Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City

GTA: Episodes from Liberty City, Grand Thef Auto IV: The Lost and Damned, Grand Theft Auto IV: The Ballad of Gay Tony

29.10.2009 X360
13.04.2010 PCPS3
, (PC verze)
Episodes from Liberty City je kompilace dvou DLC (The Lost and Damned a The Ballad of Gay Tony) k Grand Theft Auto IV, která vyšla nejprve na konzoli Xbox 360 a později i na PC a konzoli PS3. Obě DLC jsou spustitelná samostatně a nijak neovlivňují původní hru ani sebe navzájem.

The Lost and Damned:
V tomto prvním přídavku se hráč ujme postavy Johnnyho Klebitze. Johnny je členem motorkářského gangu zvaného The Lost, který přišel o svého bosse a musí se ujmout vedení, což se některým jeho členům nelíbí. Příběh se v některých částech prolíná s tím v GTA IV a dokonce se zde objeví i Nico Belic, jakožto i jiné postavy z původní hry.

Hratelnost se oproti původnímu titulu vůbec nezměnila. Největší novinkou je pravděpodobně ukládání v průběhu mise. Probíhá samovolně (většinou jednou), ovšem je to velký pokrok oproti původní hře, kde nesplnění úkolu znamenalo opakovat misi celou. Tento přídavek obsahuje několik nových zbraní (například granátomet), několik typů motocyklů, u kterých se zcela změnilo ovládání, pár rádií a nové mody jsou i v multiplayeru.

The Ballad of Gay Tony:
Hratelnou postavou v druhém přídavku je Luis Fernando Lopez, bývalý drogový dealer a nyní osobní bodyguard Gay Tonyho - majitele dvou největších nočních klubů v Liberty City. Příběh se opět prolíná s tím v původní hře a v Lost and Damned.

Hratelnost je opět stejná. Mezi novinky patří návrat padáku, který byl naposled v GTA: San Andreas a s ním se objevují nové minihry jako například base jumping. Mezi další patří tanec a nelegální souboje bez pravidel, na které je možne si i vsadit. Další z nových věcí je několik vrtulníků v čele s MH-6 Little Bird. Samozřejmě nechybí nové zbraně a nová rádia.

Kwoky: No, jedu jen příběh, protože na nějaké dovádění není čtyřka ani její DLC dělaná, tak by to mohlo být za 8 hodin hotový.

Právě jsem dopařil Episodes from Liberty City. Během hraní jsem si psal poznámky a tak může být můj komentář lehce chaotický. Předem bych chtěl říci, že grafika a ani optimalizace nejsou samotnými přídavky nijak zlepšeny. Běží to tak nějak podobně jako naplno opatchované základní GTA IV. U obou her jsem plnil všechny hlavní i vedlejší mise (krom střílení ptáků). Obě hry mám dohrané cca okolo 80%. Takže...

...začneme přídavkem The Lost and Damned...

TLaD je příběh o motorkářském gangu s Johny Klebbitzem v hlavní roli. Příběh mi, narozdíl od původního GTA IV, přišel celkem průměrný. Cutscény jsou opět velmi kvalitní a dabing je naprosto výborný, ale celkově to moc nejde dohromady, tedy až na některé zlomové momenty. Překvapilo mě časté prolínání všech třech herních linií. V jedné misi se dokonce setkají všichni tři hlavní hrdinové - Niko Bellic, Johny Klebbitz i Luis Lopez. Hratelnost je také celkem průměrná. Mise jsou ještě repetetivnější než v původní hře. "Prostě někam dojeď, tam vystřílej pár cápků, uteč fízlům a mazej pro další misi." Poslední mise ale byla kulervoucí, škoda, že nebyla taková celá hra.

Docela mě štvalo, že si svoji postavu nemůžu voháknout. Je jasný, že jako motorkář na sobě nebudu tahat kvádro, ale alespoň by se šiklo víc druhů bund. Ono město jako celkově je takové prázdné. Mimo hlavních misí je tu jen pár miniher, všechno ale jednoduché casual blbinky, jako je páka mezi členy gangu, poker a už klasický kulečník. Zabaví na 5 minut ale pak už jen šeď a nuda. Navíc u páky hrozí nebezpečí pro myš :). Musím pochválit docela širokou škálu motorek a hlavně velmi vylepšená ovladatelnost. Pořád je ale docela lehké spadnout.Dále můžete plnit vedlejší mise pro kámoše přes mobil, jako je kradení motorek či aut a nebo klasické vystřílení něčeho. Docela významným "vedlejšákem" jsou války gangů, které mi ale u TLaD přišly vyloženě iritující a zdlouhavé hlavně díky tomu, že před každým spuštěním je nutná motorka. Problémem je, že vás na motorce nehorázně rychle nepřítel sundá, takže u mě to vypadalo tak nějak takhle: Šlohnul jsem (či přivolal mobilem) motorku, najel na misi, animačka, slezl jsem z motorky, šlohl auto, vystřílel gang a zase znova. To celé 25x, + asi 10x jsem to nepřežil a chvílema jsem dokonce mlátil vzteky do stolu. Samozřejmě je dělat nemusíte, ale já to chtěl napoprvé kvůli archievmentu.

Datadisk přidává pár nových nezajímavých aut a bouchaček. Tyto nové zbraně jsem moc nevyužil, snad jen atomatickou pistoli.

Bohužel se mi ale nevyhnul docela veliký bug. Musel jsem až zagooglovat a všiml jsem si, že byl už i na původní Xbox verzi hry. Týkalo se to jednoho telefonátu, který měl spustit následující misi. Bohužel mi ale dlouho nikdo nevolal a až na netu jsem se dočetl, že nejdřív musím nějaký svý přátelé vytáhnout ven (třeba na chlastačku) a pak teprve se mi dotyčný ozve. Na tomhle jsem se zasekl na pár hodin a docela mě to nakrklo. Jinak jsem si závažnějších chyb nevšiml. Naštěstí můj oblíbený bug s houpačkou z předchozí hry zůstal. A konečně jsou tu checkopinty...

Detaily, které mě překvapily: Do hry je přidán šum a HUD je ve stylu motorkářů.

Verdikt: The Lost and Damned je lehce nadprůměrný přídavek, čekal jsem o hodně více. 75%

"BROTHERS FOR LIFE, LOST FOREVER"

Balada buzeranta Tonyho

Hlavním hrdinou tohoto datadisku je Luis Lopez, bodyguard plnící špinavou práci pro svého svého přihřátého šéfa Tonyho. Postava Luise mi přišla o mnoho osobitější než u TLaD. Příběh jako celkově není opět žadná sláva (klasické klišé o přátelství, zradě a drogách), ale cutscény jsou tady naprosto geniální a drtivě překonávají předchozí dva díly (nevím jak to nazvat, prostě základní hru a datadisk). Všichni hláškujou jak o život, situační gagy jsou výborné díky bezchybné kameře a animaci. To mě překvapilo hned zpočátku, protože jsem po TLaD od TBoGT moc nečekal. Balada buzeranta Tonyho je velmi odlehčený přídavek a brutálně zábavný.

Teď něco o misích. Čekal jsem další várku stereotypních honiček a vyvražďovaček. To jsem se ale šíleně zmýlil. Ve variabilitě misí TBoGT kraluje a dokonce hravě překonává předchozí dva příběhy. Mise jsou rychlejší, výbušnější a epičtější. Tu mučíte trefováním do koulí člověka přivázaného k vozítku golfovým míčkem, tu hopsáte po vlaku a kropíte po policejních helikoptérách, tu vylezete na vrchol věžáku a následně skočíte dolů. A tímto se dostávám k velmi důležité věci a tou je padák. Konečně je tu! A je výborný. V 1/3 misí v TBoGT hraje hlavní roli padák (v 1/2 helikoptéra). A je to s ním sranda. Snad bych vytknul trochu prudké ovládání a tím občas horší přesnost v dopadu, ale to by snad mohl opravit další patch. Po městě se nachází 20 různých aktivních míst pro seskočení. To jsem si užíval. Bál jsem se, že jinak ho nebudu moci používat. Obava nebyla oprávněná. Padák naleznete ve vašem savehousu zadara po dokončení první mise s ním.

Dále tu máme závody, tancování v klubech, rvačky, chlastání (zkuste se opít do němoty), management klubu (vedlejší mise) a konečně zábavné války gangů (25 pro archievement, celkem ale 50... já jich udělal jen těch 25). Zde jsou mise o mnoho lépe navrženy. Tomu také napomáhají výborné nové zbraně jako je: pistole s ohromnou sílou, těžký kulomet, nová sniperka, brokovnice se zápalnými náboji (pro rychlou likvidaci okolních aut), přilepovací výbušniny a moje vytoužená P-90, kterou jsem používal asi nejvíce.

Bohužel jsem pociťoval místy opravdu vysokou obtížnost. Opravdu ale jen místy, některé mise jsem dal bez mrknutí oka a některé byly opravdu iritující. Hlavně díky změněné AI, která páchá sebevražedné náběhy, které se fakt občas nedají ustřílet (viz mise v klubu ke konci hry). Podobně je to i s policajty, protože na 1 hvězdu jsou již opravdu dotěrní, až to občas lehce otravuje. Ještě mi vadil debilní sestřih hlavního hrdiny a neviditelnej budík v savehousu :).

Detaily: Celá hra, včetně HUDu je v buzi stylu a proto to někomu může vadit. Na mapě jsou Tonyho kluby. Klasický hetero a pak jeden homo se zajímavou minihrou. Mě osobně zpočátku nehorázně bavilo jentak se poflakovat po klubech a zkoušet nové featurky.

Verdikt: TBoGT je pro mě jeden z nejlepších datadisků co jsem hrál. Překonává původní hru v několika směrech, doplňuje pár věcí a je opravdu velmi zábavný, byť docela krátký. Dostává zasloužených 95%.

Jelikož ale jsou to hry dvě, průměr mi dává 85%. Bohudík (a nebo bohužel?) jsem člověk hodný, a za TLaD přimhouřím oko a dám trochu víc. Celkem tedy 90%.

Pro: hratelnost, příběhy, trvanlivost, vedlejší mise, geniální cutscény (místy i velmi odvážné) a atmosféra, zbraně a vozidla, padák, prolínání dějů, po dohrání se hlavní mise dají z mobilu opakovat, vyladěné checkpointy, naprosto kulervoucí konce

Proti: první přídavek je slabší, naprosto debilní bug znemožňující dohrání TLaD (ne u všech hráčů), stále špatná optimalizace, u druhého přídavku místy vyšší obtížnost, délka, chybí čeština (ale díky ne moc náročné angličtině se dá příběh docela pochytit)

Konečně pořádné DLC! Né jako ty mrdstva, kterýma nás krmí Bethesda a jiní. Provázané děje s původní hrou potěší, stejně jako konečně poslouchatelné rádio. Je to jenom můj pocit, nebo jsou tyhle přídavky ještě méně optimalizované, než původní hra? Více už to snad ani nejde...
-------------------------
The Lost and Damned

Spát na prochcané matraci v klubu, kde věčně řve death-metal, chlastat, kurvit se, být věčně nasraný na systém-politiky-právníky a jiné zmrdy, přičemž členové klubu, zvaní "bratři", jsou často ještě větší zkurvysyni, než ti, proti kterým bojují - tomu říkám život! Johnny Klebitz nepatří mezi nejsympatičtější hrdiny, ale musím uznat, že právě jeho pokřivený xicht v čele s jeho ještě pokřivenějším životem má něco do sebe a nepůsobí tak stereotypně, jako ostatní archetypy hrdinů dnešních her. Výborný nášup!

Čistý herní čas: 12 hod 30min
Game progress: 70%
--------------------------------
The Ballad of Gay Tony

Prostředí TBoGT se mi tolik nezamlouvalo hlavně kvůli velké spoustě dementních charakterů, v čele s Luisem, což je asi největší osel-hrdina v GTA ever. Jeho dva blízcí kámoši se společným IQ 85, ignorantská matka nebo šéf Tony aka lůzr co potřebuje neustále zachraňovat prdel, nejen tihle mi lezli na nervy a skutečně jsem je nesnášel.

Uznávám, že náplň misi je pestřejší, než v TLaD, ale také kolikrát až směšně šílená. V minulých dílech bych to bral, ale GTA4 hraje přeci jen na trochu reálnější notu.

Přístup k vybavení je maximálně ulehčen, peníze v tomto přídavku nehrají žádnou roli. Luis je zásobovaný zbraněmi jako na běžícím páse a prakticky nemá smysl si cokoli kupovat. S automatickou brokovnicí napěchovanou explozivní municí se přestřelky stávají nudnou rutinou. Poněkud zklamání.

Čistý herní čas: 13hod 30min
Game Progress: 65%
První datadisk Lost and Damned působí poněkud jako hořké zklamání, GTA totiž vždycky byla známka pečlivé práce, originálního hraní a zkrátka kvality, která ve svém žánru neměla konkurenci (až na Mafii :o) ). Lost and Damned je však poněkud tuctový datadisk s „přímým“ příběhem bez nápaditých zákoutí, s jednoznačnými charaktery a opakující se náplní misí... V porovnání s předchozími díly, nebo druhým datadiskem v balíčku... Což je důležitý dodatek, neboť sám o sobě Lost and Damned není vyloženě špatný, atmosféra tvrdého bratrstva motorkářů z in-game animací přeci jen vyzní, i závěr na mě jakš takš zapůsobil. Mno, ale hlavní je, že jsem osedlal super stroj a proháněl se po starých známých ulicí, odhaloval nová zákoutí a nefalšovaně si užíval živého města, takže i když dění hry nebylo zcela prvotřídní, jako nová motivace pro hraní GTA IV posloužilo dobře. 70%

Druhý datadisk, The Ballad of Gay Tony, už vrací požitek z GTA do první platinové ligy. Akurátně rozvinutý příběh se zajímavými postavami, vtipnými momenty, spousta zajímavostmi a dejme tomu i jistou dávkou „přirozenosti“ – jednoduše na datadisk do akční hry špička... Ačkoliv hlavní náplní misí v GTA bude vždy ježdění po městě a střílení, líbí se mi, jak z toho The Ballad of Gay Tony vymačkává maximum, občas se projedete po vodě, občas budete bojovat v interiérech a překvapivě hodně se budete pohybovat i vzduchem. Tím se dostávám k jednomu z doposud nejzábavnějšímu vedlejšímu úkolu – skákání s padákem z vyznačených míst ve městě. Prosté, ale úžasné, jen tak se proletět, prohlédnout si město z vrchu a pak ještě stylově přistát na jedoucím náklaďáku... Dokonce i řada jednoduchých činností, jako je „manažerování“ klubu, nebo domlouvání vaší ex, mě upřímně bavily a proto si dovoluji dát lepších 90%...

Celkově nebudu hodnocení průměrovat, protože druhý datadisk z balíčku je prostě výraznější a zkrátka za převládající kladné pocity a ryze subjektivní radost z návratu oblíbené hry – plác 85%.

HW: Minimum: Athlon 3200+/C2D 1.8 GHZ, 1.5 GB RAM, GF 7900/Ati X1900 / Doporučeno: C2D 2.4 GHZ CPU, 2 GB RAM, GF 8600/Ati 3850

Pro: Návrat do Liberty City a pohled z trochu jiného úhlu, provázanost příběhů, vedlejší úkoly

Proti: Lost and Damned je trošku odbytý a lineární datadisk.

Checkpointy v GTA4, huzzah.

Lost and Damned se mi líbilo, i když originalitou nepřekypuje. Podstatě je to hodně kompaktní verze typické GTA story (což mi ovšem k roztahanosti plnohodnotných GTAček vyhovuje). Motorkářské ladění je fajn, postavy jsou vesměs sympatické, motorky jsou větší sranda než auta, e.. než cokoliv. Války gangů za moc nestály, závody jsem si na druhou stranu užil. Celkově vzato to hezky odsýpalo a bavil jsem se víc, než v GTA4. Proplétání příběhu Lost and Damned s tím v GTA4 a potažmo i s příběhem Teplého Tonyho je moc pěkně zrobené a v takhle zkrácené verzi celá ta honička kolem diamantů mnohem lépe vyniká.

Balada Teplého Tonyho mě na druhou stranu ze začátku spíš zklamala - po žůžovní honičce v golfových vozících jsem zjistil, že většina postav kolem hlavního hrdiny je prostě na zabití - ať už jde o Luisovy kamarády z dětství, jeho matku, Tonyho ex-přítele a vůbec jeho bandu rozmazlených kamarádů, Brucieho bratra, nebo Yusufa, na kterého jsem si, pravda, časem zvyknul. Situace se naštěstí eventuelně změní a kretény s buznama nahradí mafiáni a problémy.

V čem mě Balada štvala, byl velký podíl misí odehrávajících se na vodě, což je prostě vždycky vopruz jak prase. Za tím následuje ještě větší podíl misí s vrtulníkem, které jsou celkem fajn, dokud člověk nemusí po něčem střílet (naštěstí se tohle děje taky jen ze začátku). Padák je fajn praktická věcička na pády z výšky, ale z dobrovolných seskoků na mapě mi bohatě stačilo zkusit jeden. Triatlonové závody jsou.. zajímavé. Jen mi přijde, že soupeři se v poslední části moc nepřetrhnou a není problém tam všechno dohnat.

Louis se postupně dostane ke spoustě brutálně silných zbraní a tak i když nepřátel je občas opravdu hodně, působí jejich kropení brokovnicí s výbušnou municí občas až trapně jednoduše. Sticky bombs jsou sice jednodušší na používání než pipe bomby z L&D, ale zase to znamenalo celkem jednoduchou honičku s motorkářema/policajtama. Ekvivalentní honičku s policajtama v L&D jsem si užil mnohem víc.

Nakonec jsem si ale rád zahrál oboje, jen Balada Teplého Tonyho má prostě lodě, střelbu z vrtulníku, seskoky padákem a pytel protivných postav. Nejdůležitější ale pro mě nakonec je, že jsou tu checkpointy, takže není třeba se nervovat nekonečným ježděním z A do B, když se někde nedaří :)

Pro: checkpointy, nové zbraně

Proti: mise na vodě, sřelba z vrtulníku

Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned

Takže, po druhém dohrání GTA IV jsem se pustil i do druhého dohrání EFLC. Tedy spíš bych měl říct, že pouze do druhého dohrání The Ballad of the Gay Tony, neboť the Lost and Damned jsem dříve nedohrál. Tentokrát jsem se však odhodlal a dokončil oba dva příběhy. Ale hezky popořádku.

Jako první jsem si vzal na paškál příběh Johnnyho Klebitze a jeho motorkářského gangu the Lost. Je to tak, v tomto DLCčku se ujmete role motorkáře Johnnyho (kterého jsem vyloženě nesnášel) a budete plnit mise pro jeho motorkářský gang. S ostatními postavami to vlastně není jiné, jsou to všechno takoví tupí bezmozci, opravdu jsem je neměl rád. Celkově mě toto DLC nijak nezaujalo, protože prostředí motorkářského gangu mě vůbec nezajímá. Ale zpět k příběhu.

Během ne moc dlouhé herní doby budete vlastně jen jezdit na motorkách a střílet a semtam se objeví něco jako náznak příběhu. Abych pravdu řekl, ten si už víceméně nepamatuji, neboť mě nijak nenadchl. Objeví se tam sice i nějaké postavy z původní hry a také z druhého DLC, to je však asi jediné pozitivum na příběhu.

Co mě však opravdu štvalo bylo využití města … tedy vlastně nevyužití, prakticky celý příběh se odehrává na jednom ostrově a ani ten není využíván celý. Navíc hudební podklad byl také oproti původní hře příšerný. Když to vezmu kolem a kolem, tak jediným novým obsahem (a taky plusem) je docela dost nových motorek (zejména chopperů, bohužel) a zbraní (zejména divných, bohužel). Nemohu si prostě pomoci, ale dle mého názoru se tohle DLCčko nepovedlo (i když se mnou mnoho lidí nebude souhlasit). Pro mě to byla prostě nuda. Kolem a kolem, 50%.

Klady a zápory:
+ dost nových motorek a zbraní a camea některých postav z původní hry i TBoGT
- oproti GTA IV a tBoGT mnohem nudnější
- skoro žádné využití města, většina misí a času stráveno v Alderney
- naprostá většina postav jsou nesympatičtí týpci, včetně hlavní postavy

Grand Theft Auto IV: The Ballad of the Gay Tony

Do třetice všeho tentokráte dobrého se dostávám i k druhému, mnohem lepšímu, DLC pojmenovaného The Ballad of the Gay Tony. Název v tomto případě může docela klamat, neboť hlavní postavou není homosexuální milionář Tony, ale jeho osobní strážce a asistent v jedné osobě, Luis Lopéz. Oproti Johnnymu je Luis sympaťák, a tak samo i ostatní postavy. Stejně jako v tLaD se zde setkáte se starými známými, ale nejlepší postavou je rozhodně arabský miliardář Yusuf Amir. Tak parádně napsanou postavu jsem snad ještě neviděl. Víc k němu však prozrazovat nebudu, to musíte zažít. Nicméně slovo výstřední je v jeho případě hodně slabé, protože co není ze zlata, jako by nebylo. Oproti němu je Luis muž na úrovni a podle toho vypadají i mise, které s ním plníte. Od nočních klubů, po létání s vrtulníkem až po krádež vagónu metra. Tohle DLC je prostě jízda.

Herní doba je o něco delší než v případě tLaD, v tomto případě jsem však dohrával i tuto hru na 100% Celkem mi zabralo 8 hodin dokončení příběhu a dalších skoro 8 hodin dodělání vedlejších misí, což je na DLC velmi dobré.

Oproti tLaD vyměníte motorky za auta a vrtulníky (zejména obrněný transportér a zlatý ozbrojený vrtulník, dobře známý hráčům GTA V a GTA Online, jsou naprosté parády), motorkářský klub za příjemný byt a dementní motorkáře za lidi na úrovni. Také jsou zde nové zbraně, tentokrát už opravdu dobré a použitelné. Jak jsem již zmínil, většinu hry strávíte v autech a ve vzduchu, takže je logické, že zde je několik nových aut i vrtulníků (i výše zmíněné). Po dlouhém čekání se konečně vrací i tolik vytoužený padák a s ním i mise pro něj přímo určené.

Změny k lepšímu doznalo i UIčko, sice zde převládá růžová barva, i tak to ale je lepší, než v tLaD i v původní hře.
Ačkoliv to vypadá, že je toto DLC bez chyby, dvě malé se tady i tak najdou. Stejně jako v tLaD je zde město prakticky nevyužito, vše se odehrává na prostředním ostrově, na rozdíl od tLaD je však využit skoro celý. Druhou vadou na kráse je náplň vedlejších misí, které jsou všechny skoro stejné, po čase omrzí a vyplatí se je hrát jenom pro splnění hry na 100%.

Abych to tedy celé shrnul, tohle DLC je naprostý opak toho druhého. Dokonce mě bavilo i více než původní hra, škoda jen, že to bylo DLC a ne plná hra. Hodnotím vysoce nadprůměrně 90%.

Klady a zápory:
+ příjemnější UI než v základní hře i TLaD
+ parádní nové zbraně a dopravní prostředky
+ konečně padák
+ Mnohem zábavnější než TLaD a GTA IV, mnohem sympatičtější hlavní hrdina než v TLaD a GTA IV
+ camea některých postav z původní hry i TLaD
+ herní doba – nějakých cca 16 hodin na 100% dokončení hry, příběh cca 8 hodin
+ Yusuf Amir, neskutečné parádní postava, takového šílence jsem ještě neviděl
+ Mnoho leteckých misí, což má macs rád
- vedlejší mise jsou všechny skoro stejné, po čase fakt omrzí a osobně jsem je dělal jen kvůli 100%
- nevyužitá celá mapa, hraje se prakticky jen na prostředním ostrově

Finální verdikt:

I přes opravdu skvělé tBoGT musím tady hodnotit jako celek, proto když sečtu a zprůměruju, vychází mi z toho pouze průměrných 70%, které bohužel korespondují s tím, jak je tento pack dvou DLC nekonzistentní.

Pro: V článku.

Proti: V článku.