Cool Spot

10.12.1993
1994

freeware (dříve placená hra)

Jednoduchá plošinovka prezentující populární pití 7-up, kdy ovládáte jejího maskota, červený puntík zvaný Spot.

Ve hře máte za úkol zachránit ostatní Spoty uvězněné v klecích na konci každé úrovně. Cestou sbíráte bonusové body a nebo body doplňující čas, jelikož každý level je časově omezen a na konci se vám úkáže i procentuální úspěch, pokud jste sebrali všechny věci. Život vám i znepříjemňují různí nepřátelé.

V současnosti je hra k dispozici zcela zdarma.

@Han22 (komentář): Dobrej komentar. Hral jsem to kdysi a byla to takova nemastna neslana hopsacka s nevyraznou grafikou a u tehdejsich hopsacek uz tradicne ponekud prepalenou obtiznosti. Nejzajimavejsi na tom je, ze je to podobne jako Zool s Chupa Chups hlavne produkt poporujici 7up. Asi to tehda v Pepsi delali docela dobre, protoze zatimco 7up byl v devadesatkach docela cool, dnes uz se pije snad jeste min, nez Haskuv Smarty - napoj pro myslivce a rybare.

Cool Spot, další hopsačka z počátku 90. let, kterou jsem kdysi zkoušel, četl recenzi, ale nedohrál. A opět víceméně zklamání, stejně jako s Lollypop. Bez nostalgie a vzpomínek ty staré hry prostě nefungují.

Cool Spot je opět konverze z konzolí, která se na PC dostala až v roce 1994 a dá se říct, že bych z podobných konzolových plošinovek našel mraky lepších. Příběh aspoň ten nejzákladnější tu neexistuje, stejně jako intro a defacto ani outro. Ve hře se ujímáte červené skvrny ze 7up, která musí proskákat 11 úrovní, posbírat až 100 kuliček a na konci zachránit z klece svého brášku. Tak trošku něco jako Rayman, který na to šel ale nesrovnatelně lépe.

Základním problémem hry není grafika a v podstatě ani hratelnost. Grafika není špatná, do topovky v arkádách roku 1994 jako je Aladdin ji moc neschází. Ovládání je přesné, skoky nejsou obtížné, monstra se zabít dají. Titulní hrdina skáče, ručkuje po lanech a poměrně rychle střílí.

Základním problémem je obtížnost. K dispozici jsou 4 životy, něco málo energie, žádné napojení a na tohle musíte zdolat celých 11 kol. Kola jsou obrovská, jsou tu doslova hordy nepřátel a pastí, většinou někde kam musíte doskočit, vyšplhat. Navíc je to dost bludiště. Občas se dá za body získat život, v bonusových kolech můžete získat i napojení (continue), nicméně přes všechny pokusy jsem se dál než do 4 kola nedostal. Tam se přeskakuje poměrně složitými skoky voda a nasyslené životy šly rychle do háje.

Na řadu přišel upravený Doxbox s možností ukládání a i s tím to byl boj. Nejen že kola jsou obrovská, plná možností jak umřít, ale navíc v nich běží čas a hra evidentně nepředpokládá, že kolo projedete na jeden zátah. I přes ukládání a nahrávání jsem ztratil v průměru 1-2 životy na kolo jen kvůli času.

Hlavním a největším problémem je jak hru dohrát. Někde jsem se dočetl a potvrdil si na youtube videích, že k dosažení skutečného konce je potřeba hrát na hard a nasbírat v bonus úrovních 6 písmen. Jenže abyste se na hard dostali do bonus úrovně, musíte nasbírat 99 ze 100 kuliček, což se mi prostě nepovedlo v dostačujícím počtu kol, takže na konci jsem viděl jen nápis congratulations.

A i jinak je to celkově dost průměr. Jak jsem psal chybí příběh, chybí i bossové, prostředí jsou sice pěkné (vlak, výletní loď), ale hned 4* se prostředí opakuje ve dvou různých kolech. A nakonec stejně jako u Lollypop je grafika dost dětinská, já vím nemůžu se divit, když hraju hy pro nejmenší, tak nemůžu být objektivní. Ale stejně, prostě Cool Spot je průměr, který mě nijak zvlášť nestrhl.