Sonic CD

Sonic the Hedgehog CD

Sonic Team •  Blit Software (PS3, X360)
říjen 1993
26.09.1996
16.08.2005
30.09.2005
14.12.2011
15.12.2011
09.11.2012
12.11.2015

V tomto díle série Sonic opět stejnojmenný ježek čelí svému úhlavnímu nepříteli, Dr. Robotnikovi. Musí cestovat v čase, sesbírat sedm kamenů času a zachránit svou přítelkyni Amy Rose. V sedmi zónách po deseti úrovních stojí Sonicovi v cestě kromě doktora Robotnika i zlý mechanický Metal Sonic. Jde o klasickou plošinovku ve stylu prvního dílu.

Sonic CD vyšel poprvé v roce 1993 pro platformu Sega CD/Mega-CD a je považován za jednu z nejlepších her pro tuto platformu. Vývoj začal ve stejnou dobu jako Sonic the Hedgehog 2 a původně se mělo jednat o jeho rozšířený port, ale během vývoje se Sonic CD stal separátní hrou. Jde také o prvního Sonica na CD.

Od roku 2011 je k dispozici digitální rozšířená verze na Steam, mobilní platformy, PS3 a Xbox 360. Rozšířená verze podporuje širokoúhlé zobrazení, achievementy a umožňuje odemknout hratelnou postavu Tailse. Obsahuje také evropskou i americkou verzi soundtracku.

Po předloňském dohrání první epizody Sonica 4 jsem se rozhodl spravit si chuť tímto chváleným dílem. A jsem příjemně překvapen, Sonic CD je ježek v nejlepší formě. První Sonic vydaný na CD má klasickou rychlou hratelnost, zábavně navržené úrovně a pěknou dobovou grafiku. Verze pro Steam se dobře ovládá a běží krásně plynule a bez problémově. Velice mě potěšila možnost volby japonského i amerického soundracku, jelikož jde o mé první setkání s tímto dílem série a rád jsem si poslechl oba. Obtížnost je nastavena akorát, měl jsem ale problémy s několika bossy. Dost zabrat mi dalo také poražení Metal Sonica (v této hře se objevil poprvé) v závodě. Zpočátku mě dost zmátlo, že se oproti zvyklostem označují jednotlivé úrovně jako zóny a naopak tématické skupiny úrovní jako levely. Je to přesně naopak než v ostatních hrách s ježkem Sonicem co jsem hrál. Po dohrání se odblokovala postava lišáka Tailse, takže se ke hře možná někdy vrátím za tuto postavu.

Jednotlivé úrovně jsou opravdu povedené, nabízejí vyváženou kombinaci opatrného skákání a průzkumu s frenetickým pohybem vpřed. Bavil mě aspekt různých časových období v rámci úrovní. Bonusové 3D fáze mě jako obvykle moc nenadchly. Nepřátel je dost různých druhů, takže se neomrzí. Herní doba necelých 7 hodin byla akorát. Vtipné je Sonicovo chování při nečinnosti. Netrpělivé podupávání nohou je klasika, ale skok dolů z obrazovky následovaný game overem je opravdu originální. Člověk si hned zapamatuje, že má dát pauzu, když zazvoní telefon :-) Vzhledem k tomu, že jde o prvního Sonica vydaného na PC je překvapivé, že jsem se se hrou nesetkal dříve, ale co už nadělám. Lepší pozdě než nikdy. Jsem rád, že jsem si po dlouhé době zahrál povedenou Sonic hru a díky tomu dám šanci i Sonic Manii.
  • Android 70
Segovský Sonic pamatuju jako harant u kámošů na Sega MD, kdy to valili jako život, sbírali prsteny, ničili roztočenými bodlinami nepřátelské entity a snažili se prokousat jednotlivými zónami. Těch je o několik víc než v předchozím dílu, nicméně rozvětvené industriální prostředí s třemi podúrovněmi bylo za mě častokrát hodně nepřehledné.

Já se k pořádnému zažrání dostal až teď na mobilu a za týden ve volných chvilkách bylo hotovo s vyjímkou dvou zón ke konci a finálnímu souboji s bossem dr. Robotnikem se dalo projít celkem svižně. Pravdou je, že ovládání vyžaduje maximální přesnost v rámci skoků na plošiny, které mají zálibu mizet, propadat se nebo skrývat další různou havěť a v tomto díle dokonce i zlomyslného Metal Sonica, kterého porazit v rychlosti byla docela fuška což může ústit v utrousení nějakých těch nehezkých slovíček .-)

Hodnotím jako podobně laděného Jazze, pohodička na odreagování – 70 %