vzdy som si chcela skusit tuto hru,tak teraz ked prisla na ps+ sa mi to hadam podari :)
Super Metroid, pokračování toho, co to vlastně všechno založilo, nemá grind. Jde o to, že nevyžaduje po hráči průchod lokacemi až s tak chirurgickou přesností a nabízí vylepšení, které pomohou překonat překážky, které nelze překonat. Jasně, jsou tam i místa, vyžadující zručnost a dá se do některých s trochou šikovnosti dostat i třeba bez nějakého vylepšováku výskoku. Ale potíž Hollow Knighta je v tom, že nutí hráče tohle prolézat prakticky bez možnosti si něčím pomoci. Mluvím hlavně o bodákových úzkých chodbičkách, do kterých je třeba proskočit v pádu. Na tohle jsem popravdě dojel a dokonce se začal smiřovat s tím, že tohle nikdy nedohraji. Další problém jsou souboje. Mnohé fakt těžké jsem po vyvinutí veškerého úsilí dal a pak jsem si říkal, jo, dal jsem to super, potěšilo, ale následně jsem narazil na několikanásobně těžšího bosse, kde jsem si ani neškrtnul a ani finální boss nebyl v Super Metroidu tak těžký, jako někteří lokální bossové v Hollow Knightovi.
@Strady (20.06.2020 21:22): Řekl bych, že v podstatě hledáš kombinaci metroidvanie a souls-like boje, ovšem bez vývoje postavy.

Nejblíže k tomu má asi Blasphemous (sice postupně získáváš schopnosti, ale není tam možnost grindu, který by směřoval k výrazně silnější postavě) a Momodora: Reverie Under the Moonlight (ta zase ale není tolik metroidvania). A trochu podobné je asi i Dark Devotion (ale tam už je celkem silný prvek rogue-lite a není to opět tolik metroidvania).

Metroidvanie, kterých je celkem dost, mají souls-like boje málokdy. A když už něco podobného je, tak včetně vývoje postavy (Minoria, Death’s Gambit, Unworthy, Salt and Sanctuary, Void Memory, 3000th Duel, Skautfold Usurper a možná WariOrb - to jsem z vyjmenovaný ještě nehrál, tak to neposoudím).
@Phoenix (20.06.2020 20:14): Děkuji za podrobné info. Jak říkám nemám s nimi zkušenosti. O to víc oceňuji Hollow Knight, že ti žádný grid nebo nějaká ultra schopnost nepomůže, pokud se hru pořádně nenaučíš ovládat.
V tom případě mě moc podobné hry nenapadají.
@Strady (20.06.2020 20:10): Salt and Sanctuary je dost řízlá Dark Souls (můžeme samozřejmě polemizovat o tom, jestli Hollow Knight také) a navíc má poměrně dost RPG prvků včetně vylepšování postavy. Takže pokud něco nejde, může pomoci grind.

Dead Cells je naproti tomu prakticky čistá rogue-like záležitost, na nějaké vracení se do již viděných oblastí, protože jsem získal novou schopnost, se příliš nehraje. Opravdu nevím, kdo rozšířil označování Dead Cells za metroidvanii, podle mého to tak není. Navíc proti třeba Hollow Knightovi hraje RNG zcela zásadní roli, pokud člověku nepadají správné věci, tak žádná herní šikovnost nepomůže.
@Ringo (20.06.2020 19:51): to pak musíš vyhledávat ty jednoduší metroidavie. Hollow Knight patří spíš k těm Hard core, což by měly být i Salt and Sanctuary nebo Dead Cells. Kde je důležitý řádný prstoklad na ovladači.
@Strady (20.06.2020 19:44): Já moc stres tohoto typu nemusím, hraji spíše do pohody. U metroidvanií mě nejvíce fascinuje ta kombinatorika. Vlastně tedy takové to adventuření typu - aha, tady to nepůjde, musím něco někde najít, aby to šlo. Pokoušet se ale půl dne o průlet postavičky o velikosti 10 pixelů tunýlkem s bodáky o výšce 12 pixelů....nic pro mě :-)
@Ringo (20.06.2020 19:35): tohle právě já oceňuji, člověk prostě musí vydat ze sebe to nejlepší. Musí se vztekat, trénovat, musí se bát když má poslední život a nakonec prožít to zadostiučinění, že jsi to pokořil.
Pro mě patří Hollow Knight taky k TOPce, ale kdybych to měl řadit, tak Super Metroid a Ori je pro mě o kousek výše. U Hollow Knighta jsem narazil kapku na zásadní problém. Všechny ty upgrady, na které se člověk v Metroidvaniích těší, jakoby nepomohly dost. Pořád jsou tam místa, které méně zručný hráč neokecá a vyžadují doslova chirurgickou přesnost. Já jsem před rokem a půl skončil někde v cca 75% hry, totálně vysílen, frustrován a potřeboval jsem pauzu. Jakože si to dojedu někdy později, až se uklidním u jiných her. Bohužel čím delší ta pauza je, tím hůře se bude ke hře vracet. Podle mě autoři kapku přepálili rozsah. To, co už jsem v té hře zvládl bylo naprosto vrcholem mých zručnostních schopností u takovýchto her.
Ta hra má vzácnou schopnost dostat mě do stavu naprostého vytržení, aby mnou vzápětí mrštila až na samotné emoční dno. Některé pasáže jsou opravdový test trpělivosti. Přemyšlím, jestli v rámci žánru existuje náročnější výzva.

Jo, asi nejlepší metroid(vania) všech dob.
Ta hra mě hodně chytla, ale ty odrazovací houby mě vytáčí. Asi jsem na to moc levej.
@Phoenix (27.08.2019 21:40): Jo, nakonec jsem na to přišla. Zoufalost, že ho nedokážu podruhé zabít mě dohnala k tomu, se pořádně podívat po okolí. Až se více vylepším, zkusím se k němu vrátit :)
Mám dotaz...zabila jsem tohoto šmejda a teď kolem jeho mrtvoly létají hvězdičky a můžu s ním bojovat znovu. Jenže se mi nechce, protože je celkem nepříjemnej. Nevíte jestli za to, když ho porazím podruhé, něco dostanu? Nejradši bych se na to vykašlala.

EDIT: super...tak jsem zjistila že ho musím zabít znovu jinak se nedostanu z lokace...mám na večer o zábavu postaráno :/
@Red (26.08.2019 01:29): Spíš ne, nestíhám psát komenty ani ke hrám, co jsem dohrál letos, natož ke hrám, co jsem dohrál několik let zpátky :) Je to ale hodně podobné AM2R, jako první bych to zahrál hlavně kvůli (byť malé) příběhové návaznosti, o fous lepšímu level designu a neopakování bossfightů.
@Red (25.08.2019 22:22): Mně to přišlo celkem bez problémů a to mám práh frustrace asi spíše nízko. Ale pokud se chceš frustraci vyhnout, tak je možné hrát spoustu starších metroidvánií v emulátorech se savestate.
@Red (25.08.2019 13:52): Shadow Complex není ani příliš dlouhý ani příliš náročný, Ori and the Blind Forest je velmi slušný, hodně se mi líbilo Axiom Verge (jakkoli jde o odkaz na úplně první metroidvania hry, zejména prvního Metroida), parádní je Dust: An Elysian Tail a samozřejmě Super Metroid, pokud Ti nevadí hraní na emulátoru (má výhodu savestate, takže je tak přístupný i začátečníkům).

2D Castlevanie Ti bude muset dopořučit někdo jiný, já je ještě nehrál.
@Phoenix (25.08.2019 12:06): jo teleport mezi lavičkami bych taky brala. Sbírat esenci jsem se naučila až teď po 12 hodinách a teda taky nevím jestli se mi jí podaří tolik nasbírat. Rozhodně to nebudu nijak hrotit.

U těch bossfightů je nejobtížnější vychytat ten správný moment, kdy se vyléčit...mnohdy to nestihnu a na to dostanu ještě zásah :/ Zatím jsem tedy absolvovala tři (a jeden jsem odložila na neurčito).
@Laurona (25.08.2019 11:59): V Soulech to člověk řeší jednoduše. Mám moc souls, tak prostě trochu nagrindím na další level (pokud není co koupit) a pak už mi nebude vadit umřít. Tady je to (jako více věcí) polovičaté (Geo není často za co utrácet) a podle toho to pak dopadá. Pokud by postava měla levely, tak také odpadá to, že za neustálé procházení stejných map dokola člověk nic nezíská (získal by vylepšení postavy, jakkoli drobná).

Tady by stačilo mít normální mapu a možnost teleportovat se mezi lavičkami a už by byla hra výrazně lepší (zmizely by hodiny zbytečného backtrackingu, když by člověk zjistil, že nemá na nějakého bosse, tak by nemusel jít dlouhé minuty jinam atd.). Teď jsem četl o tom třetím způsobu fast travel, opět něco, co by člověk měl pro plynulý herní zážitek získat normální cestou, je uzamčeno za ziskem 900 essence, které jsem neměl do konce hry, protože se metroidvanie snažím hrát bez návodu, jen s vlastními poznámkami.

Jak říkal jeden člověk na Metacritics, tohle je přesně ten typ hry, který nedává smysl hrát bez nějakého herního průvodce.
@Phoenix (komentář): Teď se zrovna s tou hrou taky trápím. Nejlepší je umřít se spoustou peněz v lokaci, kde ještě nemáš koupenou mapu. Takhle se mi podařilo přijít o 1500,- a to mě teda dost namíchlo :D
@Drolin (23.12.2018 14:31): Tak to jo, myslel jsem, že jsi to úplně zavrhl. Jinak Gods je druhá plošinovka, co jsem na PC po Prince of Persia viděl, ukazoval mi to kdysi kámoš se sound blasterem a měl sloupové bedny a ty výbuchy, ta grafika, to bylo doslova dechberoucí. Ve mně ten pocit zůstal dodnes, ale asi chápu, že kdo se na to koukne dneska po x jiných efektivnějších plošinovkách, tak si asi řekne, co jako na tom bylo :-)
@Ringo (23.12.2018 14:07): Nepropásl jsem, hrál několikrát, ale do úplné TOP bych to neřadil :). Na to zase příliš zestárl - třeba oproti Another World (a Flashback a onEscapee), Shadow of the Beast nebo disneyovkám typu Alladin. Vlastně by mohl mezi ty nejlepší být řazen i Viewtiful Joe.
@Drolin (23.12.2018 14:01): Ad Gods - tohle je třeba ale učebnicový základ, který právě propásnout nemáš, zatímco můžeš minout takové ty hry typu Captain Comic :-)

Stejně bych jako povinnou klasiku zařadil Prince of Persia 1 a hlavně dvojka, ta podle mě v mnoha aspektech nebyla dodnes nahrazena. Nikdy nepochopím, jak tuhle sérii někdy mohli převést do 3D paskvilu.
@Richmond (23.12.2018 13:27): Je, ale právě výstupem podobné diskuze má být jejich zúžení na ty nejpodstatnější a nejlepší :). Gods je příliš... no, ta hra patří do své doby. A podobné to je i u většiny jiných, ale třeba Super Metroid je myslím nadčasový.

@Ringo (23.12.2018 13:29): Také, a podobné to je i u strategií. A vlastně i adventur, kterých vychází více než kdy jindy. Fanoušek plošinovek nejsem, ale ty podstatné je podle mě důležité zahrát.
@Ringo (23.12.2018 13:36): Valdis Story mám koupené, ale ještě jsem se k tomu nedostal. Podle toho, co o tom vím, tak myslím, že by se ti to mělo líbit, z těch všech metroidvanií je to snad vůbec nejpodobnější Castlevaniím.

Dust je fajn, ale mě úplně nenadchl, Za zahrání to ale stojí.
@Richmond (23.12.2018 13:27): Plošinovek je spousta, pravda, já se snažím zabývat jen těmi epickými, které jsou mixnutyadventurou a RPG, až na naprosté výjimky se snažím vyhýbat arkádovkám, i když třeba ten Megaman X nebo Control 3 mě docela láká, ale vím, že mě rozstřílejí hned v druhé obrazovce :-)

BTW letmo jsem ráno proletěl STEAM a tam jsou snad tuny nádherně kreslených plošinovak jen za polsedních pár let, že člověk přemýšlí, jestli se to nestane jeho primárním žánrem a přitom by zůstal in (myslím v časovém horizontu současnosti), což se vůbec nedá říci třeba o RPG žánru. Podobné žně+ jsou na poli strategií.
Těch plošinovek musí bejt za ty desítky let strášná spousta, ne? To máte všichni takovej přehled, že sypete z rukávu topky? Já bych potřeboval spíš TOP50 abych si mohl vybrat, protože jsem furt nerozhodnej. Už rok mám rozehranýho Titus Foxe (5.level), dlouhodobě mi ležé na disku Gods (2.level) a na gogu mám koupeno fůru skvěle vypadajících plošinovek a pak tu máme amigácké tituly (pomíjím ted záměrně nes/snes tituly). Tenhle žánr se drží pořád skvěle zdá se a moderní doba jim vůbec neuškodila.
@Strady (23.12.2018 11:17): O tom Dustu jsem taky uvažoval, ale po shlédnutí několika videí mě odradily ty boje, v podstatě značně nepřehledná rubanice plná výbušných grafických efektů, přes které pomalu ani nevidím vlastní postavu ani nepřátele.
@ugraugra (23.12.2018 11:07): Já jsem už přes 60 hodin a teprve teď nějak pociťuji, že se blížím k vyřešení hlavních questů, doteď jsem se bloumal po subquestech a hledal recept na dílčí a třeba i nepovinné bossy :-)
@Drolin (23.12.2018 11:11): Mario je super, ale je to pro mě arkáda. Proskákej rychle level a šup sem další. Ne, že by to jako ve své podstatě bylo špatně, Super Mario World jsem tam vlastně opravdu mohl napsat, ale asi jsem to vnímal tak nějak že tohle tam nepatří, stavět Hollow Knight a Maria vedle sebe mi přijde jako porovnávat Need For Speed s Mario Kart :-) Budou je preferovat naprosto odlišné typy hráčů :-) Co se týče Sonica, tak ten mi po pravdě nepřirostl k srdci nikdy.
@Drolin (23.12.2018 10:14):

Hollow Knight
Ori and The Blind Forest
Super Metroid
Castlevania Symphony of the Nigt
Castlevania Aria of Sorrow
Castlevania Portrait of Ruin
Castlevania Order of Ecclesia
Castlevania Aria of Sorrow
Castlevania Harmony of Dissonance

Ale TOP 10 se dělá blbě, to je takový můj TOP 10, kdo ví jak zahýbe žebříčkem, až si zahraji Guacamelee, Time Spinner, Salt and Sanctuary, Steamworld Dig a pod.

Taky jsem do žebříčku moc nezahrnoval takové ty počáteční záležitosti, když člověk dostal PC, to se mi hodně líbil Prince of Persia 1 a 2, na ty dodnes nedám dopustit, i když bych je asi už dnes hrát nezvládl. Taky se mi líbily sharewarovky od Apogee jako Duke Nukem 1 a 2 nebo Secret Agent :-) V plánu mám někdy se hecnout a určitě pořádně zkusit Amigácký Turrican 1 a 2, preostě to zkusit trpělivě zahrát více než jen do prvního bosse, který mě sundá :-)
BTW kašlu na předsudky, kašlu teď i na nostalgii, Hollow Knight je nejlepší metroidvania hra všech dob, nejlepší plošinovka všech dob.
Galien byl teda luxusní kousek, ale dalo se na něj docela snadno vyzrát, stejně jako v Mantis village na ty tři rytířky. Chtělo to jen trpělivost :-)