Bully

04.03.2008 X360Wii
21.10.2008 PC
19.12.2012 PS3
22.03.2016 PS4
, (PC verze, X360 verze, Wii verze), (Wii verze)
Tuto akci s prvky adventury z pohledu třetí osoby nejvíce vystihuje popis "GTA zasazené do školních lavic". V této hře od divize Rockstaru Vancouver se ujmete role teenagera Jimmyho Hopkinse, který je svými rodiči nedobrovolně přihlášen (a následně odvezen) na akademii nacházející se ve městě Bullworth. Šikana a násilí ve škole je na denním pořádku a vaším úkolem je nějak se s tím porvat. Konkrétně řečeno chodit na vyučovací hodiny a ve volném čase si zvyšovat plněním příběhových či vedlejších misí respekt. Herní principy a možnosti jsou hodně podobné sérii GTA a to i co se týče grafického vzhledu (konkrétně San Andreas).

JohnCZ (komentář): Já bych řekl, že při tom skládání slovíček ani nebude moct hrát roli, zda jsi rozený mluvčí nebo cizinec, který má…

Táto hra patrí k opäť výborným hrám od starého dobrého Rockstar. Myslím že keby bolo viac hier ako je Bully Rockstar by na nich zarábali rovnako ako na sérií Grand Theft Auto. Tejto hre podľa mňa asi nič nechýba. Máte tu voľnosť pohybu, vcelku veľkú mapu, niekoľko vozidiel, možnosť šikanovať ostatných ( ]:-) ) a veľa iného. A tak málo niekedy stačí na vytvorenie dobrej hry. Som rád že konečne v nejakej hre si spomenuli aj na nás školopovinných. Myslím že jediným nedostatkom sú stále opakujúce sa minihry.
Takže jediné čo Vám odporúčam je si túto hru zahrať.

Pro: Škola, voľný pohyb, šikanovanie, veľká mapa, vozidlá, slušná grafika.

Proti: Stále opakujúce sa minihry.

Her ze školního prostředí moc není. Alespoň těch západních ne. Krom Life Is Strange (který je však žánrově úplně někde jinde) jsem žádnou takovou nehrál, i když jsem si v mládí podobnou hru mnohokrát přál. Kdo by nechtěl narvat otravného šprta do skříně, políbit nejhezčí holku na škole nebo vymlátit duši z agresivního šikanujícího zmetka? Tohle všechno hráč může v kůži Jimmyho Hopkinse zažít a ze začátku je to opravdu zábava...

Zatímco v první kapitole (z celkových 5) se hráč potlouká po skromných pozemcích Bullworth Academy, později se podívá i do přilehlého městečka. Jimmy kromě svého věrného prkna, kola či v pozdější fázi například skútru, nemá k dispozici moc dopravních prostředků a většinou se po mapě pohybuje pěšky. Ačkoli šikovně celá mapa není příliš velká, i tak mi některé oblasti přišly poněkud zbytečné - zejména poslední dvě odemknutelné části města - jakési ghetto a industriální čtvrť. V téhle fázi už bylo vidět, že tvůrcům dochází dech - a to jak po stránce (opakujících se) misí, tak především příběhově, kde se zacházelo do čím dál větších extrémů a až příliš se hra odkláněla od svého základního tématu - školy.

Co se herní náplně týče, ta je pestrá. Především ze začátku jsem nevěděl kam dřív skočit, užíval si jednotlivé předměty (formou různých miniher) a různorodé mise. Čím déle jsem ale Bully hrál, tím více jsem si všímal, jak jsou jednotlivé mise krátké a primitivní, což se mi ke konci začalo už dost zajídat. Celá hra je vlastně snůška všemožných miniher. Krom klasických lehčích i těžších QTE sekvencí jsem si vyzkoušel počítání jednoduchých matematických příkladů, přiřazování států na slepé mapě či skládání anglických slovíček z omezeného počtu písmenek (což mi dělalo jako non-native speakerovi asi největší problém).

Jakmile hráč splní všechny předměty, které se v pravidelných intervalech spouští v herním čase ráno a odpoledne, tak se může plně a nerušeně soustředit na hlavní příběhovou linku. V tenhle moment jsem ale zjistil, že na celé mapě krom nějakého závodění a obligátního sbírání collectibles není moc co dělat. A to, co se zpočátku jevilo jako rozmanitá náplň, se začalo jednoduše neustále opakovat.

Bully je ale každopádně klasická Rockstar hra. Má přesně ty samé chyby jako všechny rockstáří hry předchozí generace - od absence checkpointů v misích, přes stupidní příběh, slabší grafickou prezentaci, hojné časově omezené mise až po jejich jednoduchý design. Pořád je to ale dost chytlavý titul, kde se člověk solidně vyblbne, jen musí přistoupit na jisté kompromisy a nehledat v tom nějakou hloubku.

Do případné dvojky bych si určitě dokázal představit mnohonásobně rozmanitější možnosti socializace mezi spolužáky (než jen kytka a pusa či naopak jedno tlačítko pro šikanu) s tím, že by si třeba postavy i pamatovaly hráčovo chování. Co se příběhu týče, tak určitě i větší focus na jednotlivé charaktery a jejich problémy. O nějaká vážná témata si tohle zasazení vyloženě říká. Se současným perfekcionismem, který Rockstar předvádí, by to mohla být skutečná pecka. Škoda, že toho se kvůli finančně nepříliš úspěšné jedničce a současné hyperkorektní době už asi nikdy nedočkáme.

Pro: zpočátku hratelnost a rozmanitost, nepříliš velká mapa, kvalitní animace, humor, bez výraznějších bugů

Proti: v pozdější fázi stereotypní, příběh moc netáhne a ani negraduje, až moc postavené na stále se opakujících minihrách, nevýrazná hudba

Hrál jsem všechny díly GTA, ale ani jeden jsem nedohrál. Bud jsem skončil na nějaké těžké misi (resp. na dementnosti ovládání, kvůli kterému se z toho stalo utrpení (např. mise s vrtulníkem)), nebo (častěji) mě ten nigga-gangsta styl prostě časem otrávil a ztratil jsem tak motivaci pokračovat. Proto je s podivem, že Bully, i když je to prakticky jen "přebarvené" GTA, mě bavil od začátku do konce.

Kde je teda ten rozdíl? Proč mě Bully božansky bavil a bodoval na plné čáře? Zaprvé je to originálním prostředím, hru ze školy jsme tu snad ještě neměli (možná nějakou freewarovku/flashovku). Zadruhé zafungoval fakt, že místo nablýskaných aut, samopalů a granátů tu máme horská kola, praky a smradlavé bomby. A místo gangsterů pubertáky, kteří si místo zabíjení jen daj do frňáku. Další plus vidím ve značné jednoduchosti - většinu misí jsem dal na první pokus, což mi vyhovuje. Žádná frustrace, jen zábava. Když už jsem u těch misí, tak musim pochválit jejich různorodost a hlavně ujetost, někdy jsem vážně žasl, jakou pitomost to autoři dokázali vymyslet.

Jako v každé GTA-like hře je zde možnost vyfláknout se na mise a jen se tak toulat městem a dělat různé vylomeniny (jezdit na skatu, sprejovat, páčit skřínky ve škole), hupsnout do nějaké minihry (závody na kolech, motokárách, hraní různých automatů), plnit side-questy (náhodné NPC k vám na ulici přijde a zadá vám úkol typu najdi psa, doruč balíček, doprovod mě domů), vydělávat si dolary (sekání trávníku, doručování novin) a samozřejmě také můžete chodit do školy :). Ale nemusíte, každopádně pak musíte počítat s tím, že po vás půjdou dozorci i policajti a pokud vás chytnou, tak vás do třídy odvlečou násilím.

Já do školy chodil rád, vyučování probíhá pomocí dalších miniher, které jsou vesměs povedené. Jen jsem měl potíže s hodinou angličtiny, kdy musíte ze zadaných písmenek vytvářet slova. Na 4. hodině už jsem to jaksi nedával, takže jsem sahal ke slovníku (a ani s nim to nebyl žádný med). Naštěstí jsou třeba na youtubu videa, ze kterých můžete slova okopírovat. Problémy nastaly při hodině zeměpisu, kdy jsem měl připíchnout jména států na mapu USA (třeba alabama, severní karolína, nebraska, atd.), tady zase zaúřadoval starý Atlas světa ze střední školy :) Zmíním také hodinu chemie, kterou využiju k přesunutí se k dalšímu odstavci a sice k záporům...

Při hodině chemie docházelo k celkem solidním lagům, které připisuji jakémusi bugu (špatné filtrování textur). Bohužel se toto opakovalo i na některých dalších místech, třeba při souboji s tužším protivníkem v rámci mise, při sekání trávníku, nebo při infiltraci školního sklepa. A nemusim asi zdůraznovat, že to dělalo dané úkony o dost těžší. Jinak ale hra běžela svižně, bez pádů a výraznějších bugů.

Na ovládání si sice po chvíli zvyknete, vše se dá v options nastavit, ale stejně by s trochou snahy mohlo být daleko jednodušší a více intuitivní. Vzhledem k faktu, že hra na konzolích vyšla už v roce 2006, není grafika zrovna nejlepší, ale přežít se to dá. Naopak hudba je tentokrát díkybohu bez jakéhokoliv hiphopu, hraje zde taková neutrální hudba, většinou s dominantní basovou linkou.

Hru hodnotím velmi kladně, zábava je to převeliká a procenta ztrácí hlavně kvůli nedoladěnému portu z konzolí. Bullyho můžu jen doporučit a to i těm, co nemají GTA zrovna moc v lásce.

Pro: Zábavné mise a minihry, škola a okolí, dabing, hudba, postavy

Proti: Občasné lagy i na silných strojích, zbytečně složité ovládání, zastaralá grafika

Tak málo někdy stačí. Třeba nedělat hru z vesmíru plného krvežíznivých mutantů, ale z jedné střední školy a jejího přilehlého městečka plného míst k vyblbnutí. Nebo nemít za hlavní postavu miliontou kopii Arnolda v nejlepších letech, ale pubertální grázlíka, který jezdí na skejtu, strká šprty do koše, nosí cool hadry, hází sněhové koule po holkách a pak se s nima vodí za ručičku. A někdy taky chodí do školy.
V podstatě souhlasím tím, co napsal ugraugra.

Školní prostředí namísto gangsta-nigga je vážně osvěžující změna, variabilita misí se při nejmenším vyrovná San Andreasu, možností se vyblbnout jsou tu mrtě. Hra je relativně jednoduchá a taky mi to tak spíš vyhovuje, než naopak, a souboje považuju za celkem zábavné, i když je pravda že drcení jednoho tlačítka funguje samo o sobě celkem obstojně. Skvělý je i humor.

Po technické stránce co zásadního vytknout, i když určitě je vhodné instalovat patch. Hra mi sice párkrát spadla, ale nebylo to nic hrozného - rozhodně ale ukládejte pravidelně sami, bo tu žádné autosavy nejsou a když vám to jako mě 6 hodin od posledního savu spadne, není to vůbec pěkné. I když je pravda, že v hodinách chemie a částečně i hudebky a v některých dalších částech (hlavně interéry) se hra opožďuje, nikdy mi z toho nevzešel zásadní problém. (Možná krom failnuté hodiny chemie, ale těch bylo i tak dost :))

Kdybych měl hře něco vytknout, bude to hudba, která je imho prostě odfláknutou sbírkou nevýrazných melodií.
Grafika mě naopak příjemně překvapila - kdybych to srovnal se San Andreasem, tak tady je všechno detailnější a barevnější a vůbec prostě hezčí :)

Po stránce gameplaye mě poměrně zklamala možnost balení holek, která opravdu končí jen líbačkou se 100% health bonusem, což navíc vyplývá z úspěchu ve výtvarce a ne z balení slečny.

A pak jsou tu samozřejmě typicky Rockstarovské neduhy, jako že musíte v rámci příběhu dělat blbosti, které byste sami nedělali (vůbec příběh taky nikterak neoslní), nebo že mise je v případě neúspěchu v drtivé většině případů nutno opakovat od začátku. Občas naštval i denní časový limit - jednou mi harant usnul kousek před koncem dlouhé a i trochu těžké mise, jindy dva metry od postele... podporuje to sice iluzi denní školní docházky, ale imho to šlo zpracovat i líp.

No prostě Bully má svoje mouchy, což je důvod proč mu nefláknu 90. Vedle GTA her se Bully určitě neztratí a svou originalitou nad ně v podstatě vyčnívá. Rozhodně se nenechte zmást místním celkovým hodnocením - 73% je urážka :)

Pro: originální prostředí, nenáročné, příjemně odsýpá, variablita misí, humor, mrtě miniher a dalšího obsahu

Proti: nic moc hudba, gameplay neduhy typické pro Rockstar hry, nemá autosaving, engine občas nezvládá, nějaké ty bugy