnicu, odstreľovačskú pušku či protitankovú strelu LAW 72. Malým atribútom je snad len to, že sa tu objavujú vaši "spolubojovníci" v podobe medica, radistu či ženistu. K prospechu vám je tu však len medic, ktorý vás môže ošetriť čo je veľká výhoda. Tým sa dostávam k ďalšiemu záporu - aj keď hrajete na najmenšiu obtiažnosť, tak tu nájdete len málo lékarničiek. Ďalším takým atribútom je že tu môžete sadnúť za guľomet M 2 browning či M 60 v helikoptére, avšak musíte zobrať muníciu z bedne a ked od gulometu odskočíte, už zaň znovu sadnúť nemôžete. Totálny trapas je tu potom mínomet, ktorý má dostrel max. 3 metre. Čaká tu na vás 14 misií a 2 multiplayerové levely, ktoré sú však rovnaké. Už po dvoch leveloch sa však už hra zdá jednotvárna a máte chuť ju vypnúť. Áno keď som mal svoj prvý počítač v 9 rokoch, tak som túto hru hrával s chuťou, dnes už ale zostalo len znechutenie z tejto totálnej odfláknutej FPS a predpotopného enginu.

Pro: Zbrane

Proti: Hudba, engine, grafika, nelogičnosti, bugy, celková predpotopnosť a technická zaostalosť

+9
  • PC 5
NAM je totální trapas. Mám pocit, že psaním tohohle komentáře jsem strávil víc času, než strávili autoři při tvorbě této hry.
+6 +9 −3