DuckTales: Remastered

13.08.2013
11.09.2013
02.04.2015

Ve hře se ujímáme role strýčka Skrblíka z Kačerova, který získá od Rafanů plány na nalezení obrovských pokladů, nacházejících se na několika kontinentech. Tyto oblasti lze vybírat v libovolném pořadí a splnit tam daný úkol podle toho, kterou oblast budete chtít zrovna navštívit. Jednotlivé úrovně obsahují protivníky, kteří se budou snažit strýčka Skrblíka a jeho přátele zastavit, aby nenašli zlato a drahokamy.

Každé prostředí má jiný hudební motiv, nepřátele a nástrahy, které honbu za poklady ještě ztíží. Co se týče hratelnosti, jedná se o klasickou hopsačku, kde je potřeba vyhnout se všem pastím a nepřátele vyřídit tak, že jim ze shora skočíte na hlavu, což je omráčí. Během putování se objeví všechny hlavní postavy známé z dětského, animovaného seriálu.

DuckTales: Remastered je remakem původní hry DuckTales pro NES a Game Boy z roku 1989. Kromě vylepšené grafiky, má hra oproti původní verzi tutoriál, mapu každé úrovně a zjednodušené ovládání. Jinak jsou jednotlivé úrovně, po stránce level designu, do velké míry totožné s originálem. Navíc získané peníze lze ve hře utrácet za bonusové koncepty, kresby a obrázky z vývoje hry.

Tak DuckTales: Remastered celkem překvapil v dobrém i ve zlém. Tak nejdřív to co bavilo a překvapilo.

Jako hopsačka je to zjevení z dob které už jsou dávno pryč, jen si vesele hopsáte snažíte se najít co nejvíc drahokamů a skrýší, vyhnout se pastím a zneškodnit nepřátele. Každé prostředí má jiné téma a hudbu, a každá úroveň má na konci souboj s bossem. Jinak postavy a scény co se odehrají jsou vtipné a dabing je též solidně zvládnutý.

Co se týče herní délky tak je zhruba tak okolo 4 hodin, ale finální pasáž mě tedy nepříjemně překvapila. Ta se zakládá na velmi detailní přesnosti kdy jedna chyba znamená smrt a celé znova. To mi sice připomnělo doby dávno minulé kdy to tak bylo často, jenže tady se tato nepříjemnost schovala až na konec.

Jinak je to ovšem fajn hopsačka která dává vzpomenout na původní hru z Nesu, a všem fandům Kačerů připomene víkendová rána.
Do remasterované verze prvních DuckTales jsem se pustil jen pár dní po dohrání originálu a mohu tedy dobře srovnávat. První čeho si všimnete je, dle očekávání, grafika. Ta je výrazně modernější než mohla být na NESu, ale stále pěkně kreslená, věrná seriálové předloze. Samotné hraní je navíc doplněno o animované sekvence a kompletní dabing. Příběhové vsuvky se spouští i během úrovní, ale to mě upřímně spíš vytrhovalo z herního tempa. Další změny už nejsou tak jednoznačně pozitivní, i když z velké části ano. Hlavní jsou úpravy designu jednotlivých úrovní a dokonce nějaké nové. To by člověk od remasteru úplně neočekával. Jde především o úroveň hned na začátku hry, která předchází, původně rovnou dostupnému, výběru lokace. Krátká, spíše tutoriálová oblast, ale potěší. Původní úrovně byly modernizovány a dostalo se jim několika nových tajných oblastí a úkolů. Následné příklady změn dávám raději do spoileru. Například hned v Amazonii je nutné sesbírat speciální mince pro otevření postupu dále, místo dřívějšího peněžního obnosu / bodů. Někdy ale došlo i k zjednodušení a pro klíč se tak již nevracíme do Transylvánie, která je nyní také lineárnější.

Změny se dotkly i hratelnosti. Za velmi pozitivní považuji ovládání pogo funkce hůlky ve stylu druhého dílu, tedy jednou klávesou místo kombinace se šipkou dolů. Funkce je navíc volitelná, takže lze hrát i postaru - skvělé řešení. K dispozici je také volba obtížnosti, takže je hra přístupnější. Hrál jsem na normální, která zhruba odpovídá až na dvě drobnosti. Za prvé dost pomáhá zjednodušené ovládání a za druhé lze získat více bonusových srdíček, což usnadní pozdější fáze hry. Upravené jsou i souboje s bosssy, jsou komplexnější, delší, ale ne těžší.

Po dokončení úrovně je, kromě volby další, možné si klasicky zaplavat v trezoru nebo si za získané peníze nakoupit bonusové arty, malby nebo hudbu. Tento bonusový obsah je moc pěkný a obsahuje materiály nejen z remasteru, ale i původní verze a dokonce něco málo ze seriálu. I když jsem musel s hrou strávit více než dvojnásobek času, odemkl jsem si vše. Sice mě už opakování některých úrovní moc nebavilo, ale podobné materiály vždy vítám. Jejich zařazení přímo do hry a využití tak často zbytečných bodů je dobrý nápad. Celkově jde o velmi povedený remaster a poctu původní hře, který je navíc přístupný pro nové hráče, ale ani neurazí fanoušky originálu.
Duck Tales Remastered se opravdu povedl. Jakmile si hru pořídíte, doporučuju stáhnout češtinu, která se volně povaluje na internetu. Hra má svůj příběh na pozadí, vyprávěný pěknými cut scénami s titulkami, ve kterých nechybí ani náznaky humoru původních postav seriálu. Rampa je borec! Při hraní jsem dostával chuť na zhlédnutí seriálu a začal u každé postavy přemýšlet, kdo je vlastně v českém znění daboval. Anglicky mluvící postavičky zní podivně, když jste odkojeni zmíněným seriálem a tuzemským dabingem. Ale není nic, co by tomu vadilo.

Úvodní menu hry nabízí pohled na Kačerov a tolik známou úvodní znělku (oslavujme Viléma Čoka!). Na výběr tu máte ze tří obtížností. Když jsem začal hrát hru na střední, vypadälo to následovně. Postavička Skrblíka měla tři srdce, ukazující stav vašeho HP. Jakmile jej něco hitlo, ztratil jedno srdce, po třech ztrátách mizel jeden život (ty má pouze tři). Možná stárnu, zpomalují se mi reflexy, nebo jen nestíhám na streamu všechno usledovat, ale z touhle obtížností jsem neporazil jediného bose, mnohdy jsem k němu ani nedošel.

Na nejlehčí obtížnost už byla hra sednoucí jak pomyslný Dr.Půlkin na okraje hrnce. Navíc každé hitnutí nepřítelem vám sebere jen půl srdce a v případě smrti začínáte tam, kde jste skončili. Máte nekonečno životů. S touhle obtížností jsem si hru skvěle užil a za nějaké čtyři hodiny ji stihl dohrát. Nejtěžší obtížnost jsem raději ani nezkoušel. Pokud Vy ano, nebojte se napsat své dojmy.

Hru začínáte ve Skrblíkově kanceláři, odkud míříte do jednotlivých misí, které si můžete vybrat v libovolném pořadí. Postupně zavítáte, jako v původní hře, do Amazonie, Transilvánie, Afrických dolů, Himalájí a také na Měsíc! Na konci každého levelu čeká boss. Je dobré zprvu zjistit, jak na něj, ale po chvilce analýzy není problém jej porazit – ehm na nejlehčí obtížnost. Level design mi několikrát vměsnal do podvědomí vzpomínku na původní hru z Nintenda a občas jsem popřemýšlel, jak to tam vlastně vypadalo.

Z kanceláře strýčka skrblíka můžeme zaskočit do jakési galerie, kde si za získané body můžeme kupovat nákresy postaviček, levlů a další bonusový obsah. Body získáváte sběrem diamantů v každém levelu hry. Ani po dohrání storyline jsem se zdaleka nedostal k odemčení veškerého obsahu, což může vést ke zpříjemnění znovuhratelnosti. Ono když to zase za rok zapnete, zahopsáte si, rádi si za to „něco zase“ pořídíte.

Hudba je povedená ve všech levelech. Není otravná, sedí pěkně a ladí s tempem hry. Vizuál můžete posoudit sami z kolem se povalujících screenshotů. Tomu nelze nic vytknout. Za mě povedený remake se vším všudy, který vyrojí příjemné vzpomínky na dětství a připomene zajímavé pojetí hry i mladším hráčům.

Pro: Svět Kačerova, hezká grafika a přívětivé ovládání

Proti: Na střední obtížnost jsem měl problém

Dle mého názoru jeden z kvalitních remasterů poslední doby. K původní hře jsem si dá se říci jen přičuchnul, tudíž jsem byl tuto novou verzi hodně zvědav, jelikož Skrblík patřil k mým nejoblíbenějším seriálům, co dávali o víkendu ráno. Co ze začátku zmíním, je zdařilá retro hudba v hlavním menu, která do člověka vžene pocit, že už chce prostě začít hrát za svého oblíbeného kačera. Hře rozhodně nechybí humor, to už dokazuje hned první úroveň ve Skrblíkově trezoru, který se pokouší uchránit před Rafany. Skrblík rozhodně nešetří sarkasmem a s chutí shazuje i ty nejtvrdší protivníky, co ve hře jsou. Nejednou jsem se pousmál nad jeho výstředností a smyslu pro humor. Rozhodně za to může i kvalitní dabing, který obsahuje velice výbornou výslovnost, tudíž i laik na angličtinu prostě musí rozumět.

Ovládání je vskutku dobré. Není zde to žádné přecitlivělé, jak je u plošinovek zvykem. Skrbla reaguje na mačkání kláves naprosto přesně a to je ten důvod, proč se to tak skvěle hraje. Oproti tomu je zde i docela vyvážená obtížnost (až na poslední pasáž, u které jsem začal docela i nadávat, jak si do psího zadku mohou dovolit, tohle dávat do hry pro děti) a rozmanitost prostředí rozhodně nezaostává. Probádáme džungli, Drákulův hrad anebo i pro někoho velice známé podzemí alias Střed Země. Poslední zmiňované mě přivádí k velmi mnoho narážkám k seriálu. Je jich spousta a každý správný nostalgik by si jich měl všimnout.

V předposledním bodě stojí za zmínku náplně úrovní. Teoreticky to je v podstatě to samé: dojdi z bodu A do bodu B (co jiného taky v plošinovkách čekat). Ovšem zde je to okořeněno takovými miniquestíky, které musíte cestou splnit, abyste se do bodu B vůbec dostali. Zmíním například hledání mincí, zprovoznění výtahu, vypnutí bezpečnostního systému apod. Cestou sbíráme drahokamy a hledáme tajné místnosti, ve kterých jsou také většinou drahokamy. Ovšem při poctivém sbírání si v trezoru můžeme koupit různé bonusy ve formě skečů a dalších zajímavých blbůstek.

Jako poslední bod si nechám vizuální stránku hry. Grafika hry je 2,5D, což znamená 2D postavy, ale ostatní 3D a je to naprosto boží kombinace v tomto světě od Disneyho. Ovšem nejlepší na tom jsou ty perfektní animace postav. To když Skrblík hopsá na pogo tyči, to když golfovým švihem trefí něco tvrdého, to když se vynořuje z té hromady zlaťáků a plive je.

DuckTales je slušná oddychová plošinovka, která pobaví bez ohledu na věk.

Pro: Je to prostě Skrblík, grafika, animace, dabing

Proti: Poslední pasáž je fakt k nasráníhodná