Ty jo... Teď tu vypadám se svým hodnocením jako totální vyvrhel. :(
Tak já osobně na Prehistorika 2 vzpomínám v dobrém. V době, kdy jsme neměli moc na výběr, tak člověk prostě hrál to, z čeho na výběr měl. Je pravda, že jsem byl posedlý hledáním secretů a tou hrou se prostě bavil, možná i díky tomu mi nikdy nepřišla nijak zvlášť obtížná (oproti Titus: The Fox, kterou jsem dokončil až mnoho let po tom, co jsem nad tím zratil nervy).
@90210 (21.01.2017 11:25): Jo, těch secretů a bonusů je tam fakt mraky, to máš pravdu. Je mi jasné, že se se to dá vše dobře natrénovat a zdárně dokončit, ale určitě to chce velkou trpělivost, kterou jsem u této hry prostě neměl. V tom se ale právě často poznávají i kvalitní hry a to tím, že i když jsou někdy značně těžké, tak přesto se hráč nemusí tolik nutit, aby to zkoušel dál a dál. U Prehistoriků mi to takhle nevyšlo a proto je i považuji za značně přehodnocené. Na druhou stranu musím říct, že Tvá reakce je tak přesvědčivá a logická, že jsem i na chvíli zauvažoval tomu dát opět jednu šanci. ;)
Jinak koukal jsem nedávno v práci na ten Speedrun, co tady je a dobrý masakr :).
@90210 (21.01.2017 11:25): ja to prave hrála tak v 11- 13 tyhle hry. Jednička prehistorika mi tak nebavila. Taky jsem mastila vlak, Ugh!, toho jazza a lion king az dyl.. Jo taky se mi desne líbilo another World a to bylo těžší ale dalo se. Nesmím zapomenout prince u toho jsem se navztekala kdyz jsem nevěděla kam jit dal a pak později aladin ;o) parádní hry občas mam chuť je zapnout znovu.
@mvp23 (20.01.2017 22:50): Chce to cvik, ale dohrat se to da prave diky tem level kodum, levelz se daji trochu natrenovat, coz je potreba od zimnich levelu dal, ale nejedna se o nic hroznyho. Takovej Rayman je mnohem mnohem obtiznejsi, to samy Titus the Fox od stejnych autoru. Prehistorik 2 je skvelej diky neuveritelnymu mnozstvi secretu a bonusu, diky kterym se da uz prvni level ukoncit s 9 zivoty na konte. Je to fakt hra s velkym H, se kterou se da fakt vyhrat, pokud se to hraje jen ciste start - cil levelu, tak to neni uplne ono.

Commander Keen a Jazz 1 a 2 byly naopak hodne jednoduchy a dohrat je mohl kazdej. 4. dil Keena byla asi prvni hra, kterou jsem v 10-ti nebo kolika letech dohral. BTW na DH uz je nahozena kdejaka pizdovina, ale jaktoze tady jeste neni Super Bubsy?:)

4 Romča T. - Zes to dohrala jako dite je ale myslim uspech, ale to vsechno dorazil az po maturite v prvnich letech na vejsce, kdy jsem mel 1 rok plosinovkovy obdobi a dohral vsechny resty z detstvi jako oba Prehistorici, Aladdin, Lion King a Jungle Book.
Waloušek a Kreš prominou, ale zpátky k tématu:
Na nesmyslně obtížné plošinovky byl Titus expertem. Důkazem oba Prehistorikové, nebo Titus: The Fox. Třeba vyhlášený Another World jsem dohrál i jako malé dítě, i když neříkám, že je to lehká hra. Naopak oba díly Earthworma Jima nebyly moc těžké. Commander Keen, nebo králíka Jazze si moc nepamatuji, ale myslím, že to nebylo tak hrozný.
Taková akorát obtížnost byl třeba Sonic od Segy.
@RomcaT (20.01.2017 13:50): Byť mi uvedená pasáž celkem zatápěla (kvůli kombinaci ne úplně domyšleného ovládání "odmršťování" a časového limitu, pochopitelně "pomohlo" i to, že na hopsačky opravdu nejsem žádný specialista), tak pořád platí, že v Orim si uložím kde chci (krom těchto pasáží), kdežto v Prehistorikovi 1/2 jedu po vyčerpání životů celou hru od začátku (i ve dvojce jsou kódy do jednotlivých kol celkem na kočku, protože hra takto vždy nastaví tuším 2 životy).
@Walome (20.01.2017 13:54): no já s tím nemám problém ani dnes, nějaké pasáže jsem Jumasovi musela ukázat, když potřeboval poradit ;o) jo a Pánové, proč to nemáte hodnocené, když jste to hráli?
@Jumas (20.01.2017 09:24), @Red (20.01.2017 10:48): Na hopsačky jsem poměrně levej (a dost rychle se u nich rozčílím, což samozřejmě zhoršuje situaci), dohrál jsem jich díky tomu poměrně málo. Nicméně pořád vidím co do obtížnosti velký rozdíl mezi třeba jednoduchým Aladdinem, akorát obtížným Turricanem nebo prvním Princem, obtížnějším Prehistorikem1/2 nebo opravdu těžkými kusy typu některých dílů Raymana (žádného Raymana jsem nehrál, poslední kategorii tak berte s rezervou).

Hodně hraje roli alespoň omezená možnost ukládání, ať už pomocí nějakých přístupových kódů (Another World, Flashback) nebo pomocí ukládacích míst (téměř každá metroidvania).

Pokud by někoho štvala nemožnost ukládání starých DOSových plošinovek, tak je možnost to obejít přes SaveState v ykhwong.

Jinak obtížnost v Prehistorikovi 2 je zajímavá tím, že na Beginnera má hra o level méně než na Experta.
Mně přišly obtížný všechny hopsačky a plošinovky. Ty co jsem dohrál čistě lze spočítat na prstech jedný ruky.
Oba Prehistorikové jsou nesmyslně obtížní. Akorát to sráží kvalitu hry.
@Jumas (20.01.2017 08:31): Cheaty neřeším, loni jsem to myslím do upřesnění pravidel psal, že to je na každém hráči, aby zvážil, zda jsou potřeba, ať už kvůli obtížnosti, či překonání nějakého bugu. Je to sice trochu na hraně s tím, jestli se ta hra dá považovat za "dohranou" když jí dohraji s cheatama, ale zas beru to tak že primární účel výzvy je fun factor a cheaty nehodlám řešit.
@Crash (20.01.2017 07:40): Ne :) Opravdu je to její oblíbená hra. S tím cheatem se to ale dohrát dalo. Díky tomu se z toho stalo takové Limbo s méně uloženými pozicemi. Doufám, že mi to s tím cheatem uznáš, další v pořadí by měl být Ugh! :)
@DJ (28.06.2013 12:17): Tyjo a ja si celych 20 let myslel, ze je tam ta barva schvalne, ze jsou spaleni nebo co. Vesmir uz nikdy nebude jako driv.

BTW toho stylovyho opicaka radim mezi 10 nejlepsich hernich minibossu.
@hellhouse99 (14.08.2012 05:11): Ano o tom jsem někde četl, a dříve se mi to taky stávalo, ale bylo to myslím jen na konci toho 4. levelu, takže se to dalo dojít do konce kola bez grafiky, ale pak už to bylo po celou hru v pohodě. Zřejmě to byla chyba toho týmu co hru cracknul.
Ale když jsem to hrál teď naposledy, tak se mi asi povedlo sehnat verzi bez té chyby. Vše bylo v pohodě.
Já to nikdy nedokázal dohrát. Ne že bych nechtěl ale vždycky jsem měl asi chybnou verzi a ve čtvtrtém levelu (tuším) se tam zobrazovala strašně divně grafika.
@Gerret (13.08.2012 16:54): Kody se generujou nahodne, na kazdym pocitaci jsou jiny, takze jsou pro ostatni hrace k nicemu.

Prehistorik 2 je skvela plosinovka, venoval jsem se ji oppravdu intenzivne a doslova ji vymasteroval, neni pro me problem ji kdykoliv dohrat na jeden zatah. Obtiznost je sice v poslednich levelech (hlavne v poslednich 2-3 levelech) uz opravdu vysoka, ale obtizne pasaze se daji naucit, zvlast kdyz je tu system kodu. Nemam pocit, ze je Prehistorik 2 o moc lehci, nez tady koleguv oblibeny Abe´s Oddysee.
Jak se tedy ovládá? :) Resp. jaké klávesy mám držet, jaké mačkat...? V prasečím kole po vosí hoře ve 3. levelu jsem byl a semafor na jeho konci mě pošle do čtvrtého kola. Ani by se mi ho celé přeskakovat nechtělo.
@Novis (27.02.2012 13:51): Rogalo se ovlada blbe, me se ho dokonale ovladnout taky nikdy nepodarilo, ale ve 4. levelu s nim neni problem doplachtit na konec zony, neni tam zadna komplikace. Horsi je doletet s rogalem, ktery je schovany v 5. levelu k semaforu do praseciho kola. BTW 4. level se da celej preskocit tim, kdyz pujdes ze 3. levelu do (opet) praseciho kola, je treba vyskakat pres "vosi horu" a po jedny z vos uplne nahore skakat az na kraj obrazovky, tam je semafor.
Lidičky, poradíte mi jak se ovládá rogalo??? :D Tuhle hru jsem hrál jako dítě, teď na ní náhodou narazil a zas jí pařim :D . S obtížemi jsem se dostal ve 4 levelu k rogalu (přes vosy...) ale nemůžu za boha přijít na to jak se ovládá, vždycky spadnu. Předem dík za radu!
90210: Já ti dám fuj, já jsem ten poslední (nebo předposlední) level zkoušel tolikrát a strávil jsem nad tím tolik hodin, že už jsem fakt neměl nervy to zkoušet znovu. Ty 3 životy nebo kolik tam máš je fakt málo (po použití kódu na (před)poslední level) na tu pasáž s "bodlákama" všude okolo.
Navíc ani s tím trainerem to nebylo úplně lehký. Jakej má smysl opakovat ten level furt dokola jenom proto, že na konci je šílená část, na kterou bych potřeboval tak 20 - 30 životů?
Fingon: Kdyby nebylo té části, tak jsem P2 dohrál už před těma 10 rokama. :-) (A "poctivě".)
Dohráno... panebože, u té jámy vystlané ostny jsem ztvrdnul snad na dvě hodiny... s trainerem na nekonečno životů, jinak bych to nedal... a hned potom magnetické ostrůvky, po kterých se nedalo moc skákat a ještě klouzaly... fuj... A pak ta skalní stěna... ono fakt pomohlo stát v levém rohu a házet (tam navíc trainer nefungoval:-P)

Ale jen doufám, že jsem neodvařil klávesnici - hlavně šipky dostaly zabrat.
Je tam nekde teleport, kterej to dost usnadni a dotahne te skoro az k tomu druhymu gorila-bossovi.
Nedalo mi to a zrovna teď drtím chrám, tu ostnatou jámu ale zaboha nemůžu dát... a tam mi trainer nepomůže. Já chci save anywhere! :)
Trainery, no fuj. Neni prece nic jednoduzsiho, nez si zapisovatt kody od jednotlivych levelu a postupne se v nich zdokonalovat.
Neboj, už jsem "dohrál". :-) Bohatě stačí, že mám nekonečno životů a nemusím hrát levely (zvlášť ten poslední) furt od začátku. Jinak jsem to zkoušel nejprv "poctivě", tj. bez traineru a skončil jsem (došly životy) u tučňáků (možná jsem si přecejenom měl vzít tu palici na začátku).
Bacha, před ostny a pády do propasti to nechrání... jinak ten strom není zrovna nejlehčí, ale hned poté je další boss, který dokáže zatopit (on sám ani tak ne, ale vypouští červy a shazuje listí a oboje ubližuje.
Zvláštní, doteď jsem si nevzpomněl na to tuhle hru ohodnotit, a to jsem ji hrával dost často (ale už je to tak 10 let, co jsem ji hrál naposled). Nikdy jsem se ale nedostal až do konce - vždycky jsem skončil v té dlouhé vertikální šachtě s "bodlinama" těsně před cílem. Díky za trainer. :-)
Já ji hrál intenzivně čtyři roky na základce a to se do paměti zapíše hromada herních postupů... to samé první Prince of Persia, třeba... ale k Prehistorikovi 2 jsem se sem tam dostal i později a zrovna včera jsem si zase zkusmo pobil pár medvědů a snažil se dostat do toho třetího prasečího kola... našel jsem na netu i mapy a dokonce i trainer na nesmrtelnost, ale zaboha se tam nemůžu dostat... chybí mi jemná motorika a načasování, ségře by to třeba šlo:-)

Jinak ty mapy zde: http://pre2.mine.nu/
Masakr, jak si to ty roky pamatujete. Já bych teď nenašel už vůbec nic... :-)
Zrovna tenhle praseci level to umoznuje. Do 3. a posledniho, kudy se da dostat pres ten normalne nepristupnej sloupek se da dostat dvema zpusoby, v podzemi pobliz sloupku litaji vosy, muzes po nich preskakat k rogalu. Druhej a o neco lehci zpusob je nechat do prvni prohlubne u startu spadnout dinosaury (idealne 2), ti budou v prohlubni chodit mezi bodaky, skocis jim na hlavu a musis po nich poskakovat a zaroven mlatit do zdi vlevo, staci cca 5 ran, ale musis davat pozor abys z jejich hlav nespadl a zaroven je pri rane do zdi nezabil, kladivem je sejmes, musis k tomu mit obycejnej kyj.
Jj, vím, co máš na mysli - jen si nevybavuji, že by prasečí level umožňoval přeskakování těch regulérních - ve druhém kole na konci je taky jeden a po jeho absolvování pokračuješ zase ve třetím... Což mi připomíná, že v pátém kole je sloupek do prasečího levelu taky (hned v obrazovce pod startem, nad zapalovačem), ale nikdy se mi tam nepodařilo dostat. Vím, že létají hvězdičky v první jámě s ostny, ale nikdy se mi tam nepodařilo dostat - ani k rogalu v tomhle kole, když už jsme u toho...

Jo a co mě štvalo nejvíc - kódy na postup do dalších levelů se generovaly náhodně při každé instalaci hry...
Ve druhem kole se dalo pobliz startu dostat na jedno misto nahoru a teleportovat se pres ty obtizny pasaze v jeskyni az defakto na konec levelu. Pokud jsi vyskakal po vosi hore az nahoru, tj. vosy nezabijel, ale skakal z jedny na druhou, tak jsi sel do praseciho levelu a ten level s rogalem preskocil. Nemel jsem rad a moc jsem neumel ten podzimni level v lese, kde se skace z tech vysokych kmenu a obtezujou te ruzny sovy apod.
Vosí hora - opruz. Třetí kolo jsem neměl rád. Ani čtvrté, když se člověku podařilo špatně skočit, tak se rozsypala obrazovka (tam ty vysouvací se sloupky ze začátku kola) + když do toho člověk vletěl na rogalu, už se odtam nemohl dostat... A ve druhém kole si pamatuju hned dvě podivná místa - poté, co se slezlo od startu na plošinu s pavoukem, ptákem a medvědem, byl tam bílý sloup vysoko se tyčící a na něm lebka... a o kus dál/níž u odbočky s palicí taky cosi bylo...
Bud se tam daly ze zeme vymlatit nejaky veci, nebo tam byl teleport, nic extra. Do praseciho levlu se z trojky dalo dostat vyskakanim na "vosi horu" a pak skakanim po nejvyssi vose smerem doprava, kdyby to nahodou nekoho zajimalo.:0)
No, s tím kyjem jsem reagoval na takové ty klišovité obavy moralistů, že děcka popadnou pistoli a půjdou opojeni střílečkama zabíjet lidi na ulici... naštěstí pro ochránce zvířat a medvědy tu máme značný nedostatek medožroutů:) První kolo jsem byl taky schopen dát na sto procent, zato jsem nikdy nepochopil ten ostrůvek tuším ve třetím kole, jak vylétá ze země ten pterodaktyl - a nad ním.
4Fingon - Jasne ze napadlo, o tom ta hra snad je. Prehistorika 2 jsem fakt neskutecne vymasteroval, prvni level jsem mel vsechny secrety a 100%, umel jsem se dostat do tusim 3. tajnyho praseciho levelu rogalem i promlacenim pres stenu. Ke konci je obtiznost uz hodne vysoka, ale koho by to bavilo, kdyby se hra dala dohrat na prvni pokus. Jednicka uz ted neni nic extra, ale dvojka je doted jedna z nejlepsich plosinovek na PC.