Bioshock 2: The Protector Trials

2K Marin •  2K Australia •  Blind Squirrel Games (PS4, XOne) •  Virtuos (Switch)
03.08.2010
14.03.2011
13.09.2016
29.05.2020

freeware
rozšíření

The Protector Trials předchází událostem v BioShock 2 a nesleduje tak osud subjektu Delta, který se ještě nachází v hibernaci. I zde je však motivem spor dvou silných ženských osobností - Brigitty Tenenbaumové a Eleanor Lambové - o osud podmořského města Rapture a jeho komunity, či spíše toho, co z celé utopie ještě zbývá. Osm let po smrti zakladatele Rapture Andrewa Ryana vládne doktorka Lambová tomuto neutěšenému místu železnou rukou, přičemž se prostřednictvím látky ADAM snaží vytvořit nezištně dobrého jedince obětujícího se zcela pro potřeby celku v duchu jejích altruisticko-kolektivistických idejí.

Vznosný záměr se však záhy obrátil ve zlé. Jakpak také jinak, když je k jeho uskutečnění potřeba ADAM. Unášení malých holčiček z atlantického pobřeží už nemůže přihlížet původní tvůrkyně konceptu Little Sisters a objevitelka substance Adam, Brigitte Tenenbaumová, a probouzí z hibernace "subjekt Alfa", tedy vás. Musíte ochránit svoji "malou sestřičku", aby mohla nasbírat co nejvíce látky ADAM, bez které nemají plány chladnokrevné doktorky Lambové šanci na úspěch. Během hraní můžete narazit na nové předměty, videa a odemknout sedm dalších achievementů.

V kůži velkého taťky se postupně hlavní hrdina ocitne v pěti lokacích spjatých se singleplayerovou kampaní základní hry (The Adonis Bath, Atlantic Express Train Upkeep, Pauper's Drop Market, Simon Wales' Church, Folly of Dionysus, Persephone Cellblock F). V každné z nich musí celkem třikrát, pokaždé s pevně předefinovanými zbraněmi, plasmidy a genovými toniky odolat vlnám agresivních splicerů z "Rodiny" Eleanory Lambové. V každém z kol můžete dosáhnout ohodnocení 1-3 hvězd, kterými si odemykáte kola následující, přičemž jste za množství látky nasbírané vaší sestřičkou ještě oznámkováni.

První DLC druhého Bioshocku bohužel nepřináší žádné zvláštní rozšíření příběhu, ale je orientováno čistě na akci. V každé misi je potřeba vytěžit určité množství Adama a ustát vlny nepřátel. Zajímavé je však to, že jsou k dispozici jen specifické zbraně a plasmidy.

A to je docela fajn, protože jsem se v původní hře zaměřil jen asi na 3 plasmidy, se kterými jsem prošel celou hrou a zbytek jsem z lenosti ignoroval. Tady jsem si de facto vyzkoušel i ten zbytek a zjistil jsem, že také nejsou k zahození. V daný okamžik jsem si říkal, že je škoda, že jsem tento "trénink" neabsolvoval před hraním původní hry, protože pak by byl výběr mých plasmidů trošku jiný. Na druhou stranu poznávání nových plasmidů je součástí příběhu hry, kterou by jejich znalost asi trošku kazila.

Celkově mě toto DLC moc nebavilo, protože mě na hrách v prvé řadě láká její příběh a tady vlastně žádný není. Poznávání dříve nepoznaných plasmidů také časem omrzí a ve výsledku jsem to pak už dohrával jen kvůli achievementům. Hraní není vyloženě špatné, ale já holt nebudu cílovka na tento druh misí.