Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

The Night of the Rabbit

29.05.2013
75
53 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Jeremiah Hazelnut, kterému všichni říkají jednoduše Jerry, je dvanáctiletý klučina, který žije na okraji města se svou matkou a užívá si končících prázdnin. Volný čas tráví sněním o tom, že by se chtěl stát čarodějem nebo kouzelníkem. Vzápětí se Jerry setkává s markýzem de Hoto, což je vysoký, elegantně oblečený králík a Jerrymu se najednou plní jeho sen. Markýz mu slíbí zasvětit jej do magického umění treewalkerů. Treewalkeři jsou mágové, kteří cestují mezi paralelními světy za pomoci stromových portálů. Světy v jiných dimenzích jsou obydleny zvláštními bytostmi a mluvícími zvířaty. V jednom z těchto světů ale přebývá i Velký Zaroff, ohavný čaroděj, který hodlá ovládnout lidi a celý svět. Jerry s králíkem cestuje mezi dimenzemi a markýz má s chlapcem své plány. Jaké tajemství skrývá elegantní králík? A podaří se Jerrymu zmařit Zaroffovy plány?

Klasická point-and-click adventura od německých klasiků z Daedalic Entertainment servíruje hráčům hru s atributy, které jsou typické pro adventury staré školy. Mezi ně se řadí pohádkový příběh, množství logických puzzlů a hádanek. Vše je vyvedeno v ručně kreslené atraktivní grafice s lokacemi plnými detailů a barev. Samozřejmostí jsou i dabing všech charakterů a hudba podbarvující veškeré dění a prostředí jednotlivých lokací.


Poslední diskuzní příspěvek

Ty dva irský animovaný filmy miluju, tak teď mám velká očekávání:)

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 70
The Night of the Rabbit je neskutečně poctivá tradiční point and click 2D adventura s obrovským množstvím obsahu. Člověk je už tak nějak zvyklý na jednohubky a tady jsem všehovšudy strávil lehce přes 20h aniž bych zkompletoval všechen obsah a achivementy. Vedle kolektování různých věcí má adventura i vlastní karetní hru, která mě při své jednoduchosti docela bavila. Artworky, rozsáhlé rozhovory, kvalitní dabing, množství obrazovek. Všechno na vysoké úrovni.

Na druhou stranu se nemohu zbavit dojmu, že pro hru platí zároveň to, že méně je někdy více. Na začátku se dostanete do světa oblečených zvířátek. Roztomilý britský dabing a grafika evokuje pohádku jako by ji napsal K.Grahame nebo A.A.Milne. To mé srdce plesalo, ale brzy se děj tematicky ztemňuje a zamotává. Po závěrečné vysvětlující pasáži už jsem měl z toho mišmaše bolavou hlavu. Řekl bych, že spousta postav a pasáží je tu navíc a jejich prostříhání by jedině prospělo.

Ještě bych zmínil technické chybky, nepřehledný deník a občas zdlouhavé animace a rozhovory. Adventura je to úctyhodná, ale mohla být ještě lepší.

Pro: dabing, grafika, hudba

Proti: dějový a tematický mišmaš

+24
  • PC 75
V letošním roce jsem se u adventur mimořádně vyřádil. Hlavně teda německé studio Daedelic to do mě pralo pod tlakem. No a jelikož jsem si chtěl splnit ještě jednu hru do letošní výzvy, nainstaloval a spustil jsem další adventurní počin mistrů v oboru, který se tentokrát nazývá The Night of the Rabbit.

Jelikož už ale adventury německého studia znám - mám jich za poslední dobu nahráno více než dost - tušil jsem, že zde zklamání rozhodně hrozit nebude. Byť, jak to tak u adventury bývá, zásadní je příběh. A ten je zde minimálně hodně zvláštní.

Hlavní role se zde zhostíte mladého kluka  Jeremiaha Hazelnuta. Ten bydlí na kraji velkoměsta v lese, za dva dny mu končí letní prázdniny a on ještě pořád sní o tom, že zažije nějaké pořádné dobrodružství. V krásně malovaném 2D prostředí, které hráče musí na první dobrou okamžitě uchvátit, se tak objeví tajuplný zajíc markýz de Hoto na dvou nohách. Ten mu záhy nabídne dobrodružství, které ještě nezažil a rázem je přesunut portálem do světa za oponou, kde žijí zvířátka v souladu s přírodou. Po chvíli ale zjistíte, že se na ně blíží nebezpečí a markýz Vás sem poslal, abyste jejich svět zachránil.

Ze začátku tak hra vypadá vysloveně pohádkově. Nabízí pár lehce vtipných momentů, hlavně tedy opravdu nádherné prostředí spolu s neméně vydařeným hudebním podkresem. Postup ve hře je taky poměrně plynulý hlavně proto, že hra nenabízí nelogické kombinace a postupy, nad kterými by hráč kroutil hlavou. Naopak je tu kladen vysoký důraz na logiku a tak bych řekl, že hra je náročností spíše průměrná. Čím ale oplývá, tak to je délka, která nemá problém přesáhnout i dvacet hodin čistého času. Na relativně malém prostředí se toho děje opravdu hodně. Říkám relativně, protože i když je scén poměrně málo, můžete si střídat den s nocí a tak se mění i prostředí jednotlivých scén. No a rozhodně nesmím zapomenout ani na jednu zajímavou vlastnost této hry, která ji patřičně ozvláštňuje. Hlavní postava Jeremiah se totiž v průběhu hry učí různým kouzlům. Ty sice nedostávají hlubší záměr než je párkrát za hru použít, ale už z podstaty věci se jedná o příjemné zpestření jinak naprosto klasické adventury.

Pravda, že tu často opakuji, jak tradiční tato hra je. Rozhodně se jedná o jednu z těch lepších her studia a dost možná její kvality, bohužel, mírně degraduje samotný příběh. Ten totiž ze začátku vypadá notně pohádkově, aby postupně výrazně zvážněl a zašel až do exkluzivní temnoty - to hlavně na sklonku hry. Škoda ale, že jeho vyprávění je takové zmatečné a zvláštní. Hlavně příběh samotný je vlastně hrozně zvláštní. To je asi nejvíce vystihující pocit, který z něj mám. Je hezký, uznávám, ale je v něm něco, co z něj dělá pro hráče poměrně nepřístupný svět, kde jsou zvířátka sice hrozně hodná a snadno si k nim vybudujete vztah, ale ve finále to není nic, co by Vám v závěru hry gradovalo, že chcete víc....a ještě víc.

I přes to všechno je The Night of the Rabbit krásná adventura. Všechno, co dělá adventuru adventurou tu funguje na sto procent. Animace, zvuk, dabing, hudba. A když přijmete i samotný příběh, budete si hru užívat tak, jak se patří. Daedelic Entertainment jsou mistři v oboru a zde to opět s přehledem dokazují.

Pro: Vizuálně nádherně namalovaná adventura s exkluzivním hudebním doprovodem, ale i velice solidním dabingem, zvuky a dialogy.

Proti: Jen příběh je tu hodně neobvyklý a zvláštní. Hráč se k němu těžce hledá cestu, ale když si ji najde, bude spokojen.

+17
  • PC 75
Německo a adventury k sobě neodmyslitelně patří. I když to někdy skřípe, snad nikdo si nedokáže představit, že by naši západní sousedé najednou přestali vytvářet hry z tohoto žánru. Sice nepatří k těm úplně nejlepším a asi ani nikdy nebudou, ale jedná se o poctivé kousky, které je radost hrát.

Mezi nejznámější německá studia, zaměřující se právě na adventury, patří bezesporu Daedalic a já se skoro až stydím, že jsem se k nějaké jejich hře dostal až nyní. A vybrat jsem si snad nemohl lépe. Série Deponia mě neláká a ani žádné další tituly z početného portfolia v nejbližší době hrát neplánuji, ale Noc králíka jsem měl na seznamu už hodně dlouho a zklamaný opravdu nejsem.

Spousta skvělých postav v čele s Juniorem, kvarteto s krásnými obrázky, které postupně nacházím, humorné pojetí s originální narážkou na Maria, zajímavé ztvárnění zabírání přírody civilizací nebo výborná hudba, provázející mě po celou dobu. To je zhruba výčet toho nejlepšího, co hra nabízí.

Místy to bylo na můj vkus až moc bláznivé, ale co jsem mohl čekat od hry z Myšilesa, kde neustále narážím na mluvící zvířata. Navíc mě sem zavedl kouzelný králík Markýz de Hoto, který se na konci pěkně vybarví. Kdo má rád adventury a The Night of the Rabbit ještě nehrál, měl by to co nejdříve napravit, protože přichází o celkem netradiční zážitek. Sice by hře při té delší herní době slušelo trochu více lokací a ne navštěvování těch samých stále dokola, přesto jsem se k ní po těch několik večerů vždy rád vracel.

Pro: Junior, kvarteto, narážka na Maria, hudba, Myšiles, Markýz de Hoto

Proti: občas až moc bláznivé, málo lokací

+17
  • PC 90
Tuto hru bych za normální okolností nejspíš vynechal, ale dostalo se ke mně, že vůbec není špatná. Takže jsem se po přečtení recenzí rozhodl, že si ji zahraji.

Příběh této hry se zdá být ze začátku průměrný a takový předvídatelný. Ovšem postupně se začne všechno komplikovat a nic není takové, jak se zdá být. Celá hra se nese v takovém sluníčkovém duchu. Naštěstí to bylo na snesitelné úrovni. Hráč vlastně téměř celou hru moc neví z hlediska děje, vše se začíná vyjasňovat až ke konci hry a úplně v závěrečné animaci je teprve vše objasněno. Hru také provází celkem příjemný humor.

Co se mi asi nejvíc líbilo, byla hudba. Opravdu, soundtrack stojí za to.

Co se týče adventurních prvků, tak jsem si všimnul, že téměř v každé lokaci je spoustu aktivních míst k prozkoumání. Dialogy ve hře sice byly, ale rozhodně to nebylo hlavně o nich. Vzhledem k tomu, že hra je trochu obtížnější, tak hráč musí místy vyloženě zkoušet, které předměty jdou použít nebo zkombinovat, případně se mrknout do návodu. Já osobně jsem návod někdy použil, někdy ne.

Ve hře je možnost získat několik bonusů. Např. mohl hráč posbírat několik nových karet do kvarteta anebo se dozvědět až 8 příběhů od jedné postavy. Celkem zajímavé, není to sice nic zásadního, co by mělo nějakým způsobem vliv na příběh, ale tak proč ne.

Negativa se bohužel sem tam nějaké najdou. Přišlo mi, že když se hlavní hrdina naučil nějaké kouzlo, tak ho využil jenom téměř hned po tom, co se ho naučil a později ve hře už moc ne (když nepočítám finální souboj se Zaroffem). Podle mě je to trochu škoda, neuškodilo by některé kouzla využívat i častěji.

Dále se mi moc nezamlouval deník hlavního hrdiny. Vůbec jsem se v něm nevyznal. Jediné, co bylo celkem fajn bylo to, že úkoly, které už hlavní hrdina splnil, se označily žlutě, kdežto ty nesplněné byly pouze bílé. Vůbec ale nebyly úkoly v deníku seřazené a navíc tam byly napsané takové věci, které byly v celku jasné. Snad to tam tak bylo pro mladší hráče, kdo ví.

Celkově se mi hra líbila, hlavně, když jsem jí čerstvě dohrál. Postupem času ale docházím k tomu, že to není vůbec žádný klenot. Každopádně bych jí doporučil každému hráči Point and Click adventur.

Pro: Příběh, soundtrack, velké množství aktivnách míst

Proti: Deník, málo využívané kouzla

+16
  • PC 70
Jak hluboko vede králičí nora? V případě The Night of the Rabbit si tím nejsem ani po dohrání jistý. Hra totiž na první pohled působí pohádkově, možná až dětsky. Pozadí příběhu už dětské rozhodně není a malí školáčci jej nejspíš nebudou schopní pochopit. A nálepka vhodné od tří let, která září na přebalu, mi přijde totálně mimo.

Začátek hry přitom navozuje očekávání bezstarostné adventury inspirované Alenkou. Místo ní tu máme klučinu Jerryho, který se za králíkem nevrhá do nory, ale prochází portálovým stromem do pohádkového světa s městem plným mluvících zvířat. Ke konci hry ale začne přituhovat a úvahy na téma váhy svědomí, změny osobnosti a závažnosti vlastních rozhodnutí už dětské příliš nejsou. Navíc při snaze pochopit a logicky si zdůvodnit všechny události a zvraty, které jsou umocněné cestováním různými realitami, si musím přiznat, že místy tápu co a proč se vlastně stalo.

Pokud ale hráč není hloubající jedinec snažící se rozpitvat tajemná zákoutí scénáře, nabídne mu hra nadprůměrný zážitek. Řemeslné zpracování je velmi dobré, zejména soundtrack je výborný. Připočtu-li k tomu české titulky a fakt, že se hra na Steamu často prodává se slevou 90%, je to v kategorii moderních adventur tutovka.
+16