Back to the Future: The Game - Episode II: Get Tannen!

15.02.2011
29.03.2011
21.04.2011
25.10.2011
13.10.2015

Druhá epizoda pětidílné herní série volně navazuje na filmovou trilogii Návrat do budoucnosti z let 1985-1990. V hlavních rolích opět účinkuje Marty McFly, za nějž budete hrát, Dr. Emmett Brown, Biff Tannen a jejich rodinní příslušníci. Navíc herec Christopher Lloyd namluvil svoji postavu Emmetta.

Druhá epizoda má tři dějství. První navazuje bezprostředně na konec první epizody, kdy se sice povedlo zachránit Dr. Emmetta Browna, ale něco se pokazilo a Marty začíná mizet. Druhé se týká návratu do současnosti (1986), kde ale obdobně jako ve druhém filmovém díle zjišťujeme, že se cestováním v čase podařilo zašlápnout drobné motýlky, čímž se začala odvíjet alternativní časová linie. Návratem do roku 1931, byť o dva měsíce později, než při předchozí návštěvě, začíná třetí dějství s hlavním cílem dostat Tannena za mříže a snad konečně napravit časovou linii.

Hra je klasickou point&click adventurou z pohledu třetí osoby se statickou kamerou. Pohyb zajišťuje myš, jejímž poklepáním se přesunete na dané místo nebo pomocí klávesových šipek. Nicméně interakci s postavami a objekty zajišťuje pouze myš. Proti zakysnutí je ve hře obsažena i několikastupňová nápověda.

Ve druhé epizodě herního Návratu do budoucnosti už se hrátky s časem rozjely naplno a došlo ke vzniku mnoha časových paradoxů. Marty se musí vyhýbat svému mladšímu já, Biff má najednou bratry Cliffa a Riffa a mladý Emmett učiní jedno zásadní rozhodnutí, které se podle všeho promítne do pokračování. Nově se zde objevuje i policista Danny Parker, děda Martyho budoucí přítelkyně Jennifer.

Bohužel jsem narazil na jedno z úskalí epizodických her. Téměř každá postava mě oslovuje jinak. Doktor mi říká Harry nebo Miku, Edna pane Crockett a Kid Tannen používá příjmení Corleone. Asi to je dané tím, že se každá epizoda instaluje zvlášť a ne dohromady, jako u novějších počinů Telltale a uložené pozice z té předchozí nešly žádným způsobem přenést, ale stejně bych čekal, že budou všichni v oslovení konzistentní.

Co bylo dobré v It's About Time, je dobré i v Get Tannen!, ale i ty špatné prvky zůstaly. Znovu zde tak exceluje Christopher Lloyd, jakožto Emmett Brown, sedl mi humor i hudba a ovládání pohybu stojí stále za pendrek.

Za těch pár hodin se toho na můj vkus stalo až moc a uvítal bych trochu volnější tempo. Určitě by bylo lepší třeba jednu epizodu přidat, než skákat z jedné šlamastiky do druhé. Na Občana Browna jsem zvědavý. Oproti počátku třicátých let, kde doteď téměř celé dění probíhalo, přichází na řadu znovu rok šestaosmdesát.

Pro: atmosféra Návratu do budoucnosti, Christopher Lloyd, období prohibice, humor, hudba

Proti: různá oslovení Martyho, ovládání pohybu, příliš mnoho událostí v krátkém čase

Druhá epizoda mě bavila asi o něco více, nejspíš to bylo lepší příběhem, poznali jsme nové postavy, konečně jsme narazili na paradoxy časových změn. Klasika v časocestovatelském žánru.

Pro: universum Návratu do budoucnosti, dabing, vizuální stránka, období gangsterů a prohibice, trixie

Proti: pohyb postavy

Na druhý díl platí do puntíku komentář Eru.

Já jen dodám, že hra je skutečně velmi snadná. Žádným rozhodnutím při rozhovorech nic nezkazíte - není tu alternativní průběh. Činnost v prvním díle nemá na děj dílu druhého vliv.

Grafika je sympatická a dabing kvalitní. Dobře je udělané načtení uložené hry. V tomto díle si hráč užije i zpěvu.

Do vážného "zákysu" jsem se dostal pouze jednou. V prvním díle.

Pro: Snadné (pro začátečníky), krátké (jako chuťovka), celkově příjemná atmosféra

Proti: Snadné (pro zkušené), krátké (můj hrací čas 2. dílu - 3,5 hod. To se hráč do hry plně nezabere, na to musí mít všech pět dílů.)