Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Bully

Bully: Scholarship Edition, Bully: Anniversary Edition, Canis Canem Edit

Rockstar Vancouver •  Rockstar New England (PC, X360, Wii) •  Rockstar Toronto (Wii) •  War Drum Studios (iOS, Android)
17.10.2006
04.03.2008
21.10.2008
19.12.2012
22.03.2016
08.12.2016
15.12.2016
kompatibilní
76
114 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Tuto akci s prvky adventury z pohledu třetí osoby nejvíce vystihuje popis "GTA zasazené do školních lavic". V této hře od divize Rockstaru Vancouver se ujmete role teenagera Jimmyho Hopkinse, který je svými rodiči nedobrovolně přihlášen (a následně odvezen) na akademii nacházející se ve městě Bullworth. Šikana a násilí ve škole je na denním pořádku a vaším úkolem je nějak se s tím porvat. Konkrétně řečeno chodit na vyučovací hodiny a ve volném čase si zvyšovat plněním příběhových či vedlejších misí respekt. Herní principy a možnosti jsou hodně podobné sérii GTA a to i co se týče grafického vzhledu (konkrétně San Andreas).


Poslední diskuzní příspěvek

@JohnCZ (19.11.2021 11:50): Tak to jsi měl asi štěstí, já zkoušel minimálně 3 návody a žádný mi nepomohl. Nejhorší je, když je to padání tak nepředvídatelné, respektive se to skoro vždy stalo po nějaké misi, případně, když se načítala nějaká lokace... Jako, ještě s láskou jsem vzpomínal na první Fallout :D

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
Táto hra patrí k opäť výborným hrám od starého dobrého Rockstar. Myslím že keby bolo viac hier ako je Bully Rockstar by na nich zarábali rovnako ako na sérií Grand Theft Auto. Tejto hre podľa mňa asi nič nechýba. Máte tu voľnosť pohybu, vcelku veľkú mapu, niekoľko vozidiel, možnosť šikanovať ostatných ( ]:-) ) a veľa iného. A tak málo niekedy stačí na vytvorenie dobrej hry. Som rád že konečne v nejakej hre si spomenuli aj na nás školopovinných. Myslím že jediným nedostatkom sú stále opakujúce sa minihry.
Takže jediné čo Vám odporúčam je si túto hru zahrať.

Pro: Škola, voľný pohyb, šikanovanie, veľká mapa, vozidlá, slušná grafika.

Proti: Stále opakujúce sa minihry.

+28 +29 −1
  • PC 70
Her ze školního prostředí moc není. Alespoň těch západních ne. Krom Life Is Strange (který je však žánrově úplně někde jinde) jsem žádnou takovou nehrál, i když jsem si v mládí podobnou hru mnohokrát přál. Kdo by nechtěl narvat otravného šprta do skříně, políbit nejhezčí holku na škole nebo vymlátit duši z agresivního šikanujícího zmetka? Tohle všechno hráč může v kůži Jimmyho Hopkinse zažít a ze začátku je to opravdu zábava...

Zatímco v první kapitole (z celkových 5) se hráč potlouká po skromných pozemcích Bullworth Academy, později se podívá i do přilehlého městečka. Jimmy kromě svého věrného prkna, kola či v pozdější fázi například skútru, nemá k dispozici moc dopravních prostředků a většinou se po mapě pohybuje pěšky. Ačkoli šikovně celá mapa není příliš velká, i tak mi některé oblasti přišly poněkud zbytečné - zejména poslední dvě odemknutelné části města - jakési ghetto a industriální čtvrť. V téhle fázi už bylo vidět, že tvůrcům dochází dech - a to jak po stránce (opakujících se) misí, tak především příběhově, kde se zacházelo do čím dál větších extrémů a až příliš se hra odkláněla od svého základního tématu - školy.

Co se herní náplně týče, ta je pestrá. Především ze začátku jsem nevěděl kam dřív skočit, užíval si jednotlivé předměty (formou různých miniher) a různorodé mise. Čím déle jsem ale Bully hrál, tím více jsem si všímal, jak jsou jednotlivé mise krátké a primitivní, což se mi ke konci začalo už dost zajídat. Celá hra je vlastně snůška všemožných miniher. Krom klasických lehčích i těžších QTE sekvencí jsem si vyzkoušel počítání jednoduchých matematických příkladů, přiřazování států na slepé mapě či skládání anglických slovíček z omezeného počtu písmenek (což mi dělalo jako non-native speakerovi asi největší problém).

Jakmile hráč splní všechny předměty, které se v pravidelných intervalech spouští v herním čase ráno a odpoledne, tak se může plně a nerušeně soustředit na hlavní příběhovou linku. V tenhle moment jsem ale zjistil, že na celé mapě krom nějakého závodění a obligátního sbírání collectibles není moc co dělat. A to, co se zpočátku jevilo jako rozmanitá náplň, se začalo jednoduše neustále opakovat.

Bully je ale každopádně klasická Rockstar hra. Má přesně ty samé chyby jako všechny rockstáří hry předchozí generace - od absence checkpointů v misích, přes stupidní příběh, slabší grafickou prezentaci, hojné časově omezené mise až po jejich jednoduchý design. Pořád je to ale dost chytlavý titul, kde se člověk solidně vyblbne, jen musí přistoupit na jisté kompromisy a nehledat v tom nějakou hloubku.

Do případné dvojky bych si určitě dokázal představit mnohonásobně rozmanitější možnosti socializace mezi spolužáky (než jen kytka a pusa či naopak jedno tlačítko pro šikanu) s tím, že by si třeba postavy i pamatovaly hráčovo chování. Co se příběhu týče, tak určitě i větší focus na jednotlivé charaktery a jejich problémy. O nějaká vážná témata si tohle zasazení vyloženě říká. Se současným perfekcionismem, který Rockstar předvádí, by to mohla být skutečná pecka. Škoda, že toho se kvůli finančně nepříliš úspěšné jedničce a současné hyperkorektní době už asi nikdy nedočkáme.

Pro: zpočátku hratelnost a rozmanitost, nepříliš velká mapa, kvalitní animace, humor, bez výraznějších bugů

Proti: v pozdější fázi stereotypní, příběh moc netáhne a ani negraduje, až moc postavené na stále se opakujících minihrách, nevýrazná hudba

+26 +27 −1
  • PC 75
Hrál jsem všechny díly GTA, ale ani jeden jsem nedohrál. Bud jsem skončil na nějaké těžké misi (resp. na dementnosti ovládání, kvůli kterému se z toho stalo utrpení (např. mise s vrtulníkem)), nebo (častěji) mě ten nigga-gangsta styl prostě časem otrávil a ztratil jsem tak motivaci pokračovat. Proto je s podivem, že Bully, i když je to prakticky jen "přebarvené" GTA, mě bavil od začátku do konce.

Kde je teda ten rozdíl? Proč mě Bully božansky bavil a bodoval na plné čáře? Zaprvé je to originálním prostředím, hru ze školy jsme tu snad ještě neměli (možná nějakou freewarovku/flashovku). Zadruhé zafungoval fakt, že místo nablýskaných aut, samopalů a granátů tu máme horská kola, praky a smradlavé bomby. A místo gangsterů pubertáky, kteří si místo zabíjení jen daj do frňáku. Další plus vidím ve značné jednoduchosti - většinu misí jsem dal na první pokus, což mi vyhovuje. Žádná frustrace, jen zábava. Když už jsem u těch misí, tak musim pochválit jejich různorodost a hlavně ujetost, někdy jsem vážně žasl, jakou pitomost to autoři dokázali vymyslet.

Jako v každé GTA-like hře je zde možnost vyfláknout se na mise a jen se tak toulat městem a dělat různé vylomeniny (jezdit na skatu, sprejovat, páčit skřínky ve škole), hupsnout do nějaké minihry (závody na kolech, motokárách, hraní různých automatů), plnit side-questy (náhodné NPC k vám na ulici přijde a zadá vám úkol typu najdi psa, doruč balíček, doprovod mě domů), vydělávat si dolary (sekání trávníku, doručování novin) a samozřejmě také můžete chodit do školy :). Ale nemusíte, každopádně pak musíte počítat s tím, že po vás půjdou dozorci i policajti a pokud vás chytnou, tak vás do třídy odvlečou násilím.

Já do školy chodil rád, vyučování probíhá pomocí dalších miniher, které jsou vesměs povedené. Jen jsem měl potíže s hodinou angličtiny, kdy musíte ze zadaných písmenek vytvářet slova. Na 4. hodině už jsem to jaksi nedával, takže jsem sahal ke slovníku (a ani s nim to nebyl žádný med). Naštěstí jsou třeba na youtubu videa, ze kterých můžete slova okopírovat. Problémy nastaly při hodině zeměpisu, kdy jsem měl připíchnout jména států na mapu USA (třeba alabama, severní karolína, nebraska, atd.), tady zase zaúřadoval starý Atlas světa ze střední školy :) Zmíním také hodinu chemie, kterou využiju k přesunutí se k dalšímu odstavci a sice k záporům...

Při hodině chemie docházelo k celkem solidním lagům, které připisuji jakémusi bugu (špatné filtrování textur). Bohužel se toto opakovalo i na některých dalších místech, třeba při souboji s tužším protivníkem v rámci mise, při sekání trávníku, nebo při infiltraci školního sklepa. A nemusim asi zdůraznovat, že to dělalo dané úkony o dost těžší. Jinak ale hra běžela svižně, bez pádů a výraznějších bugů.

Na ovládání si sice po chvíli zvyknete, vše se dá v options nastavit, ale stejně by s trochou snahy mohlo být daleko jednodušší a více intuitivní. Vzhledem k faktu, že hra na konzolích vyšla už v roce 2006, není grafika zrovna nejlepší, ale přežít se to dá. Naopak hudba je tentokrát díkybohu bez jakéhokoliv hiphopu, hraje zde taková neutrální hudba, většinou s dominantní basovou linkou.

Hru hodnotím velmi kladně, zábava je to převeliká a procenta ztrácí hlavně kvůli nedoladěnému portu z konzolí. Bullyho můžu jen doporučit a to i těm, co nemají GTA zrovna moc v lásce.

Pro: Zábavné mise a minihry, škola a okolí, dabing, hudba, postavy

Proti: Občasné lagy i na silných strojích, zbytečně složité ovládání, zastaralá grafika

+23
  • PC 60
Herní výzva 2021 - Dětský svět

Uff, tak tahle hra mi dala zabrat, bohužel to nebylo tím, že by se jednalo o nějakou výzvu v rámci obtížnosti či super příběh, který by mě pohltil. Hra mě totiž vyloženě ničila svou nestabilitou a neustálým padáním. K tomu si přidejte ukládání pouze na určitých místech a máte celkem nepříjemný herní zážitek.

Z prvopočátku se to hra jevila jako příjemná oddychovka. Hra má velmi nadnesenou atmosféru, vtipný nádech a srší jeden vtip na pubertální dobu za druhým. Ano, kdyby mi bylo o 15 let méně, tak bych se nejspíš bavil o něco víc, ale i tak musím uznat, že se zde objevuje několik zábavných situací a dokonce i náznaků na situace, který nejspíš zažil každý z nás, kdo studoval střední školu. 

Příběh se ze začátku zajímavě rozvíjí, respektive to vypadá na vtipnou historku, nicméně s postupem času se mnohem víc rozpadem do méně souvisejících side questů, které tah v podobě silného hlavního příběhu hrozně rozmělní a v podstatě důležité jsou jen první a poslední kapitola. Zbytek je taková všelijaká omáčka kolem. Něco je vtipnější, něco méně, ale především je samotný gameplay otravně repetitivní a jelikož se ani nejedná o žádnou výzvu, tak po pár hodinách i dost nudný.

Je zde pár zajímavých side aktivit, které na pár desítek minut zabaví, jako třeba závody v motokárách či na kole, ale jak říkám, jsou to pár minutové záležitosti. Nejvíc jsem si ve finále užíval samotné předměty, které byly formou zábavných miniher a třeba taková angličtina mi byla i dokonce výzvou. 

Ovšem největší kámen úrazu pro mě byl ten, že hra neustále padala. Pořád, pořád, pořád, někdy po deseti minutách, někdy po půl hodině, ale nepovedlo se mi najít žádný zaručený návod, jak to aspoň snížit na únosné množství. Pak už jsem se po každé splněné misi jen klepal, abych aspoň došel k save pointu, což se mnohokrát nepodařilo. Nakonec se z toho stala nesmírně otravná záležitost, protože samotné mise jsou příliš jednoduché, čili bylo hrozně otravné pořád dokola je opakovat. 

V tomhle směru vůbec nechápu, proč zde není normální ukládací systém. Nevidím důvod, proč jsou tu jen určitá místa, kde lze ukládat. Nezvyšuje to obtížnost, nedělá to zábavnější gameplay. Jen to v kombinaci s padáním nesmírně hru otravuje. Ano, můžu to přičíst tomu, že hra špatně běží na nových systémech, ale jelikož je pořád možná zakoupit, tak to rozhodně neberu jako omluvu.

Chvíli jsem přemýšlel dát ještě přísnější hodnocení, ale ve finále se jedná o zajímavý open world na střední škole, což je poměrně originální koncept, je zde několik vtipných misí, pár zábavných miniher a celkově je to docela fajn nadnesený simulátor středoškolského života. Po konci hry je zde i end game content, respektive můžete splnit, co jste v rámci průběhu hrou nestihli, ale když jsem zničil asi deset gnómů a než jsem došel do svého pokoje, abych hru uložil, tak opět spadla, čili jsem hru v lehkém vzteku raději navždy smazal ze svého disku.

Pro: školní předměty, některé vtipné situace, postavy

Proti: stereotypní, nestabilní, utlumený hlavní příběh, nemožnost ukládání

+16
  • PC 90
Tak málo někdy stačí. Třeba nedělat hru z vesmíru plného krvežíznivých mutantů, ale z jedné střední školy a jejího přilehlého městečka plného míst k vyblbnutí. Nebo nemít za hlavní postavu miliontou kopii Arnolda v nejlepších letech, ale pubertální grázlíka, který jezdí na skejtu, strká šprty do koše, nosí cool hadry, hází sněhové koule po holkách a pak se s nima vodí za ručičku. A někdy taky chodí do školy.
+15