Memoria

The Dark Eye: Memoria

30.08.2013 PC
Další počin německých adventurních matadorů z Daedalic Entertainment. Tato ručně kreslená point-and-click adventura navazuje na loňský titul The Dark Eye: Chains of Satinav, z čehož vyplývá, že nás tato hříčka opět vpustí do starého známého kouzelného univerza The Dark Eye.

Memoriino dějové zasazení se rozvíjí ve dvou různých perspektivách. Okusíme příběh ptáčníka Gerona, marně pátrajícího po léku, který by jeho přítelkyni, Nuri, zakleté do podoby krkavce, vrátil lidskou podobu. Až se mu jednoho dne poštěstí a narazí na poutníka, údajně disponujícího potřebnou mocí. Ten ale pomůže pouze tehdy, pokud Geron do tří dnů vyřeší hádanku, na kterou fasarská princezna Sadja před 500 lety narazila, a která pravděpodobně zapříčinila i její zmizení. Druhá příběhová linka osvětluje putování samotné princezny, která se, hledajíc slávu, vypravila do války proti démonům. A proč, po jejím skončení, o Sadje a ani o klíčové bitvě už nikdy nikdo neslyšel.

Oba protagonisté budou nejen řešit klasické hádanky, ale také kouzlit, což má klasickou hratelnost známou z her Daedalicu oživit.

Veľmi sa mi to páčilo, príbehovo to bolo veľmi fajn, oldschool a zároveň to aj dobre odsýpalo a hádanky boli taktiež zábavné až na jeden…

Tak takhle přesně nějak mělo vypadat The Dark Eye: Chains of Satinav, ale nevyšlo to. Naštěstí se tvůrci z Daedalic Entertainment jen tak nevzdali a s mottem "Znovu a lépe" se opravdu na druhý pokus zadařilo.

Memoria, ačkoliv to název nenaznačuje, je pokračováním The Chains of Satinav. I tentokrát je hratelnou postavou Geron, sirotek, lovec ptáků a mág - amatér. Není však jedinou hratelnou postavou. Tou další je Sadja, princezna, jejíž příběh se odehrává o 450 let dříve. Oba příběhy se navzájem prolínají a doplňují a působí jako kompaktní celek. Sice jsem to neměřila, ale přišlo mi, že za Sadju hrajete o něco déle.

Příběh je tentokrát opravdu propracovaný a autoři si dali práci, aby se v něm hráč neztratil. Postavy jsou mnohem lépe vykreslené a ke konci pochopíte, proč kdo jednal, tak jak jednal. Sadja se může zdát na první pohled jako samolibá attention whore, ale ke konci je jasné, že to celé má opodstatnění.

Lokace jsou, jako vždy, detailní a hezké na pohled, přechod mezi nimi svižný a v žádné lokaci nezůstanete tak dlouho, aby vás začala rozčilovat. Vývojáři šli do sebe a postarali se o mnohem lepší animaci postav, než jsem zatím viděla u jiných her od Daedalic. I lokalizace byla velmi dobře zvládnutá a voice acting rovněž o stupeň lepší než minule.

Takže za mně: ano, díky, tohle je adventura, na kterou se nejen hezky kouká, ale která se i výborně hraje a u které opravdu fandíte hrdinům a hltáte jejich osudy. Prosím, víc takových.

Pro: Příběh, hádanky, grafika