@CeBrk (17.08.2020 08:22): To, co jsi popsal, je v podstatě adventura, jen aplikuje point and click na rozhovory a odemyká správným výběrem odpovědi další možnosti. No nemohl jsem si nevzpomenout na Indyho 4. Samozřejmě když to RPG hra má taky, tak je to fajn, třeba stařičká Ultima Underworld podobně v rozhovorech pracuje. A ta U 7 taky. Jenže mají pro mnohé ty fujky souboje, v kterých postava získává expy. Fajt by se někteří měli vykašlat na RPG, když se jim nelíbí jeho zákonitosti. A osekat hru o souboje není vývoj, to je downgrade.
@Tulareanus (17.08.2020 00:52): Dokázal jsem to zakladateli žánru, čili je to tak z praktického reálného hlediska. Když něco tak je, není třeba vymýšlet filozofické teorie, že by to mělo správně být jinak. A definice RPG na wiki není pro mě absolutní zdroj reality či pravdy. Záleží vždy, jaký názor na věc má ten, kdo text na wiki vkládá.
@Richmond (14.08.2020 17:15): Tak jsem si ten jeho text precetl a je to proste celej cRPG addict, dalo se to cekat. Je fakt, ze U7 ma opravdu mizerny souboje a vyvoj postavy je nekde na urovni hry Nox, i kdyz asi lepsi, protoze se tam da trenovat cela druzina, ale vzhledem k tomu, ze tu hru hral snad nejdyl ze vsech a evidentne si s ni vyhral ve smyslu hrat, tak bych rozhodne cekal vyssi hodnoceni v nekolika dalsich kategoriich mimo combat. Mohl aspon pridat bod u Encounter and Foes nebo Equipment. Vlastne i ty jeho kategorie jsou dost podivny, michat grafiku, hudbu a interface, to je pomalu na 3 samostatny kategorie, ale pokud je fakt barvoslepej a hraje bez zvuku, tak je to tezky....

Porad si myslim, ze by u nej mohl jit na prvni misto Betrayal at Krondor, hodne vysoko bude mirit i Realms of Arkania: Star Trail.
@Phoenix (17.08.2020 08:35): V závorce je aj. Definici braku znám dobře. Žádné logické chyby nevidím. Napsal jsem to brilantně. Až jsem na sebe hrdý.

"Definičním znakem braku skutečně není toliko to, že něco pokračuje v zajetých kolejích, to bylo brakem logicky kde co."

Neváhej se btw někdy podívat na mé komenty k novějším RPG (vč. Numenery a Disco Elysium) a pokusit se nahlédnout, co v nich vidím. Třeba tam zahlédneš i to RPG. ;)
@CeBrk (17.08.2020 08:46): Řekl bych, že jsi uhodil hřebíček na hlavičku. Jde o názor, který jsem nikde neprezentoval jako fakt, už proto, že sám dobře vím, jak obtížné je něco takového definovat (nejde o definici množinového rozkladu nebo hodnoty gravitačního zrychlení). A přesně jak píšeš, jak mám právo já na svůj názor, tak máš stejné právo Ty na svůj. Ani jednoho nás zjevně neuráží existence lidí s odlišným názorem.

Tvůj dotaz je výborný, dívám se na to asi jako na existenciální drama jménem Terminátor II, speciální verzi filmu, ve které jsou vystříhány všechny akční scény a zůstávají pouze úvahy a rozhovory postav :-))
@Phoenix (17.08.2020 08:35): To je v pořádku, máš na tento názor stejné právo jako já na opačný. Celé to stojí a padá na tom, že se zde neshodneme ani na definici počítačového RPG. Dovolím si ještě jeden hodně podpásový a provokativní dotaz. Co kdyby svého času tvůrci Ultimy Underworld vydali demo, které by ale končilo ještě před setkáním s jakýmkoli nepřítelem. Bylo by to demo RPGčkem či nikoli? :-)
@CeBrk (17.08.2020 08:22): Přesně z takového hypotetického příkladu jsem vycházel a něco takového bych za RPG nepovažoval. Jinými slovy, pokud by ve Fallout (ten je takové hypotetické hře dostatečně blízko) nešlo bojovat, byla by to podle mého adventura.

@Jab (17.08.2020 07:51): "Pokud by se žánr RPG měl řídit jen tím, co mu nadefinoval Dungeon Master (aj.), tak by beze zbytku byl totálním brakem (tzn. bez vlastních ambicí)."

Máš tam hned několik logických chyb. RPG žánru nic nenadefinoval Dungeon Master, jelikož nebyl zakladatelem žánru, ale toliko jedním ze zakladatelů subžánru (a taková série Ultima, která má výrazně blíže k moderním RPG, je o roky starší). Definičním znakem braku skutečně není toliko to, že něco pokračuje v zajetých kolejích, to bylo brakem logicky kde co.

Další diskuzi tak považuji za bezpředmětnou.
@Phoenix (17.08.2020 07:44): To jsou moudrá slova, se kterými se dá polemizovat, uvažovat o nich a rovněž se s nimi dá souhlasit i je popírat. Ale na můj vkus jsou až moc obecná. Já, jedinec prostší mysli a uvažování, bych rád v plén této diskuse hodil zcela konkrétní a nutno říci že i čistě hypotetický dotaz a příklad. Vylíčím zde fiktivní hru. Dejme tomu, že je isometrická (není to nutné, jen pro názornost) a má vývoj postavy hodně podobný prvním dvěma Falloutům, ale vyjma toho, že zde schází skilly týkající se zbraní. Co si pamatuji, tak jde o střelné, těžké a energetické zbraně, plus nějaké chladné, boj beze zbraní a snad i házení, nebo co to tam bylo. No, to je fuk, prostě tyhle skilly zde nejsou, ale všechny ostatní (řeč, věda, plížení, doktor, paklíče, obchod, hazard, atd...) zde jsou. Tvá postava by byla hozena do nějakého města, kde by mohla vést rozhovory s NPCčky, jejichž košatost by rostla s body investovanými do řeči. Mohla by páčit dveře dle bodů investovaných do paklíčů a obecně by se potýkala s dalšími nástrahami okolí dle toho, kam by investovala body. Hra by měla slpetitý příběh a hratelnost, průchod hrou, lokace i děj by se měnily dle toho, jak bys svou postavu utvářel investováním bodů. Jako ukecaný mluvka bys překecal stráže, ať tě někam pustí, jako mistr plížení bys je obešel či jim šlohnul klíč, jako hecker bys otevřel dveře nabouráním se do terminálu a pokud bys byl dobrý v obchodování a hazardu, měl bys plno prachu a prostě je uplatil. Podobně by šlo řešit všechny questy a překážky. Ovšem během celé hry bys nikoho nezabil, neuhodil ani jinak fyzicky nenapadl. Otázka zní, považoval bys tuhle hypotetickou hru za RPGčko? Já osobně ano. Beru tuto problematiku spíše teoreticky. Nezáleží na tom, jestli podobná hra existuje či jak vypadala a hrála se první RPGčka, ale je-li teoreticky možné považovat nenásilnou počítačovou hru za RPGčko.
@Phoenix (17.08.2020 07:44): Je to pozoruhodné jen proto, že si to nepochopil. Jukni někde na definici braku. Dodržování postupů "zakladatele" žánru pod to bezesporu spadá. A i to v předchozím příspěvku píši. Nevím, co tě zmátlo. ;)
Má obliba dungeonů není předmětem diskuze a nemá s ní nic společného (imho to jsou navíc už roky, kdy jsem se do nich opravdu pustil). Máš ode mě btw hromadu plusek i ke komentům k nim. Tak moc jsem schopen odhlédnout od svého názoru na dungeony. ;)
@Red (17.08.2020 00:16):

"opravdový fantasy přestává být fantasy a opravdový RPG přestává být RPG kvůli modelům, který převládly."

Tohle vidím jinak. Nejde primárně o to, co převládlo, ale z čeho daný žánr vyrostl. Nelze přehlížet, že knižní fantasy vzniklo jako přímé pokračovaní různých hrdinských mýtů typu Ilias, ve kterých byl jako hrdina celkem nepřekvapivě líčen někdo, kdo pobil hromady nepřátel nebo monster (i tak netypický hrdina jako Odysseus toho nevymydlil zrovna málo). Stejně jako nelze přehlížet, že CRPG vznikly jako počítačová obdoba wargamingu a tabletop RPG, ve kterých byl historicky boj integrální součástí pravidel (první CRPG byly zhusta inspirovány něčím jako D&D, nikoli nějakým vysněným systémem bez bojů, který tehdy neexistoval a experimentovat s něčím podobným se začalo až potom). Že je jednodušší vytvořit hru, ve které se primárně bojuje než dělá cokoli jiného, o tom není sporu. A určitě se shodneme na tom, že ideální stav je nějaký mix možností, kde boj/zabíjení je pouze jedna z nich.

Teď nevím, jestli myslíš HeroQuest nebo Quest for Glory I: So You Want To Be A Hero, Princess Maker jsem nehrál, byť vím, oč jde. A znovu, nejde o to, že by byly definice RPG na základě nějakých ustálených mustrů, ale na základě kořenů, ze kterých celý žánr vyrůstá, na tom mi nic divného nepřijde.

Urřitě nezpochybňuji to, že hrát za nehrdinu může být zábavné a to přímo úměrně tomu, kolik péče je věnováno mechanikám. Zpochybňoval jsem toliko zábavnost zhoršování místo zlepšování.

@Tulareanus (17.08.2020 00:52): Opět, nejde o to, že dnes existují stolní RPG, ve kterých se nebojuje / ve kterých bojovat nelze, ale jde o stolní RPG, které nestály u zrodu žánru (ono také stolní RPG mají některé složky gameplay, které se v CRPG neprojeví, stolní RPG dost stojí a padají na schopnosti účastníků hrát v divadelním slova smyslu, což v CRPG logicky nehraje roli). Jinak tady hezky hážeš Talebem, ale zrovna v tomto případě s tím Černá labuť nemá lautr nic společného.

Disco Elysium to celé začalo (protože jej někteří považují za adventuru) a u Princess Maker sám píšeš částečně (předpokládám proto, že tam právě některé složky chybí). A nikdo se tady nebaví o tom, jestli něco funguje nebo nefunguje, jde o to, že konkrétně já (jde tedy o můj názor, nikoli fakt) považuji hru bez možnosti boje za nonRPG. Deal with it.

A minimálně první Doom samozřejmě dohrát bez střílení lze, jen to tak logicky hraje málodko.

@Jab (17.08.2020 06:57): Je pozoruhodné, jak se tady oháníš potřebou znalosti vývoje a současně musíš akutně nutně každou podobnou diskuzi zaplevelovat svou nepochopitelnou nenávistí vůči dungeonům. Že konkrétně něco nebaví Tebe skutečně neznamená, že jde o brak.
Pokud by se žánr RPG měl řídit jen tím, co mu nadefinoval Dungeon Master (aj.), tak by beze zbytku byl totálním brakem (tzn. bez vlastních ambicí). Pokud chcete o žánru hovořit (Ringo, hanak...), tak je také třeba, abyste hráli i dnešní RPG a znali tak jeho vývoj. A ne MaM X či Grimrock 2 nestačí. Neb jsou právě toliko oním holdem zakladatelům žánru, který pak ani nikdy nebyl tak jednotný, jak si tu malujete. Souboje s liberalismem či politickou korektností pak darmo komentovat. Někteří si bez nich nekoupí ani housku v krámě.
Ultima VII nemá chargen, Ultima VII je C.S.Lewisovská adventúra :). CRPGaddict má pravdu.
....
Ohľadom súbojov, osobne oscilujem medzi dvoma pólmi. A síce na jednej strane je pravda, že RPG majú svoje korene vo wargamingu (Chainmail a iné), takže je logické, že CRPG budú v tomto trende pokračovať. Nehovoriac o tom, že za posledných 30 rokov, jediný core gameplay, ktorý sprevádzajú konštantné vylepšenia je práve combat core gameplay. Ide to síce pomaly a iteratívne, ale aspoň niečo. Noncombat gameplay s výnimkou nejakých vecí týkajúcich sa filmovosti (mocap, nahovorenie) zamrzol v čase. Dialógy ešte stále fungujú na báze hypertextových dialógových stromov ako z Ultimy Underworld. Dosť bieda :).

Na druhej strane, takéto derivátové iteratívne sequely vedia človeka vyčerpať, takže ak niekto príde s niečím novým v noncombat oblasti ... go for it!
Mňa by skôr zaujímali reakcie, resp. protiargumenty na tú definíciu RPG z wiki, kde sa o bojoch nič nehovorí, a existuje množstvo stolových rpg, kde sa nebojuje (napr. detektívne rpg alebo rpg, kde sú hráči doktori, ktorí sa vylepšujú a identifikujú príznaky chôrob a snažia sa vynájsť efektívnejšie liečby a podobne), než len naučené výrazy, ktoré stoja na sile zvyku. O tom inak hovorí aj svetovo známa Black Swan Theory, ktorá hovorí o tom, že ak je niečo nepravdepodobné, neočakávané alebo nepoznané spoločnosťou, tak to neznamená, že to neexistuje. Tak ako si ľudia mysleli, že všetky labute sú biele, kým neobjavili Austráliu. Rovnako to neznamená, že RPG bez boja sú neexistujúce alebo nemôžu existovať, len preto, že 99% ich tam ten boj má.

@Ringo (16.08.2020 22:58): "To, že není někde něco napísané neznamená, že to tak není." áno, ale ani to z ničoho nerobí automaticky pravdu, je na človeku, ktorý chce tvrdiť, že to tak je, aby to dokázal. Nechápem, aký súvis s tým má liberalizmus a čo má liberalizmus spoločné so stereotypom. Obzvlášť ak sa tu nič také ani neriešilo.

@Phoenix (16.08.2020 22:42): Bavili sme sa o vplyv na priechod hrou ako napr. ukecanie, stealth, infiltrácia a nie na to, či v diable nepriateľa zabiješ bone spearom, bone spiritom alebo umlátiš zbraňou na blízko.
"Vývoj postáv, exploring, mikromanažment, questy, npc, dialógy, otvorený svet ... bez combatu ... něco takového existuje?" Disco Elysium, čiastočne Princess Maker 2. Neexistuje žiaden legitímny dôvod, prečo by tieto súčasti nemohli fungovať logicky dokopy bez boja.

@hanak_v_exilu (16.08.2020 23:16): First Person Shooter má svoj popis priamo v názve. Doom nebol nadizajnovaný tak, aby sa prechádzal bez výstrelu a nie, žiaden doom sa nedá prejsť bez výstrelu, lebo máš pasáže, kde musíš zabiť bossa, aby sa ti otvoril priechod ďalej. V novom doomovi si priamo uzamknutý (demon infestation), kým nezabiješ všetkých nepriateľov v oblasti. Ale to teraz nie je podstatné. FPS je veľmi jednoduchý žáner, ktorý nemá až tak veľa odlišných prvkov a keď vznikal, tak vznikal evidentne s účelom strieľať. Ja inak netvrdím, že boj nie je výraznou zložkou RPG, ja som len povedal, že ak RPG nemá boj, tak stále dokáže existovať ako RPG.

Vysvetli mi prosím, aký je podľa teba toto živočíšny druh?
https://i1.wp.com/nypost.com/wp-content/ ... y=80&strip=all&ssl=1
Alebo človek, ktorý sa narodí bez zraku alebo nohy vlastne tiež nie je človek?
Biológia nefunguje na princípe, že ak nemáš jeden marker pre daný živočíšny druh, tak jedinec k nemu nepatrí.
O politickej korektnosti v tejto diskusii nepadlo ani slovo, tak netuším, prečo to sem ťaháš. A to, čo vlastne popisuješ, sú len tvoje pocity, tak teraz neviem, či chceš na ne kašlať alebo nie. :)
@Phoenix (16.08.2020 22:42): Já mám na poličce světoznámé Holdstockovo Mytágo, Josteinovo Tajemství Karet a jsou další fantasy zcela bez válek, jen jsou potom často jsou potom kvůli tomu zařazovány do filosofie, pohádek či scifi. Tohle je součást problému, opravdový fantasy přestává být fantasy a opravdový RPG přestává být RPG kvůli modelům, který převládly. Podle mého zdaleko nemusí být Fantasy jen brak a i ten Tolkien psal trošku jinak než jak to vzali ve filmech a RPG hrách.

Já říkám, že na pc moc nebojových RPG není a ani nerozporuju, že to třeba někoho baví dělat tu stejnou věc desetkrát bez možnosti selhání. Novější RPG, co to dělaj správně a přitom s bojovým systémem: The Age of Decadence, Kingdom Come Deliverance, Deus Ex Mankind Divided, Heroine's Quest: The Herald of Ragnarok

Nakonec i do akčních her se strká klikací craftování, získávání zkušeností za klik a podobně. Jenom to prostě beru jako ne-RPG mechaniku. Pokud mám jmenovat veleúspěšné RPG, který by byl lepší bez soubojů tak Dragon Age, sériím Final Fantasy, Suidoken by zase hodně prospělo odstranění vatových soubojů (podle vzoru nejlepšího jrpg Chrono Trigger).

Tohle je taky docela signifikantní, než se to ustálilo, tak byly i opravdový RPG mimo rámec typu Hero Quest, Princess Maker... ale postupem času se začaly věci "normalizovat". V jrpg menu attack, defend, magic , item, v západním rpg zase síla, obratnost, odolnost a nikomu to nepřišlo divné...a najednou jsou tu definice RPG na základech těchto mustrů.

Jinak hrát roli nehrdiny může být perfektně zábavný. Ale vyžaduje to trochu invence a out of box myšlení. V daném případě pokud by autoři věnovali stejně času mechanikám vaření jako mechanikám souboje:)
@Tulareanus (16.08.2020 22:39): DOOM se dá projít bez výstřelu, ale stejně se jím 99,999999% lidí prostřílí. Tak to prostě je. K FPS patří střílení nepřátel, k RPG patří souboje. To že existuje FPS které jde proplížit, nebo RPG kterým se jde prokecat neznamená, že souboje nejsou stěžejním znakem žánru.

A ano, kdyby slon neměl chobot, tak by to nebyl slon. Biologie kašle na politickou korektnost nebo pocity. Slon musí mít chobot. Slon bez chobotu je jiný živočišný druh.
@Tulareanus (16.08.2020 22:39): To, že není někde něco napísané neznamená, že to tak není. Ono si stačí zahrát zakladatele žánru, který RPG definoval a co zjistíme? Souboje tam jsou (Ultima, Might and Magic, Wizardry, Dragon Quest, Final Fantasy, Dungeon Master). Že to někdo později zkouší prznit jinak neznamená, že je to správně jen proto, že se snaží být liberálně nestereotypní :-)
@Red (16.08.2020 22:34): Nemusí to být nutně Tolkien, ale Conan pořád bojuje, v Dragonlance se pořád bojuje a v kdečem jiném se také pořád bojuje. Protože je to holt zábavné, pokud to autoři umí správně nadesignovat a dávkovat (dobrodružství, které sestává se samých bojů, je samozřejmě opačný extrém, proto mluvím o správném dávkování).

BTW kolik znáš opravdu dobrých RPG, které "nejsou primárně o soubojích"? Jinak hovořit o tom, že souboje jsou často nejslabší složkou hry nebo otravná vata je generalizace jako prase, jeden ze základních motivátorů je "tohoto nepřítele porazím ještě 10x a pak získám speciální útok, díky kterému už budu mít možnost porazit bosse X ...". Vždyť na něčem podobném stojí většina JRPG.

Začít jako nabušený kuchař, který bude postupně stárnout a chřadnout, by byla asi taková zábava jako neustále trénovat v reálu hraní na housle a současně tím zhoršovat svou schopnost hraní na housle. Většinu normálních lidí totiž motivuje právě to, že se opakováním nějaké činnosti zlepšují.

@Tulareanus (16.08.2020 22:39): Když se mě snažíš citovat, dělej to pořádně.

"Na jednej strane tvrdíš, že adventúry neponúkajú možnosti"

"Adventury druhou/třetí možnost nemají" znamenalo, že v adventurách nemůžeš použít bojový průchod nebo průchod, který kombinuje bojovou a nebojovou složku (řekněme skillchecky). Protože v drtivé většině adventur Ti autoři jednoduše bojovat neumožní. To je ale něco úplně jiného, než "adventury neponúkajů možnosti", protože existují adventury, kde je možné řešit problmy více různými způsoby. Většina adventur (alespoň z těch pár desítek, které jsem dohrál) sestává z lineárního průchodu jedním jediným způsobem.

RPG s jedním způsobem průchodu neexistuje. Mrť různých možností Ti dá i první Diablo, protože máš několik povolání, spoustu možností jak postavu rozvíjet, náhodně padající loot nebo generované subquesty, takže i dva lidé hrající válečníka nakonec neskončí se stejnou postavou a tedy stejným zážitkem.

Kde presne je napísané, že RPG musí mať combat? Nehovoriac o tom, že ak sa človek zamyslí a pozrie sa napr. na stolovky, tak tam existuje viacero RPG bez boja. Nepopieram, že v rámci videohier je combat v RPG predominantný, pretože je to aj najjednoduchší spôsob a boj ako taký je vo videohernom svete ako spôsob riešenia problému/konfliktu veľmi populárny. No nie je to žiadne pravidlo, len wishful thinking ľudí, ktorí sú na to zvyknutí. Alebo ako tu niekde už dávnejšie padlo. To, že slon nemá chobot, neznamená, že prestane byť slonom.

@Richmond (16.08.2020 16:49): Ak sa nesnaží robiť to vedecké a tým pádom analytické, tak nepotrebuje žiaden Gimliho Gimlet, ale môže ísť čisto podľa pocitov. Delenie na vlastnosti a škatuľky je snaha ľudí o objektivizáciu. Ak úmyselne ignoruje kategórie, možnosti, či spôsoby, akým predmet svojho hodnotenia funguje, tak je tá snaha márna.

Podľa mňa má dračák bez súbojov zmysel, len z hľadiska game mastera je to oveľa viac práce, ako to vymyslieť. To, že sú v hrách súboje sú vlastne častokrát taký osvedčený zjednodušovák. Väčšinou to totiž funguje tak, že boje ti vlastne vytvárajú medzery v dávkovaní príbehu. Ak by si v hre odohral povedzme len tých 6 hodín, kde si sa nedostal k boju, bola by tá hra menej RPG, len preto, že si nebojoval? Ja som napr. v Ultime 7 nebojoval, hral som to pred rokmi pár hodín s tým, že v tom období som celkovo nemal moc času na hranie, tak som si to odložil s tým, že jedného dňa sa k tomu vrátim. Ale nepripadal som si, z toho, čo som zažil, že som vlastne nehral rpg alebo bol nejak ochudobnený.

A hoci som k tomu addictovmu hodnoteniu napísal až až, tak ešte dodatok - ak si prispôsobí niekto svoje hodnotenie tomu, aby mu tam vychádzali veci len tak, aby mu vyhovovali, tak je to pre mňa ako čitateľa/diváka, ako keby to celé len zfalšoval, lebo ignoruje to, čo sa mu nepáči alebo čo by iní považovali za chyby. Samozrejme, on si to ako hobby, môže robiť podľa seba, ale týmto štýlom sa oberá sám o historickú hodnotu, ktorú by mohol pre ľudí vytvoriť. Nad čím som ešte krútil v jeho hodnotení hlavou dosť výrazne bolo, že on berie respawn a možnosť grindu ako čisto pozitívnu vlastnosť. A pritom, keď sa nad tým zamyslíme, tak respawn a grind je vlastne len vo svojej dobe technické, v dnešnej dobe už len kreatívne obmedzenie a deficit autorov, aby prišli s dostatkom originálne obsahu na to, aby sa nemuseli schylovať ku grindu a respawnu. Lebo prečo robiť to isté 10x ak môžem napr. urobiť 10 rôznych vecí alebo 5 vecí 2x?

@Phoenix (16.08.2020 17:41): Na jednej strane tvrdíš, že adventúry neponúkajú možnosti a na druhej strane tvrdíš "RPG bez možnosti (nikoli nutnosti) bojů tak považuji za adventuru". Ćiže ak máš napr. niečo, čo je považované za RPG, ale má to jeden spôsob priechodu, tak to rpg je, lebo to má combat, ale ak má niečo 4 rôzne postupy vývoja a riešenia situácii, ale nemá to combat tak to RPG nie je? Alebo inak povedané, máš RPG, ktoré má 4 možné postupy hrou a ak odstrániš jeden, ktorý je o combat a necháš 3 so všetkými ostatnými vlastnosťami a mechanizmami hry (vývoj postáv, exploring, mikromanažment, questy, npc, dialógy, otvorený svet...), tak zrazu prestane byť RPG? Zopakujem vetu z úvodu postu - To, že slon nemá chobot, neznamená, že prestane byť slonom.
To jsou právě ty stereotypy typu že správný fantasy musí být Tolkien. Vychází to z těch začátku implementace her na pc, kdy nejúspěšnější RPG systém byl Dungeons a Dragons, ten vycházel z wargamingové scény (tedy bitvy figurek na polích s počítáním zásahů, propočítávání útoku a obrany atd). D&D rozhodně RPG je, ale i tam obecně platí, že kvalitnější dobrodružství jsou spíš ty s méně souboji, zatímco ty líné a nezajímavé jsou o soubojích primárně. Bohužel na PC převládl tento líný model, takže základní role play je za masového vraha zlepšujícího si schopnosti jak zabíjet. Jako i já si myslím, že volba něco napadnout je RPG pozitivní možnost, ale pokud vám hra jiné rozumnější možnosti odepírá, tak je naopak z pohledu definice RPG něco špatně. Ty souboje jsou přitom často nejslabší složkou hry, případně mají i dobrý systém ale většina z nich je prostě otravnou vatou bez jakékoliv výzvy.
Těch stereotypů je samozřejmě víc. Například že postava musí být někdo, okolo koho se ve světě vše točí (v češtině podpořený i zavádějícím překladem "hra na hrdiny") či že postava se musí zlepšovat (proč naopak nezačít jako nabušený kuchař, co bude stárnout a postupně chřadnout?).
A není krásné hrát (W)RPG napříč dekádami a opravdu tak rozumět žánru a jeho vývoji?
@M.a.t.t. (16.08.2020 20:34): Jo, o této hře jsem slyšel, ale moc o ní nevím. Snad se k ní jednou dopracuji a zvím, jak moc mou vizi nenásilného RPG splňuje. Poslední dobou mám s hraním ale nějaké problémy. Před pár dny jsem rozehrál Limbo, zhruba 90% hry jsem prošel vyloženě jako nůž máslem, aniž by mne zdejší puzzly byť jen zpomalily a právě kus před koncem jsem zakysl a už dva dny nevím ja dál. Nu což, to se stává, ještě se k tomu vrátím, říkám si a zatím rozehraji něco jiného. Dnes jsem si nainstaloval Amnesii, slavný to horor. Říkám si, takový drsoň jako já to sfoukne jako medojed malinu. Strašidelné mi to vskutnu zatím nepřijde, ale jak se ta moje postava stále klátí, obraz se protahuje a kdesi cosi, je mi z toho skoro na zvracení. Možná jsem starý a ty hry už nejsou pro mne :-)

@Ringo (16.08.2020 21:11): Nikoli, Thief, byť je to jedna z mých nejoblíbenějších her (tedy první dva díly), dle mé definice RPGčkem není, protože tam právě nejsou žádná číslíčka a vlastnosti.
@CeBrk (16.08.2020 20:18): myslíš stealth akce typu Thief? Ne, fakt ne :-) Prostě RPG byly o těch bojích, mít namakaného trpaslíka s pořádnou strenght, mága elfa s pořádnou inteligencí, kněze s wisdom atd. a vše bylo primárně podřízeno tomu, aby uspěli v boji. Tak to prostě je. To co se zde popisuje jako bezsoubojové RPG jsou vesměs takové ty Atlantisy. Prostě se smiřme s tím, že pro mnohé z vás tady není RPG tím hlavním, co chcete. Nikdy jsem moc nechápal touhu neRPG hráčů se zařadit mezi RPG hráče tím, že své oblíbené hry začali řadit do RPG her, i když jde třeba o akční kotoulovku nebo nějakou walking simulaci s příběhem :-)
Pokud se mohu vmísit do této nevážně míněné a nikam nevedoucí diskuse, ani já bych nepovažoval souboje, tedy násilnou konfrontaci s protivníky, za nezbytnou součást RPG hry. Dle mé osobní definice RPG jsou jeho nezbytnou součástí nějaká číslíčka a statistiky, do kterých mohu vrážet body či je trénovat a které pak ovlivňují můj průchod hrou. Boj je asi nejsnazším a snad i nejzábavnějším způsobem, jak se ten hráčův variabilní průchod hrou dá prezentovat, ale teoreticky si umím představit i RPGčko bez boje. Prostě by zde byly vlastnosti jako heckování, paklíče, řeč, plížení a další podobné nenásilné atributy a hráč by hru hrál dle toho, jak si mezi ně rozdělí body. Tohle by dle mého soudu bylo RPGčko, ačkoli by v mých kročejích neležel ani rozšlápnutý mraveneček.

Připouštím, že jsem takovou hru nehrál, nevím o ní a asi by nebylo snadné ji vytvořit, aby byla zábavná, ale nevidím fyzikální zákon, který by ji označil za nemožnou.
Jo, RPG bez soubojů v závislostina na vývoji statistik či skillů není RPG, ale adventura. A souhlasím s tím, že RPG se bez příběhu obejde, bez soubojů nikoliv. U7 souboje má. Sice to není bůh ví jak excelentně promakané, ale hra naštěstí jako celek funguje jako perfektní funkční svět tak dokonale, že člověk ty souboje vezme na milost i při tom zjednodušení. Nicméně mám W7 taky nad U7, protože se dá s tou hrou tak nějak více vyhrát.
@Charllize (16.08.2020 16:47), @Tulareanus (16.08.2020 16:17): Já to vidím asi takto:

První Fallout lze dohrát bez jediného boje pouze pomocí určitým způsobem vedeného vývoje postavy a skillchecků. Ale stále nejde o adventuru, protože je to možnost, nikoli nutnost (kdo se chce hrou prostřílet, může se jí prostřílet, pokud chce někdo oba postupy kombinovat, také má tu možnost).

Adventury druhou/třetí možnost nemají (nebavím se teď o žánrových mixech typu Quest for Glory, ale o typických zástupcích žánru). RPG bez možnosti (nikoli nutnosti) bojů tak považuji za adventuru, kdežto zmiňovaný Planescape nebo Numeneru ne.
@Jab (16.08.2020 17:19): Tak ono jde ledacos. Princess Maker se taky považuje za RPG a je bez soubojů. Nebo alespoň bez tradičních soubojů. Jenže stejně tak dobře by to mohla být strategie nebo simulátor. Jde o to, že když máš hru ve které je za 1) příběh, 2) prozkoumávání světa, 3) souboje, 4) levelování, tak je to většinou RPG. Něco z toho můžeš škrtnout, ale mnohem menší zásah do žánru je škrtnout souboje než příběh.
@Richmond (16.08.2020 17:24): Pak to máš stejné jako já s těmi RPG bez příběhu. :)

Ale ty nikotýnky jsem jednou dvakrát hrál a byla to prča. :) Je to vždy o tom, jak "silného" máš vypravěče.

Stejně tak se pamatuji na Ravenloft seanci, kde tuším souboje také vůbec nebyly. Už si to moc nepamatuji, ale byl to nějaký horrorový příběh cestující lodě a hráči byli jednotlivé postavy děje. Za časů sigilských to vedl Vlasák. Myslím, že jsme to ale nestihli dohrát. Alespoň si na konec nepamatuji.
@Richmond (16.08.2020 16:49): RPG bez soubojů přece funguje úplně stejně jako RPG se souboji. Máš nějaké statistiky a ty v nabídnutém světě využíváš. Za to dostáváš zkušenosti a leveluješ postavu i ty statistiky. Já takový "dračák" zcela bez soubojů hrál.

Dokonce jde uvedené ještě více osekat. Viz třebas Nicotine Girls.

Stran RPG bez příběhu... To také jde. Pracuje pak hráčova fantazie. Ale musela by to být konceptem neskutečná hra, aby mi to nevadilo.

@Tulareanus (16.08.2020 16:17): +1
@Tulareanus (16.08.2020 16:34): docela by mě zajímalo, jak bys tedy posuzoval adventuru Colonel's Bequest, kde si vlastním způsobem hraní mohl dojít k různým koncům :) I ty rpgčka jsou nalinkovaná, jen mají víc možností, není to nekonečná variabilita. Nebo jo?
@Tulareanus (16.08.2020 16:17): Kategorie to rozhodně potřebné jsou, protože díky jejicj slovního hodnocení na samotný závěr, je nastíněna jeho subjektivní pohled na hru celkem zevrubně a navíc je to i nějak strukturované. Pokud u každé hry uveden u tolika rozbetlovaných částí proč se mu to líbilo/nelíbilo, jak se s tím (dle jeho názoru) hra popasovala, tak mi to přijde extrémně užitečné. A sere pes na to, jestli to je vědecké :) Nedovedu si představit, že zpětně musím v 5-8 článcích u každé hry hledat, jak se mu líbily soubojový systém nebo questy...

No a má tedy smysl nějakej dračák bez soubojů? To, že máte několikahodinovou sešnu bez soubojů, to vyvrací? Taky jsem snad 5 hodin v Dark Sun 2 vyšetřoval vraždu bez jediného souboje, Utima 7 má prý podobný úvod, kdy psal crpgaddict, že strávil tuším 12 hodin a pořád bez jediného souboje. ale bavíme se o rpg bez jediného souboje ne?

Co když ale to rozšíření žánru crpgaddictovi (já to nevím, jen spelukuju) nešmakuje? Proč by tedy měl do gimletu nějak zakomponovávat nové mechaniky, které ho třeba vůbec netankují? Když mu na to dle mého pořád stačí stávající kategorie? Nebo pokud by ten slovní souboj v kategorii Combat ohodnotil 2/10 protože mu to prostě nesedlo? Bylo by to špatně nebo ne? Prostě ber to jako jeho právo zvolit si způsob hodnocení a ty samotné hodnoty. Není to vědec, je to nadšenec :)
@Tulareanus (16.08.2020 16:34): To by pak treba vizualni novely byli taky rpg, protoze tam se deje presne to co popisujes.
Proste ne, souboje a veci spojene delaji rpg predevsim a rpg se bez toho neobejde.
Vyvoj tu samo je, ale pak mas treba tu DS kde ten pribeh sice je ale kdyz ho ignorujes, nic moc se nestane. Kdyz by tam nebyl vubec nijak zasadne by to te hre neublizilo, plno lidi ho totalne ignoruje. A porad to druh rpg je. Zkus alez DS odebrat souboje, vznikne ti walking simulator po historickych pamatkach, i kdyz by kazdy hrac sel jinudy a koukal na jinou sochu :)
@Charllize (16.08.2020 16:26): adventúry sú zvyčajne úplne nalinkované príbehové alebo puzzle hry, ktoré nemajú žiadnu variabilitu v tom ako veci robiť a ich inventár pozostáva len z "quest itemov", ktoré nijak neovplyvňujú priebeh hry. Je jedno, či má rpg príbeh, npc, alebo boje, vždy sú tam však nejaké elementy, ktoré ovplyvňujú to, ako hra prebieha a odlišujú tak postup rôznych hráčov, alebo dva priechody tou istou hrou toho istého hráča.
@Richmond (16.08.2020 09:20): Jeho subjektívny pohľad to je, To nepopieram, ale ako protiargument, by som chcel asi niečo viac, než len tvoje slovo, že podľa teba je z toho drvivá väčšina postavená dobre. :) V tomto smere sa budem opakovať a poviem, že ak si niekto urobí systém súťaže, kde vopred a veľmi očividne diskvalifikuje špecifické hry a subžánre z relevantného umiestnenia a iné vopred zvýhodní, tak načo takú súťaž a systém hodnotenia vôbec robiť... A nejde len o čísla, ale aj tú automatickú hodnotu, ktorú kategóriam prikladá, bez toho, aby tie kategórie boli potrebné čo i len pre definovanie žánra. Potrebuje scifi špeciálne efekty na to, aby bolo scifi alebo aby bolo dobré? Potrebuje scifi akčné scény, na to aby to bolo scifi? Potrebuje sa scifi odohrávať v budúcnosti, na to, aby to bolo scifi?

" and I´ve never seen a tabletop RPG that didn´t focus to some degree on combat. " to, že on niečo, nevidel alebo nezažil, neznamená, že to neexistuje. Neviem teda koľko máte odohraného pen and paper D&D alebo novšieho pathfindera, ale ja som teda zažil, že boli niekoľko hodinové herné sessiony, kde sa nebojovalo vôbec. To však neznamená, že tam nemali hráči možnosti z ktorých vyberali alebo nezískavali skúsenosti alebo výbavu. Riešila sa diplomacia, logické hádanky, hľadanie pascí v zapastenej hrobke a podobne.

Ako som aj hovoril, z veľkej časti sa ignoruje aj evolúcia šírka palety žánra. To, že prvé počítačové RPG boli prevedené zážitky z D&D, je síce pekné, ale odvtedy ubehlo 40 rokov a mnohé hry s tým už nemajú skoro nič spoločné a stále sú rpg. Zoberme si napr. aj rpg, ktoré sa dajú prejsť bez boja alebo bez toho, aby som zabíjal nepriateľov. Ak sa rozhodnem ísť touto možnosťou, premení sa mi zázračne RPG na adventúru? Veď to je nonsense. Tak to predsa funguje napr. v Torment: Tides of Numenera a aj ja som to tak hral a roleplayingu, možností, levelovania, skillcheckov, inventára a ďalších iných vecí tam bolo kopec. Navyše predstava, že boj musí prebiehať len fyzicky na chladné alebo strelné zbrane a mágiu, je veľmi krátkozraká. Neraz sa označuje slovná prestrelka za slovný súboj (alebo tú prestrelku) a tiež na to človek potrebuje určite vlastnosti a um, aby "vyhral".
Tady budou mnozi asi nesouhlasit ale rpg bez souboju je vzasade adventura. To ze rpg muze byt dobre i bez propracovaneho pribehu tvrdim uz roky. Vzdycky rikam co by vlastne hrali hraci dracaku kdyz by tam nebyli souboje, asi by si pak jen povidali co kdo dela, bylo by to porad stolni rpg? I kdyz ta cast kdy resi situace a delaji si pribeh byva casto obsahlejsi nez ta soubojova cast, mam obavu ze by to uz jako rpg nepusobilo, kdyz by se neresily souboje.
Jako něco na tom je. Když vyškrtáš souboje, tak můžeš i vyškrtat levelování, protože ho nepotřebuješ. Třeba takové Arx Fatalis bez soubojů a levelování by se od adventury prakticky nelišilo. Jo RPG je hodně o objevování světa, ale k tomu patří i hrozba že tě někdo přepadne. Čili je potřeba posilovat postavu, získat lepší vybavení, sbírat informace a podobně. Přírodní bariéra tě někam pustí, někam zase ne a tím tě hra vede příběhem.

Naopak bez příběhu se RPG obejde. Dungeon Master ho sice má, ale kdyby neměl, tak se nestane vůbec nic. Taky ho skoro nikdo neznal a jak jsme to hráli.