Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Black Isle Studios

USA
Založeno 1996
Toto kalifornské studio bylo založeno v roce 1996 jako divize vývojáře a vydavatele počítačových her Interplay Productions. "Black Isle (Černý ostrov)" je skotským ostrovem, ze kterého pochází zakladatel studia Feargus Urquhart. Formálně studio navázalo na vývojářskou činnost skupiny lidí v Interplay, která tvořila RPG.

Studio se zapsalo do dějin herní historie vytvořením hry Fallout a spoluprací na hře Baldur's Gate se studiem BioWare. V roce 1998 opustilo studio několik klíčových lidí zodpovědných za Fallout a přidalo se ke studiu Troika Games. Důvodem bylo nedohodnutí se s Interplay na struktuře, jakou by měl mít jejich příští pracovní tým. Následovalo vydání hry Fallout 2, práce na Icewind Dale a jejích pokračováních, samozřejmě Planescape: Torment, spolupráce s BioWare na pokračováních Baldur's Gate a s Reflexive Entertainment na hře Lionheart: Legacy of the Crusader. Úzká spolupráce s BioWare je dobře patrná na tom, že Black Isle Studios samo vytvořilo hru Baldur's Gate: Dark Alliance II pro PlayStation 2 a Xbox.

8. prosince 2003 bylo studio zavřeno kvůli velkým finančním problémům v Interplay – během práce na hrách Fallout 3 (kódové označení Van Buren) a Baldur's Gate III: The Black Hound. Již o dva roky dříve, v roce 2001, byly zrušeny tituly Stonekeep II a Black Isle's Torn. Mnoho zaměstnanců odešlo po rozpadu Black Isle Studios k Obsidian Entertainment.

V roce 2012 bylo oznámeno znovuobnovení studia. Avšak jedinými původními zaměstnanci, kteří se do Black Isle vrátili, byli Mark O'Green a Chris Taylor. Znovuzrozené studio se soustředilo na vývoj hry Project V13, plánovaného RPG založeného na zrušeném Fallout Online. Z projektu však nic nevzešlo a studio bylo opět zrušeno v roce 2016.

V roce 2021 se ukázalo prostřednictvím Twitteru, že Black Isle Studios stále existuje jako značka Interplaye a (pravděpodobně bez vlastních vývojářů) vydali porty hry Baldur's Gate: Dark Alliance od zrušeného Snowblind Studios pro moderní platformy.

Zajímavost: Black Isle Studios označovalo své hry během vývoje kódovými jmény podle amerických prezidentů a viceprezidentů.

Nejlépe hodnocené hry