Gods

akce > plošinovka *
1991 PCAmigaAtari ST
1992 SNESSegaMD
The Bitmap Brothers, Graftgold Creative Software (SegaMD verze)
Bohové nabízejí splnění jakéhokoliv přání tomu, kdo pro ně zpět dobyde jejich pevnost, kterou obsadili čtyři nezvaní návštěvníci. Hráč, v kůži Herkula, pro případ svého úspěchu v boji požaduje stát se jedním z nich – získat nesmrtelnost a pevné místo na hoře Olymp.

Gods je plošinovka orientovaná na obezřetný postup a boj na dálku; mezi projektily patří meče, dýky, kopí, firebally a další. Hlavním cílem každého ze čtyř levelů je porazit bosse – strážce pevnosti bohů. Úrovně jsou charakteristické tím, že hráč se v nich po sebrání klíče nebo přehození páky musí vracet, což je navíc umocněné omezenou kapacitou inventáře. Nápovědu k aktuálnímu postupu poskytují texty v dolní části obrazovky. Zbraně a jiná vylepšení lze za nasbírané položky jako diamanty kupovat mezi levely. Za rychlost a ušetřené životy se načítají bonusy. Počítačem ovládání protivníci nereagují jen na aktuální pozici Herkula, ale také na jeho způsob boje. Děj se odehrává v prostředí starověkého Řecka.

Zx Atari: Nakonec jsem GODS dohrál, ale opustil jsem remasterovanou grafiku a s ústou se vrátil k originálu. Je zajímavé, co mi napsali…

2D plošinovky jsou prakticky mrtvé.
Doba , kdy odcházely joystiky jeden za druhým při hraní takových pecek jako byla Galaga, nebo Turrican je nenávratně pryč, a hrát tyto hry na klávesnici- to snad ani nejde.
Ale není třeba truchlit, je zde hra u které jsem nikdy joystik nepotřeboval a přesto dál zůstává na svém zlatém piedestalu .
A asi i ti, co sedí hlavně tam vpravo, už tuší, že se jedná o hru Gods.

Tvůrcem hry není nikdo menší než Bitmap Bothers, společnost jenž má na svém kontě hry jako Xenon 2, Speedball, nebo strategii Z.
Hra původně vydaná na Atari ST a Amigu, později předělána i na Sega Mega Drive a další platformy, se zasloužila ve své době o oprávněnou pozornost. Myšlenka hry je vcelku prostá- dle staré legendy se jednou za tisíc let narodí smrtelník, který objeví a projde ztracené Město Legend a vstane před tváří Bohů, aby tak získal místo po jejich boku a stal se jedním z nich.
Cestou se musí, kromě obvyklých nepřátel, utkat se čtyřmi strážci Citadely, kteří jsou vždy na konci jednotlivých levelů.
Alespoň zatím by se mohlo zdát, že se jedná o vcelku tuctovou plošinovku, ale nenechte se mýlit.
Gods je skutečně obdivuhodná hra, která i po letech dokáže okouzlit. Skvěle vyvážená hratelnost, přehlednost jednotlivých světů (každý level jich obsahuje hned několik), barevná a výtvarná stylizace. Výborný cit pro detaily, propracovaná grafika, včetně pohybů hlavní postavy a nepřátel.
Skvělá hudba, která patří mezi ty nejlepší na AMIZE (podobně jako u skvělého Cannon Foddera). Zvuky zbraní, pohybu hrdiny, nepřátel, nebo tlačítek a padajících předmětů mi v mnohém připomínají péči jakou věnuje svým hrám Blizzard.
Motivující systém sbírání krystalů, peněz, a následné nakupování a vylepšování zbraní u obchodníka. Hledání bonusových místností a předmětů (i po letech jsem s překvapením zjistil, že neznám všechny kombinace tlačítek a páček :) ).
Po zabití strážce Citadely obdržíte kód, takže není nutno hrát pokaždé od začátku.
Každou úroveň je možno projít několika způsoby, a je velmi zábavné zkoušet jednotlivé postupy, a kombinace tlačítek ( a nebojte, zabloudit se rozhodně nedá :) ) .

Co dodat na závěr? Hledáte-li jednu z nejlepších her vydaných kdy na počítači, už nemusíte.

Dovolím si ještě dodat několik informací:
Já osobně preferuji emulaci na AMIGU , kde ale nefungují (alespoň u mne) kódy do jednotlivých úrovní. Přes DOS box by asi potíž být neměla. Hrál jsem i emulaci Mega Drive, tady jde ukládat libovolně (výborná věc pro zkoušení jednotlivých kombinací páček, trénink a podobně), avšak po zabití finálního bosse a získání nesmrtelnosti se nelze vrátit do Ztraceného města a hru zopakovat (s bonusem 10 životů navíc, ale na mnohem vyšší obtížnost).

A na úplný závěr odkazy na net :
Moje skromné stránky http://www.old-games.estranky.cz
A LongPlay na http://www.youtube.com/watch?v=SBgt7XkLxvQ&feature=related
Hoborg- (zde je verze i na Linux) http://hobring.esero
Další z nejranějších vzpomínek na počítačové hry. Ty hodiny, co jsem strávil čuměním na tátu (a kamarády), jak hrají Gods, než jsem konečně musel jít spát.

Nedávno jsem viděl video kompletní dohrání, trvá asi hodinu a půl. Jenže člověk to mohl zkoušet kolikrát chtěl, měl na pomoc ostatní lidi a hlavně - internet, věděl co kde je, měl mapy. V 95 takový luxus nebyl a tak dohrát Gods bylo tenkrát docela těžké. Táta ho dokázal a za to ho obdivuji. On by třeba nedokázal dohrát nějakou novou hru, ale na tyhle staré hry (co znal) byl mistr.

Já osobně si třeba pamatuji nazpaměť celý první (1/4) level, neboli svět. Vím že hra mě okouzlila grafikou (vše sedí jak má), těmi pár sporadickými zvuky (též nazpaměť) a obtížností. Sakra těžká záležitost, to se musí nechat. I je ve hře potřeba znát různé triky, skryté místnosti a místa, dokonce některé bonusy jsou časově omezené. No a na to šlo přijít jen experimentováním.

Hra moc konzolově nepůsobí, DOS port je velice dobrý. Možná tenkrát to bylo lehčí/lepší.

A tak nezapomeňte:
doprava, sebrat nůž, otočit se doleva, sejmout dva prasionoky, vylézt po žebříku, vyčistit plošinku, seskočit dolů, sejmout šmejda, zmáčknout páku, zmáčknout páku, vylézt nahoru, sejmout stříleče, jít kus doleva, otočit doprava a zničit létobaby, skočit nahoru ... první svět znám nazpaměť.

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
KDY (poprvé/naposledy) -------- 1993 (N/A)
KOLIK (hodin circa) ----------- 50
DOJEM (ano/hmm/ne) ------------ ANO
OBTÍŽNOST (pokud je/pamatuji) - N/A
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Pro: Grafika, Hratelnost, Zvuky

Proti: Dřív obtížnost, ale nakonec je to asi dobrá věc

Skvělá automatovka na PC, s pěknou grafikou, klasická plošinovka se žebříky, dveřmi, pákami. Sbírání předmětů, klíčů, drahokamů.. Předměty na vylepšování útoku, nebo na krátkodobou nesmrtelnost, zničení všeho na obrazovce, doplnění zdraví apod. Už si všechno bohužel nepamatuji. Na konci levelu se daly předměty (vylepšení) nakoupit u obchodníka za nasbírané score. Tenkrát se mi tahle hra moc líbila, protože jich tohohle druhu na PC moc nebylo.

Pro: Hratelnost, zábavnost, nakupování v shopu

Proti: Jako asi u každé hry... mohlo to být trochu delší :)