Cool Spot

akce > plošinovka *
freeware (dříve placená hra)
1993 SegaMSSegaMDSegaGGAmiga
10.12.1993 SNES
1994 PCGB
Virgin Interactive, NMS Software Ltd. (GB verze)
Jednoduchá plošinovka prezentující populární pití 7-up, kdy ovládáte jejího maskota, červený puntík zvaný Spot.

Ve hře máte za úkol zachránit ostatní Spoty uvězněné v klecích na konci každé úrovně. Cestou sbíráte bonusové body a nebo body doplňující čas, jelikož každý level je časově omezen a na konci se vám úkáže i procentuální úspěch, pokud jste sebrali všechny věci. Život vám i znepříjemňují různí nepřátelé.

V současnosti je hra k dispozici zcela zdarma.

Lentilka! Tak jsme tomu říkávali jako malí - lentilka. “Ta hra s lentilkou!”

Cool Spot je ve skutečnosti reklama na nápoj 7 UP. Podle wiki 7 UP neobsahuje kofein (na rozdíl třeba od Montain Dew) a inspiroval společnost Coca-cola Company k vytvoření nápoje známého jako Sprite. Každopádně se 7 UP se tohle píše samo…

To, že je CS vlastně reklama je ale vlastně dobře, protože 7 UP nejspíše zacálovalo celý její vývoj, propagaci, distribuci a já nevím, co všechno. Možná díky tomu CS vyšel pro Segu Genesis a SNES (ten vždycky snes všechno) a taky pro jiný Sega krámy (Game Gear, Master System), pro Gameboy a nakonec taky pro MS DOS.

PC verze je však nejhorší. Hudba a zvuky působí strašně zastaralým dojmem, o něco horší zorné pole (tj. kolik toho na jedné obrazovce bez scrollování vidíme), méně plynulé animace a celkově nic moc. Jak to? Copak v té době neplatilo, že na PC byly hry nejlepší? Žádný PC master race jako dnes?:)

Ale radši zpět ke hře samotné. Cool Spot ve skutečnosti není lentinka, ale je to to červené kolečko v logu 7 UP. To najednou oživlo a dalo se na záchrannou misi - musí zachránit ostatní červená kolečka, která někdo věznil v klícce.

Jeho (její?) úkolem je posbírat hromadu lentilek (malých červených koleček) rozmístěných v každém levelu. Musí pobrat určité %, aby mohl klec otevřít. Od určitého počtu % také aktivuje bonus level.

Celá tahle záležitost je překvapivě docela dost obtížná. Hlavní hrdina nemá zrovna moc vekou výdrž. Zdraví se dá obnovit jen sebráním lahvičky, která se OBČAS spawne po zabití nějakého enemáka. Takže osud hráče je v rukách randomize algoritmu. Ok, později se sem tam dá tuto lahvičku najít jen tak pohozenou v mapě, ale dost vzácně.

Nepřátelé jsou navíc docela ultra otravní. Buď se jedná o otravné drobné zvířectvo (např. komáři, pavouci, myši), co umí dokonce nalítávat proti nebohému Cool Spotovi ve stylu kamikadze, nebo dokonce něco střílí. Nebo jsou to všudepřítomní korýši. Engine hry navíc spawnuje nepřátelé dost divným způsobem, který to moc neusnadňuje.

Později přijde taky hned několik frustrujících map. Za úplně nejtěžší považuju mašinku. Mapa začíná na mašince - ta se celá musí projít a potom začne platform terror - úkolem je přeskakovat po po figurkách, které se drží špagátu, co je přivázaný k mašince.. To je těžký, protože 1) pozadí se rychle pohybuje a ruší (jsme přece furt na mašince) 2) Otravují u toho hračky (banditi, natahovací ptáci) 3) mnohdy jsou plošinky za zorném polem, takže se musí skočit naslepo. 4) Občas se přeskakuje přes bubliny nebo po létajících talířech, na kterých se může stát jen pár milisekund a pak se převrátí.

Nutno podotknout, že v Cool Spot neexistuje žádný systém ukládání a celá hra se musí projít na jeden zátah.

Za zmínku ještě stojí bonus mapy. Ty se odehrávají uvnitř v plechovce 7 UP. Smyslem je dostat se po bublinkách až nahoru a tam sebrat nějaké písmeno. Pokud nastane Game Over, nemusí to znamenat nutně konec hry, když má hráč nějaké to písmeno - jen písmeno ztrácí. Písmena dohromady dávají nápis UNCOLA.

Po dokončení hry jsem si uvědomil, že by Cool Spotovi neuškodil i sem tam nějaký ten boss - jelikož je jich celkem NULA.

Ve výsledku je to jistě povedená gamesa, která evidentně nechtěla být jen samoúčelnou reklamou, ale svébytnou plnohodnotnou videohrou. Dobře se hraje, ale mluvím pochopitelně o Genesis verzi - ta na PC se tak dobře nehraje :) Na Genesis se mimochodem dočkala i výborného pokračování - Cool Spot Goes to Hollywood, které mám obecně radši, než první díl. Ten však na PC nevyšel.
Cool Spot, další hopsačka z počátku 90. let, kterou jsem kdysi zkoušel, četl recenzi, ale nedohrál. A opět víceméně zklamání, stejně jako s Lollypop. Bez nostalgie a vzpomínek ty staré hry prostě nefungují.

Cool Spot je opět konverze z konzolí, která se na PC dostala až v roce 1994 a dá se říct, že bych z podobných konzolových plošinovek našel mraky lepších. Příběh aspoň ten nejzákladnější tu neexistuje, stejně jako intro a defacto ani outro. Ve hře se ujímáte červené skvrny ze 7up, která musí proskákat 11 úrovní, posbírat až 100 kuliček a na konci zachránit z klece svého brášku. Tak trošku něco jako Rayman, který na to šel ale nesrovnatelně lépe.

Základním problémem hry není grafika a v podstatě ani hratelnost. Grafika není špatná, do topovky v arkádách roku 1994 jako je Aladdin ji moc neschází. Ovládání je přesné, skoky nejsou obtížné, monstra se zabít dají. Titulní hrdina skáče, ručkuje po lanech a poměrně rychle střílí.

Základním problémem je obtížnost. K dispozici jsou 4 životy, něco málo energie, žádné napojení a na tohle musíte zdolat celých 11 kol. Kola jsou obrovská, jsou tu doslova hordy nepřátel a pastí, většinou někde kam musíte doskočit, vyšplhat. Navíc je to dost bludiště. Občas se dá za body získat život, v bonusových kolech můžete získat i napojení (continue), nicméně přes všechny pokusy jsem se dál než do 4 kola nedostal. Tam se přeskakuje poměrně složitými skoky voda a nasyslené životy šly rychle do háje.

Na řadu přišel upravený Doxbox s možností ukládání a i s tím to byl boj. Nejen že kola jsou obrovská, plná možností jak umřít, ale navíc v nich běží čas a hra evidentně nepředpokládá, že kolo projedete na jeden zátah. I přes ukládání a nahrávání jsem ztratil v průměru 1-2 životy na kolo jen kvůli času.

Hlavním a největším problémem je jak hru dohrát. Někde jsem se dočetl a potvrdil si na youtube videích, že k dosažení skutečného konce je potřeba hrát na hard a nasbírat v bonus úrovních 6 písmen. Jenže abyste se na hard dostali do bonus úrovně, musíte nasbírat 99 ze 100 kuliček, což se mi prostě nepovedlo v dostačujícím počtu kol, takže na konci jsem viděl jen nápis congratulations.

A i jinak je to celkově dost průměr. Jak jsem psal chybí příběh, chybí i bossové, prostředí jsou sice pěkné (vlak, výletní loď), ale hned 4* se prostředí opakuje ve dvou různých kolech. A nakonec stejně jako u Lollypop je grafika dost dětinská, já vím nemůžu se divit, když hraju hy pro nejmenší, tak nemůžu být objektivní. Ale stejně, prostě Cool Spot je průměr, který mě nijak zvlášť nestrhl.