Star Wars: Battlefront

17.11.2015

V pořadí třetí díl multiplayerové akce z prostředí Hvězdných válek nabízí bitvy až pro 40 hráčů (tedy maximálně 20 na 20), většinou v kulisách známých z filmové ságy (Hoth, Endor,...). Kromě role klasického pěšáka je pro hráče nachystaná možnost plně řídit nejrůznější vozidla, vznášedla a stíhačky a rovněž možnost hrát po omezenou dobu i za hlavní hrdiny jako Darth Vader nebo Luke Skywalker.

Postupem v misích a plněním úkolů získává hráč zkušenosti a postupuje na vyšší levely, čímž se mu odemykají nové zbraně a jiné customizace pro svoji postavu.

Hru pohání poslední generace enginu Frostbite známého např. z posledních dílů multiplayerové akce Battlefield, díky čemuž vývojáři z DICE mohli použít např. metodiku fotogrammetrie a převést na monitory maximálně realistický zážitek. Samozřejmostí je licence na hudbu a zvuky ze Star Wars universa.

Ke hře vyšel zdarma jeden multiplayerový přídavek Battle of Jakku. Později a s rozestupem pak čtyři placené – Outer Rim, Bespin, Death Star a Rogue One: Scarif. Placené přídavky jsou součástí Season Passu, nebo také ještě společně se základní hrou v edici "Star Wars Battlefront – Ultimate Edition".

@PRIVATE MARTIN (12.09.2020 06:51): No tak jako asi budu muset že...ale pamatuju si ze to neni tak davno co jsem z tohodle "novodobeho" Battlefrontu byl nadšen a koupil jej hned při vydání! A par let potom si jej vůbec nezahraju krom pár singleplayerových úrovní?!

Tentokrát to řeknu na rovinu bez nějakého líbivého úvodu:

Nemám tu hru rád.

Při pohledu na její profil se prostě nedokážu přestat šklebit, jak kdybych byl tři minuty po blití. Dokonce mi dělá i problém k tomu psát souvislý text a neházet ze sebe nadávky na všechny strany, proto tento komentář začínám psát už asi počtvrté. Zkusím to nicméně sesumírovat nějak kultivovaně, ale prosím pokuste se omluvit můj zaujatý pohled a s ním související jízlivost. Je to do jisté míry následek nenaplněných (a asi přehnaných) očekávání, moji naivní víry, že hra bude minimálně stejně dobrá, jako předchůdce z roku 2004 a zároveň jakési potvrzení hlubokých, avšak uznejme, zcela pochopitelných obav z klasického EA produktu.

Co hra nabízí? To je asi správná otázka k položení. Já čekal minimálně totéž, co u Battlefieldu 3, kde mi přišlo, že to celé fungovalo dobře. Ne nějak extra dobře, ale prostě dobře. Na své si přišli jak hráči singleplayer her, tak i "cool plejeři" titulů pro více hráčů. Prostě win win pro všechny. U Star Wars, které standardně oslovují miliony lidí po světě, bych čekal přesně toto.

Místo toho jsem dostal toto zlatem posypané hovno! (sofistikovaněji orientovaní čtenáři nechť omluví můj neomalený výběr slov), kde si singleplayerová kampaň vzala dovolenou a ve kterém jsou čtyři velké mapy pro (slovy vývojářů) epické bitvy mohutných rozměrů (20 na 20). Dále pak devět map, z nichž je většina pouze vyříznutý kus z těch velkých s pár změnami! Na těchto mapách lze hrát až v devíti módech s různou mírou zábavnosti. Nic originálního nečekejte, jsou to v podstatě klasiky typu: Capture the Flag,  Team Deathmatch atd. s menší obměnou. Nejzábavnější mi přišly asi módy Supermacy a Walker Assault, kde musíte zajmout a udržet pět kontrolních bodů a v případě druhého ochránit nebo zničit Imperiální AT-AT, jež má za úkol v pořádku přejít přes mapu. Zajímavostí pak mohli být souboje ve vzduchu (ano, to tam je kupodivu taky), ale že bych z toho padal na hubu radostí, to opravdu ne. Celé je to arkádové, podivné a tak nějak mi to prostě nesedlo. Jako poslední stojí za zmínku asi mód hrdinové vs. padouši, kde se můžete pomydlit mezi sebou jako filmové postavy, ale čekáte-li sofitstikované souboje na meče, připravte se na zklamání. Tohle není Jedi Academy. Dokonce to není The Force Unleashed. Ne, tohle je něco dočista jiného.

V Battlefrontu bývalo zvykem, že můžete ovládat vozidla a páchat s nimi pohromu na nepřátelích. To do jisté míry platí i zde, nicméně vozidel je pramálo a příliš toho nevydrží. Než s tím stačíte něco sestřelit, napálí do vás někdo kdo ví odkud rakety, z nebe na vás sype lasery stíhačka a to největší, co si například s AT-ST užijete, je pěkně vypadající výbuch kabiny, když vašemu vozidlu dojdou HP. Vlastně ten zážitek je dost frustrující. Ono v takovém případě by se člověk nerozčiloval a prostě šel do menu a v klidu pokračoval v příběhové kampani... jenže ouha. Cože? Slyším námitku, že Battlefront byl přece vždy multiplayerový titul? No ano, to byl. Jenže první Battlefront měl map 16. A nabídl mimo éru původní triloge i Klonové války. Hm? Druhý Battlefront jich měl ještě víc. A nabídl i vesmírné souboje, hratelné hrdiny - hodně hratelných hrdinů. Dokonce i příběh to mělo, byť plytký, ale byl tam. Ne jako tady v této nablýskané krávovině.

Ano, to bych mohl také zmínit. Hra vypadá pěkně. Na tom se vývojáři z DICE opravdu vyřadili. Celkově audiovizuálu (především hudbě) nelze nic vytknout, jakože opravdu. Zbraně hezky střílí, světelný meč hezky bzučí, postavy hezky mluví, všechno se pěkně leskne.... celé je to sluncem zalité. Vývojáři se na tom určitě dost nadřeli, aby to vypadalo věrohodně. Naneštěstí je to ale také všechno, co vám tento produkt nabídne. Podle vývojářů je to asi dost. Podle mě je to sračka (sakra, zase jsem to udělal - promiňte).

Zážitek z této hry bych definoval jako maximální frustraci. Vyhozené peníze, nenaplněná očekávání.... Prostě ani špetku potěšení. Je to průměrná hra s průměrnou hratelností, která nenabízí víc, než půlhodinové zabavení. Trochu zachraňuje to pěkný audiovizuál, hudba a takový ten Star Wars feeling, který dělá hodně a na který vývojáři asi dost spoléhali. Pro mě je to ale málo. Beru to jako snahu o podvod a doufám, že EA už nikdy nic takového nevydá. Bohužel to ale není nejhorší hra všech dob, tak to prostě nemůžu úplně sestřelit.

A pekelně mě to sere.

Pro: Audiovizuál, hudba, poctivý Star Wars feeling, dostatek herních módů

Proti: CENA, hratelnost, absence singleplayeru, žádná rozmanitost plavidel a vozidel, celkově je toho v té hře prostě málo oproti předchůdcům

No, ja som po troch dňoch hrania dosť nadšený. Áno máp zatiaľ nie je veľa, ale EA chystá niekoľko expansion packov (a k hre som zadarmo dostal prístup na novú mapu ktorá ešte len má prísť) ale to zakrýva veľký počet možných módov hier. Tie dokážu mapy na ktorej ste hrali iný mód hry, úplne zmeniť taktiku akou na tej mape hrať. Nevýhodu, ktorú vidím, je tá, že režimy sú zatiaľ ešte nevyvážené a treba ich doladiť. Rovnako sa mi nepáči silná náročnosť na internetové pripojenie plus dva krát mi zblbol zvuk.
Oproti Bete je všetko neporovnateľne iné. V bete ste mali tri zbrane, tu ich mate desiatky. V bete ste mali dva módy tu ich máte veľa. V bete ste mali tri špeciálne kartičky, tu ich máte rovnako kopec.
Zoberme si na porovnanie taký Counter Strike a to koľko ľudí ho miluje. V podstate tam máte jeden mód a veľa máp. Čo je síce super, ale CSko ma prestalo baviť po pár hodinách hry, tu som na takéto niečo ešte nenarazil. Ďalší extrém na porovnanie - Evolve. Super nápad, super mapy, ale nezvládnuté a nedoladené. Tu sa rovnako nedá porovnávať! Keby to tvorcovia Evolve spravili rovnako s Betou ako tu možno by nahnali viac hráčov (Žiaľ free weekend na steame si nikto nevšimol, keďže hra už bola vydaná a nikoho to nezaujímalo).
Grafik a zvuk - tieto dva aspekty hry sú GENIÁLNE! Niet čo dodať! Žiaľ, to si berie daň v podobe náročnosti.
Ďalšia vec, čo je dôležitá - ZATIAĽ v hre nie sú "flejmeri" čo je super. Teda žiaden 10 ročný fagan vám do mikrofónu (vďaka bohu) neškrieka to že ste f*cker :) .
Je tu aj kopec maličkostí ako odomykanie rôznych vzhľadov jednotiek, či za niektoré achievmenty si môžete poskladať diorámu zo sveta Star Wars.
Absencia SinglePlayeru? To mi vôbec nevadí, od začiatku bola táto hra prezentovaná ako multiplayer, takže roniť slzy nad niečím takým je zbytočné. To je ako plakať nad tým, že Baldurs Gate: Enchanted Edition neobsahuje MOBA mód. Rovnako, neviem si predstaviť čo by robil Disney, keby sa dožadovali v DICE nového príbehu, keď len pred nedávnom bolo veľké halo okolo kníh a príbehu v nich.
Preto ak ste fanúšik Star Wars, máte radi multiplayer tak túto hru odporúčam všetkými dvadsiatimi! HOWGH!

Pro: Grafika, zvuková stránka hry, hrateľnosť, kopec režimov, x-wing

Proti: niektoré režimy potrebuju vyľadiť

Přiznávám, že jsem velký fanda Star Wars Universa a tak se tento komentář nemusí zdát úplně nestranný. Ale co dělat, když jsem z této hry nadšený? Nic.

Když jsem poprvé zapínal v RE-LOADu Battlefront, mísily se v mé hlavě jak mé nadšení, tak názory jiných lidí. Názory z bety, předběžná stanoviska, skeptiky...Nebyl jsem si jistý, jak nový Battlefront brát...

A když jsem se plně ponořil do hry, řekl jsem si: "Do háje s jinými názory! Mám snad svůj názor, ne?" A ten zní: Úchvatné! Kluci z DICE dokázali svoji převahu v FPS a TPS (Third Person Shooter) a z Battlefrontu udělali kousek, který vás bude dlouho bavit.

Grafická a zvuková stránka je přímo hvězdná. Je vidět, že vývojáři si dali práci s každým sebemenším detailem jak na mapě, tak na každé zbrani. Budete si připadat skutečně jako ve filmu, zvláště když se bojiště zahltí protivníky, které můžete svým blasterem postřílet. Hudba, která byla poskládána převážně z repertoáru Johna Williamse a některých nových skladeb, vás plně pohltí. A co více, hra za hrdiny nikdy nebyla tak zábavná (zvláště za lorda Vadera) a vyvážená. A ani nezáleží, v jakém pohledu chcete hrát, za oba vám to půjde náramně - v první osobě lépe míříte, ve třetí dáváte větší pozor, co se kolem vás děje.

Jistě, v některých chvílích (hlavně v modu Walker Assault) se vám může zdát, že je tu či ona strana slabší než ta druhá, ale pochopte, má to svůj důvod. Zatímco Imperiálové mají po ruce opancéřovaná kráčedla AT-AT a AT-ST a leteckou podporu, Povstalci mají na své straně zbraně, se kterými se dají ty kolosy sundat, např. slavný Snowspeeder z Hothu. Někomu zase připadá, že až moc často umírá nebo je tým neschopný výhry. Pro ty mám zprávu: "TÝMOVÁ SPOLUPRÁCE!" To je to, oč tu běží. Pokud se tým dostatečně semkne, rozdá si rovným dílem úkoly a NEBUDE SE hádat o každou pitomost, je i tým plný začátečníků schopný porazit profesionály.

Hra nabízí celkem 11 zbraní, které nabízejí ohromnou herní variabilitu: s pistolí si můžete hrát na blitzkrieg, s klasickými zbraněmi (E-11 nebo A280) každé strany jde o vyváženost, zatímco s těžkými blastery si připadáte jako Heavy z Team Fortress 2. Hra nabízí i možnost odlišit si svoji postavu od ostatních vlastní tváří a i když se to nemusí zdát nějak zásadní, v pohledu třetí osoby uznáte, že se poznáte mezi mnohočlennou skupinou Stormtrooperů.

Herních modu je zatím 10 (počítám i nedávno zařazený přídavek "Battle of Jakku") s 5 herními mapami, což nemusí vypadat hutně, ale Battlefront se řídí pravidlem "Kvalita nad kvantitu". Vše, co je dosud ve hře podáváno, je podáváno kvalitně, se stylem a umem geniality. A pokud toto někdo bere jako obyčejný klon CS: GO nebo Battlefieldu (což bych se divil), Battlefront mu nevnucuji, ale neměl by ho ani hrát. A mody samy o sobě jsou kvalitně zpracované, dle mého hlavě můj oblíbený "Supremacy" (převzetí z původního Conquestu) a Walker Assault, kde mají Povstalci ničit obrovská kráčedla AT-AT.

Celkově má Battlefront spoustu věcí k nabídce. Špičková grafika a zvuk, skvělé zpracování SW universa (zejména Sullust), zajímavé herní mody a velmi specifickou vyváženost. I přes menší trable jako těžké ovládání stíhaček (pokud si hrajete s citlivostí myši nebo s rychlostí až moc) je Battlefront velmi povedená hra a ani chybějící příběhová část vás neochudí o velmi příjemný herní zážitek. Přiznejme si, v původních Battlefrontech to spíše ani kampaň nebyla, spíše Instant Action s menšími úpravami a herními spínači.

Ať vás provází Síla nebo Temná strana, závisí, na jaké straně bojiště stojíte. :)

Pro: Grafika, Zvuk, Hrdinové, Planety, Herní mody, Supremacy, Vyváženost, Vozidla z Hvězdných válek (AT-AT, Snowspeeder, A-Wing, TIE Interceptor), Tutoriály

Proti: Ovládání stíhaček, pro někoho chybějící singleplayerová část