@H34D (26.01.2021 13:43): Jak říká Tarhiel, tam se budou počítat nejspíš i prázdné nosiče, protože když se podíváš na čísla prodejů u jednotlivých filmů třeba z posledních 5 let, tak v podstatě u všech má BR větší podíl.

edit: Koukám na ten článek, ze kterého cituješ, a ten pojednává o filmech zdá se. To mě docela překvapuje tedy. Vysvětluju si to jedině tím, že prodeje starých filmů na DVD jsou stále vysoké, nicméně jak píšu výše, nové filmy mají vyšší prodeje na BR. A taky jsou tam grafy ukazující velmi rychlý pokles podílu DVD, zatím co BR tak rychle neklesá.

Nicméně u her DVD už mrtvé prakticky, tam se o trh mimo digitalní distribuci dělá už jen BR a cartridge od Nintenda.
@H34D (26.01.2021 13:43): A pod DVD sales sa mysli predaj akychkolvek DVD - aj cistych, na vypalovanie + predaj filmov, hier, etc?

V každom prípade, stále veľké čísla imho :)
Ja tiež Blue-Ray mechaniku stále mám, lebo jeden nikdy nevie, ale využívam ju minimálne.
@Fritol (26.01.2021 12:45): "These days, DVD sales account for less than 10% of the total market, with total sales hitting $2.2 billion in 2018. At most, Blu-Ray sales reached $2.37 billion in 2013, before falling to $1.8 billion in 2018."
@H34D (26.01.2021 12:23): To bys řekl špatně. Prodeje filmů na BR jsou znatelně vyšší než na DVD již několik let. A prodeje her na BR vlastně taky, že jo, když se hry na DVD v podstatě neprodávají už.
@Ringo (24.01.2021 21:57): Je pravda, že DVD jako médium už začíná být poměrně hodně zastaralé (ta analogie s disketama není zrovna mimo :)). Já tu teda ještě DVD mechaniku mám, ale vyžádá si to vždycky několik pokusů, než se vůbec otevře :p... a vlastně ani nemám moc potřebu jí vyměnit za funkčnější, protože jí použiju vážně maximálně tak párkrát do roka.
@mazar1234 (24.01.2021 21:15): Mě takhle naštvala Civilization 4, taky nějaká blbá ochrana, takže origoška prakticky k ničemu. Ale máš pravdu, že to v tomto smyslu bude na stejné úrovni, jako origošky, které mám na disketách a jelikož nemám mechaniku, tak jsem si je taky všechny dokoupil na GoGu.
@Isair (24.01.2021 20:36): Tak ako je to svinstvo, ale zase to by sme skončili u absurdit typu, "prečo hra XYZ nejde spustiť pod W7 a nie je na disketách", ale ako tie ochrany to bol fakt bullshit, som zvedavý kde bude o 5 rokov Denuvo....
@mazar1234 (24.01.2021 20:31): Jo jako souhlasím, i já si postupně ve slevách kupuji hry, které už jednou vlastním v krabicových verzích (ty lepší tedy), ono je to i pohodlnější a trvanlivější... DVD se přeci jen časem může poškodit :). Nadto GoG často u těch starších řeší i kompatibilitu...

Bioshock jsem však zrovna nekoupil, je pravda, že jsem měl za to, že jej na Steamu už dávno mám, protože třebas druhý díl Bioshocku 2 se musel aktivovat i v krabicové verzi na Steamu, čili ten digitálně v podstatě vlastním. Až nyní jsem zjistil, že tomu tak u jedničky není, tak si to jdu nainstalovat z DVD a ono ejhle SecuROM...
@Isair (24.01.2021 17:37): Jo principiálne je to zlé, ale ja už som si všetky DVD aj tak medzičasom "elektronizoval", ono robiť to ináč je anachronizmu s boj s veternými mlynmi, hoci ma tiež serie, že som za jednu vec zaplatil 2 krát.... byť teda nie "plnú pálku" to zase nie.

Ale príde mi to inteligentnejšie ako crackovať a vymýšlať všakovaké hovadiny.
@Cobot (24.01.2021 17:35): Tak já stejně zvažoval že to vezmu v digitální distribuci což o to (DVD romky už mi přijdou dost outdated, navíc už je ta moje jaksi trochu "jetá" a špatně se otevírá :)), ale jde o princip...
@Isair (24.01.2021 17:27): no jo chápu že to naštve, ale asi to nejde nechat aktivní Mám pocit že to bylo naopak. Já měl vanilu na steamu ještě pod Games For Windows. Za pár let z toho udělali čisté steam verzi a následně když vyšla remastered, tak se mi objevila v knohne i ta.

Jinak mě se ted stalo, že jsem po letech nainstaloval na steamu poprvy Assasins Creed III, kterou mám se vsema dlc, ale ubisoft launcher to moc nepobral. Musel jsem aktivovat na ubisoftu klíče zvlášť a stejnak mě to asi okradlo o dvě dlc. A po instalaci stejnak ještě musím zadávat klíč ručně v menu takže vlastně ani nevím jak to ještě dopadne :)
@Gordon (24.01.2021 17:31): Jasně ale tady nejde o nekompatibilitu hry samotné s novým OS, ale jen zbytečné protikopírovací ochrany! Vždyť je to naprosto skandální, já si nemohu zahrát legálně koupenou hru, protože obsahuje část softwaru proti pirátům... to je fakt na hlavu.

Přitom by to krásně mohl řešit nějaký patch od 2K nebo SecuRom a bylo by (v případě Star Force tak učinili).
Jinak ta hra je z roku 2008, tehdy desítky nebyli, můžem být ještě rádi, že se o to nějakým způsobem starají. :-D
@Cobot (24.01.2021 17:25): Ale jen do roku 2018 a nadto to nebylo kvůli SecuRom, ale dávali to zdarma k vydání remastered edice (kdy to s remastered edicí přidalo automaticky i původní verzi), což byl od nich tedy hezký tah, uznávám, ale SecuRom nekompatibilitu to momentálně již očividně neřeší.

@Gordon (24.01.2021 17:26): Cracky nevedu, nemám chuť si dávat do systému kdovíjak upravený kus softwaru od třetích stran.

@Fritol (24.01.2021 17:27): Jo to je logické... samozřejmě že to byl nesmysl :). Ale nyní se to jeví jako plus, když tam nenápadně cpali SecuRomy, Star Force a Safedisc ochrany, které dnes již nefungují a hry tak nejdou nainstalovat.
Ideální byly často ty levné reedice od CD projektu, které už copy protection neobsahovaly, takže většinou v pohodě.
@hanak_v_exilu (24.01.2021 17:22): Když si koupíš Ubisoft hru na steamu, tak už ji nikdy přes steam spouštět nemusíš, pokud se nepletu. Prostě ji hraj přes UPlay. Nebo Ubisoft Connect či jak se to teď jmenuje.

@Isair (24.01.2021 16:40): Steam kliče v PC krabičkách zabily krabičky ale. :D Ono jaksi nedává smysl, že si koupíš krabičku a pak si hru musíš stejně aktivovat na steamu, což zapříčiní, že je krabička znovu nepoužitelná. Za mě teda lepší krabička funkční na starších OS než krabička nefunkční na jakémkoliv OS. Není divu, že fyzická distribuce PC her dnes již prakticky neexistuje.
@Isair (24.01.2021 16:40): píšeš, že by to měli kompenzovat a sám vyjmenovávas jak to kompenzovali...

Krabicovka šla dát na steam a pak dokonce majitelům vanily dali zdarma remaster.

To že nefunguje securom na W10 je dobře. Lezl někam do systému kde neměl co dělat. Stejně jako kdysi starforce.

Bioshocky jsou věcně v akcích. Mám pocit že všechny tři díly dohromady se daj běžné koupit pod 10€.
@Isair (24.01.2021 16:40): Zlatý GoG. (y) Na steamu jsem nainstaloval Might & Magic X a ten nešel spustit, protože potřeboval extra launcher od Ubisoftu. Tak jsem přeinstaloval hru a nešla spustit, protože se launcher odmítl nainstalovat. Tak jsem ho nainstaloval ze stránek Ubisoftu. Bohužel měl asi omezenou dobu platnosti, takže jsem půlku hry odehrál v ofline režimu. To by až tak nevadilo, kdybych nemusel při každém spuštění počítač na pětkrát uklidňovat že to chápu a že mi to nevadí, že je to dobře a AŤ UŽ TO DO PRDELE SPUSTÍ, NEBO DOPADNE STEJNĚ JAKO TA MYŠ KTERÉ ODEŠLO PRAVÉ TLAČÍKO!!!
@Brasikona (24.01.2021 17:18): Jo dočetl jsem se o tom taky až před chvílí, když jsem si googlil tu chybovou hlášku, kterou mi instalačka vypsala :/.

Podle všeho Bioshock 2 je snad stále na Steamu aktivovatelný, čili pokud jej někdo máte, tak raději zkuste zadat CD key na Steamu, dokud je ještě možnost. Nejsem si tedy jist, jestli to instalačka stejně vyžadovat nebude, ale je to jistota (já už jej tam aktivovaný mám pro jistotu).
Už mě to s prominutím začíná srát, to už je druhá hra, kterou musím kvůli debilní protipirátské ochraně a Windows 10 koupit znovu v digitální podobě. Tentokrát je na vině SecuROM, kdy hra vyžaduje po instalaci online chceck + stažení patchů, jenže to jaksi nefunguje a vypíše se hláška "patch file corrupt".

Vážně čert vem protipirátské ochrany (a Windows 10 taky :)), zlatý GoG.

Ještě více mě štve, že do roku 2018 při vydání remastered edice dávali majitelům krabicových verzí zdarma Steam klíče, což jsem nějak prošvihl :/.

Nakonec nutnost aktivace některých krabicových verzí na Steamu se nezdá jako tak špatná varianta, jak se mi zdálo kdysi, Dříve jsem na to nadával, že k čemu kupovat krabicovou verzi, když to nakonec stejně musím aktivovat přes Steam a teď se to kvůli všemožným compatibility problémům s protipirátskými ochranami zdá jako ta lepší varianta... s Bioshockem 2 krabicovkou třebas takový problém mít nebudu, anžto ta se aktivovala normálně na Steamu, dokonce mi tam časem přidali i tu remastered verzi zdarma.
Ale je to samozřejmě zlo a minimálně vydavatelé by to měli nějak kompenzovat nebo Microsoft (či vydavatelé oněch protipirátských ochran) nabízet nějaké jiné varianty či patche. Něco jako kdysi se Star Force na Windows 7, která také nebyla v některých verzích kompatibilní, ale dala se alespoň aktualizovat.
@JohnCZ (13.08.2020 18:17): Soudim podle toho ze Ken Levine delal na SS2,Bioshock 1 a Infinite a nebude vyvijet nadchazejici 4.dil BS. Protoze vsechny 3 hry meli spolecne jadro pribehu,ktere opet at chces nebo ne vychazi z Bible, resp. NWO, ale taky pisu ze tusim ze to nebude mit spolecne srdce pribehu, tedy nemuzu vedet.

V roce 2010 ho americký magazín Game Informer zařadil mezi „Storytellers of the Decade“
@Tommywise (13.08.2020 18:10): Hra je teprve na počátku produkční fáze a ty už víš, že to bude kktina. Dle čeho soudíš? Na základě blíže neurčených jmen, kteří údajně makali na uvedených sériích a dělali tam satanví co?
na hře pracují také veteráni, kteří se podíleli na jiných známých sériích jako Call of Duty, Assassin’s Creed nebo Battlefield. Na vývoji se naopak nepodílí otec série BioShock Ken Levine

....tak to bude pekna kktina,tusim ze uz to nebude mit to srdce pribehu jako puvodni dily, este ze na to nemam HW
Tak jsem trochu chytnil ovladani do pazd (rozumej, konecne se s nim seznamil) a je to mnohem lepsi, ale proste to nema tak hladky feeling, jako kdybych to hral na pécé :), nicmene level design je super, takove to prehledne bludiste, to ja rad
@Phoenix (10.06.2020 20:04): bohuzel hraji na ps4, ale i tak me to bavi dost, jen to proste chtelo k+m a byl bych tak o 200% obratnejsi... je tam teda jeste dost pribehu mimo, takze hra zvolnuje, pac casto neco posloucham, musim se trochu naucit, jak vyuzivat jednotlive ability a zbrane a proti komu co... ale prave ta neobratnost na gamepadu...
@JohnCZ (10.06.2020 20:08): Nepřátelé se tam rodí dokola, abys měl co fotit a nedošli Ti peníze :-) A není úplně ideální přistupovat k Bioshocku jako ke klasické FPS (ve které by respawn a vracení se skutečně vadil).
Bioshock jsem hrál poprvé před pár lety a vzdal to hned v té úvodní Klinice. Teď jsem tomu dal po letech druhou šanci, jsem zhruba o 3 hodinky dál a jako jo, začíná mě to bavit. Ale teda ten gunplay je jeden z nejhorších, co jsem u FPS zažil - pocitově totálně nezáživný - a to jsem odehrál lecjakou dementní FPS budgetovku. A do toho ten neustálý respawn nepřátel taky na zábavnosti moc nepřidá. Zatnul jsem ale zuby a minimálně díky pestrému designu plnému skrytých chodeb mě to začíná víc a víc chytat a docela doufám, že tam těch hrátek s plasmidy a designem bude víc na úkor té mdlé akce.
@S4TW (10.06.2020 19:58): Pokud to nehraješ na kozoli, tak bych opravdu zvolil K+M, ovládacích prvků to má hodně.

Na Big Daddyho to chce přípravu v podobě pastí a tak. A nelámal bych si hlavu s tím, že to stojí spoustu munice, z nepřátel padají peníze a munice se dá dokoupit. Základ je také hackovat co jde.
no, řekněme, že tohle taky není úplně ideální hra na gamepad, místy si přijdu jako chromý... nejvíc trpím u toho přehazování zbraní a schopností, které je zdlouhavé (jo, budu si to muset nabindovat na tlačítka)... jednoho bossa (Peach Wilkins) jsem dal tak, že jsem na něj zběsile naběhl, spustil se alarm, on mě vykrosil, zemřu a napíše to, že je mrtev :D a to jsem mu ubral tak 50%... ještě jsem teda nepřišel na to, jak efektivně zabít big daddyho, většinou tak 3x zemřu, než ho udolám a stojí mě to spoustu munice...
@hanak_v_exilu (09.06.2020 22:23): Minimálně vylepšování plasmidů a jejich kombinování navzájem nebo se zbraněmi/prostředím.

Ale klidně zůstaň zatím nezaujatý, optimistu nelze příjemně překvapit a vysoká očekávání plodí vysoká zklamání :-)
@hanak_v_exilu (08.06.2020 22:51): Je to samozřejmě věc názoru, ale já beru Bioshock jako immersive sim, sandbox, kompaktní několikalevelovou "mapu", s určitým vývojem postavy a rozhodováním o jeho směřování a s důrazem na gameplay / herní mechaniky.

Metro je atmosférická akce, která už je na můj vkus příliš lineární a skriptovaná, jakkoli jde stále o velmi slušný nadprůměr.
@Phoenix (08.06.2020 18:25): Zatím jsem se dostal jenom do druhé kapitoly, ale mně BioShock nejvíc připomíná Metro 2033. Čekal jsem od něho přímočařejší System Shock, ale ona je to skriptovaná FPS stojící na fantastickém prostředí a příběhu.
Díky za tipy!

We Happy Few by bylo naprosto skvělý, jen kdybych to nebyl survival..těch jsem nějak nasycený :( P.A.M.E.L.A. vypadá slibně! Atomic Heart netrpělivě vyhlížím od zveřejnění prvního traileru a vypadá to tak dobře, že to snad nemůže ani vyjít.. :D Alien: Isolation měl atmosféru fenomenální, ale vadilo mi hrozně jak alien regulérně podváděl. Close to the Sun vypadá tak dobře. Tak sakra dobře. Aktuálně i ve slevě. Se snad nechám i zlákat.
@Charllize (08.06.2020 17:41): jo viz Dunemaster, ale Close to the Sun má gameplayem blíž k tý Somě než Bioshocku, tak nevím jestli by to bukrra zajímalo. Ale zasazením a art designem je to Bioshocku rozhodně nejblíž.
@bukrrCZ (08.06.2020 17:32): Her podobných Bioshocku 1/2 (trojka už je herně jiná) není IMHO zase tolik. Z vyšlých mě napadá asi jen

1) série System Shock
2) Prey
3) série Dead Space je trochu odlišný žánr (už nejde o immersive sim), ale splňuje požadavek na uzavřený oddělený "svět", ve kterém se něco pokazí (trojka je opět dost jiná než první dva díly)
4) Singularity je na tom podobně tím "pokazilo" (jen jde herně o čistou FPS)
5) Metro bych za podobné asi už neoznačil (v prvních dovu dílech jde spíše o koridorovou FPS, třetí je open world)
6) Dishonored je stejný žánr (immersive sim), ale nejde o jeden uzavřený svět, nýbrž sérii misí (jako v Thief).
7) Alien Isolation je podobný tím "něco se pokazilo", ale jde spíše o horror stealth akci.
8) Za trochu podobný by se dal brát asi The Evil Within 2 (můj černý kůň z poslední doby).
9) inspirací System Shockem se netajili autoři Solarix / Reframed / Planet Ancyra Chronicles (tři velmi podobné hry v téměř stejných mapách se zaměřením na stealth, akci a adventure), ale je to všechno dost průměr.
10) Trochu podobná je i TECNO The Base, ale opět dost průměr.

The Outer Worlds / We Happy Few jsem nehrál, stejně jako Close to the Sun.

Z chystaných her mi přijde podobná P.A.M.E.L.A. (je přes tři roky v Early Acess, ale snad by měla vyjít 18. června) a možná Atomic Heart.
POTŘEBUJI doporučit něco podobného. Ideálně něco co má podobně vystavěný svět - uzavřený, oddělený od zbytku světa, ve kterém se něco pokazilo. Neměla by to být hororová hra jako SOMA. Nebo něco co má podobně mechanismy či se přiživuje vyloženě jen artu Bioshocku. Vlastně chci doporučení na jakoukoli hru, která se nějak může přiblížit Bioshocku prvnímu, druhému nebo Infinite.

Prey má nejblíž k tomu co mám na mysli. Na System Shock se chystám.
@mazar1234 (24.05.2020 23:33): jo, ja si to trochu myslel, dost mi to v tomhle smeru pripomina novy Prey... jen jsem si nechtel kazit treba zazitek z vypraveni nebo tak, kdyby ty odbocky byly az moc o nicem :), ale vylozene side aktivity teda hra nema?
Jak moc se vyplati nejit striktne po hlavni lince, ale prolezat mapu? Prijde clovek o neco zvlastniho? Zatim jsem na zadne vedlejsaky nenarazil, ale nejak me to tahne prozkoumavat, ale zase si tim nechci zabit napinavy hl.pribeh a moc se motat...
@Barney (komentář): Skvělej koment. Akorát s "Atlas / Fontaine stojí na samém vrcholu egoisticky-objektivistického směřování, až se stává sám sobě podvratným a vede k nešťastnému konci." bych nesouhlasil, protože sám sobě podvratným se stát nestihne, když ho hrdina ve finálním souboji prostě jen sejme.
@Red (komentář): Pocity ze střelby z brokovnice, granátometu nebo i zvláštních zbraní jako tekutýdusíkmetu je velmi uspokojivý. To teda zírám. Obecně je akční stánka Bioshocku hodnocená dost blbě.
Zatím mě potkalo (gog, remaster)
-nedohratelný hack minihry
-občas trhavý/skokový pohyb kamer
-přepínání mezi modem windows a přes celou obrazovku při spuštění, takže to musím pořád přepínat
-po nahrání hry se cca 2s načítají textury
-asi dvakrát zamrznutí a pád

Jinak zatím dobrý, jsou to prkotiny a nejvíc mě serou ty minihry, což je dost možná featura
Konecne po 58 hodinach splnen posledny 65 achievement z remastered verze. Konkretne projeti treti bonusove mise za silenejch 15 minut. Hlavne to otvirani dveri na konci, kdy mi zbyvalo do vyprseni limitu 12 vterin. Jinak nevim jak original ale tato remastered verze mi behem hrani nekolikrat zamrzla.
Tak po vlažném začátku mě to docela chytlo. Už se nějak nebojím a souboje si užívám. Hlavně přestřelky s Big Daddym jsou super nebo to využívání střílen a kamer proti nepřátelům. Ta akční složka mi nějak přijde lepší než v Infinite.
@Cobot (27.03.2019 11:35): Souhlas, páčidlo se správnými upgrady je nejlepší zbraň. Já používal nějakej elektrickej šok.. po každým úderu dostal enemák stun a pak stačila jedna rána do palice (měl jsem tam asi i něco na větší dmg).
@Cobot (27.03.2019 10:38): Možná, ale lékárničky jsou ti k hovnu, když nemáš munici ani Eve, aby ses dostal dál. A to se mi stalo s vitachambers, kdy jsem byl v loopu bez munice a mlátil se jen páčidlem. S quick loadem se ti to nestane, opakuješ to pořád dokola se stejnými zdroji dokud se ti to nepodaří projít uspokojivě.
Já jsem v nějakých docích nebo co to je. Ženská po mě hází květy a podivně se chichotá. Už jsem s ní měl nějakou první konfrontaci před zavřenými dveřmi.

O foťáku se dozvídám z tipů během ukládání, které hojně používám (cca každých 10 metrů)
Foťák nemám...hraju to po malých částech, přijde mi to docela strašidelný...
Hele, ve hře jsou tipy, že mám fotit nepřátele pro bonusy poškození. Docela bych to potřeboval, ale nevím jak fotit.

Jaká nějaká výhoda Vita Chambers oproti loadingu?
Tak dohráno podruhé. Tentokrát jsem hrál na těžkou obtížnost a byla to asi trochu větší výzva. Jako střlečka to ale stále moc nefunguje byť to není tak hrozné jak jsem si pamatoval. Zbraně jsou prostě flusátka a tak stále platí, že hasák ruluje. Zajímavé, že oproti prvnímu průchodu mě bavila druhá půlka hry víc. Ještě dojíždim to malé DLC a pak šup na dvojku.
@Bodkin (01.02.2019 10:23): Možná je zajímavej zpracovánim, ale proč tam je nevim no. Ale jo máš pravdu, že pokud to beru tak, že má každá sekce svoje téma, tak to souhlasí.

Quick save nefunguje normálně. Je to první quick save na světě, kterej je tak pomalej, že ti hodi saving screen přes celou obrazovku a trvá asi pět vteřin. Už is nepamatuju jestli to bylo i v originále, ale v remastred to je. A je to utrpení. Je to jak kdybys šel vždy při uložení do menu.
Neskutečně me štve ten "quick" save. Už jsme kvůli tomu odehrál tak tři hodiny znovu.

Jinak při druhém hraní mě ta hra moc nebaví. Hraju to hlavně kvůli tomu, že si chci projet znova celou sérri a konečně zahrát Infinite, ale nic moc teda. Některý lokace mi navíc připadaj dost mech. Teď jsem na nějakým divadelním patře a proč to tam je? Aspoň to pořád celkem drží atmosféra.