Blasphemous

10.09.2019

Blasphemous je akčná 2D pixelartová plošinovka, inšpirovaná španielskym folklórom a vyznačujúca sa hlavne veľkým stupňom brutality. Príbeh sa začína odvíjať od chvíle, kedy ste ako bezmenný rytier prežili veľký masaker, známy pod názvom Silent Sorrow. Ste uväznený v nekonečnom cyklu smrti a znovuzrodenia ako kajúcnik, ktorý dokáže zvrátiť nepriaznivé vyhliadky celého sveta, avšak iba ďalším masakrom.

Váš hrdina, zvláštne vyzerajúci rytier, je vybavený unikátnym mečom Mea Culpa, ktorý bol zrodený zrodený z viny a ním si doslova presekáva cestu nielen temnými hradmi, ale aj pochmúrnym vidiekom. V ceste vám stoja rozličné druhy rôznorodých nepriateľov, ktorí sa od seba neodlišovať len vizuálne, ale aj zručnosťami. Okrem všemožných kreatúr, mutantov a duchov, vás čakajú aj početní bossovia. Meč máte síce iba stále iba jeden, avšak časom sa s ním môžete naučiť nové pohyby, či kombá a aj on samotný získava nové vlastnosti. Aj postava hlavného hrdinu sa časom vybaví rôznymi relikviami, ružencami, či modlitbami.

@Avathar (11.03.2024 17:01): Rozumím. Já jsem se o true ending snažil na první zahrání. Ke hrám se po dohrání jinak také vracím výjimečně. Je tam ale pak ještě jeden boss (a v průběhu další) a obecně vícero obsahu. A ten true ending je opravdu dobrý a dost mění vyznění hry.

Takže moja púť je u konca. Blasphemous je výnimočná hra so svojou štylizáciu, svetom aj príbehom. Inšpirovaná španielskou architektúrou, kultúrou a tradíciami mesta Seville, odkiaľ aj pochádzajú samotný autori hry. Samotná hra si najprv musela prejsť „crowdfundingom“ aby sa nám dostala do rúk. Začo som strašne rád, že sa to autorom podarilo a tak nám hráčom dopriali okúsiť niečo nové a neokúkané.

Krajina Cvstodia je skutočne nepríjemné a veľmi depresívne miesto na výlet. Ponurá atmosféra nasiata oparom sebatrýznenia, ktorý niektorý obyvatelia krajiny považujú ako dar z nebies. Vy ako bezmenný kajúcnik so sľubom večného mlčania začínate svoju púť ako posledný preživší svojho bratstva. Deogracias, ako rozprávač a svedok veľkého zázraku ťa postupne vedie hrou. Takto nejako začne hráčova cesta za pokánim.

Ako hráč ste svedkom nevídaných javov a deformácií čo veľký zázrak napáchal na obyvateľov Cvstodie. Už pri strete s prvým bosom, hráč pocíti, že nebude len tak jednoduchá úloha zostať medzi živými. Ako postupujete hrou tak sa stretávate čo raz väčšími výzvami. Obtiažnosť bossov je skôr na subjektivite samotného hráča. Stačí sa len naučiť čo si môžete dovoliť a čo nie. Naozaj sú pekne spracovaný aj originálny. Toto bolo čo ma asi najviac priťahovalo k hre.

Po uštedrenej smrti hráč dostane pokutu vo forme zanechania svojich ostatkoch na mieste smrti, ku ktorým by sa mal vrátiť ak chce odstrániť svoj hendikep. Mne osobne sa pár krát stalo, že som mal svoje ostatky rozosiate po celej krajine a nijak zvlásť mi to nevadilo a určite vám to nebude brániť v postupe v hry. Frustrácia sa niekedy dostavovala vo forme mojej neschopnosti doskočiť na plošinu alebo sa vyhnúť nejakej prekážke. Stačilo si dať oddych, spraviť si čaj a neskôr pokračovať dokiaľ celý nevychladnem. Toto bol môj zaručený recept ako zdarne dosiahnuť konca hry.

Občas ale potrápila trošičku neskorá odozva vášho ovládača pri určitých pasážach, kde hra nič neodpustí. Niekto určite bude reptať, že koľkokrát sa musí vraciať a prechádzať tými istými lokáciami s respawnutími npcčkami, ktorý sú podmienený vaším uzdravením pri oltári alebo sa nedá dostať do Albera priamou cestou. Nič z tohto mi hru nedokázalo pokaziť a po čase ma to začalo aj baviť, keďže v lokáciach je možno nájsť veľa zaujímavých predmetov. Nikdy som nebol veľký zberateľ v hrách, ale v tejto hre som mal „vocatio interna“, že som to musel robiť. Vďaka predmetom sa dozviete po kúskoch o lóru daného sveta, čo sa oplatí.

Pre svoj meč Mea Culpa si postupne odomykáte schopnosti, to isté platí pre zdravie a manu. Všetko ale závisí či nájdete dané svätyne pre to určené. Takže ak chcete si svojho „svätého“ vylevelovať na max, tak exploration je nevyhnutná. Neskôr sa kajúcnik dostane k takým relikviám, že pekne spríjemnia prieskum lokácií. Ešte by som dodal, že hra má dva konce, true endings dosiahnete len v prípade ak budete plniť vedľajšie questy. Ja som osobne plnil aj questy ale aj tak som sa rozhodol pre ten zlý, ako zakončenie mojej púte mi to viac vyhovovalo.

V hre som utopil 25h a 52min na 91,25%. Za mňa je to dosť horúci kandidát na hru roku. Som rád, že v Game Kitchen mali skvelý nápad a dokázali to ukočírovať do zdarného konca. Už teraz som zvedavý na ich ďalší počin.
Cvstodia - krajina poznamenaná zjevením fantasmagorického Zázraku, který pervertoval katolické rity do groteskních apokalyptických podob. Poznamenaní, kteří se chtěli Zázraku přiblížit, zmutovali do bizarních monster připomínající religiózní noční můry, které jakoby utekly z nikdy nerealizovaných hororových vizí Francisca Goyi nebo El Grecka (Goyův obraz Průvod kajícníků vtiskl konečně i podobu hlavnímu hrdinovi). Silný příklon ke kulturně zakotvené vizualitě (ale i stylizace textů) je průvodním jevem Blasphemous a představuje originální přínos do žánru metroidvanie. Vynikající pixealart přímo vybízí k častému snímání atmosférických obrazovek, do nichž se promítají uvědoměle uchopená staletí španělské kultury s jejím příklonem k tíživé, ale zároveň i extatické mystice. Ne náhodou se mi při hraní vybavovaly filmy jako Svatá hora od Alejandra Jodorowského nebo Buñuelova Mléčná dráha.

Umělecké uchopení Blasphemous je ovšem jen výchozí bod a bez dobře navržené hratelnosti by hra byla jen kuriozní poznámkou pod čarou. Tady se názory trochu různí, ale za sebe mohu říci, že po všech updatech a DLC patří Blasphemous ke špičce žánru. Ano, hra může být někdy frustrující, ale pokud to tak je, tak je to zkrátka díky otevřenému světu, který vás pustí do míst, jež jsou bez patřičných power-upů náročnější, než by mohly být. To je ale za mne typickým rysem dobré metroidvanie, která nevede hráče za ručičku, ale nechává mu jistou svobodu. Stejně tak mi nevadila ani menší topornost při ovládání postavy Kajícníka (nemáte např. k dispozici double jump), která je odrazem toho, že se přeci jen jedná spíše o bojovníka s mečem a jeho akrobatické schopnosti jsou tudíž až na druhém místě. Což vsak neznamená, že by byly nulové, takže jsem si i tak užíval plošinkovací pasáže a to včetně těch nejnáročnějších, časově omezených Miriaminých výzev, které doplňuje DLC Strife and Ruin a kde musíte perfektně zvládnout skákání na lampách (ve hře není bohužel nikde řečeno, že při výskoku kromě výchozího a nemotorného hit+down lze realizovat tzv. "hit jump" i pomocí kombinace hit+dash, což doporučuji natrénovat, protože vám to výrazně usnadní některé bossy). Na konci mi ovládání přišlo zkrátka zcela přirozené.

Nedílnou součástí metroidvanií bývají i souboje s bossy a nejinak je tomu i v Blasphemous. Jejich obtížnost se může zprvu zdát vysoká (obzvláště Lady of the Charred Visage), ale je to především tím, že hráč nemá jednak ještě plně zažité ovládání, či, jak jsem psal výše, tím, že neobjevil vhodnou kombinaci vylepšení postavy Kajícníka. To je realizováno jednak formou vylepšování meče Mea culpa u oltářů (jeho síly i Kajícníkových komb) a vkládáním tzv. srdcí, potom nacházením kuliček růžence, a dále modliteb (kouzel). Nakonec můžete objevit i určité speciální schopnosti, díky kterým se, jak už to bývá obvyklé, dostanete do jinak nepřístupných míst. Souboje jsou tedy náročné jen zprvu a pokud neusiluje o true ending, tak i relativně snadno zvládnutelné. Teprve v true endingu totiž budete muset porazit dva opravdu brutálně náročné bossy (Isidoru a druhou podobu Crisanty). True ending nicméně opravdu stojí za to a nejedná se v žádném případě jen o přílepek. Ostatně z něj vychází i chystaný druhý díl.

Abych to shrnul, pokud vás ve hrách oslovuje osobitá stylizace a pokud se nezaleknete zprvu vyšší obtížnosti, patří první díl Blasphemous k tomu nejlepšímu, co lze v daném žánru nalézt. Jisté obavy, které jsem měl po čtení některých komentářů, se ukázaly jako liché, a pokud pominu historické kousky jako Super Metroid sdílí v mém panteonu Kajícníkův boj se Zázrakem společně s Hollow Knightem tu nejvyšší příčku moderních otevřených plošinkovek.

Dohráno na 100%, vč. splnění všech Miriaminých výzev.

TIP: Pokud v chrámu v Alberu darujete 20.000 Slz, pak se budete moci teleportovat mezi jednotlivými oltáři Prie Dieu. Za trochu toho grindu to opravdu stojí.
  • XboxX/S 85
Herní výzva 2024 – 9. "Ztraceno v překladu" (Hardcore) - Dohraj hru s dabingem odpovídajícím zemi původu či zasazení (mimo angličtiny, češtiny a slovenštiny).

Nikdy som nehral žiadnu Metroidvaniu. Úprimne, ani som poriadne nevedel, čo ten termín znamená. Keď som to zistil, fakt som rozmýšľal, že Blasphemous nechám vo svojej virtuálnej knižnici zapadnúť digitálnym prachom. Vracať sa v plošinovke na miesta, kde som správne načasované milimetrové skoky opakoval 10krát, len aby ma po úspešnom pokuse sundal nejaký radový pajác? No neviem. Nuž, som rád, že som to napokon skúsil. Masochizmus to bol miestami ale poriadny, to vám poviem. Každopádne, tá radosť a úľava, ktorá prichádza po úspešnom prejdení zložitejšej pasáže, to je niečo, čo som pri hraní už dávno nezažil. Možno na základe tohto zážitku v blízkej budúcnosti konečne skúsim aj nejakú Souls-like záležitosť.

Apropo, viem si celkom živo predstaviť, že by Blasphemous 3 dostal tretí rozmer a AAA rozpočet a grafiku. V tej mytológií a estetike na to potenciál určite je. Každopádne, 2D a pixel-art tomu tiež veľmi pristane. Grafická stránka je bezchybná a atmosféru perfektne dotvára výborná zvuková a hudobná kulisa. Tiež odporúčam španielsky dabing. Na ovládanie si pomerne rýchlo zvyknete, množstvo rôznych útočných a defenzívnych kombinácií je únosné a ľahko zapamätateľné. Ako som už naznačil v úvode, z obtiažnosti som mal rešpekt ale s trochou anger managementu a dychových cvičení to celkom ide. Hra ani na okamih nenudí a po jej dohraní (24 hodín a cca 75%) som mal chuť rozohrať to znovu. Jednou z motivácií bolo dosiahnutie "dobrého konca" (mne sa podaril ten zlý). To je možno jeden z mála mínusov, ktoré mám. Questy, či už hlavné alebo vedľajšie, často nie sú úplne intuitívne. To isté sa týka získania prístupu do predtým neprístupných častí mapy. Čiastočne je to dobre, funguje čaro z objavovania, ale mrzelo ma, že po zdolaní hlavného bossa som mal ešte stále niekoľko sektorov mapy neprebádaných, a to preto, že mi v pomerne skorej časti hry ušiel nejaký kryptický quest/upgrade. To som však zistil až ex post, z internetu.

Celkovo sa ale jedná pravdepodobne o najlepšiu 2D hopsačko-sekačku, akú som kedy hral.
Keďže na poli 3D je to v žánri souls-like celkom biedne, rozhodol som sa vyskúšať nejaké 2D kúsky (navyše sa mi to hodilo aj do výzvy). Metroidvanie som síce doteraz nejako nevyhľadával, ale Blasphemous ma zlákal na parádny vizuál a zaujímavý svet. A neľutujem. Je to výživná jazda. Hra má vlastný ksicht, štýl a je vidieť, že bola vytvorená s láskou. A to si veľmi cením.

Pixel-art grafika by možno niekomu mohla pripadať ako z núdze cnosť, ale úprimne... Blasphemous si neviem predstaviť v inom (napríklad 3D) kabáte (teda viem, ale hra by stratila veľa zo svojho pôvabu). Autori z možností pixel-artu vydolovali najviac, ako sa dalo a hra vyzerá naozaj pôsobivo. Nádherne pochmúrny svet inširovaný katolíckym barokom s výdatnou porciou surrealizmu a so štipkou lovecraftovskej hrôzy. Funguje to výborne. Blasphemous je tiež solídnou výzvou a pekne od pľúc som si pri hraní ponadával (čo beriem ako klad).

Na strane druhej... nie vždy som sa zasekol kvôli vlastnej nešikovnosti. Na zopár miestach sa mi niektorí nepriatelia proste bugli, zamrzli na mieste a nemohol som ich zabiť. Blbé bolo, že som ich zabiť musel, inak ma hra nepustila ďalej (nemohol som ich teda len obehnúť). Ak by sa to stalo raz-dvakrát, tak nad tým mávnem rukou. Lenže ono sa to stávalo podozrivo často (našťastie len v asi dvoch lokáciách). A to prosímpekne v hre, ktorá je náročná a kde sa počíta každý pokus. Nebudem sa tváriť, že je v poriadku, keď konečne dobehnem k nepriateľovi s dostatkom životov, takmer ho zabijem, ale v poslednej sekunde sa proste bugne a musím to skúsiť znova. A to len preto, lebo tvorcovia neboli schopní si to ošéfovať...

Moja druhá výhrada smeruje k záverečnému bossovi, ktorý bol pre mňa sklamaním. Skákanie po náhodne generovaných plošinách, uhýbanie sa a občasné sekanie do ksichtu. No, príliš ma to nebavilo. Nebolo to zlé, ale od finálneho bossa som čakal niečo lepšie. Inak ale nemám k Blasphemous príliš mnoho výhrad a časom si určite dám aj dvojku.

Herní výzva 2024: 7. Ve stínu pixelů

Pro: vizuál, atmosféra, súboje, náročnosť

Proti: slabší záverečný boss, sem-tam nepríjemné bugy

Hra Blasphemous vypadá skvěle, ale její svět není ale ani trochu pěkný, pokud člověk nemá slabost pro náboženský fanatismus. To je samé pokání, věčné utrpení, zázraky bolesti, spousta flagelanství... Ovšem hraje se to parádně a atmosféra přímo stříká všude kolem, stejně jako všelijaké tělní tekutiny.

Blasphemous se nejlíp popisuje pomocí jiných her - je to španělský Metroid, pobožný Hollow Knight, dvourozměrné Dark Souls. Velká mapa k prozkoumání a tajné místnosti za každým rohem. Postupné objevování artefaktů a vylepšení pro naši hlavní postavu. A než hráč dostatek těch vylepšení najde, taky spousta úmrtí a neúspěšných pokusů.

V tom snad může být jediný drobný problém, na který jsem při hraní narazil - některé věci jsou až příliš dobře schované, nebo příliš kryptické na to, aby je člověk sám našel a pochopil. Mně osobně se dařilo spoustu hodin úspěšně míjet a nenacházet některé celkem zásadní brzké upgrady. Některé mechanismy nebo questy bych bez pomoci návodů na internetu nikdy nedal dohromady. Ale na druhou stranu, i tohle trochu patří k tradici her podobných Dark Souls - zkoumání nového, naprosto neznámého světa, k jehož porozumění je potřeba trpělivost a pomoc ostatních. Rozhodně to ale stojí za to. Takže směle do objevování, a až to dál nepůjde, bez výčitek vzhůru na internet a zjistit, co to sakra vlastně máme dělat - i tak toho k poznávání zbyde dost. Hra přímo vybízí k několikanásobnému projití New Game+, dnes už je navíc součástí hry i několik bezplatných DLC/updatů přidávajících další výzvy. Přes 30 hodin hraní, a pořád by bylo co dělat. A Blasphemous II šlo okamžitě na wishlist.

Na závěr vsuvka ke španělskému dabingu. Herní výzva se mi tématem "dohrání hry v dabingu země původu" velmi trefila do plánů. Španělští vývojáři z The Game Kitchen scénář psali ve španělštině, ale z finančních důvodů hru původně vydali jen s anglickým dabingem. Hra ale naštěstí měla úspěch, takže mohli o něco později zadarmo přidat i španělský dabing. Pro mě osobně španělské hlasy a přednes dabérů posouvají atmosféru o několik tříd nahoru, a protože jde jazyk dabingu a titulků nastavit samostatně, vřele doporučuju poslouchat ve španělštině. Pues nudosos son, fueron y serán los caminos del Milagro.

Herní výzva 2024 -  9. Ztraceno v překladu (HC) -  Dohraj hru s dabingem odpovídajícím zemi původu či zasazení (mimo angličtiny, češtiny a slovenštiny).

Pro: atmosféra, velká mapa k objevování, náročné a přitom zvládnutelné souboje

Proti: místy dost obskurní, některé skákací výzvy mě lehce přiváděly k šílenství :)