Chaos on Deponia

Deponia 2

06.11.2012 PC
06.12.2017 PS4XOne
Chaos on Deponia je pokračování klasické adventury Deponia, které přímo navazuje na události z minulého dílu. Znalost původního příběhu však nutná ke hraní tohoto dílu není. Stejně jako minule hráče čekají dialogy plné humoru, logické i méně logické problémy a především dobrodružný příběh o záchraně světa a získání sympatií jedné dívky.

Deponia je planeta, na které žije hlavní hrdina příběhu, Rufus, byla na elysianském koncilu označena k demolici. A jediná osoba, která tomu všemu může zabránit, má rozdělenou osobnost na tři odlišné personality. Ano, jde o Goal, jež spadla z nebe na obrovskou skládku Deponie, Rufusovi přímo do náruče. Jak si s ní a záchranou rodné skládky Rufus poradí, to ukáže několik následujících dnů v jeho životě.

Po dohraní prvého dielu som sa okamžite vrhol do pokračovania Deponie. Na začiatok som si dal úlohu nepomáhať si videami na Youtube alebo inými nápovedami. To mi vydržalo takmer do prvej polovice hry, ale keď už som si nevedel rady, tak som nejaké návody pozrel.

Na začiatku bol opäť zábavný tutoriál, ale miesto Wenzla z prvého dielu, mi dával inštrukcie Bozo. Hlavnou lokáciou v ktorej sa bude odohrávať väčšina príbehu je ostrov Floating Blackmail Market, ktorý sa delí na určité štvrte. Hra nadväzuje na prvý diel tým, že pokračuje plán Organonu zničiť Deponiu. A kto iný, než samotný Rufus sa chce pokúsiť Deponiu zachrániť. Po nevidarenej akcii zachrániť Goal, sa jej disky musia rozdeliť na 3 osobnosti (Lady, Spunky a Baby) a pomocou ovládača ich Rufus môže prepínať. Po jeho a Docovom pláne spojiť všetky disky do jedného sa všetko pokazí a bude tak musieť ísť spolu s Goal, Docom a Bozom do ďalších lokácií ako Porta Fisco, Severný pól alebo Isla Watchit. Nakoniec sa dostanete aj do Organonskej pevnosti, kde Rufus musí zachrániť Goal unesenú Cletusom a zároveň aj prekaziť jeho plány v zničení Deponie.

Nebudú chýbať ani minihry, ktoré som ja ako inak než preskočil. Skúšal som ich plniť, ale boli pre mňa trocha zložité. Niektoré úlohy boli veľmi zaujímavé, ale asi najlepšou bola pasáž kedy som vyjednával s 3 osobnosťami Goal a pre každú boli vytvorené vlastné misie, pri ktorých ste preskúmavali rôzne oblasti mesta a stretávali zaujímavé osoby. V hre sa stretnete s novými, ale aj starými postavami. Medzi nové patrí napríklad Seagull - Rufusov nevlastný otec, ktorého kruto zabije Argus; Janosh - šušľavý Robin Hood, pri jeho konverzáciach som sa nikdy nemohol prestať smiať; Goon - smradľavo-raperský bezdomovec od narodenia; a veľa ďalších velice zaujímavých nových postáv. V starých sa objavia už spomínaní Doc, Bozo, Goal, Cletus a v Porta Fisco sa objavý aj Toni.

Dabing bol opäť na vysokej úrovni a nechýbali zábavné konverzácie, ktoré pochodovali celou hrou. Aj nové postavy boli výborne napísané. Soundtrack bol vynikajúci a nesklamali ani Huzzah pesničky. Grafika sa posunula o niečo ďalej od predchádzajúceho dielu a na kreslený príbeh bola radosť pozerať. Nesklamala ani dĺžka hry, ktorá bola primeraná k tomu, aby hra nebola krátka, ale ani dlhá.

Dokonca sa mi podarilo nájsť jeden väčší bug, keď na Isla Watchit postávíte Baby Goal do bazénu a nepríkážete jej z neho výjsť, následne sa vrátite do lode, kde sa Goal vyskytne a opäť pôjdete na to miesto, na jednej obrazovke sa objavia dve Goal. Neberem to ako zápor hry, len skôr ako menšiu nepozornosť vývojárov s niečím, čo nečakali.

Aby som nezabudol. ad142, ďakujem za hru.

Nakoniec len poviem, že Chaos on Deponie je výborné pokračovanie celej série. Oproti prvému dielu sa takmer všetko posunulo na lepšiu úroveň a bola radosť zúčastniť sa Rufusovej cesty za záchranou Deponie. Už sa neviem dočkať, keď sa dostanem k ďalšiemu dielu.

Pro: Príbeh, lokácie, Rufus, všetky postavy, soundtrack, grafika, dabing, dĺžka hry,....

Proti: Nič.

Jsou to už dva roky co jsem naposledy hrál první díl této série, a ani já sám nevím proč mi trvalo tak dlouho dokopat se k pokračování, a musím říci že druhý díl nejenže lehce překonal mé očekávání, dokonce je i lepší než díl první.

Druhý díl navazuje přímo na díl minulý a my pořád máme za úkol zachránit Deponii před destrukcí ale aby toho nebylo málo tak má Goal poškozený datový disc a kvůli tomu si nic nepamatuje, samozřejmě to by nebyl Rufus aby všechno jako vždy nezkomplikoval a výsledkem je že Goal má teď osobnost rozdělenou na třech discích. No a na vás je to vše napravit a do toho opět zachránit Deponii.

Ihned na začátku si určitě všimnete že se nacházíme ve zcela nové lokaci kterou je Floating Blackmail Market, ráj podivných,ošklivých,nemytých,hrdlořezačských individuí, tato utopie pro podivná individua je rozdělená na vrchní a dolní, dolní je pro už zmiňované nekňuby přičemž vrchní je pro vyšší sortu lidí, která si může dopřávat ptakopysčí večeři při západu slunce. Musím přiznat že zasazení do nové lokace hře prospělo a Floating Blackmail Market nabízí poměrně dost zajímavých a hlavně hezky vyvedených zákoutí a míst. Bohužel Blackmail Market je jedinou velkou lokací ve které se budete pohybovat, ale ke konci hry se přeci jen podíváte i na jiná místa jako třeba Severní Pól či Porta Fisco ( jehož hlavní památkou je velice smradlavý bezdomovec, nebo je to jen špinavý hipster ?) apod. Jak jsem výše nakousl tak k těmto lokacím se dostanete až ke konci hry takže se může stát že vás po nějaké době Blackmail Market omrzí, i když je velice hezky zpracován.

Na rozdíl od lokací se ale nezměnila nádherná grafická stránka hry, kde skoro všechny lokace lahodí oku a no, je zbytečné to nějak dlouze rozvádět jednoduše ručně kreslená grafická stránka je na jedničku !

Poté humor a s ním i vtipné dialogy se podle mě dočkaly znatelného zlepšení a já se už od začátku skvěle bavil až nějak do poslední části hry. Ona hra stojí především na humoru který vtipný je, a trapných fórů je tu podle mě minimum, za sebe mohu vypíchnout třeba mluvícího robotického psa či robot v obchodě co se vás snaží přesvědčit že rozbité brýle opravdu pořád fungují. Podle mě si každý najde v Deponii to své jelikož kombinuje mnoho druhů humoru tak že tu najedete jak absurdní vtípky tak lehce vulgární či i na sexuální narážky dojde. Jednoduše každý si tu určitě najde to své. Dialogy jsou tedy povedené a čtivé až na pár momentů kdy se nějaký komentář Rufuse či jiné postavy po několikáté zopakuje. Bohužel vysoká kadence vtipů má jeden problém a to že se humoru přejíte (tedy já to tak měl) jak jsem zmiňoval tak už ke konci hry jsem si tak trochu přál ať to skončí jelikož už toho bylo jednoduše moc, a ze mě počáteční nadšenost upadla.

Dále co u humorných adventur bývá zvykem je poměrně velká obtížnost, která tu ruku na srdce také je, můžou za to hlavně občasní nelogičnosti či možnost sebrání jistého předmětu až po vykonání dialogu.

Skvělou stylizaci a humornou atmosféru podtrhuje velice povedený soundtrack který i obsahuje poněkud epické a dramatické skladby a i jako u humoru každý si přijde na své.

Charaktery jsou zpracované zajímavě ať už pár známých z minulého dílu, tak hlavně zcela nové postavy které jsou skoro vždy něčím zajímavé či vtipné např: Robot z obchodu, Německý velitel odboje či podivný číšník v restauraci co má démona ve sklepě ? No jednoduše je tu povedené ´´obludárium´´

Tak shrňme si to pokračování předčilo první díl ale pořád mám pocit že to jde ještě lépe, ale i tak je hra vtipná,hezká a hlavně skvěle graficky vyvedená, herní doba je tak akorát (kdyby byla delší asi bych snížil o 5% hodnocení, jelikož mě poslední půl hodina skoro nebavila). Doufám že třetí díl bude ještě lepší a já si budu moci Deponii zapsat mezi oblíbené herní série.

Pro: Všehochuť humoru,soundtrack,stylizace,postavy,lokace,dabing,dělka

Proti: Až moc velká kadence vtipů, místy obtížnost, menší chybky