Táto hra patrí k opäť výborným hrám od starého dobrého Rockstar. Myslím že keby bolo viac hier ako je Bully Rockstar by na nich zarábali rovnako ako na sérií Grand Theft Auto. Tejto hre podľa mňa asi nič nechýba. Máte tu voľnosť pohybu, vcelku veľkú mapu, niekoľko vozidiel, možnosť šikanovať ostatných ( ]:-) ) a veľa iného. A tak málo niekedy stačí na vytvorenie dobrej hry. Som rád že konečne v nejakej hre si spomenuli aj na nás školopovinných. Myslím že jediným nedostatkom sú stále opakujúce sa minihry.
Takže jediné čo Vám odporúčam je si túto hru zahrať.

Pro: Škola, voľný pohyb, šikanovanie, veľká mapa, vozidlá, slušná grafika.

Proti: Stále opakujúce sa minihry.

Her ze školního prostředí moc není. Alespoň těch západních ne. Krom Life Is Strange (který je však žánrově úplně někde jinde) jsem žádnou takovou nehrál, i když jsem si v mládí podobnou hru mnohokrát přál. Kdo by nechtěl narvat otravného šprta do skříně, políbit nejhezčí holku na škole nebo vymlátit duši z agresivního šikanujícího zmetka? Tohle všechno hráč může v kůži Jimmyho Hopkinse zažít a ze začátku je to opravdu zábava...

Zatímco v první kapitole (z celkových 5) se hráč potlouká po skromných pozemcích Bullworth Academy, později se podívá i do přilehlého městečka. Jimmy kromě svého věrného prkna, kola či v pozdější fázi například skútru, nemá k dispozici moc dopravních prostředků a většinou se po mapě pohybuje pěšky. Ačkoli šikovně celá mapa není příliš velká, i tak mi některé oblasti přišly poněkud zbytečné - zejména poslední dvě odemknutelné části města - jakési ghetto a industriální čtvrť. V téhle fázi už bylo vidět, že tvůrcům dochází dech - a to jak po stránce (opakujících se) misí, tak především příběhově, kde se zacházelo do čím dál větších extrémů a až příliš se hra odkláněla od svého základního tématu - školy.

Co se herní náplně týče, ta je pestrá. Především ze začátku jsem nevěděl kam dřív skočit, užíval si jednotlivé předměty (formou různých miniher) a různorodé mise. Čím déle jsem ale Bully hrál, tím více jsem si všímal, jak jsou jednotlivé mise krátké a primitivní, což se mi ke konci začalo už dost zajídat. Celá hra je vlastně snůška všemožných miniher. Krom klasických lehčích i těžších QTE sekvencí jsem si vyzkoušel počítání jednoduchých matematických příkladů, přiřazování států na slepé mapě či skládání anglických slovíček z omezeného počtu písmenek (což mi dělalo jako non-native speakerovi asi největší problém).

Jakmile hráč splní všechny předměty, které se v pravidelných intervalech spouští v herním čase ráno a odpoledne, tak se může plně a nerušeně soustředit na hlavní příběhovou linku. V tenhle moment jsem ale zjistil, že na celé mapě krom nějakého závodění a obligátního sbírání collectibles není moc co dělat. A to, co se zpočátku jevilo jako rozmanitá náplň, se začalo jednoduše neustále opakovat.

Bully je ale každopádně klasická Rockstar hra. Má přesně ty samé chyby jako všechny rockstáří hry předchozí generace - od absence checkpointů v misích, přes stupidní příběh, slabší grafickou prezentaci, hojné časově omezené mise až po jejich jednoduchý design. Pořád je to ale dost chytlavý titul, kde se člověk solidně vyblbne, jen musí přistoupit na jisté kompromisy a nehledat v tom nějakou hloubku.

Do případné dvojky bych si určitě dokázal představit mnohonásobně rozmanitější možnosti socializace mezi spolužáky (než jen kytka a pusa či naopak jedno tlačítko pro šikanu) s tím, že by si třeba postavy i pamatovaly hráčovo chování. Co se příběhu týče, tak určitě i větší focus na jednotlivé charaktery a jejich problémy. O nějaká vážná témata si tohle zasazení vyloženě říká. Se současným perfekcionismem, který Rockstar předvádí, by to mohla být skutečná pecka. Škoda, že toho se kvůli finančně nepříliš úspěšné jedničce a současné hyperkorektní době už asi nikdy nedočkáme.

Pro: zpočátku hratelnost a rozmanitost, nepříliš velká mapa, kvalitní animace, humor, bez výraznějších bugů

Proti: v pozdější fázi stereotypní, příběh moc netáhne a ani negraduje, až moc postavené na stále se opakujících minihrách, nevýrazná hudba

Hrál jsem všechny díly GTA, ale ani jeden jsem nedohrál. Bud jsem skončil na nějaké těžké misi (resp. na dementnosti ovládání, kvůli kterému se z toho stalo utrpení (např. mise s vrtulníkem)), nebo (častěji) mě ten nigga-gangsta styl prostě časem otrávil a ztratil jsem tak motivaci pokračovat. Proto je s podivem, že Bully, i když je to prakticky jen "přebarvené" GTA, mě bavil od začátku do konce.

Kde je teda ten rozdíl? Proč mě Bully božansky bavil a bodoval na plné čáře? Zaprvé je to originálním prostředím, hru ze školy jsme tu snad ještě neměli (možná nějakou freewarovku/flashovku). Zadruhé zafungoval fakt, že místo nablýskaných aut, samopalů a granátů tu máme horská kola, praky a smradlavé bomby. A místo gangsterů pubertáky, kteří si místo zabíjení jen daj do frňáku. Další plus vidím ve značné jednoduchosti - většinu misí jsem dal na první pokus, což mi vyhovuje. Žádná frustrace, jen zábava. Když už jsem u těch misí, tak musim pochválit jejich různorodost a hlavně ujetost, někdy jsem vážně žasl, jakou pitomost to autoři dokázali vymyslet.

Jako v každé GTA-like hře je zde možnost vyfláknout se na mise a jen se tak toulat městem a dělat různé vylomeniny (jezdit na skatu, sprejovat, páčit skřínky ve škole), hupsnout do nějaké minihry (závody na kolech, motokárách, hraní různých automatů), plnit side-questy (náhodné NPC k vám na ulici přijde a zadá vám úkol typu najdi psa, doruč balíček, doprovod mě domů), vydělávat si dolary (sekání trávníku, doručování novin) a samozřejmě také můžete chodit do školy :). Ale nemusíte, každopádně pak musíte počítat s tím, že po vás půjdou dozorci i policajti a pokud vás chytnou, tak vás do třídy odvlečou násilím.

Já do školy chodil rád, vyučování probíhá pomocí dalších miniher, které jsou vesměs povedené. Jen jsem měl potíže s hodinou angličtiny, kdy musíte ze zadaných písmenek vytvářet slova. Na 4. hodině už jsem to jaksi nedával, takže jsem sahal ke slovníku (a ani s nim to nebyl žádný med). Naštěstí jsou třeba na youtubu videa, ze kterých můžete slova okopírovat. Problémy nastaly při hodině zeměpisu, kdy jsem měl připíchnout jména států na mapu USA (třeba alabama, severní karolína, nebraska, atd.), tady zase zaúřadoval starý Atlas světa ze střední školy :) Zmíním také hodinu chemie, kterou využiju k přesunutí se k dalšímu odstavci a sice k záporům...

Při hodině chemie docházelo k celkem solidním lagům, které připisuji jakémusi bugu (špatné filtrování textur). Bohužel se toto opakovalo i na některých dalších místech, třeba při souboji s tužším protivníkem v rámci mise, při sekání trávníku, nebo při infiltraci školního sklepa. A nemusim asi zdůraznovat, že to dělalo dané úkony o dost těžší. Jinak ale hra běžela svižně, bez pádů a výraznějších bugů.

Na ovládání si sice po chvíli zvyknete, vše se dá v options nastavit, ale stejně by s trochou snahy mohlo být daleko jednodušší a více intuitivní. Vzhledem k faktu, že hra na konzolích vyšla už v roce 2006, není grafika zrovna nejlepší, ale přežít se to dá. Naopak hudba je tentokrát díkybohu bez jakéhokoliv hiphopu, hraje zde taková neutrální hudba, většinou s dominantní basovou linkou.

Hru hodnotím velmi kladně, zábava je to převeliká a procenta ztrácí hlavně kvůli nedoladěnému portu z konzolí. Bullyho můžu jen doporučit a to i těm, co nemají GTA zrovna moc v lásce.

Pro: Zábavné mise a minihry, škola a okolí, dabing, hudba, postavy

Proti: Občasné lagy i na silných strojích, zbytečně složité ovládání, zastaralá grafika

• Android 90
Už jako kluk jsem měl rád první GTA. Poté mě několik dílů této legendární městské akce minulo a další v sérii jsem vyzkoušel až San Andreas. Nicméně jsem hraní zabalil už v prvním městě, protože všudypřítomný nigga styl se mi nelíbil. Po mnoha letech jsem si postupně na tablet pořídil všechny dostupné díly (trojka, Vice City, San Andreas, Chinatown Wars a Liberty City Stories), ale žádný se mi nepodařilo dohrát. Pak vydaly Rockstar na android Bully, což byl titul, který jsem vůbec neznal, ale údajně to mělo být něco jako GTA ze střední školy a já si řekl, proč ho nevyzkoušet. A rozhodně toho nelituji.

Hlavním hrdinou je patnáctiletý potížista Jimmy Hopkins, jenž kvůli své povaze vystřídal už několik středních škol, protože ze všech byl vyloučen. V úvodu vidíme Jimmyho, kterého matka spolu s novým otčímem vysadí před Bullsworthskou školou a sami se vydávají na dlouhou svatební cestu. Po nezbytném rozhovoru s ředitelem školy se Jimmy ocitá na internátu, kde se převlékne do školní uniformy, seznámí s několika spolužáky a hra může začít.

Herní náplň obsahuje řadu příběhových misí, ještě více nepovinných misí a chození do školy. Kromě toho si Jimmy může přivydělat roznáškou novin a sekáním trávy nebo trávit volný čas závody na kole a na motokárách nebo návštěvou lunaparku. Jak se příběh rozvíjí, odemykají se postupně části mapy. První kapitola se odehrává čistě v areálu školy, kam ale patří i hřiště, tělocvična, knihovna a ubytovny pro chlapce i dívky. Jak se herní plocha rozrůstá a vzdálenosti se prodlužují, potřebuje Jimmy využívat různé dopravní prostředky. Jelikož je našemu hrdinovi pouze patnáct, bude se nejčastěji přepravovat na kole nebo na skateboardu. Pro rychlejší přesun zpět do školy se může svézt i školním autobusem.

Náplň misí je pestrá a hezky se drží středoškolského prostředí. Zadavateli misí budou nejčastěji spolužáci a učitelé. Občas to mohou ale být i jiné osoby (školní kuchařka nebo opilecký Santa). Pro spolužáky budete třeba dělat doprovod z knihovny, ale také intimní fotky roztleskávačky nebo házet vajíčka na dům neoblíbeného učitele. Pro učitele budete dělat často různé obchůzky, během kterých jim máte něco přinést z města, ale také jednomu seženete použité kalhotky z dívčího intru a jinému budete pomáhat vymanit se ze spárů alkoholismu. Kromě toho vás budou zastavovat spolužáci i lidé z města a za peníze po vás budou požadovat různé drobné služby. To může zahrnovat někomu něco přinést nebo doručit, ale třeba i hození třaskaviny do záchodu nebo strčení někoho do odpadkového koše.

Interakce s jinými postavami opět odpovídá tématu. Spolužáky lze zavírat do skříňky, vytahovat jim spodní prádlo a všelijak podobně je šikanovat. Můžete jim ale také projevit náklonnost, za což bude Jimmy od dívek odměněn polibkem. Ve škole se nachází několik frakcí, pro něž budete plnit úkoly a podle toho vám u nich poroste oblíbenost. V každé z pěti částí hry se převážně plní úkoly pro jednu z těchto frakcí. I když je náplň misí pestrá, jejich provedení je často značně stereotypní. Jimmy někam přijede, obhlédne situaci, rozbije pár teenagerům hubu a mise je splněná. Pokud se mu to nepodaří, musí ji Jimmy plnit celou od začátku. Naštěstí je obtížnost dost nízká a já musel opakovat jenom naprosté minimum misí. Po jejich splnění je občas dokonce snazší nechat se za nějaký prohřešek od policie nebo školní ostrahy chytit a nechat se přemístit na policejní stanici nebo pokud probíhá vyučování, tak přímo do příslušné třídy. Jiný postih za dopadení nehrozí.

Když už jsem nakousl ty třídy, navážu rovnou výukou. Tu totiž považuji za jednu z nejzábavnějších částí celé hry. V Bully je možné každý den zajít na dva předměty (jeden dopoledne a druhý odpoledne), které se odehrávají formou miniher. V chemii a dílnách budete mačkat sekvence tlačítek a tím připravovat chemické směsi a opravovat kola. V biologii na vás čeká pitva zvířat, v matematice se budete ve vymezeném čase snažit zodpovědět řadu nenáročných úkolů, v zeměpise si vyzkoušíte slepou mapu různých koutů světa a v angličtině se pokusíte sestavit ze zadaných písmen co nejvíce slov. Kromě toho tu je ještě výtvarka, v níž budete ve stylu staré hry Volfied odkrývat obraz, hudebka, kde se budete snažit mačkat tlačítka přesně podle rytmu a v tělocviku se naučíte nové chvaty, které můžete využít při hře. Pokud v daném předmětu uspějete (každý předmět má pět stupňů s rostoucí obtížností), čeká na Jimmyho i nějaká odměna. Buď se mu odemkne nový oblek, předmět nebo dovednost.

Bully jsem si opravdu užil, i když se v pozdějších fázích dostavil jistý stereotyp. Na druhou stranu, hra se dá dohrát za nějakých 15-20 hodin, takže to není tak hrozné. Líbilo se mi ne úplně obvyklé prostředí, i to, že konečně nemám na konci mise počet zářezů na pažbě jako ten magor z filozofické fakulty. Neznamená to rozhodně, že je hra nenásilná, ale pokud si chcete zahrát GTA a nebýt na konci každé mise masovým vrahem, můžu vám Bully rozhodně doporučit.

Pro: Prostředí, školní předměty, pestrá náplň misi

Proti: Ke konci stereotyp

Herní výzva 2021 - Dětský svět

Uff, tak tahle hra mi dala zabrat, bohužel to nebylo tím, že by se jednalo o nějakou výzvu v rámci obtížnosti či super příběh, který by mě pohltil. Hra mě totiž vyloženě ničila svou nestabilitou a neustálým padáním. K tomu si přidejte ukládání pouze na určitých místech a máte celkem nepříjemný herní zážitek.

Z prvopočátku se to hra jevila jako příjemná oddychovka. Hra má velmi nadnesenou atmosféru, vtipný nádech a srší jeden vtip na pubertální dobu za druhým. Ano, kdyby mi bylo o 15 let méně, tak bych se nejspíš bavil o něco víc, ale i tak musím uznat, že se zde objevuje několik zábavných situací a dokonce i náznaků na situace, který nejspíš zažil každý z nás, kdo studoval střední školu.

Příběh se ze začátku zajímavě rozvíjí, respektive to vypadá na vtipnou historku, nicméně s postupem času se mnohem víc rozpadem do méně souvisejících side questů, které tah v podobě silného hlavního příběhu hrozně rozmělní a v podstatě důležité jsou jen první a poslední kapitola. Zbytek je taková všelijaká omáčka kolem. Něco je vtipnější, něco méně, ale především je samotný gameplay otravně repetitivní a jelikož se ani nejedná o žádnou výzvu, tak po pár hodinách i dost nudný.

Je zde pár zajímavých side aktivit, které na pár desítek minut zabaví, jako třeba závody v motokárách či na kole, ale jak říkám, jsou to pár minutové záležitosti. Nejvíc jsem si ve finále užíval samotné předměty, které byly formou zábavných miniher a třeba taková angličtina mi byla i dokonce výzvou.

Ovšem největší kámen úrazu pro mě byl ten, že hra neustále padala. Pořád, pořád, pořád, někdy po deseti minutách, někdy po půl hodině, ale nepovedlo se mi najít žádný zaručený návod, jak to aspoň snížit na únosné množství. Pak už jsem se po každé splněné misi jen klepal, abych aspoň došel k save pointu, což se mnohokrát nepodařilo. Nakonec se z toho stala nesmírně otravná záležitost, protože samotné mise jsou příliš jednoduché, čili bylo hrozně otravné pořád dokola je opakovat.

V tomhle směru vůbec nechápu, proč zde není normální ukládací systém. Nevidím důvod, proč jsou tu jen určitá místa, kde lze ukládat. Nezvyšuje to obtížnost, nedělá to zábavnější gameplay. Jen to v kombinaci s padáním nesmírně hru otravuje. Ano, můžu to přičíst tomu, že hra špatně běží na nových systémech, ale jelikož je pořád možná zakoupit, tak to rozhodně neberu jako omluvu.

Chvíli jsem přemýšlel dát ještě přísnější hodnocení, ale ve finále se jedná o zajímavý open world na střední škole, což je poměrně originální koncept, je zde několik vtipných misí, pár zábavných miniher a celkově je to docela fajn nadnesený simulátor středoškolského života. Po konci hry je zde i end game content, respektive můžete splnit, co jste v rámci průběhu hrou nestihli, ale když jsem zničil asi deset gnómů a než jsem došel do svého pokoje, abych hru uložil, tak opět spadla, čili jsem hru v lehkém vzteku raději navždy smazal ze svého disku.

Pro: školní předměty, některé vtipné situace, postavy

Proti: stereotypní, nestabilní, utlumený hlavní příběh, nemožnost ukládání

Tak málo někdy stačí. Třeba nedělat hru z vesmíru plného krvežíznivých mutantů, ale z jedné střední školy a jejího přilehlého městečka plného míst k vyblbnutí. Nebo nemít za hlavní postavu miliontou kopii Arnolda v nejlepších letech, ale pubertální grázlíka, který jezdí na skejtu, strká šprty do koše, nosí cool hadry, hází sněhové koule po holkách a pak se s nima vodí za ručičku. A někdy taky chodí do školy.
V podstatě souhlasím tím, co napsal ugraugra.

Školní prostředí namísto gangsta-nigga je vážně osvěžující změna, variabilita misí se při nejmenším vyrovná San Andreasu, možností se vyblbnout jsou tu mrtě. Hra je relativně jednoduchá a taky mi to tak spíš vyhovuje, než naopak, a souboje považuju za celkem zábavné, i když je pravda že drcení jednoho tlačítka funguje samo o sobě celkem obstojně. Skvělý je i humor.

Po technické stránce co zásadního vytknout, i když určitě je vhodné instalovat patch. Hra mi sice párkrát spadla, ale nebylo to nic hrozného - rozhodně ale ukládejte pravidelně sami, bo tu žádné autosavy nejsou a když vám to jako mě 6 hodin od posledního savu spadne, není to vůbec pěkné. I když je pravda, že v hodinách chemie a částečně i hudebky a v některých dalších částech (hlavně interéry) se hra opožďuje, nikdy mi z toho nevzešel zásadní problém. (Možná krom failnuté hodiny chemie, ale těch bylo i tak dost :))

Kdybych měl hře něco vytknout, bude to hudba, která je imho prostě odfláknutou sbírkou nevýrazných melodií.
Grafika mě naopak příjemně překvapila - kdybych to srovnal se San Andreasem, tak tady je všechno detailnější a barevnější a vůbec prostě hezčí :)

Po stránce gameplaye mě poměrně zklamala možnost balení holek, která opravdu končí jen líbačkou se 100% health bonusem, což navíc vyplývá z úspěchu ve výtvarce a ne z balení slečny.

A pak jsou tu samozřejmě typicky Rockstarovské neduhy, jako že musíte v rámci příběhu dělat blbosti, které byste sami nedělali (vůbec příběh taky nikterak neoslní), nebo že mise je v případě neúspěchu v drtivé většině případů nutno opakovat od začátku. Občas naštval i denní časový limit - jednou mi harant usnul kousek před koncem dlouhé a i trochu těžké mise, jindy dva metry od postele... podporuje to sice iluzi denní školní docházky, ale imho to šlo zpracovat i líp.

No prostě Bully má svoje mouchy, což je důvod proč mu nefláknu 90. Vedle GTA her se Bully určitě neztratí a svou originalitou nad ně v podstatě vyčnívá. Rozhodně se nenechte zmást místním celkovým hodnocením - 73% je urážka :)

Pro: originální prostředí, nenáročné, příjemně odsýpá, variablita misí, humor, mrtě miniher a dalšího obsahu

Proti: nic moc hudba, gameplay neduhy typické pro Rockstar hry, nemá autosaving, engine občas nezvládá, nějaké ty bugy

Herní výzva - kategorie č.10 - Dětský svět - Hardcore

Bully je krásným příkladem hry, která by v dnešní hyperkorektní době s největší pravděpodobností nevyšla. Již z názvu vyplývá, co je jejím ústředním tématem. Šikana se zde objevuje ve svých nejrůznějších podobách na každém rohu a vy v kůži 15-letého Jimmyho Hopkinse samozřejmě nečinně nepřihlížíte a násilí se stává hned po příjezdu do školy vašim denním chlebem. Jimmy totiž není žádné ořezávátko a pro ránu nejde daleko. Celý koncept šikany je zpracován humorně, psychickým traumatem tedy neutrpí postavy ve hře, ani hráč samotný.

Ve hře se budou cítit jako doma všichni milovníci starých dobrých GTAček. Hlavní dějová linka není žádný masterpiece a sama o sobě do hraní příliš nemotivuje, hra však nabízí spoustu dalších způsobů vyžití, nejrůznější dětské zbraně a dopravní prostředky, customizaci outfitu, účesu atd. Do toho všeho ještě zasahuje povinná školní docházka, která je zpracována formou miniher, které sice po čase začnou nudit a být stereotypní, přesto pořád mají své kouzlo a dokáží potrápit, hlavně tedy hodiny geografie nebo angličtiny.

Nepotěší kostrbaté ovládání na K+M, hra je evidentně ve všech směrech dělaná na gamepad a s portem na PC se nikdo nemazlil. Na Windows 10 navíc hra často padá, což v kombinaci s absencí checkpointů vede k frustraci. Toto naštěstí řeší neoficiální Silent patch, po jehož aplikaci mi hra ani jednou nespadla. Tento patch navíc umožní odemknout defaultních 30 fps na libovolnou hodnotu, doporučuji však nepřekračovat 60 fps, jelikož při nastavení 144 fps hra běží celkově rychleji, některé cutscény končí předčasně a některé mise nejdou splnit.

Hra mě zaujala především svým originálním zasazením, přeci jen her ze školního prostředí je opravdu poskrovnu. A ještě míň her nabízí možnost mlátit děti tak abyste z toho neměli výčitky svědomí, ale radost. Snad jednou vyjde dvojka, Rockstar se od té doby posunul úplně do jiných výšin a tak věřím, že by to mohla být naprostá pecka.

Herní doba: 17h

Pro: originalita, zasazení, humor, satira, hratelnost

Proti: technické problémy, ovládání na K+M, stereotyp, hlavní dějová linka

Bully je hodně zajímavý titul. Označení GTA ze školních lavic je výstižné. Hráč zde má otevřený herní svět s celou řadou možností. Tentokrát jsou přítomna omezení vyplývající ze školní povinnosti. To však není skutečný zápor. Je to občas prča utíkat prefektům a policajtům. Kromě toho můžete šikanovat ostatní, v čemž je tu celá škála možností. Nechybí tu ani minihry, v podobě her na automatech nebo školních předmětů. Některé jsou zábavné jiné méně (hlavně chemii jsem nesnášel, ale tak to bylo i v reálu :) ). Celkově mohu doporučit. Je to taková méně násilná alternativa k GTA, která je však minimálně stejně zábavná.

Pro: Možnosti, herní svět, školní prostředí, jedinečnost

Proti: Občas některé úkoly

Kdysi dávno, v roce 2008 v americkém Andoveru dostalo jedno ze studií Rockstaru za úkol přenést již tradiční principy Grand Theft Auto do školního prostředí. Nápad, který mi připadal při nejmenším hloupý. Vždyť tohle přece nemůže fungovat. To přece nemůže nikoho bavit. Vývojáři se ale tohohle úkolu zhostili na výbornou. No, možná na A-.

Inspiraci jasně hledali v béčkových středoškolských amerických filmech, proto hlavní příběh není nijak oslňující a občas mi přišel připitomělý. A musím říct, že některé předměty jsou opravdu těžké. Například angličtinu, kde vytváříte slova z písmen, která máte k dispozici, jsem dělal s návodem v ruce. Podobně u zeměpisu, kde přišpendlujete vlajky na slepých politických mapách různých částí světa, jsem se několikrát podíval na skutečnou politickou mapu. V GTA hrách běžně platí rčení že „opakování je matka moudrosti“ tady to platí dvojnásob. To nejen ve školní lavici, ale i v klasických misích.

K misím mám jen jednu drobnou poznámku. Na mapě jsou všechny označeny hvězdičkou a vy tedy nevíte čeho se úkol bude týkat. Tedy můžete se toho dovtípit podle umístění na mapě. Pokud je hvězdička v oblasti, kde bydlí bohatá vrstva obyvatel Bullworth town, nejspíše půjde o něco se zbohatlíkama. V klasických GTA jsme zvyklí na rozlišení ikon a tady je zřejmé proč tomu tak je. Několik vedlejších misí jsem kvůli tomu minul. Ony se sice začnou opět odemykat po dohrání hlavního příběhu, ale to nijak neřeší pointu toho, na co ukazuji. I když Bullworth town není tak obrovský, jako je mapa San Andreas, pořád se mi zdálo, že mohl být i o kapánek menší. Hře by to jistě nijak neuškodilo. Největší zábavu si člověk beztak užije přímo ve škole.

Jako nezletilý nemůžete řídit auto. Hlavní aktér Jimmy dostane do rukou velmi brzy skateboard. Později i kolo a v zábavním parku můžete vyhrát Skútr. U toho ale pozor. Jak policie, tak prefekti neradi vidí, když jedete na skútru a nemáte helmu.

Protože jste student musíte dodržovat rozvrh. To je docela problém. Hra vám sice řekne že vyučování je rozdělené na dopolední a odpolední a od kdy do kdy probíhá. Nikde se ale nedozvíte, jaká hodina bude následovat. Takže se nevyhnete občasnému nahánění ze strany prefektů, protože už začala hodina a vy nejste ve třídě. Den je tu hodně krátký. Mezi jednotlivými hodinami nemá smysl plnit nějakou misi, pokud se tedy nechcete z hodiny tzv. ulít. Jestli jsem to vysledoval dobře, pak jedna minuta ve hře je jedna vteřina skutečného času. To mělo za následek, že tlačítko pro rychlý pohyb prošlo zkouškou ohně. Tři, nebo alespoň dvě vteřiny na jednu herní minutu by byly lepší. Nutnost chodit na hodiny nicméně odpadne, jakmile splníte všechny předměty a času na mise máte pak dost. Ačkoliv povinnost dodržet večerku zůstává.

To je všechno, k čemu mám výhrady. V ostatních ohledech je to špičkový sand box, který nejen zabaví, ale hlavně pobaví. Kdo by odolal a nestrčil občas nějakého spolužáka do skříně, nebo odpadkového koše? Co takhle sníst banán, hodit slupku na zem a čekat až po ní někdo uklouzne? Nebo hodit po prefektovi sáček s kuličkami, aby si dřepl na zadek? Takhle samostatně to zní fádně, ale jde to kombinovat. Představte si situaci, kdy se dostanete do školní bitky. Jednoho oponenta strčíte do koše, druhého zmlátíte a plivnete mu do obličeje. Zahlédne to prefekt, který vás chytí. Vy mu dupnete na nohu a začne honička. Abyste se ho zbavili, hodíte po něm sáček s kuličkami, po nichž hodí záda. Takové vtipné situace nastávají velmi často, nevyjímaje v misích. Jimmy se snaží zapadnout v nové škole, ale příběh se netočí jen kolem jeho vztahu k spolužákům a spolužačkám. Setkáte se i s kuchařkou, které hygiena nic neříká, učitelem alkoholikem, a v prvé řadě sekretářkou, která je přímo posedlá ředitelem školy.

Prospěch v hodině hra odměňuje nějakou schopností. Třeba že když políbíte studentku, vyléčí to vaše zdraví, nebo že nemusíte slečnám dát dárek, aby vás políbily. Stejně tak sbírání předmětů je odměňováno. Co takhle rozbít zahradní trpaslíky v celém městečku? Odměnou může být i rozšíření šatníku o nějaký nový kousek, nebo nové kolo.

Postavy na vás reagují a pokud jsou členy nějaké skupiny, pak je jejich vztah k vám definován vaší reputací v dané skupině. Někdo vás tak může pozdravit a postěžovat si, jak je nějaký učitel hloupý, nebo do vás začít strkat až vyvolat bitku. A takoví šprti, když u nich máte špatnou reputaci, jsou skutečně komičtí.

Mimika a gesta ve hře mi přišla až podezřele podobná těm v The Sims 2. To přidává „feel“ komickým situacím.

Bully je jakousi kombinací knih Marka Twaina, postavy Barta Simpsona a nějakého středoškolského filmu s Emmou Roberts. Možná zvláštní kaše, ale výsledek mi chutnal.

Nejsem si ale jistý, na koho je hra mířená. Neumím si představit, že když bych byl stále školou povinný, že bych chtěl do školy chodit ještě ve videohře. A pro nás, kteří máme školu za sebou, je nemožné projít herními hodinami bez pomoci návodu. Hra by určitě mohla mít ještě lepší hodnocení, ale nějaké ty chybky má. Nedivím se, že Rockstar chtějí pokračování. Místo pro rozvoj tu stále je.
Takový zjednodušený GTAčko. Ale nemůžu si pomoct, za mě to funguje. Ve hře jsou frakce, které po vás jdou/které s vámi sympatizují, měníte vzhled, prozkoumáváte svět, máte kamarády, někteří se ukáží jako svině, tak je třeba se o ně postarat... aby to jako GTA nevypadalo, když je to od Rockstaru... :)
Každopádně se příjemně hraje. Kdyby byl port na PC udělaný o něco lépe, tak pomalu nemám co vytknout.
Atmosféra zde je fakt skvělá a jde pro mě o srdcovku.
Je to relativně jednoduchý GTAčko, ale má to spoustu do sebe. Pokud Vás to osloví, tak jste jasní.

Pro: atmosféra, skvělá mapa, vtipné postavy, výukové hodiny

Proti: grafika by mohla být hezčí, někdy trochu laguje

Další super hra od Rockstaru. Grafikou mi vždy připomínala první díly Harryho Pottera, kterého mám v srdci. Bully je ovšem příběh o něčem úplně jiném ze školního prostředí. Šikanování zde uvidíte velmi mnoho, jak už název značí. Hra je plná miniher, které po čase omrzí, ale i tak se jedná o kvalitní hru. 7/10

Pro: školní prostřední, mapa, pěkná grafika

Proti: Časté minihry